28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 9.4.2020 16:00

Vy jste snad nechodicí, nebo co? To je tedy otázka.

D. Müller 9.4.2020 16:19

Jsem IT :-)

J. Vlček 9.4.2020 16:48

To leccos vysvětluje. Takže vy do lesa nechodíte, takže vás ta mrtvička v lese nepotká. S možností, že vás může klepnout kdekoli jinde, evidentně nepočítáte. Patrně jste pašák, kterému se nikdy nic podobného stát nemůže.

D. Müller 9.4.2020 18:14

Radši umřu než, aby mne někdo celý život šmíroval. Protože když se necháme takto rychle připravovat o svobody, bude o tom kdo umře a kdy rozhodovat někdo jiný. Nejsem mimino, aby se o mne musel stát starat tímto způsobem. Vůbec nechápu, jak to může někdo obhajovat. Za posledních 7 let nám jich už ubylo až dost. A vždy je to pod záminkou dobra. Ale jednoho dne z toho bude čisté zlo a budeme se ptát, jak jsme to mohli dopustit.

J. Vlček 9.4.2020 18:41

Vy jste nejen pašák, vy jste navíc hrdina, který se smrti nebojí.

Pokud vám může mobil zachránit život, je to jeho veliká přednost, pro kterou si ho mnohý z nás cení. Nechcete-li, aby někde v pameťové bance byla zapsána trajektorie vašeho pohybu po světě, po republice, po vašem okolí, tak nechávejte mobil doma, nebo ho mějte vypnutý.

Až budete někde "radši" umírat, protože nebudete u sebe ten mobil mít, pak si možná uvědomíte, proč se mu říká chytrý mobil, a že vy jste naokak hloupý, že jste ho nechal doma. Pokud ho máte jenom vypnutý, ale u sebe, ještě ho rád zapnete, a budete šťasten, že vás záchranka zaměří a najde včas.

L. Novák 9.4.2020 22:29

Chytrý mobil tomu směšnému zařízení říkají reklamní agenti v reklamě určené hlupákům... Co je na mobilu chytrého? :-P

Z. Lapil 9.4.2020 16:26

Nevím, jak přesně to funguje, protože jsem nikdy nic takového nepoužil, ale sledování GPS polohy "přátelského" telefonu je existující funkcí. Počítám, že přestarostlivělé matky a žárlící partneři obojího pohlaví o tom budou vědět víc.

J. Nový 9.4.2020 17:25

Pane Vlčku, nebylo by skvělé, kdyby byla v každém bytě povinně kamera, kterou by vás stát monitoroval 24h?

protože kdyby vás doma samotného švihla mrtvička.....

J. Vlček 9.4.2020 17:41

Pane Nový, doufám, že sám uznáte, že váš argument je hodně přitažený za vlasy, a že s podobnou argumentací může přijít leda trapný srandista.

K. Bratinka 9.4.2020 17:53

V súčasnosti váš mobil hlási operátorovi v pravidelných intervaloch svoju polohu. Tá posledná je použitá na rýchle spojenie mobilu s volajúcim mobilom. Operátor ukladá do dátabázy všetky polohy, t.j. trasu vášho mobilu.

V prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice nemali Ficoví vyšetrovateľskí hajzli záujem dopadnúť vrahov. Až keď si davy vynútili jeho rezignáciu, začalo normálne vyšetrovanie. Operátori poskytli z databáz prehľad všetkých mobilov, ktoré vykazovali polohu blízku ich domu. Najskôr odchytili istého chlapíka, ktorý ale vedel zdôvodniť svoju prítomnosť. Potom už boli úspešní a vrahovia boli odhalení. Následne trasovali telefóny vrahov a zistili, že skrížili v priestore a v čase so spostretkovateľkou zadávajúcou vraždu (Alena Žužová). Pokračovali ďalej a zistili skríženie trasy jej telefónu s objednávateľom vraždy Marianom Kočnerom.

1. kde tu vidíte špiclovanie?

2. keby som bol sviňa (akože nie som) mohol by som každému, kto má špiclenecké názory, aby sa dožil toho, že aj on bude potrebovať informácie od operátorov v nejakej kauze svojich najbližších.

D. Müller 9.4.2020 18:41

Pane Bratinko. Jenže od tohoto případu si každý darebák mobil vypne a špiclovat se budou jen ti ostatní. A když půjde někdo proti darebákům z vlády nebo nějaké mafii, bude nahraný, protože se k datům dostane každý druhý.

K. Bratinka 9.4.2020 19:45

16:41 Švédsky Úrad verejného zdravotníctva chce využiť údaje z mobilných telefónov na analýzu pohybu obyvateľstva v súvislosti s pandémiou.

Odborníci chcú prostredníctvom údajov od mobilných operátorov preskúmať, ako pohyb obyvateľov ovplyvňuje šírenie nákazy vo Švédsku. Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších, ako sú obmedzenia sociálnych kontaktov a cestovania.

J. Halsnes 9.4.2020 13:23

Do "sledovací" akce na Mapy.cz jsem se přihlásil dobrovolně. Dokonce mám kvůli tomu telefonu zapnutou GPS, což normálně nemám, protože to zbytečně žere baterii, takže mobil nabijim pro sichr denně, zatímco při běžném nastavení mi vydržel týden. A je mi jedno, jestli někdo vi, kudy jsem šel do pekárny pro chleba, nebo že jsem jel do práce o hodinu dřív, než jindy. Nedělám nic, špatného, nic co by nemohl kdokoli vědět, když ho to bude tak moc zajímat. A kdyby mně chtěl někdo třeba vykrást byt, na to nepotřebuje žádná data z mobilu, sousedka mu to řekne pěkně dopodrobna...

J. Vlček 9.4.2020 14:43

Pane Halsnesi, souhlasím s vámi.

D. Müller 9.4.2020 14:58

Ono právě "nedělám nic špatného" se dá velmi relativizovat.

Co když někoho napadne, že jste málo chodil nebo běhal? Nebo jste mluvil nebo kamarádil s někým, kdo není u moci oblíben? A co když u moci bude někdo, komu šlápnete na kuří oko? Třeba se vás to netýká, jestli o nic neusilujete a stáčí vám průměr. Tato vláda a prezident už tolikrát lhali, že jim nevěřím nic. Vůbec nic. A hospodáři jsou také na prd.

J. Vlček 9.4.2020 16:38

Zrovna vás bych, pane Müllere, pověřil ke sledování a vyhodnocování pohybu lidí, kdy, kdo, a kolikrát za den, šel ten který majitel mobilu přes dvůr do kadiboudy (a nezapomněl si vzít mobil s sebou), jak se tam zdržuje dlouho, nedává-li si tam náhodou s někým schůzku, když ano, tak s kým, neschází-li se s ním třeba ještě jinde, pokud v hospodě, tak v jaké, jaká jiná čeládka se tam ještě schází,... no prostě to by byla pro vás životní náplň jak stvořená.

Tam byste mohl relativizovat každý údaj, až by se z vás kouřilo.

S. Pavuk 9.4.2020 15:17

Vážený pane. Fígel je v tom, že ste sa prihlásil dobrovolne ! To je demokracia. Ak vás sledujú v rozpore so zákonom je to porušenie zákona a za to sú sankcie. Ak je to ale sledovanie v súlade so zákonom ktorý bol prijatý na Slovensku, tak to je diktatúra. (Jedná sa o plošné sledovanie nepreverenými ľuďmi bez účasti súdu a bez toho aby s tým dotyčný súhlasil !)

D. Müller 9.4.2020 16:24

No právě. Na Slovensku dobře vědí jak umí státní správa a soudy poklonkující mafiánům nakládat s informacemi. U nás to nebude jiné, jen se to neprovalilo.

J. Vlček 9.4.2020 17:03

Pane Müllere, je vidět, že se jako ajťák v práci moc nepřetrhnete, a proto vám zbývá spousta času na konspirační nápady a teorie, na vaše pochybnosti, relativizování a podobné kratochvíle.

V. Kolman 9.4.2020 11:48

Od roku 1953, kdy president československé republiky den před měnovou reformou prohlásil, že - cituji: "Naše měna je pevná jako nikdy před tím a veškeré fámy o měnové reformě jsou neopodstatnělé". Už žádnému politikovi nevěřím ani slovo. Jako kluk jsem nechápal, jak může "náš" president takto bezostyšně a beztrestně lhát celému národu.

Bohužel - mohl.

J. Vlček 9.4.2020 10:41

Napadá mě, pane Mařáku, otázka, čemu asi vděčíme za vaši, až dojemnou, péči o naše soukromí, o naší svobodu a demokracii, zkrátka o naše životy tady v Česku.

Abyste získal větší nadhled a světovost, jste se musel vystěhovat do Francie, abyste nám odtud mohl zasílat vaše úvahy a zamyšlení nad naším údělem žít tady, v té naší zemičce?

Také mě moc baví, jak vy, nadšený eurohujer, se neustále oháníte Václavem Klausem, přesvědčeným euroskeptikem, to je opravdu zábavné sledovat. Jinak ale jsou vaše úvahy pro zdejšího čtenáře vesměs k ničemu.

M. Mařák 9.4.2020 12:47

Čemu za to vděčíte? No, jak bych to řekl, jednak asi tomu, že si rád dělám tak trochu takovou milou legraci z některých lidí a jejich postojů, přičemž při tom vskutku bohulibém konání nejsem nijak ideologicky, třídně, či jinak kolektivisticky omezen, no a potom tomu, že mne některé věci znepokojují; občas se jedná o obojí a třeba teď zrovna pracuji na textu o veselém přání juniora, jenž chce jednostranným aktem vypovědět Lisabonskou smlouvu.

Abych se přiznal, také mne poněkud zaskočilo, že mám na něco stejný názor jako IVK, ale z balkónu kvůli tomu neskočím, mám ten pocit, nebo co. Podstatu problematiky, tedy ohrožení občanských svobod, vnímáme s IVK stejně, lišíme se v tom, kde vidíme příčiny onoho stavu, IVK je vidí v globálních snahách a v EU, já je zase vidím v národních státech a EU považuji za nutnou brzdu, která občanské svobody občanů EU chrání, což jsem dokumentoval v článku.

M. Mařák 9.4.2020 12:50

A speciálně pro Vás a k lepšímu pochopení toho, co jsem napsal v dnešním článku, ještě jednou uvedu myšlenku, která včera vyšla na idnes v článku od Václava Klause:

"Nás ekonomy trápí tzv. efekt západky. Jakmile se něco zavede, už se to nikdy nezruší. Víme, že bude velmi těžké prosadit zrušení v nouzovém stavu zavedených omezení a regulací a zajistit návrat k normalitě před krizí.

Tzv. chytrá karanténa, založená na sledování lidí přes mobilní a platební data, už s námi asi zůstane navždy. Aniž si to uvědomujeme, spolu s koronavirem jsme si z Číny dovezli i infekci tzv. sociálního scoringu, která umožňuje digitálně kontrolovat chování občanů, a tudíž je fakticky podřídit moci státu. V případě Číny tyto metody odsuzujeme, ale právě teď je u nás akceptujeme?

Aktuální krize nesmí být zneužita k tichému prosazování některých sociálně-inženýrských, jen obtížně vratných a svobodu člověka ohrožujících postupů. Dnešní dny nám ukazují obrovskou moc moderního státu. Prakticky ze dne na den je schopen paralyzovat ekonomický a společenský život nejen uvnitř jednoho státu, ale na celé planetě."

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-klaus-ekonomika-institut-rady-komentar-analyza-covid-19.A200407_182428_domaci_maka

J. Vlček 9.4.2020 14:35

Děkuji za vysvětlení vašich postojů.

Já si zase myslím, že vše záleží na lidech, jaké si zvolí své představitele, a ty volí podle myšlenek a cílů, s jakými ti, co se o jejich přízeň ucházejí, přichází a pro své zvolení nabízejí. To je celé.

Žádné západky nemusí být navždy. Stačí zvolit jinou sortu politiků, a ti sporné západky smetou se stolu a je po ptákách. (Viz poplatky u lékařů, deset pilířů důchodového zabezpečení a podobně).

Zrovna tak je to s tou vámi omílanou svobodou. Ani svoboda jednolivce nemůže a nesmí být posvátnou krávou. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Podobně jako se každý ohání lidskými právy, a o lidských povinnostech ani zmínka.

Není to moderní stát, který paralizuje ekonomický a společenský život v jednotlivých státech, nebo dokonce na celém světě, to plně zastane nicotný, neviditelný vir.

V. Církva 9.4.2020 10:37

Mně tyto názory připadají hodně středověké.Byly doby kdy si lidé nemyli ruce, a šířila se infekce. Také bylo zakázáno tvrdit, že je země kulatá (prý církev za to dokonce upalovala - když čtu tyto články nemám pocit, že zrovna církev je zpátečnická). A lidé ničili stroje které braly práci.

Pokrok nezastavíš. Techniku je možno zneužívat, ale i využívat. Pokud máme zaostalé právníky (a to jsou skutečně z 90% primitivové), asi to řešit nejde. Jinak by ale "inteligentní" karantena, tedy sledování pohybu, ochráněná proti zneužití byla správnou cestou.

Z. Lapil 9.4.2020 16:49

S tím upalováním jsem to, podle ne příliš poctivého studia, pochopil takhle.

V bibli se píše, že existuje dokonalý svět nebeský a nedokonalý svět pozemský. Koperník a jemu podobní to dlouho počítali a vycházelo jim, že fyzikální zákony platí všude stejně. Což bylo samozřejmě kacířství jak vyšité.

Jenže v církvi - katolické, toho času vůči nejrůznějšímu kacířství nejméně tolerantní - nejsou (nebyli) jen samí hlupci, kteří pro samou víru nevěří vlastním očím, takže byl uznán a začal být řešen problém: kde je hranice mezi biblí a fyzikální zkušeností? Jediným mrtvým tohoto sporu je snad G. Bruno, ale výsledkem je odluka církve od státu a vlastně i dnes samozřejmý rozdíl mezi vědou (hypotéza = tvrzení umožňující dokázat nepravdivost: "na nebi je 127 hvězd"; najdu-li 128., je hypotéza vyvrácena) a náboženstvím (dogma = tvrzení, o jehož pravdivosti se nepochybuje: "Věřím v Boha jediného, který za 7 dní stvořil..." a kdo tomu nevěří, není katolík).

V. Církva 9.4.2020 10:24

Prostě keci, keci, kecičky. V Brně byla dnes důležitá široká ulice Merhautova přepažena domem. Přišel "Hitler" dům okamžitě zbořili a ulice byla průjezdná. Jízda vlevo je sice lepší než vpravo, ale pokud většina Evropy jezdila vpravo řeklo se šup a do týdne se jezdilo na stejné straně a to je dobře.

Tím neobhajuji nacisty. Kdyby byli politici na pravém místě, to vše se dalo řešit možná trošičku pomaleji, takže tak solidní debatou do 14 dnů plus další měsíc na případné odvolání, ne 20 let jak se plánovala jízda vpravo.

Jde o tu hranici, když už se z demokracie stává žvanírna a brzda jakéhokoliv pokroku. U nás se stále spekulovalo zda se může v zimě jezdit na letních gumách..

V Korei lidé netrčí doma právě proto, že mají tuto inteligentní karanténu a proaktivně testují. Zkrátka když jsou dostatečné důvody pro. Dal bych na výběr. Kalousku buď budeš trčet doma a pokud vystrčíš čumák zaplatíš všechny mrtvé a jejich léčbu, nebo budeš souhlasit se šmírováním. Mezi totalitou a demokracií je rozdíl ten, že to šmírování musí mít právní rámec proti zneužitelnosti, tedy musí být odsouhlaseny zákonné podmínky s možností obrátit se na soud.

V. Církva 9.4.2020 10:26

A jak jsem taky napsal. V demokracii by měl mít člověk možnost alternativy. Je to ale i o odpovědnosti. Nechci být sledován. Máš na to právo, ale nevystrkuj čumák a seď doma. Pokud to porušíš, zaplatíš škody.

J. Kouk 9.4.2020 12:42

Tak ze kdyz nesouhlasis se smirovanim 24 hod. denne, s prohlizenim @,tak neomezeny domaci kriminal? U nemicnych by se to dalo pochopit, ake u zdravych? Kolik dostanu, kdyz nebudu nosit mobil? Nasilne ocipovani, nebo 3 mega preventivni pokutu?

D. Müller 9.4.2020 14:45

Případ z Brna je irelevantní, Němci počítali s tím, že budeme bydlet na Sibiři, takže nějaký náš právní rámec jim byl fuk.

Za 7 let tato vláda nezařídila nic kloudného, jen rozhazovala peníze. Tak se obávám, že místo "chytré" karantény dostaneme "vychejtralou" karanténu.