5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
21.5.2008 13:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane Zahrádko,

Aha, netušil jsem, že i tahle norma je výsledek lobbingu. Každopádně díky za vysvětlení.

21.5.2008 12:50

Re: Re: Re: pane Zahrádko,

Závazné euronařízení stanoví kromě jakostních tříd i minimální OBECNĚ PLATNĚ charakteristiky. Že je těch norem tolik, že už jejich dodržování vlády ani nestačí sledovat, je jiná věc.

Nevěříte slovům daného nařízení? Tak si to pročtěte a pošlete dotaz na příslušný direktoriát Evropské komise?! Napsal jsem, o jakou normu se jedná, každý si ji může opatřit.

21.5.2008 11:50

Co je cílem evropských norem?

Legalizovat produkci šuntu a legalizace nálepkového podvodu. Proč? No protože EU prožere peníze v sociálních dávkách, tak se musí někde ušetřit, takže se šetří na kvalitě zboží, název zůstane a EU norma legalizuje výrobu toho zboží z náhražky.

21.5.2008 12:14

Re: Co je cílem evropských norem?

ehhhh??? tak tomu opravdu nerozumím ...:-D

21.5.2008 13:20

racku,

no to je jednoduché, aby se mohlo prodávat za nízké ceny a mohlo se to vyrábět v EU, musí jít o náhražku, no a eurokrati tu náhrážku posvětí normou tak, aby mohl být zachován původní název, třeba šunka, máslo, čokoláda, ale bylo to vyrobeno z náhražek ....

21.5.2008 11:41

hehe..

Pane Zahradko ja se vam opravdu divim ze se to tady snazite vysvetlovat.To jste opravdu na internetovych diskuzích novy?To nevite jak to tady funguje?80% lidi si zde o sobe mysli ze jsou mistri sveta kteri vsechno vi, vsude byli a kazdeho znaji.Doporucuji prejit na nejakou smysluplnejsi cinnost napriklad si hazte mickem o stenu,potrenujete postrehR^

21.5.2008 11:51

Re: hehe..

Hovori sa, ze ludska blbost je nekonecna, ale musi sa s nou bojovat, inak prevladne.

21.5.2008 11:52

Re: hehe..

Já vím, mě jenom nějak šoklo, že když jsem napsal článek přímo reagující na omyly(?) diskutujících, tak že ani to nestačí. Děsí mě, jakou účinnost má europropaganda. Jen je zajímavé sledovat, jestli teď  vznikne boj hard core eurofilů proti Evropské komisi, která zřejmě začala uvažovat o zrušení aspoň těchto praštěných nařízení.

21.5.2008 11:54

Re: Re: hehe..

:)) a vase obavy hned potrvzuje prispevek nad mou prvni reakci...co dodat:-/

21.5.2008 12:03

Pane Zahrádko,

nemyslím, že by to měla na svědomí europropaganda. Řekl bych, že tohle je standardní ukázka přesvědčení, že tržní transakce může někdo "vědomě" řídit. A odtud už je jenom kousíček k požadavku, aby to "vědomé" řízení provádělo jedno "vědomí". Protože, jak je notoricky známo, tak v okamžiku, kdy budou zrušeny všechna razítka, tak přece ten "nevědomý" dav si začně prodávat shnilé potraviny, jedovaté nápoje atakdále. Neboť všichni vědí, že nejlepší hospodský je ten, který má všechny normy v cajku, protože se bojí inspekce a tak raději nepouští hosty do lokálu, aby mu tu idylku náhodou nepokazili :-). Je to opravdu zábavné.

21.5.2008 12:11

Re: Pane Zahrádko,

Ahoj.....taky mě to překvapuje,  jak vůbec lidstvo mohlo přednormové období vůbec přežít?

21.5.2008 12:26

Čau,

jak jsem tak slyšel, tak nejnovější "vjedecké" výzkumy konsenzuálním hlasování prokázaly, že lidstvo vzniklo normou číslo 1. Vjedecké týmy se dosud nedokázaly najít konzenzus, který z nebeských komisařů byl autorem normy :-) 

21.5.2008 12:32

Re: Čau,

nebyl to ten co kroužil nad vodami a bylo mu tak smutno, že si splácal nějaká obveselovadla?

21.5.2008 12:35

Hele,

nenapínej mě :-). Já přes nebeské komisaře nejsem nijak zvlášť fundovaný. Jak říkal jeden můj profesor: lidem bez znalostí zbývá jenom věřit. Tak který to byl?

21.5.2008 12:42

Re: Hele,

no co třeba ten Gabriel...ten měl na starosti zvěstování :-))))

21.5.2008 12:47

Tak to

bude určitě velmi plodný příspěvek do diskuse :-). Já už to nechci komplikovat, ale budeš muset prokázat, že byl první z komisařů, jinak po Tobě budou chtít znát číslo normy, která mu to zvěstování dala na starosti. Protože vjedecký konsensus ohledně normy číslo 1 už se nedá zpochybnit :-)

21.5.2008 12:15

Re: Pane Zahrádko,

ptáku, bohužel, tak to obvykle dopadá. a zábavné by vám to vůbec nepřipadalo.

ale víra uhlířská je víra uhlířská... :-D

21.5.2008 11:24

Vážený pane Zahrádko

Možná že jste si nepovšímnul, že normy jakosti ovoce a zeleniny schválily země EU již v roce 1988 jako ochranu odběratelů před dodávkou zmetků. Podle této normy by měla být  okurka nejvyšší kvality dobře vyvinutá, rovná (zakřivení max 1 cm na 10 cm délky) o hmotnosti min 180 g při pěstování venku a min 250 g při pěstování ve skleníku. Tedy rozumné požadavky.

Okurky které nesplňují tyto parametry jsou zařazeny do kategorie nižší kvality. Jde tedy o normu jakosti dodávaného zboží a ne o normu pro výrobu (pěstování). Každý si může pěstovat co chce a je zcela na něm, jak to prodá.

Obdobně je tomu i u naší vyhlášky 157/2003 Sb., kde jsou deklarované kvalitativní požadavky i na okurky sterilizované. Jen tak mimochodem - jsou tam deklarovány i požadavky na velikost brambor, podle kterých pozdní konzumní brambory kulatého nebo oblého tvaru musí mít velikost nejméně 35 mm. Nevím jak byste pane Zahrádko nebo někteří diskutující  vyváděli, kdyby Vám ke zpracování dodali jako brambory nejvyší kvality  kuličky o průměru 10 mm. To by bylo řevu!

Zásadním problémem současnosti nejsou samotné normy kvality, ale to, že v rámci "liberalizace trhu" bojují někaterá lobby za jejich zrušení.

21.5.2008 11:30

Re: Vážený pane Zahrádko

jistě, EU je tu pro to, aby na jedné straně blbce chránila a z druhých je dělala.....

21.5.2008 11:40

Re: Re: Vážený pane Zahrádko

R^ EU konzervuje blbce, nedá jim možnost poznat, že jsou blbci.

21.5.2008 11:41

Re: Vážený pane Zahrádko

To by bylo opakování řečeného. Uvedená norma obsahuje obecně závazné charakteristiky, nelze tedy prodávat jakoukoli okurku (nesplńující minimální požadavky nařízení). Otázkou tedy je, co dělat s okurkami, které nesplňují ani požadavky III. jakostní třídy. Ale o to nejde, spor je o tom, jestli tyto detailní charakteristiky musí zpracovávat Brusel.

Vím, že u banánů se u nás ještě před vstupem přejalo právně závazné nařízení EU do znění ČSN (což je od chvíle vstupu zbytečné, protože platí nařízení EU přímo). Zřejmě to tak bylo i u jiných plodin, ale to nevím.

K Vašemu příkladu: kdyby mi někdo chtěl prodat minibrambůrky jako brambory nejvyšší kvality, tak bych je buď koupil (centimetrové brambory mohou mít možná lepší chuť, rychleji se uvaří... :-) ), nebo bych to prostě nekoupil. I bez euronařízení.

21.5.2008 12:05

Re: Re: Vážený pane Zahrádko

Můžete mi ukázat, kde je napsáno, že se okurky nesplňující požadavky normy nesmí vůbec prodávat? Nesmí se prodávat pod označením této normy. Ale můžete je kdykoliv, komukoliv, k čemukoliv prodat. Pokud je od Vás koupí. Je to pak jeho věc, co s nimi udělá. A pletete si zásadní pojmy, při transakcích v převážné většině nejde o přímý výběr, ale o to, že vy si něco objednáte aniž uvedené zboží vidíte a něco dostanete. Žijeme již několik desetiletí v rozvinuté ekonomice se složitými dodavatelsko-odběratelskými vztahy a ne na bleším trhu.

21.5.2008 11:47

Re: Vážený pane Zahrádko

Nemáte pravdu a podle mne to víte. Dokladem může být tzv. "banánová válka" kterou EU vedla a vede s některými zeměmi (dodavateli banánů) z Ameriky. Někdy v r. 2005 zavedla EU dovozní kvóty na tyto banány právě s odůvodněním, že americké banány nesplňují kvalitativní normy EU – a to díky nízkému podílu dužniny a tlusté slupce. Věc se následně ještě do nedávna řešila na půdě WTO. Jinými slovy, v EU nemůžete prodávat co chcete. To, že v této kauze EU účelově zneužila právě normy, aby zvýhodnila některé dodavatele před jinými je tritsní. To a nic jiného je podstata sporu o "Eurobanán". Tedy řeči o "pouhé" kategorizaci jsou opravdu mimo. Naopak, EU zcela zásadně a účelově zasahuje pomocí norem do tržních vztahů. Spotřebiteli to nepřináší nic - tedy kromě dražších banánů (ovšem pěkně dužinatých a s tenkou slupkou v odpovídajícím zakřivení - no nekupte to)!

21.5.2008 11:47

Re: Vážený pane Hrbek

Taky dement, ktory si kupi centimetrove zemiaky, lebo ho nechranila laskava ruka z Bruselu, si tu zavaznu normu zo SVOJICH dani aj zasluzi.

21.5.2008 11:54

Re: Vážený pane Zahrádko

Tondo, tuž či sem hlupy- tuž také kobzole někupím, na to něpotřebuju normy z Eu. Na dy na Vás dojdě, až Vás budu testovať jakeho moťe ptáka, či je dost či malo dluhy, či je zahnuty, či je dost kvalitní. Dysi na šachtě platilo, že kdo má nejlepšího, tuž je štajgrem, ani měřiť něbylo třa.

21.5.2008 10:48

no jo, takže nornmy vlastně řeší nepoctivost výrobců...

no ani nevíte jak je to směšné tvrzení. ... A takhle uvažuje větší část populace. Jo a choďte nakupovat šunku za 10 kč, když budete mít kliku, tak ten kamion co jí vezl do vobchodu jel okolo  v klidu pasoucích se spokojených prasátek pro ty co si to zaplatí ..... :-))))))

21.5.2008 11:17

Re: no jo, takže nornmy vlastně řeší nepoctivost výrobců...

mňo já bych to viděl spíš tak, že když si jdu koupit vepřovou šunku, tak za svý peníze dostanu vepřovou šunku a když si půjdu koupit emulgované sádlo se sójou, tak dostanu kus sóje, odpadní tuk a emulgátor obarvené na růžovo. A ne že mi za cenu vepřové šunky prodají kus umělý hmoty...

21.5.2008 11:24

Ještě bych připojil...

že podobnými problémy ale stran párků se zabýval i britský předseda vlády. Cit: "Jim Hacker tells Bernard that he is

currently up to his neck in the Euro sausage. Implementing

European regulations would mean that the British sausage would

have to be renamed to the Emulsified High-Fat Offal Tube." A bylo to v době, kdy se tady ze všech sil rozvinoval socialismus (1984). Zdá se, že tento problém je neřešitelný.

21.5.2008 11:43

Re: Ještě bych připojil...

tenhle díl mám docela rád :-))))

21.5.2008 11:28

Re: Re: no jo, takže nornmy vlastně řeší nepoctivost výrobců...

jenže kvalitní vepřovou šunku za 69,-  nekoupíte, tak akorát tu umělou hmotu ..... to je první vodítko, druhé je, že vepřovou šunku od umělé hmoty lze rozpoznat, pokud nejste totální blbec...