5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
21.5.2008 8:45

Re: dokončení: Brusel uvažuje o rušení standardů pro zakřivení okurek či banánů (2)

No jo, jenže problém je, že na světě je přes 200 odrůd banánů, všechny skvělé, každá se svou typickou chutí, ale normám EU na I. kvalitu vyhovují jen a pouze odrůdy dvě. Ty ostatní by se nesměly prodávat jako kvalitní, přestořže kvalitní jsou.

Jen tak mimochodem, už jste jedl třeba Malijské banány, pěstované na Krétě a kvůlevá EU prodávané jen na místních trzích? Banánky to jsou jen asi osm centimetrů velké, ale chuť mají zcela nepřekonatelnou. A díky EU si je v Praze koupit nemůžu.

21.5.2008 9:53

Re: Banány

Tyhle malé banánky speciálně balené prodává občas (v zimě) např. Kaufland, ale jsou oproti běžným banánům velmi drahé. Ještě jsem neochutnal...

21.5.2008 3:06

ABY BYLO JASNO... co jsou NORMY JAKOSTI a co ZBYTEČNÁ BUZERACE

Typická zbytečná buzerace jsou "normy" kulatosti a velikosti banánů stanovené tak, aby např. banány bývalých francouzských kolonií normám bez problémů vyhověly a ostatní ne. Společně s dementní celní politikou EU (viz donedávna ??? platná tvrdá sankční cla při překročení "průměrné EU stanovené spotřeby banánů na občana" v jednotlivých státech přesahující výši jejich velkoobchodní ceny) vede k diskriminaci jedněch producentů vůči jiným, ač sám spotřebitel "normované" vlastnosti za kvalitativní znaky nepovažuje, neřídí se jimi při nákupu.

U okurek (salátových) je norma na "zakroucení" už vyjádřením i spotřebitelského hodnocení jakosti. Před pár dny jsem kupoval pár desítek okurek (okurků? :) ve slevě a podivil jsem se jejich zakroucení a problémům, které "oblouk" způsobuje při rovnání více kusů do kartonů. S rovnými žádné problémy nejsou, se zakroucenými ano. ;-)

Takže jednotné normy umožňující objektivní hodnocení standard - nestandard (i při domlouvání parametrů dodávek ze vzdálených zemí) resp. stupně jakosti a snadné třídění mohou být  (jsou-li rozumně stanoveny) dobrým objektivním měřítkem při tržním ocenění, jak jsme zvyklí u jiných kategorií výrobků. Nesmí ale tzv. nestandardním produktům (pokud se nejedná o hygienickou závadnost) znemožňovat volný vstup na trh. Je proto nutné posuzovat případ od případu a oddělovat normy podporované samotným tržním oceněním od norem výslovně zbytečných a buzeračních.

A to autor nečiní....

21.5.2008 5:30

Re: ABY BYLO JASNO... co jsou NORMY JAKOSTI a co ZBYTEČNÁ BUZERACE

Pane, velice často s vašimi názory nesouhlasím, ale tentokrát máte naprostou pravdu. Koupím-li si zboží té či oné jakosti, chci mít jistotu, že té jakosti odpovídá a že mi tam nikdo nenaházel kdejaký šmejd se slovy "dyť je to jedno. Ty normy nejsou přeci o tom co se smí pěstovat resp. prodávat, ale o tom co se smí jak označovat. A to je zatraceně velký rozdíl.

Pokud si vzpomínám tak někdejší okurkárny měly předpisy - normy ještě poněkud přísnější a to o hodně. Ono by se totiž moc špatně vyjímalo kdyby ve sklenici byly tři obří okurky.

 

21.5.2008 6:46

Re: Re: ABY BYLO JASNO... co jsou NORMY JAKOSTI a co ZBYTEČNÁ BUZERACE

patrně žijete v omylu - nakládané okurky se vyrábí podle velikostních tříd. A ty třídy jsou dány hlavně velikostí síta, kterým plody propadnou.

Račte se lépe podívat v hypersuper do oddělení nakládaných okurek. Spatříte drahé sklenice, naplněné množstvím malých okurčiček, levnější, kde budou zhruba dojnásobné okurky, ještě levnější a větší sklenice, kde budou okurky téměř polní a nakonec sklenice s tzv. řezy, které se vyrobí z toho zbytku. Také si pročtěte ony údaje na etiketách, měl by tam pro rozměry okurek být uveden rozsah.

21.5.2008 11:56

Re: Re: Re: ABY BYLO JASNO... co jsou NORMY JAKOSTI a co ZBYTEČNÁ BUZERACE

Co bylo dříve, oka v v sítu nebo velikostní třídy? A co je to prosí velikostní třída? To je přeci jen jiný název pro normu či předpis. Jste technik, takže zkuste argumentovat tím že H11 je dáno kalibrem a nikoliv normou ISO.

21.5.2008 2:33

Za Rakouska

byly např, pevně stanoveny rozměry a rozteče latěk u zahrádek na železničních stanicích a zastávkách. Tomu se říká normalizace a se socialismem to nemá nic společného stejně jako Habsburkové. Ale když ono je to tak fajn, moci na tu EU nadávat za každou cenu. Jen nechápu proč modráci když teď vládnou, z té škaredé EU nevystoupí ale naopak roní slzy radosti nak lisabonskou smlouvou. Nejsou to blázni ? 

21.5.2008 4:52

Re: Za Rakouska

mozna ne se socialismem, ale s kolektivismem urcite ano, a socialismus je jednou z odrud kolektivisticke doktriny

21.5.2008 7:40

Re: Re: Za Rakouska

Pane  a čeho klonem jste vy? Na odrůdu nevypadáte. Možná vás budu šokovat. Nedostatek vzdělání v roce 2008, kdy je vše dostupné, žádné knihy na indexu, je projevem neskonalé lennosti, a ve vašem případě omezenosti  vydávané za přednost. Liberalismus a Socialismus jsou dvě "vejce" stejné kukačky. Raději zkoumejte co tyto dvě setry geneticky spojuje. Vám ale jde asi o něco jiného. Po zvládnutí počítat 1,2,3 pyšně se podívat do zrcadla a potvrdit si,  jaký jsem počtář. To že vypadáte jako domorodci na Andamanech pře 60 lety - no, kdo ví co jsou to ty Andamany!!

21.5.2008 9:41

Re: Re: Re: "Zdělanec" promluvil !

Rozkošné! Zřícenina nám promluvila o vzdělanosti! Prý bude někoho šokovat ! Proboha, čím asi? Ty už přece nemůžeš překvapit vůbec ničím, písková atrapo!

"...je projevem neskonalé lennosti,"  ( O interpunkci se raději ani nezmíním!)

"Lenivý člověk odmítá využívat potenciál svých schopností, neochota jednat, nebo se starat." (Wikipedie)  Tož, to o tobě, zřícenino, určitě ve Wikipedii nehovoří! Kde ty bys asi tak sehnal nějaký "potenciál schopností", že? ;-(

21.5.2008 6:25

Re: Za Rakouska

Chtěl jsem napsat něco přesně takového. OK, díky.

21.5.2008 10:06

Re: Za Rakouska

A všiml jste si, že i budovy železničních stanic byly v určitých regionech stejné? To proto, aby se použil pouze jeden projekt a stavby vyšly levněji. To nemá nic společného s tvarem ovoce nebo zeleniny a další pitomosti, které EU produkuje!

21.5.2008 1:43

EU se od RVHP liší zásadní věcí.

V RVHP všichni věděli, že to je šaškárna a povětšinou na to káleli. EU je stejná šaškárna, ale její tragedie spočívá v tom, že nesmysly hodlá dodržovat a vymáhat. A to pak končí legrace.

21.5.2008 1:23

Máme šanci, ne že ne.

Je třeba neoprodlenně vystoupit z Jevropějskej Hunii.. Poslední šílený císař u nás byl Josef II. Není proč to opakovat.

21.5.2008 1:14

EU je horší než RVHP

:-DRVHP fantazírovala a většinou spolupráce byla na papíře. EU má direktivy (

asi z německého základu ...) a vše směřuje k tomu vše popsat a usměrnit. Je tu vidět německý vliv a dril. Německo má na EU vliv velký a bohužel taky zhoubný. To že nejsme pro vše co EU zplodila, neznamená, že jsme proti ní, ale proti jejím stále se rozšiřujícím hovadinám...

21.5.2008 1:12

Teda já fakt zírám...

... ovšem ne na fakt, že EU stanovuje, či nestanovuje kvalitu, délku, či zakřivenost banánů, okurek, či snad třebas prasečích ocásků - s tím už tak nějak počítám. Ono se jen stačí podívat na exoty, co v Evropském parlamentu sedí za nás... Co mě ale zaráží je autorova ochota vůbec číst rudé Novinky, potažmo jeho schopnost vyvozovat z tamních zcela záměrně a pravidelně manipulovaných hlasováních na popularitu toho, či onoho názoru...8-o8-o8-oRvRvRv

21.5.2008 0:15

Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Ale taky třeba lidovky, tak by se dočetl, že normy na banány a okurky si vynutili podnikatelé, potažmo obchodníci, aby se jim snadněji stanovovaly třídy jakosti. Neboli, celý ten blázinec okolo banánů si vylobovali tvůrci "neviditelné ruky trhu".

21.5.2008 0:24

Re: Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Nikoliv. I kdyby to tvrzení byla pravda, na což postrádám nějaký důkaz, nebyli by to tvůrci, nýbrž nepřátelé "neviditelné ruky". Nepřátelé, využívající trhu nepřátelské struktury EU. Protekcionáři, kteří nemohou fungovat bez něčeho jako EU, která jejich fantasmagorie promění ve "směrnice, direktivy".......

21.5.2008 1:25

Re: Re: Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Co jste vlastně chtěl říci?

21.5.2008 3:06

Re: Re: Re: Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Že když si účastníci volného trhu vylobují regulaci, pak přestane být volným.

21.5.2008 7:42

Re: Re: Re: Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Aero.....? jako vždycky nic. Ale jako vždycky to říká zasvěceně!!

21.5.2008 9:23

Re: Re: Re: Re: Kdyby pan Zahrádka nečetl jen seznam.cz

Už se zase u tebe, zřícenino, zastavil pes a zvedl nožičku? ;-)