5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
21.5.2008 11:02

Re: Re: Re: Re: Číst umím. JÁ ano.

Mate SVATU trpezlivost, nepochopil ste, ze oponent by rad STEMPEL, ktorym by urcoval, ktora uhorka je UHORKA a ktora uhorka je NEUHORKA, parkrat do roka SYMPOZIOVAL a KONGRESOVAL najlepsie na Bali, ako vylepsit UHORKONORMY. Stare struktury z RVHP ticho v kute zavidia, k akej dokonalosti to v Bruseli dotiahli.

21.5.2008 11:47

Re: Re: Re: Re: Re: Číst umím. JÁ ano.

;-D!

21.5.2008 10:30

Vito,

pan euroskeptik Zahrádka možná nakupuje zásadně šrouby nenormované a potraviny nemající certifikaci kvality. Ono ho to baví a protestuje tím proti evropské normalizaci.;-D

Vzpomínám si, jak jsem i já jednou byl donucen koupit si šroub, který neodpovídal evropským a českým normám. Byl to šroub do sekačky od společnosti Mountfield. Ten šroub odpovídal pouze normě výrobce a pasoval pouze do této sekačky. Stál "pouhých" 70 kč.  Stejně velký šroub s normovaným závitem stojí okolo 2 Kč.

21.5.2008 10:38

Re: Vito,

Šroub není banán ani okurek, víte čtenáři?

21.5.2008 10:39

Re: Vito,

Standardizace v rámci autoregulace mi nevadí, je logická a potřebná. Nemá mít ale formu celounijně platného zákona. Technikům se právní otázky asi nevysvětlí dobře, ale doufám, že toto vysvětelní by mohlo pomoci k pochopení.

A především, článek byl reakcí na nepravdu, že prý EU nic takového nestanoví. O potřebnosti norem ten článek primárně nebyl, o tom si můžete popovídat se samotnými eurolídry, kteří ty normy chtějí zrušit.

21.5.2008 10:43

Re: Vito,

Jako vždy šokujete! Srovnávat normy na šrouby a podobný technický materiál s normou na "křivost okurek", tak to je tedy dílo!

21.5.2008 10:40

Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Díky za fundovaný hlas rozumu.

21.5.2008 11:32

Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Váš příspěvek je, jednoduše řečeno, nepravdivý. Není kupříkladu vůbec pravda, že můžete vyrábět a prodávat televize vyžadující jiné napájení než 220V/50Hz. Takový výrobek totiž nevyhoví a státní zkušebna vám jednoduše neudělí certifikaci, která je nezbytná k prodeji výrobku v EU. Totéž s okurkami - jednoduše můžete prodávat výrobek (výpěstek) zařazený do některé z jakostních tříd (I - III). Okurka, která nevyhovuje, nemůže přijít na trh (nebo neměla by). "Mimonormové" výrobky musí mít výjimku ze standardů - proto se řeší ty Olomoucké tvarůžky a špekáčky a pod.

21.5.2008 9:58

Dochází Vám témata?

Tedy pane Zahrádko, zplodit celý článek coby reakci na několik nepřesných anonymních příspěvků na internetové diskusi, to je tedy dílo:))) Kdybych měl psát takovou reakci na každý blábol, jimiž místní diskuse obšťastňují někteří místní diskutující, byl bych teď u XXVI. svazku sebraných reakcí:)))

21.5.2008 10:08

Re: Dochází Vám témata?

To nebyla reakce jen na anonymní příspěvky, ale uvedení fámy na pravou míru. A to citací norem, které byly v těch "anonymních" příspěvcích eurohujerů označeny za blábol a nesmysl.

21.5.2008 10:39

Re: Dochází Vám témata?

....reakci na několik nepřesných anonymních příspěvků na internetové diskusi....

Na serveru seznam.cz to nebývá "několik nepřesných", ale drtivá většina podobných příspěvků. Navíc autor uvádí, že to byly příspěvky, které dostaly od diskutujících nejvíce kladných hodnocení. Někdy se mně zdá, že redakce serveru až záměrně tímto způsobem ovlivňuje názory diskutujících, protože není snad ani možné, že by se sešlo tolik primitivních lidí na jednom místě. Většinou začnu číst právě články na tomto servru a příspěvky tamních diskutujících, abych přestal mít chuť se zapojovat někde jinde do diskuze.

21.5.2008 9:46

pane Zahrádko

možná Vám uniklo, že normy na okurky a banány si prosadili evropští dovozci, výrobci a dodavatelé. Samotné EU (myslím tím úředníky) je totiž úplně u zadele, jak je banán a okurka ohnutá. U zadele to ale není výrobcům a dodavatelům. Proto také dochází v současnosti k zajímavému paradoxu: EU-úředníci uvažují o zrušení těchto norem, ale podnikatelská obec se tomu brání. Vyrábět a dodávat zboží dle evropských norem je totiž velký byznys. Stejně tak je velký byznys splňovat například ISO-9001. Evropský spotřebitel je totiž děsně rozmazlenej a chce kupovat zboží a služby, které odpovídají evropským normám a certifikacím. A tak se zdá, že pro zrušení EU-norem není nutně změnit úředníky EU ale je nutné nejdříve vyměnit evropského rozmazleného spotřebitele.;-PI já jsem jeden z těch blbých spotřebitelů. A tak si vzpomínám, že když jsem stavěl dům, tak jsem zásadně nakupoval stavební díly a stavební materiály, které odpovídaly normám ČSN nebo DIN nebo EU. Dokonce jsem byl tak blbej, že jsem odmítal odebírat betonovou směs od Franty Vopršálka, ale nechal jsem si ji dovéz od firmy ZAPA, která mi grantovala kvalitu betonu dle norem a dle EU-certifikací. ;-P

21.5.2008 9:48

čtenáři zdrojů,

chcete tím říci, že eurokrati jsou zkorumpovaní?

21.5.2008 10:12

Re: čtenáři zdrojů,

Proč zkorumpovaní? Ti, kterých se to týká, požadují, aby vznikla norma. Tak se norma udělá.

Pěstitel ví, co může dodat, zpracovatel ví, co může požadovat, výrobce zpracovatelských strojů ví, čemu musí přizpůsobit své mašiny.

Jednotné normy  pomáhají obchodu a výrobě. Zejména hromadné výrobě a velkoobchodu.

Plnit to, co se od úředníka očekává, přece nevyžaduje, aby byl zkorumpován. Naopak - obvykle se musí korumpovat, aby to nedělal - třeba aby "neviděl" černou stavbu nebo nepovolil sousedovi postavit garáž, kde mně vadí... Nebo aby neudělal normy, takže bude zmatek a každý bude moct vyrábět a prodávat cokoli.

21.5.2008 10:28

Re: Re: čtenáři zdrojů,

Hlavně všechno jednotněRv8-o

21.5.2008 9:49

Podle toho,

jak jste betonoval, se nechá usoudit, že jste byl kdysi patrně rozumný člověk. Co se stalo potom?

21.5.2008 9:49

Re: pane Zahrádko 220 V

napětí v zásuvce je taky jeden z prvních EU vynálezů. chci zpátky svejch 120 V jako je to v USA!

21.5.2008 9:52

Re: Re: pane Zahrádko 220 V

Nebýt EU, měl byste v zásuvce 120V8-o8-o8-o:-D

21.5.2008 10:11

Re: Re: pane Zahrádko 220 V

EU vynález není 220 V, to už tady bylo kdysi, ale 230 V, které platí dnes. Z jednoduchého důvodu: v Anglii mají 240 V, při jmenovité hodnotě 230 V a příslušných tolerancích se tam vejde těch 220 i 240.

21.5.2008 10:12

Re: pane Zahrádko

a kdo ti dělal šalunk? Eurotesaři?

21.5.2008 10:16

Re: Hezké, šejno-lejno!

Tak podle tebe je prý "evropský spotřebitel totiž děsně rozmazlenej a chce kupovat zboží a služby, které odpovídají evropským normám a certifikacím."

Tož to mi pak, prosím, vysvětli, jak to, že na našem "trhu" tak prosperují ti vietnamští trhovci a dokonce i ty, šejna, se svými desetidoláčovými hadry! http://www.mccallpattern.com/list/dresses/page-1  http://www.hbi.cz/company.php?Dw=CZ45243182&Lang=sk   http://www.profirm.cz/obchodni-rejstrik/ (zadej Miroslav Šejna)

A už ti, šejno-lejno, strejček jetelový jenerál dovolí nakupovat za víc než 1000 doláčů, nebo mu už nesli na polštářku metály? ;-)

21.5.2008 9:43

taky jsem proti eu regulacím.

prodávám všelijaký šmejd, ale v poslední době mi pořád někdo vykládá něco o tom, že zboží musí odpovídat eu předpisům. to mi ještě scházelo. lidi votravujou kvůli zárukám, kvalitě a podobně. když si někdo něco z krámu vodnese, tak ať potom nevotravuje. dost bylo bolševizmu.

21.5.2008 9:45

janoryno,

ale lidé chtějí šmejdy, jdou do divadla za 100 Kč a chtějí kvalitu.

21.5.2008 9:46

Re: janoryna IP: 80.95.112.xxx

Nekecej, ty jsi starej komouš, kterej by chtěl všechno zadarmo, a nebo se o to alespoň poprat ve frontě... ;-D

21.5.2008 9:23

Ale to už tu bylo.

Koně se zapřahají před vůz ve směru jízdy hlavami dopředu.

21.5.2008 9:31

Re: Ale to už tu bylo.

Tak to jste ještě neviděl odminovací koně. Ti se zapřahaji zásadně za odminovací vůz, který tlačí před sebou.

21.5.2008 10:15

Re: Re: Ale to už tu bylo.

... ale hlavou dopředu snad jo? Nebo ne?

21.5.2008 8:52

Další inteligent

který nepostřehl, že hromadná výroba nutně potřebuje normalizační standardy. A to jak z technických, tak i z ekonomických důvodů. Protože to pochopili již v 19. století i vojáci (jednotnost dílů pušek a nábojů, záruka jakosti) je patrná doba jeho zaostávání.

Druhou otázkou je co standardizovat a jak podrobně. Pokud by pan autor o tomto oboru něco věděl, tak standardizace je poměrně složitý proces a že na státní úrovni schválení určitého standardu vyžaduje souhlas celé řady zainteresovaných činitelů často se zcela protichůdnými zájmy. Podobně je tomu i na mezinárodní úrovni.

Pokud by pan autor něco věděl o mezinárodním obchodu, tak by se nedivil tomu, že dodávané zboží do nějaké země musí odpovídat jejich standardizačním předpisům, včetně předpisů bezpečnostních. I v dobách RVHP musely např. dodávky oceli do NSR odpovídat předpisům DIN a podobně tomu bylo i do jiných zemí. Pokrokem let sedmdesátých a osmdesátých bylo postupné sjednocování standardů jednotlivých států jejichž výsledkem jsou současné Euronormy. S Euronormou musí souhlasit všechny státy EU, takž autor pláče na nesprávném hrobě.

Bohužel, v současné době dochází k uvolňování trhu ve smyslu dodávek nestandardních výrobků, včetně padělků. Elektrotechnické výrobky nesplňují bezpečnostní požadavky a ohrožují životy a majetek spotřebitelů. Jít si koupit záchodové prkénko se bez podrobného výkresu záchodové mísy stává dobrodružstvím.

Jsou dva extrémy - negarantovat nic, ať si to každý spotřebitel zkusí na vlastní kůži (třeba i včetně "léků" a jedovatých dětských hraček) nebo garantovat vše. V každé rozumné společnosti je nutno hledat určitý kompromis. Nepovažuji však za rozumné, aby v některých oblastech, zdejména mající zásadní vliv na zdraví obyvatel, byly na trhu jak výrobky garantované, tak i výrobky negarantované.

21.5.2008 8:55

Re: Další inteligent

víte, že se tady probírají banány, co rostou na stromech? A v trsech? Víte, že ty horní mají jiné parametry, než ty veprostřed a nebo nedejbože ty spodní? Jak chcete proboha standardizovat přírodu?

21.5.2008 9:06

Re: Re: Další inteligent

on je pan Antonín jen spravedlivě rozhořčen. Navíc má i pravdu. A to mu brání vidět eurorenaultoviny v pravém světle, zejména ty zemědělské.