6.4.2020 | Svátek má Vendula


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 352, poslední: 25.5. 2008 19:37, přehled diskusí

21.5.2008 16:32

Pane Zahrádko

Kašlu na Klauza a uděluji Vám Řád Bílého lva I. stupně. Vaše trpělivost vysvětlit těm hlupákům o čem píšete jest vskutku titánská. Vaše argumentace jest však marná, ti lidé totiž používají tzv. "ženskou logiku".  A krom toho pravděpodobně pobírají v době svých slintů plat.

21.5.2008 16:39

Re: Pane Zahrádko

Výstižné. R^

21.5.2008 15:47

Musím se pana Zahrádky zastat

Tady v diskusi dostává co proto. Už jsem se dozvěděl, že normy pro zakřivení okurek a banánů nejsou závazné, že si každý může prodávat co chce, jen to nesmí vydávat za výběr, či I., či II., či III. jakost. Skvělé, co tedy empiricky ověřit, zda jsou k dostání i nějaké okurky které nesplňují v některém ohledu příslušnou normu. Proto prosím všechny diskutující, aby nám sem umístili odkazy, kde (v maoobchodě) takové produkty lze zakoupit. Protože pokud příliš křivé okurky nebo příliš malé banány k dostání nejsou, pak má pravdu pan Zahrádka. A já jsem přesvědčen, že pravdu má.

21.5.2008 17:46

Re: Musím se pana Zahrádky zastat

Vy máte problémy s logikou, že?

Ale prosím - jděte se podívat do tržnice v Holešovicích. Případně si jděte kamkoliv koupit zavařené okurčičky s délkou do 4-5 cm a průměrem cca 1cm. Kupříkladu Pramen v Modřanech.

22.5.2008 13:00

Re: Re: Musím se pana Zahrádky zastat

Ta chyba je na Vaší straně. V normě je výslovně uvedeno, že se nevztahuje na nakládačky.

21.5.2008 15:45

Eurohujerům není pomoci

S popíráním Eurookurek (... pastevních deníků, plíživí islamizace nebo třeba nastávající potravinové krize) jsou jako ti opakovaně zdokumentovaní sovětští komouši, kteří, když je vodvezli na Kolymu, neustále omílali mantru o soudruhovi Stalinovi, který to tak nenechá a určitě byl oklamán a zrovna je z toho Pekla dostane.

Dokonce soudruhovi Stalinovi psali dopisy, kojně čtené soudruhy dozorci v Lagěrnom Bjuro. Každému takovému pisateli se zvýšila pracovní norma a pokud to nepomohlo, dostával jen poloviční příděl chleba a žádný čaj a pokud pořád psal soudruhovi Stalinovi, dostal deset let navíc.

21.5.2008 15:32

co okurky....víte, že se vypisují

pastevní deníky, tedy kde se zrovna pase dobytek, podle čísel katastrů a to prosím ve třech různých provedeních? Které pak musíte odesílat na 3 místa a to prosím poštou?  A aby to měli pod kontrolou , tak sem tam osnímkují území a provedou sčítání dobytka.....samozřejmě z družice. A běda, když je u lesa stín a nějaká ovce tam zalehne....to bývá velké krácení dotací a to i zpětně :-))))

21.5.2008 15:08

Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

Část diskutujících zde dopodrobna rozebírá článek J. Zahrádky, co přesně jak pochopil, co si jak vyložil, na jaký zdroj odkázal/neodkázal, atd. Je zajímavé, že pro mnohé je normální nadávat na naší vládu, parlament, místní zastupitelstvo, úřady, atd., ale běda když se někdo zamyslí nad tím, co přijde tak říkajíc z Bruselu. Hned je to div ne rouhačství a euroskepticismus. Můžete nadávat na český zákon (co to zase v parlamentu vymysleli), ale běda když řeknete, že si myslíte že EU norma je volovina.

Přitom je to jen o tom, zda je nutné, aby byla celoevropská norma na banány, okurky, aby všude po Evropě chutnal stejně eidam, že když chcete v hospodě prodávat utopence, tak na to málem musíte mít štempl z Bruselu.

21.5.2008 15:17

Re: Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

Milý Bedřichu, jediné co norma stanoví stran chuti pro okurky je, že nesmí být nepřirozeně hořké. Určitě neříká, že mají okurky po celé Evropě chutnat stejně, jen se nesmí prodávat plesnivé, okrojené apod., s čímž doufám souhlasíte.

21.5.2008 15:18

Re: Re: Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

Když to budu pitvat, tak musím upozornit, že Bedřich psal o chuti eidamu, nikoli okurek.

21.5.2008 16:02

Re: Re: Re: Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

No je-li eidam uznaná  "značka", proč ne .. taková kolaloka nebo velkej macek jsou taky všude stejný, aby měl spotřebitel jistotu že následuje instinjt ;-)

21.5.2008 22:54

Re: Re: Re: Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

No ale právě eidam (romadur, čabajka, sauvignon atd. atd.) by opravdu měl chutnat všude stejně - aby se vůbec dalo říkat, že je to ještě eidam...

21.5.2008 15:27

Re: Re: Tak se nám ta diskuse hezky rozjela

no plesnivé si stzejně nikdo nekoupí...takže je to divná norma, že? Nebo si myslíte, že jsou lidi idioti?

21.5.2008 15:31

Mně se líbí

"nepřirozená hořkost". To se nyní musí Orwell chechtat až se za břicho popadá. Tahle úžasná nadutost je prostě fascinující.

21.5.2008 15:35

Re: Mně se líbí

jen je nech...pak totiž na ně nezbude dobré jídlo a musí kupovat náhražky.  No dobrej stejk z dobře vyvěšené krávy v obchodě nenajdeš, protože se to nesmí. Přesto se to ve stejkově vyspělých zemích děá, jinak by to neprodali. Jo a to samé jsou bažanti, zajíci, křepelky.....

uvědom si, že jsme na vymření, jak jsem říkal ptakopyskovi. Jsme prostě pro srandu. budoucnost je tam v Bruseli :-((

21.5.2008 15:46

Ale samozřejmě,

laissez faire platí také v tomhle případě :-). Nechť si dělají, co chtějí. Mně jenom baví, že vyžadují, abychom je za ty pitomosti chválili, protože vymysleli "nepřirozenou hořkost". Ale včera jsem dopsal Rašína a jsem tudíž optimistou :-)). Přežil jsem RVHP, přežiju také tohle.

21.5.2008 15:49

Re: Ale samozřejmě,

...na Rašína se moc těším. Máš tam taky jak se sekal z legionáři? To mne to totiž ohromně zajímá....

Jo a víš jak to nejlíp ne přežijem, ale užijem.......v baru na břehu moře, když už bude v tom Hřensku :-))))

21.5.2008 15:52

Myslíš,

"tvrdím, za to, co se dělá pro národ se neplatí"? :-). Jistě, že ano. Ačkoli on měl ještě lepší výroky :-)). Byl to výjimečný muž!!!!!

21.5.2008 15:57

Re: Myslíš,

jo .... víš tuhle větu si pamatuju od té doby co jsem to slyšel poprvé. Ale asi jsme sami, kdo to bere.

21.5.2008 14:57

No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Vy jste určitě nikdy nebyl zahrádkářem. Tedy takovým, který kromě samozásobitelství také prodával své přebytky.

Jinak byste musel vědět, že normy na to, jak mohou být zakřiveny okurky tu byly už za minulého režimu a to jsme zcela prokazatelně v EU nebyli. Podle těchto norem se okurky při výkupu třídily na 1., 2. a 3. jakost a na tzv. nestandard a tomu odpovídaly výkupní ceny. Takže se nejedná o žádný nový výmysl EU, jak se nás snaží jednodušší modří eurozáškodníci oblbovat, ale o dávno používanou starou praktiku, která umožňuje něco objednat a koupit na druhém konci republiky (dnes tedy Evropy) a mít při tom určitou jistotu, že vím co kupuji. Holt každá špína, kterou mohou na nenáviděnou EU tito hoši vychrstnout je dobrá, většina lidí a novinářů beztak věci nerozumí, tak se to zhusta ujme.

P.S.: Jen tak na okraj - ty velké fóliáky, ve kterých se tehdy okurky na kšeft pěstovaly a které stávaly vedle každé druhé chalupy po českých a moravských vískách, dnes prakticky vymizely a na jejich místě často stojí (mnohdy dost podobně vypadající) krytý bazén či alespoň bazének.

P.P.S.: Ty okurky hodně prohnuté, které se málem vevešly ani do nestandardu (a brácha mi jich vždycky za výpomoc při třídění nabízel bednu zadarmo), tak ty přesto byly začasté k vidění na regálech v obchodech, prodávány zpravidla jako 2. jakost a znalému člověku se při pohledu na jejich prodejní cenu otvírala kudla v kapse. 

21.5.2008 15:03

Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Ach ouvej... Já netvrdím, že je to nový výmysl EU. Já tvrdím, že uvedené normy jsou skutečně výmyslem EU, nikoli novinářů. Prosím, reagujte na to, co píšu, nikoli na to, co nepíšu.

21.5.2008 15:06

Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

No tak, pane Zahrádko, stále trváte na titulku a základní tezi svého článku, tedy

Rovné okurky skutečně přikazuje EU?

21.5.2008 15:15

Re: Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Sorry, nevšiml jsem si že už jste odpověděl. Ale stylem malého dítěte s hnědou pusou co prohlašuje, že tu čokoládu opravdu nesnědlo ;-D1) Titulek vašeho článku tvrdí, že "Rovné okurky skutečně přikazuje EU"

2) podstatou vašeho článku je argument, že ti kdo se zastávají na Netu EU a tvrdí, že žádné nařízení o zakřivení okurek není, pouze jsou definována pravidla pro vyšší jakosti, není pravda, že nařízení o zakřivení platí pro všechny okurky

3) dokázali jsme vám, že se mýlíte a nic takového v tom nařízení není

4) následně místo abyste přiznal, že titulek i celý článek je nepravdivý začnete tvrdit, že jste celou tu dobu vlastně souhlasit s těmi, proti kterým jste článek napsal a titulek vlastně tvrdí, že povinné zakřivení platí jen pro určité jakosti  ;-D

Človičku človíčku, co aspoň trocha kuráže přiznat si pravdu?

21.5.2008 15:34

Re: Re: Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Ad 1) – viz mé vysvětlení níže

Ad 2) – řekl bych, že Vaše tvrzení není pravdivé. Jak je možné si přečíst přímo v článku, reagoval jsem nikoli na tvrzení, že je norma o okurkách pouze o třídách jakosti, ale na tvrzení, cituji: „Až na tu drobnost, že EU nikdy parametry okurek nestanovila. To jen hloupí novináři tuto fámu rozšířili,“ dále „EU nikdy nic nenařizuje, ale jen doporučuje. Naše vláda ji však vnímá jako kdysi RVHP.” Můj článek dokazuje opak.

Ad 3) konkrétně v nařízení o okurkách je stanovena přesná míra zakřívení pro jakostní třídy. V mém článku ovšem není jediné slovo o tom, že by platil obecně zákaz zakřívených okurek pro všechny okurky. Obecně platnou charakteristiku jsem nevztahoval k zakřivení, ale k hmotnosti okurek (viz článek a komentáře). V tom jsem udělal chybu, za kterou jsem se omluvil, protože mnou citované ustanovení o hmotnosti okurek je povinné jen pro vybrané jakostní třídy. Obecný zákaz zakřivených okurek je možné dedukovat pouze z titulku; ten může být matoucí, přiznávám, ovšem je věcně správný. Rovné okurky (pro dané třídy) skutečně nařizuje EU, nikoli národní vláda, ani si to nevymysleli novináři. Nepřesnost titulku může spočívat v tom, že neuvádí, že se rovnost okurek týká jakostních tříd. Jsem ale zcela přesvědčen, že tato nepřesnost je zcela v rámci přípustných standardů, abych byl stylový, pro zobecňující titulek. Článek samotný onu rovnost V SOUVISLOSTI S JAKOSTNÍ TŘÍDOU zmiňuje.

4) nesouhlasil jsem s těmi, proti kterým jsem psal, a ani to netvrdím. EU tuto normu vydala, ne že ne, a tato norma je povinná, závazná, neni jen doporučením.

21.5.2008 15:53

clovece bozi,

cital ste aspon par viet z povodneho clanku ?

21.5.2008 15:54

Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Ach ouvej... Reaguji tedy na to, co píšete.

Uvedené normy na okurky nejsou skutečně výmyslem EU, stejné či podobné normy nebo předpisy platily i u nás již v osmdesátých a sedmdesátých letech minulého století a to mi snad dáte za pravdu, že tehdy nejenomže EU ještě neexistovala, ale především ČR (tedy pardon, ta také ještě neexistovala - tak ČSSR) rozhodně nebyla jejím členem a proto jí podobné normy nemohly být těmi odpornými eurobyrokraty vnuceny. Bez podobných standardů by se nedaly dělat obchody ani tehdy, natož pak v dnešním globalizovaném a elektronizovaném světě bez hranic.

Zesměšňovat EU kvůli normám či požadavkům na okurky, banány, syrečky, utopence nebo rum, oblbovat a strašit tím neznalé lidi, je průhledná, oblíbená, přečasto používaná, leč neférová, metoda modrých (nejenom) eurozáškodníků, eurofóbistů, euroskeptiků, či jak je nazvat a Vy jste si svým článkem, pane Zahrádko, také s chutí omočil.

A neschovávejte se prosím za slovíčkaření, záměr a vyznění článku je nepřehlédnutelné.

21.5.2008 16:17

Re: Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

Pro pána krále.... Uvedené konkrétní normy, tedy NAŘÍZENÍ 1677/88 A 2257/94 JSOU PRODUKTEM EU. Toto je reakce na rozumbrady, kteří tvrdili, že EU nic takového nestanoví. Je tohle nějaká hra, že děláte, že nerozumíte, nebo co?

Že existovaly standardizační normy i v národních státech ještě před EU jsem vůbec neřešil. To je docela starý argument, který proti mě použila nějaká génijka tuším z ministerstva již před několika lety ve věci banánů. To pro mě není novinka a o tom jsem NEPSAL.

Píšete, že bez podobných norem se nedaly dělat obchody tehdy, natož v dnešním globalizovaném světě. PROSÍM, ZACHRAŇTE EU A RYCHLE ZASTAVTE EVROPSKOU KOMISI, KTERÁ TYTO - DLE VÁS NEZBYTNÉ - NORMY CHCE RUŠIT! Nezdržujte se zde, protože hrozí krach obchodů s banány, okurkami a dalšími produkty. Schyluje se tak ke světové obchodní katastrofě. Prosím, zachraňte světový obchod a vysvětlete V BRUSELU, že se mýlí, když chce normy rušit!

21.5.2008 17:55

Re: Re: Re: Re: No to jsou mi objevy, pane Zahrádko!

No, MNĚ jste tvrdil, že nemám pravdu, když tvrdím, že norma je jen norma a nikdo nikomu nezakazuje pěstovat, prodávat, spotřebovávat  apod. okurky mimo normu. Jeno m je nesmí označovat jako normované - to jsem tvrdil já.

Takže buďte vod tý lásky a příště, pěkně prosím, napište to, co skutečně míníte - neb mám z vás a vašich veletočů už zamotanoou kebuli.

21.5.2008 16:43

Jiří K.,

samozřejmě, protože je tu zavedl už Hitler :-)))))))))))))

21.5.2008 14:47

OMLUVA

V reakci na ondru jsem před chvílí zjistil, že moje formulace o obecných požadavcích U OKUREK je mnou citovaná pasáž povinná jen pro třídu "výběr" a I. jakost. Za toto se omlouvám, článek je v této konkrétní věci asi na dvou řádcích nepřesný.

Naproti tomu, nařízení implicitně konstatuje existenci okurek, které nesplňují podmínky ani III. jakostní třídy (v ustanovení o dovoleném procentu odchylek v balení okurek III. jakosti). Obsahuje také ustanovení: "Okurky všech tříd jakosti, s přihlédnutím ke zvláštním ustanovením pro jednotlivé třídy a k dovoleným odchylkám, být:" (myšleno zřejmě "musí být"). Obsahuje tedy minimální obecné požadavky, které jsou ovšem jiné, než jak jsem v článku uvedl. Za tuto nepřesnost se omlouvám.