2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Proč nikdo vážně nejedná o míru na Ukrajině?

Válka na Ukrajině trvá už sedm týdnů. Různí „znalci“ dokonce naznačují, že může trvat měsíce, ne-li roky. Tyto lehkomyslné výroky nemohu akceptovat. Umírají lidé, přibývá důkazů o vraždění civilistů a zajatých vojáků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 16.4.2022 0:15

Dokud budou debilní vlády, VČETNĚ TÉ NAŠÍ, rozněcovat ukrajinskou válku posíláním dalších a dalších zbrani Ukrajincům, pak tato válka jen tak neskončí!!!!

Jak to Klaus píše: O DOSAŽENÍ MÍRU DOPOSUD NENÍ NA ŽÁDNÉ STRANĚ ZÁJEM!!!!!!

D. Da 16.4.2022 2:19

Asi nesledujete dění. Ukrajina jasně řekla, že bude jednat o míru po té co okupant opustí její území. Co je na tom nepochopitelného a špatného? Je mi jasné, že někteří jedinci, kterých se to přímo netýká by byli raději, kdyby Ukrajinci vše odevzdali lupičům a klaněli se jen aby měli sami klid. Přál bych vám, aby u vás doma po půl roce vámi navrhované strategie, zabušili Rusové na dveře.

M. Grundmann 16.4.2022 3:02

O dosažení míru je zájem pouze ze strany Ruska. Ovšem Rusko chce skutečný mír, ne trvalé nepřátelství obsahující vše kromě vzájemného zabíjení. Ale protože na druhé straně zájem o skutečný mír není, Rusko nyní asi bude předstírat další invazi, aby Ukrajince donutili k jednání o míru. Vojenské akce ze strany Ruska nemají pro Rusko žádný smysl, kromě tlaku na Ukrajinu, aby se vzdala trvale svých plánů na vstup do NATO.

Skutečný mír však předpokládá ukrajinskou neutralitu a ta by byla porážkou pro USA. A bez podpory USA žádný skutečný mír není možný.

J. Hrdlička 16.4.2022 5:03

Vaše první věta směle může kandidovat na nehoráznost roku.

Ale aspoň jste bezelstně přiznal, že dle vás má Rusko právo začít válku a tedy zabíjení, aby donutilo ostatní k poslušnosti a vnutilo jim takový status, jaký si přeje. Je to až fraška, jak z vaší logiky plyne, že chudák Rusko by nemuselo válčit, kdyby ostatní skákali, jak ono píská, jinak to bude Rusko považovat za nepřátelský akt.

M. Grundmann 16.4.2022 12:13

Omyl, nikdy jsem nevyslovil větu, že Rusko má na něco právo. Vysvětlil jsem, co se stane nebo nestane a proč se tak děje.

Ale bavme se o mezinárodním právu. Aby nějaké konkrétní právo mohlo vůbec existovat, tak musí být aspoň formulováno. Nikdo nikdy neformuloval právo každého státu vstoupit do jakékoliv vojenské koalice proti kterémukoliv státu, toto právo popsaly poprvé v historii USA tento rok. Rovněž nikdo dosud neformuloval právo každého státu si dělat cokoliv podle libosti bez ohledu na své sousedy.

Mezinárodní právo rozšiřování NATO ani nepovoluje, ani nezakazuje. Z tohoto důvodu vojenská reakce na rozšiřování NATO nemůže být z hlediska mezinárodního práva ani povolena, ani zakázána. Zakázána může být vojenská reakce pouze na povolené chování a to rozšiřování NATO není.

To je pohled na věc z hlediska mezinárodního práva, nikoliv osobní souhlas s nějakými politickými rozhodnutími.

J. Kočvar 16.4.2022 17:02

Suverénní státy odjakživa mohly vstupovat do aliancí, s kým se jim zlíbí. To se snad rozumí samo sebou.

Druhý bod Vaší argumentace je ještě divnější. Charta OSN jasně říká, že

"Všichni členové se vystříhají ve svých mezinárodních stycích hrozby silou nebo použití síly jak proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu, tak jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s cíli Organizace spojených národů."

M. Grundmann 16.4.2022 20:09

Vstup do NATO je hrozba silou.

J. Kočvar 16.4.2022 22:36

Vy nejste normální.

M. Grundmann 17.4.2022 0:03

V okamžiku, kdy jakákoliv vojenská aliance není obrannou aliancí, může být viděn vstup do takové vojenské aliance jako vážná bezpečnostní hrozba. Jak jsem uvedl již jinde, NATO již není obranná aliance, ale aliance útočná. Důkazem je útok na Srbsko v roce 1999, který nebyl obrannou akcí.

Pokud nepochopíme dnešní podstatu NATO, nepochopíme ani reakci Ruska. Možná se Vám to nelíbí, ale útok NATO na Srbsko v roce 1999 měl dalekosáhlé důsledky na světovou politickou situaci a ovlivnil Evropu na desítky let dopředu.

J. Hrdlička 17.4.2022 7:02

Útok na Srbsko neproběhl podle stanov NATO. Ty zavazují pouze ke vzájemné pomoci k obraně.

Pro případ agrese není potřeba NATO, lze se teoreticky domluvit kdykoliv s kýmkoliv. Dle vayší logiky by rusko mohlo obsadit jakýkoliv stát na světě, aby někdy náhodou na něj nezaútočil.

A co je nejdůležitější, na atomovou velmoc Rusko NATO těžko někdy zaútočí.

M. Grundmann 17.4.2022 12:01

Chtěl jsem jenom říci, že NATO není obranná aliance a že se tedy jakýkoliv stát může cítit reálně ohrožen tím, že se k NATO připojí další stát v jeho přímém sousedství. Většina lidí tvrdí, že je to nesmysl, že NATO nikoho nemůže ohrozit a že tedy válka na Ukrajině nemohla vypuknout kvůli rozšiřování NATO. Tvrdím pouze to, že válka skutečně mohla vypuknout kvůli rozšiřování NATO, a vysvětluji proč.

Tím nijak neobhajuji něčí rozhodnutí, pouze vysvětluji sled událostí. Vysvětluji ho, protože se mi zdá, že hodně lidí tomuto sledu událostí nerozumí. Takové vysvětlení v žádném případě neznamená nějaký postoj z mé strany vůči Rusku. I padouch se může cítit reálně ohrožen tím, že mu stát postaví vedle jeho laboratoře na výrobu drog policejní stanici.

J. Kočvar 17.4.2022 22:27

V tom případě by žádný stát neměl uzavírat žádnou spojeneckou smlouvu s nikým - Rusko s Čínou, Bělorusko s Ruskem...

Kdyby Rusko provozovalo na Čukotce laboratoř na výrobu drog, Američané by si mohli na Aljašce postavit tisíc policejních stanic, a stejně by to ruskou laboratoř nijak neohrožovalo - právě proto, že je ruská a Američané neměli v plánu Rusko přepadnout.

M. Grundmann 17.4.2022 23:11

Uzavření spojenecké vojenské smlouvy je riskantní rozhodnutí a může vést k válce. Válka je normální situace, mír a spolupráce jsou výjimkou. K udržení míru a pořádku je třeba vyvíjet stálé úsilí. Často stačí jenom malá neobratnost a svět se dostane do normálního válečného stavu jako obvykle. Normálním stavem lidské společnosti je Somálsko, ne Česká republika. Násilí na Ukrajině není nějakým organizovaným zločinem, je to normální lidské chování, které se nikomu nepodařilo udržet na uzdě.

M. Grundmann 16.4.2022 13:12

Je tu ještě další problém : Německo a Francie s požadavky Ruska souhlasí. Obě tyto země dlouhodobě brání rozšiřování NATO na další státy. A nejen to, obě tyto země souhlasí s požadavkem Ruska, aby se vliv USA ve světě nezvyšoval. Francouzský tisk píše úplně jinak než český tisk, o žádné vojenské podpoře Ukrajiny proti Rusku tam není ani slovo.

Žijeme v nebezpečné iluzi, že se jedná o boj dobra se zlem. Ve skutečnosti se jedná o boj USA za svůj vlastní politický a vojenský vliv ve světě. Česká republika je zcela logicky na straně USA společně s větší částí východní Evropy a Velkou Británií, ale tím tato proamerická koalice v podstatě končí.

J. Hrdlička 16.4.2022 18:23

Máte Německo a Francii za etalony dobra nebo co jste tím chtěl říci? Že když N. a F. nesouhlasí, je to vyjádření objektivního dobra?

M. Grundmann 16.4.2022 20:47

Jsou to naši velmi důležití partneři a musíme brát ohled i na jejich zájmy.

P. Pospisil 16.4.2022 6:21

Ano, Rusko chce skutečný mír. Jenže ruská představa míru je obnovení hranic v rozsahu SSSR a ruská sféra vlivu sahající od Vladivostoku po Lisabon. Cokoliv jiného je nacistické chování Západu, na které je třeba odpovědět vojenskou akcí.

M. Grundmann 16.4.2022 12:26

Jistý Adolf Hitler zdůvodňoval vyvraždění Židů jejich snahou o ovládnutí světa. Není možné argumentovat plány ostatních, pokud tyto plány nejsou jimi oficiálně vysloveny nebo pokud aspoň o jejich existenci nesvědčí jejich chování.

Z dosavadního chování Ruska se zatím dá usoudit jediná politická vůle Ruska : zabránit růstu amerického vojenského vlivu v okolí Ruska. To ovšem nemá s obnovením SSSR nic společného. Za tímto cílem si však jde Rusko opravdu důrazně.

Stojíme tedy před otázkou : vadí nám tento ruský cíl natolik, abychom v boji proti němu umírali, nebo nestojí ? Odpověď na tuto otázku není zřejmá, řada lidí je ochotna zemřít kvůli tomu, aby pomohla rozšíření NATO na další státy.

J. Hrdlička 16.4.2022 18:21

Měl by vadit, protože to je hrubé vměšování do cizích záležitostí a ustoupí-li se agresorovi jednou, vznikne nebezpečný precedens.

M. Grundmann 16.4.2022 20:06

Vstup do NATO není jenom vnitřní záležitostí daného státu, takže se nejedná o vměšování do cizích záležitostí.

Nyní vznikl precedens ještě horší, kvůli plánům vstupu do NATO vypukla válka. Je to vůbec to nejhorší, co se mohlo stát. Horší by snad mohla nyní být jenom jaderná válka.

J. Hrdlička 17.4.2022 6:54

Ještě je to vnitřní věc dosavadních členů NATO. Čímž identifikace povolaných končí.

Pokud nějaký stát chce rozhodovat, co okolní státy smějí či nesmějí, je agresorem. A je nutné co nejvíce pomoci oběti agrese.

M. Grundmann 17.4.2022 12:13

Vnitřní záležitostí každého státu je pouze to, co se netýká ostatních států. Rusko je jedním z hlavních předmětů zájmu NATO a velká část činnosti NATO je i na Rusko zaměřena. Slova Rusko, Ruská federace nebo ruská armáda se neustále objevují ve velkém množství dokumentů NATO, členové NATO se připravují na válku s Ruskem, hlídkují společně u ruských hranic, sledují pohyby ruské armády apod. Činnost NATO tedy v žádném případě není vnitřní záležitostí zemí NATO a Ruska se přímo týká.

Totéž je možné říci o zahraniční politice jakéhokoliv státu. Zahraniční politika žádného státu není jeho vnitřní záležitostí. Tou je pouze vnitřní politika tohoto státu. S trochou cynismu by se dalo říci, že vnitřní záležitostí Číny je například útlak Ujgurů.

Budu se opakovat, ale snažím se pouze vysvětlit, co se děje a proč se tak děje. Nikoliv, že Rusko podporuji. K vyřešení problému je však nutné nejprve problém pochopit a teprve pak je možné zaujmout nějaký rozumný postoj a snažit se problém vyřešit.

P. Pospisil 17.4.2022 0:43

No, Putin argumentuje plány na vojenské ohrožení Ruska, aniž by k nějakému došlo. Dále přinejmenším ta část o sféře vlivu vyslovena byla a ano, vadí. A stejně tak vadí, že se v současné době Rusko snaží rozšířit svůj vojenský vliv podél hranic NATO.

M. Grundmann 17.4.2022 0:52

To je pravda. Ale vadí to natolik, abychom kvůli tomu umírali ? To je ta zásadní otázka. Dnes není asi nikdo nadšen z toho, že sousedí s Ruskem. V tom asi žádný spor nikdy nebyl. Nikdo se dnes asi taky nechce stát součástí Ruské federace. Ani Ukrajinci, ani nikdo jiný. Možná tak jedině Arménci a některé národy z Gruzie, ale ani to není jisté.

V. Petr 16.4.2022 10:17

To chcete aby Ukrajina KAPITULOVALA!?