29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Periferie chudnou, centra bohatnou

Není to poprvé, co byly někomu zabaveny peníze. Prostě jen tak… Dal si je do nesprávné banky nebo v nesprávné zemi. Že o tom nevěděl? Jeho vina, do takové banky nemá peníze dávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.4.2013 1:19

Je to tak

Spojovat do jednoho celku po staletí existující různé státy, jejichž občané vůči sobě nepociťují téměř žádnou solidaritu a nevytvoří tedy v dohledné době politický národ je velmi nerozumné.

Provádět to v době hospodářské krize je přímo hloupé. A spojovat je prostředky hospodářské války do stavu, v němž už dnes nemají práva, jaký jednotlivým státům USA zajišťuje Ústava USA, podle níž mají např. stejné zastoupení v senátu bez ohledu na svou velikost (porovnej s evropskou Radou), je naprosto šílené. USA totiž svůj národ mají a to že ho měly, bylo důvodem že vznikly (kdo by asi dnes šel bojovat za EU)?

J. Kanioková 5.4.2013 16:05

Integrace ve světě bez sounáležitosti

Je zřetelné, že sounáležitost jde lépe praktikovat, čím menší je skupina či lokalita. Protože je snadnější rozpoznat "zblízka", je-li to účelné, jestli není třeba způsob podpory či pomoci změnit, když vývoj, při vší snaze a úsilí, nevykazuje změny k lepšímu. Nebo to zcela zrušit, není-li vidět žádná snaha, nebo naopak je zřetelná snaha toho zneužít. Čím větší vzdálenost, tím menší možnost mít správné informace o problému, tím horší možnost ho správně řešit, tím zkreslenější zpětná vazba. Sounáležitost nesmí znamenat, že výhody jedněch na úkor druhých mají být "na věčné časy". A je to problém na všech úrovních - v rodině, v paneláku, v obci či v celém státě. Natož v uměle stmelovaném slepenci obrovských rozměrů a počtu jednotlivců či národů, s jejich specifickými zájmy i problémy.

Existují určité skupiny občanů, které se snaží získat pro sebe oprávnění, která jiné skupiny obyvatelstva nemají. Takové zvláštní oprávnění získají jen prostřednictvím zvláštního zákona pro svoji skupinu. A vynutit takový zákony by měl kdo jiný než stát.

Pokud přistoupíme na takovou hru, dojde k dalšímu a dalšímu řetězení nároků na různá zvláštní oprávnění, až se rozpadneme na společnost komunit soupeřících navzájem o nároky, které ovšem nebude nikdo schopen garantovat.

Cicera, jenž věděl, že legum omnes servi sumus ut kiberi esse possimus, přeloženo – všichni jsme podřízeni zákonům, abychom mohli být svobodní. A pokračujme mým oblíbencem Charlesem Montesquieu, který ve svém stěžejním díle O duchu zákonů napsal, že moc jednotlivců nemůže se spojit, aniž se spojí vůle všech, abychom skončili u koho jiného než u Alexise de Tocqueville a jeho Demokracie v Americe a společně s ním věděli, že rovnost vnuká lidskému duchu četné představy, k nimž by bez ní nedospěl, a proměňuje všechny, které již měl.

J. Kanioková 5.4.2013 16:06

Re: Integrace ve světě bez sounáležitosti

Současné společenství jako by v některých směrech nechtělo brát na vědomí tyto historické zkušenosti a hlavně velice přesné poznání zákonitostí, jež provázejí lidské společenství po celou dobu jeho trvání, ať už si vymyslí psané zákony jakékoli. V mnoha směrech ztrácí pokoru k prostředí, ve kterém žije, a považuje snad i za šlechetné, když některé skupiny uvnitř společenství chtějí zvláštními, zcela nepřirozenými zákonnými pravidly dosáhnout nejen výhod, ale naivně i uznání od ostatních příslušníků společenství.  http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/rozprava-o-zvlastnim-a-obecnem/

P. Vaňura 5.4.2013 23:09

Evropu možná nejde sjednotit vůbec, ale ZCELA URČITĚ

ji nelze sjednotit na základě multikulturalismu. Tím totiž rušíte to JEDINÉ, co mají Evropané společné. Pak např. nastolíte otázku "proč pomáhat Řekům, když v Bangladéši jsou na tom hůř."

Naproti tomu většina Němců na západě přijme argument, že je třeba podporovat Němce na východě daleko většími částkami, než by potřebovalo Řecko, o čemž celý ten článek je.

P. Brodský 6.4.2013 0:05

Nejste pravdoláskař.Není Vaším posláním někoho sjednocovat

Vaším posláním je sabotovat.

J. Boleslav 5.4.2013 15:21

Vidím budoucnost EU velmi podobně

Otázka ale zní, jak z tohoto marasmu ven.

V. Vlach 5.4.2013 20:09

Re: Vidím budoucnost EU velmi podobně

Do nekonečna se takto ptát a vyhlížet na někoho z křišťálovou koulí však nejde už vůbec. Pitoreskní je čekání za absence jakéhokoliv konání s dojemnými výmluvami na to či ono.

P. Urban 5.4.2013 15:14

Trochu opatrně ...

Za to, že lidé odcházejí za lepším, snad může volný pohyb osob, ale euro určitě ne.

Pokud jde o investice, které elektrárny, průmysl atd. byly zkráceny o investice kvůli rozlehlým sportovištím nebo čističkám v horských obcích ? V České republice, ale i v Řecku. Opravdu jsou státní a obecní investice bez podpory a tím i kontroly EU efektivnější ? V České republice i v Řecku ..

K. Pavlik 5.4.2013 13:40

Autor dobre manipuluje s fakty

Takze uvedu jen jeden z problemu: Banky nikdy nemely slouzit jako lepsi misto kde schovat penize nez doma pod posteli. V tom se autor velice myli. Prichazi lide v USA v bankach o penize? Ano (a take proc ne). Cast bankovnich vkladu (pozor cast) je obycejne pojistena. Je to novy problem? Neni, na tuto zhovadilost uz nadaval Bata v tricatych letech minuleho stoleti. Takze ja souhlasim s J.A. Batou - zde je problem. Maji tyto problemy lide v Mexiku? - Nemaji proste neveri bankam (a delaji dobre) - kdyz se dari tak chudy clovek koupi pytel kukuricne mouky, bohatsi pristavi metr na dome.

M. Stuchlik 5.4.2013 13:31

Kypr

Prehaneni souvislosti “bohatnuti center” a “chudnuti periferii” je oblibenym omylem. Vychazi se z toho, ze bohatstvi je konstantni mnozstvi a kdyz tedy jedni bohatnou, nemuze tomu byt jinak, nez ze se tak deje na ukor tech, kteri chudnou (jak to tak vypada, malthusiansky omyl je vecny: je lepe, kdyz se narodi prase nez kdyz se narodi dite… kdyz se totiz narodi prase, bohatstvi per capita vzroste… kdyz se vsak narodi dite, bohatstvi per capita klesne…). Jenze tak to samozrejme neni. Ono jde spis o to, ze se zvysuje nerovnost a z toho je mnoho lidi vedle sebe… ano, nuzky se rozeviraji, ale v dlouhodobe perspektive je tomu tak proto, ze sice vsichni bohatneme, ale nekteri rychleji nez jini… viz napr.:http://konzervativnilisty.cz/texty/civilizace-a-spolecnost/532-argument-chudobou 

To samozrejme neznamena, ze nekdo nemuze taky nekdy opravdu chudnout – ale jen malokdy za to muze v prvni rade nekdo jiny, nez on sam, nebo nejake sily mimo nasi kontrolu (sopka, zaplavy, epidemie,…). Kazdopadne, chce to proste smirit se s nerovnosti a nepovazovat ji za nespravedlivou samu o sobe… pokud nekdo vydelava poctive, at ma klidne 1000x vic majetku, nez vsichni ostatni. http://www.obcinst.cz/je-socialni-spravedlnost-spravedliva-bulletin-c-251/

M. Stuchlik 5.4.2013 13:32

Kypr - pokračování

Za sebe rikam: uz at ta centra v Nemecku konecne poradne zbytni a zbohatnou!!! Casto slycham o nasich narodnich zajmech (http://www.konzervativnistrana.cz/nazory/nase-nazory/nazor/article/na-okraj-narodnich-zajmu.html)… a tohle je ale pak jeden z nich.

Konecne, ale to je jen detail, nechapu, jak muze byt zaroven pravda tohle “…průmysl většinou zanikl a odsunul se do Asie…” a tohle “Řecký případ je typický. Velká část průmyslu odešla právě do Německa…”. Kdybych to velmi volne vzal jako sylogismus, vysel by mi zaver, ze Nemecko je v Asii…

A k meritu snad jen drobne: no ano, jiste, zasadne mensi mira prerozdelovani a podstatna redukce socialniho statu (bez ktere to mensi prerozdelovani ani nelze realisovat…), odbourat radu regulaci. Ale duvod je jinde: je treba uvolnit lidskou tvorivost, invenci, usnadnit spolupraci... I kdybychom se na to divali vyhradne materialistickyma ocima, tak to jsou podstatne zdroje bohatstvi – i toho pripadne budouciho.

Jan Kubalčík

P. Pavlovský 5.4.2013 16:52

Re: Kypr

Ano, život lidstva není hra s nulovým součtem!

P. Brodský 5.4.2013 12:52

Revitalizace bankovního sektoru

Charakteristické je, že ani autor ani jemu přizvukující lžinenávistníci se vůbec nezmínili o způsobu, jimž byl bankovní sektor úspěšně a dokonce se ziskem revitalizován v USA.Na tom je vidět rozdíl, mezi fungující federací a houfem suverenních států z nicž každý má jiné voliče a tím pádem i jiné zájmy vedoucích politiků.

J. Kanioková 5.4.2013 15:05

Útok na zlato -

S. Netzer 5.4.2013 16:40

Re: Útok na zlato - FED

Paní Kanioková, už jste se někdy pokusila napsat příspěvek svými vlastními slovy, místo pastování článků s údajem autora (nebo někdy taky ne), nebo poukazováním na nějaké články pomocí odkazů?

V. Vlach 5.4.2013 20:29

Re: Útok na zlato - FED

Chcete zavádět pravidla?

Koneckonců Vaše doslova vyšinuté přípodotky nemají tradičně jakoukoliv hodnotu, vždy je to jenom hloupý a mrzutý sled několika nahodilých hlásek Ega...

P. Brodský 5.4.2013 12:16

Autor snesl dostatek důvodů pro závěr, že v hospodářských a sociálních podmínkách 21. století nemůže fungovat ekonomická integtrace bez integrace politické. Tedy bez suverenní evropské federace.

Lžinenávistníci si z toho vezmou poučení, že je třeba vrátit Evropu do třicátých let dvacátého století, my pravdoláskaři naopak, že je třeba vytvořit politickou federaci s jednotnou armádou, s federálním zdravotním a sociálním pojištěním a jednotným federálním rozpočtem podobným federálnímu rozpočtu USA.Tedy nikoliv zahrnujícím jedno procento HDP.

V. Vovák 5.4.2013 12:22

Re: Autor snesl dostatek důvodů pro závěr, že v hospodářských a sociálních podmínkách 21. století nemůže fungovat ekonomická integtrace bez integrace politické. Tedy bez suverenní evropské federace.

Kdyby EU fungovala jenapouze na základech EHS - tedy volný pohyb osob a volný trh - a nedefekovala se do interních záležitostí občanů a nesnažila se pořád něco regulovat, normovat a řídit, pak by ekonomická integrace fungovala docela dobře. Že regulace, plánování a řízení nefunguje bylo ověřeno na příkladu RVHP. Nechápu, že to může někdo zkoušet znovu úplně stejně blbě, a myslet si, že něco pozitivního dokáže...

J. Kanioková 5.4.2013 12:33

Právě to mě na tom šokuje nejvíc...

vždyť ti užiteční idioti z Bruselu musí dobře znát fakta, proč RVHP dopadla jak dopadla... Určitě je z toho spousta rozborů, analýz, statistik...

V. Vovák 5.4.2013 12:38

Re: Právě to mě na tom šokuje nejvíc...

myšlenka je to úžasná a geniální, ale lidi jim to pokaždý zkazej :-) :-) :-)

P. Brodský 5.4.2013 13:08

Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

Jak by vypadala opravdu neregulovaná ekonomika můžete v náznaku nahlédnout např. v Somálsku.A to je jen slabý odvar.

Představa, že RVHP je ekonomika regulovaná a USA neregulovaná je velmi naivní a vyžaduje dokonalý nezájem o historii. V neregulované ekonomice,paní Kanioková, přijde -li Vaše dcera na trh koupit potraviny bez vlastní osobní stráže, prodají ji tam do otroctví.

V. Vovák 5.4.2013 13:15

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

v Somálsku je ekonomika silně regulovaná pomocí zařízení zvaného AK 47. Mimoto Somálsko nikdy nepatřilo k euroatlantické civilizaci, takže jste s příkladem poněkud mimo mísu.

Proč jste nepoužil jako příklad třeba Švýcarsko, Velkou Británii, nebo Německo?

J. Barto 5.4.2013 13:20

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

Švýcaři administrativním zásahem zastavili posilování franku vůči euru.

V. Vovák 5.4.2013 13:29

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

nerad vám šlapu v bábovičkách, ale domnívám se, že mezi švýcarskými zásahy do tržního prostředí a RVHP je určitý rozdíl. Jestli tento rozdíl nevidíte, tak orpavdu nevím, jak bych k vám měl argumentovat...

J. Barto 5.4.2013 13:32

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

mluvíte o nevhodnosti regulace a uvedl jste Švýcarsko prosím. Srovávat RVHP a EU, to zase svědčí o tom, že těžko je argumentovat Vám!!

V. Vovák 5.4.2013 13:40

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

mluvím o nevhodnosti regulace typu RVHP a o úchylnosti snahy EU tuto regulaci znovu zavést.

A to, že budovatelé EU obdivují RVHP a domnívají se, že při lepším postupu musí způsob regulace používaný v RVHP fungovat, je obecně známo a bylo to i publikováno v rozhovorech s vrcholnými představiteli EU.

J. Barto 5.4.2013 13:47

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

Předpokládám( jinak by debata už neměla vůbec smyslu)že jste tak jako já, RVHP a její regulaci zažil.

Nebylo na trhu téměř nic.Peníze byly poukázky,nebylo za ně možno koupit, co by jste chtěl.

Co si nemůžete koupiot prosím dnes ?

V. Vovák 5.4.2013 13:55

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

žárovku? rtuťový teploměr?