16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

EVROPA: Periferie chudnou, centra bohatnou

Není to poprvé, co byly někomu zabaveny peníze. Prostě jen tak… Dal si je do nesprávné banky nebo v nesprávné zemi. Že o tom nevěděl? Jeho vina, do takové banky nemá peníze dávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavlovský 5.4.2013 8:02

Re: podobnými debatami se vinou

Ovšemže neexistuje, jistý je pouze  Bůh!

Jsou pouze různé míry nejistot.

Vkladatel posuzuje tu MÍRU!

Ta je v životě vůbec dost důležitá. Staří Řekové ji nazývali "metrón".

M. Bezouška 5.4.2013 12:11

Re: podobnými debatami se vinou

pane Pavlovský, pěkně prosím, nechte toho. Možná si myslíte, že hovoříte k věci, ale opak je pravdou. Čistě cvičně si zkuste promyslet, co na Kypru provedli s bankovními vklady, přisadit k tomu vaši úvahu o "spekulantech" (hlavně nezapomenout na předmět a podstatu jejich spekulace) a především zohlednit fakt, že klienti bank bývají velice různí. Že jsou tedy  i jejich peníze velice různé - od provozního kapitálu firem po celoživotní úspory obyčejných človíků. Budete-li důsledný, dojdete k zajímavému závěru - totiž že se "potrestání" vámi předpokládaných spekulantů zvrhlo ve význačný příklad aplikace  kolektivní viny: každý, kdo má či měl na Kypru vklad vyšší než těch ominózních sto tisíc eur o něj přijde. Lhostejno, jak k těm penězům přišel. Skutečně vynikající!

P. Pavlovský 5.4.2013 12:28

"Obyčejní človíkové" - Nekypřané

si na Kypru peníze neukládají.

Kdo tak z ciziny činí, není "obyčejný človík", ale naopak velice neobyčejný riskér.

J. Jurax 5.4.2013 16:42

Re: podobnými debatami se vinou

Ani ten Bůh či bohové ne, jistá je pouze smrt :-)

P. Pavlovský 5.4.2013 16:50

Re: podobnými debatami se vinou

Pro nás, co v Něj věříme, je ještě jistější než smrt.

J. Jurax 5.4.2013 18:25

Re: podobnými debatami se vinou

Aha :-)

Takže jestliže smrt je u člověka stoprocentně jistá, tak bohové jsou ještě jistější, když v ně tedy věříme? Šlo by to vyjádřit percentuelně?

P. Pavlovský 5.4.2013 5:42

Podívejme se na to obráceně!

"Co kdybych si zcela normálně a nespekulativně uložil vklady v kyperské bance?"

A proč by si zcela normální a nespekulativní občan ČR ukládal peníze ausgerechnet do kyperské banky?

Nevím jak komu, ale mě by byl takový člověk apriori podezřelý! Z čeho? Když ne z praní špinavých peněz, tak určitě jako spekulant!

Potenciální spekulanti jsou přece všichni zahraniční vkladatelé! Proč by jinak ukládali v zahraničí? Přinejmenším chtějí něčemu domácímu uniknout! Čemu?

Nežijí snad v demokratickém a právním státě? Někteří ne, např. Rusové.

P. Vass 5.4.2013 6:54

Re: Podívejme se na to obráceně!

Až se zase dostanete k moci (nemyslím Vás osobně, ale lidi posobného smýšlení), můžete zase zavést zpátky trestný čin spekulkace.

http://www.epravo.cz/top/clanky/poznamky-k-trestnemu-cinu-spekulace-20580.html

P. Pavlovský 5.4.2013 7:03

Re: Podívejme se na to obráceně!

Já přece ty lidi vůbec nechci trestat, NEVIDITELNÁ RUKA je potrestala dost!

Já jen chci, aby nefňukali a uvědomili si, že svou spekulací šli do rizika, a že nemohou chtít, aby jim jiní nahražovali ztrátu, kterou spekulací, jež nevyšla, utrpěli!

P. Vass 5.4.2013 7:24

Re: Podívejme se na to obráceně!

No, tak nějak se povídá, že kyperské banky dojely na řecké dluhopisy. Pokud pamatuju dobře, tak na odpisy jejich hodnoty tlačila EU v čele s Merkelovou. Nebyla to neviditělná ruka. Souhlasím s Vámi v jednom. proč by se měla někomu hradit jeho ztráta. Chtělo by to zavést osobní odpovědnost managementu bank (skvěle to funguje např v Brazílii) a neplatit nikomu nic. Ani našim vkladetelů do kampeliček blahé paměti, ani Řecku, ani Irsku.... Ale někomu jo a někomu ne? Myslíte, že je to politicky průchodné?

P. Pavlovský 5.4.2013 7:40

Re: Podívejme se na to obráceně!

SOUHLAS, nikomu!

Dovedu si si ošem představit pojištění bank - velice drahé - proti nezaviněným ztrátám.

Taková pojišťovna, jistěže soukromá, by ovšem musela průběžně smluvně vyhodnocovat chování (podnikání) pojištěnců a riskérům pojištění vypovídat!

T. Petřek 5.4.2013 10:16

Re: Podívejme se na to obráceně!

Co to je prosím, nezaviněná ztráta? Ztráty bank jsou výsostně zaviněné jejich bankéři. Mohou zcela beztrestně riskovat, když bude zisk, jsou to borci. Když bude ztráta, zatáhne to daňový poplatník a teď už se to přenáší na vkladatele (kyperské řešení se má stát vzorem). Kdyby byl bankéř zodpovědný akcionářům (a ne státu), nedovolil by si riskatní investice a chránilo by to dostatečně i vkladatele.

I. Schlägel 5.4.2013 7:44

Re: Podívejme se na to obráceně!

Myslíte, že šlo odhadnout, jak dopadnou kyperské banky, když se dalo minimálně odhadovat, že jsou spojeny pupeční šňůrou se svými řeckými sestrami? Já myslím, že ano, a docela s předstihem. Že na tuto eventualitu nepomysleli ovčané, to mne nepřekvapuje. Pokud na ni nepomysleli investoři, vědoucí, že pojištění vkladů, funguje-li vůbec, nezachrání z jejich majetku téměř nic, dobře jim tak, že o své peníze přišly. O část peněz měli přijít i obyčejní ovčané, aby věděli, že se mají taky trochu starat o věci veřejné nejenom jednou za 4 roky u voleb a na základě vylhaných reklamních kampaní.

P. Vass 5.4.2013 8:40

Re: Podívejme se na to obráceně!

Souhlasím s Vámi, ale já mluvím o něčem trošku jiném. Moje otázka zní: proč jednomu ne (Kypr), když druhým ano (Řecko, Irsko, Španělsko... výhledově další...)? A nebo jinak: proč vůbec někomu pomáhat bezplatně? No a radovat se z toho, že někdo, ať občan či investor, přijde o něco díky kretéské politice velkých kormidelníků Evropy, tak toho jsem dalek.

I. Schlägel 5.4.2013 9:32

Re: Podívejme se na to obráceně!

Zásadně by se nikomu bezplatně pomáhat nemělo. Na konkrétním příkladu Kypru je navíc názorně vidět nevypočitatelnost vládnoucích elit a návazně sílící nedůvěra investorů v transparentní rozhodování a stabilní ekonomické prostředí. To je tak, když se nepočítá s tak vysmívanou neviditelnou rukou trhu, která potrestá každý prohřešek proti ekonomickým zákonům.

P. Vass 5.4.2013 11:33

Re: Podívejme se na to obráceně!

Přesně...

P. Götze 5.4.2013 7:06

Re: Podívejme se na to obráceně!

Vy jste to koukam vubec nepochopil. Autor mel namysli, proc by si clovek apriori nemohl ulozit sve penize do JAKEHOKOLIV statu Evropske unie. Treba ten zminovany Kypr. A proc? Probuh ne proto ze je nejaky danovy raj, ale proto ze zkladnim a prapuvodnim principem v EU je vpolny pohyb osob, sluzeb a KAPITALU. Proto. A jak je videt, tyto zakladni stavebni kameny najednou neplati. A proc neplati? Protoze dnesni EU je zvrhlost, ktera uz nema obdoby a az si to cele sedne na huby, bude to poradna rana. Uz aby to bylo. Tohle nemuze dobre skoncit a vsichni to tak nejak tusi, jen to nikdo nerekne nahlas.

P. Pavlovský 5.4.2013 7:20

Re: Podívejme se na to obráceně!

Chytří lidé, jako třeba vy, vědí, že " dnesni EU je zvrhlost, ktera uz nema obdoby a az si to cele sedne na huby, bude to poradna rana".

A tak do bank podezřelých států neukládají.

A ti hloupější, jako třeba já, jsou prostě jenom opatrní a tak do bank podezřelých států také neukládají.

A pak jsou tu ještě mazaní riskéři a ti do bank podezřelých států ukládají. Následky si ovšem musejí přičíst sami.

I. Schlägel 5.4.2013 7:46

Re: Podívejme se na to obráceně!

Souhlasím.

P. Götze 5.4.2013 7:49

Re: Podívejme se na to obráceně!

A jak poznate podezrelou banku, podezrely stat? Je klidne mozny, ze zrovna ,moje banka zkrachuje a protoze Cesko je v EU male prd v mori tak to brusel skrouhne jako na Kypru. Apropo slavne zatezove testy. Kde jsou vysledky?? Neslysel jsme ze by kyperske banky dopadly spatne. EU tady tvori dojem, ze je vse v poradku a pritom musi dobre vedet, ze spousta bank je vpodstate v technickem bankrotu. To mne na tom desi nejvic.

P. Pavlovský 5.4.2013 7:57

Re: Podívejme se na to obráceně!

Čechů, kteří mají peníze i v zahraničních bankách je hodně.

Těch, kteří je mají, resp. měli, v bankách Kyperských, je málo.

Tak se zkuste některých z té většiny zeptat, jak to poznali, že na Kypr ne.

Třeba vám to prozradí, když si to nedovedete domyslet.

P. Pavlovský 5.4.2013 8:05

Re: Podívejme se na to obráceně!

Do kolika bank jste rozdělil své peníze?

Já, ačkoli jsem jen řadový důchodce, do čtyřech.

S majiteli v různých státech.

Víc se asi dělat nedá!

J. Kanioková 5.4.2013 3:06

Údaje průzkumu Eurobarometru - samozřejmě záleží na zemi a formulaci otázky, nicméně pocit příslušnosti je vždy jasný:

nejdříve vlast, poté Evropa. Jak potvrzují údaje Eurobarometru z roku 2010: „Většina dotázaných se cítí svázána především se svou vlastní zemí .. Tak je tomu ve VŠECH členských státech EU.“

Z výzkumu Eurobarometru vyplývá: „Určující faktory národní identity se od r. 2009 výrazně změnily. Důraz se klade čím dál méně na subjektivní koncepty (cítění, sdílení, víra) a čím dál častěji na koncepty konkrétní, objektivní (místo narození, místo, kde člověk vyrůstá, jazyk, tradice..)

A to se v r. 2010 ještě zdaleka neprojevovaly vady EU, tak jako dnes.. Uvědomování evropské identity, na jejímž základě by lidi jednoho státu považovali za své spoluobčany občany jiných členských zemí - čirá utopie. Proto ještě dlouho (a možná vůbec) nebudou obyvatelé Evropy natolik uvědomělí, aby vedle svého národního občanství byli hrdí i na občanství evropské, a tudíž více či méně ochotní přistoupit na to, že s tím budou spojeny další povinnosti.

Skupina rozdílných jedinců či národů se víc stmeluje v momentech ohrožení. Tudíž  sjednocující evropské vize se snadněji „prodávaly“ v dobdě existence železné opony. Po jejím zániku a čím dál vzrůstajícím potřebám různých krachujících jedinců (zemí) uvnitř skupiny se ochota k „obětem“ vytrácí. Je to logické, přirozené, nezvratné.

Proto jsem pro demontáž takové EU. Místo monstrózní správy v Bruselu s jejich privilegovanými platy jen malý tým managementu, který má JEN koordinační úlohu. Předražený EP je taky zbytečný. Taky bych zrušila rozpočet Bruselu a různé fondy, především DOTACE. Vytvářejí přerozdělováním jen trvalou devalvaci. To nejdůležitější má být promyšleno na národní úrovni. Pro společnou dohodu se mohou setkat hlavy členských zemí. NIC VÍC !  Standardizace, homogenizace, unifikace je zničující pokus vymazat rozmanitost. Potlačuje národní identity a kultury, a zároveň protlačuje koncept multikulturalismu, což slušně řečeno, nefunguje!  Inženýrům lidských duší se umělý projekt "homo europeus" těžko kdy podaří..

P. Sulc 5.4.2013 3:54

Re: Údaje průzkumu Eurobarometru - samozřejmě záleží na zemi a formulaci otázky, nicméně pocit příslušnosti je vždy jasný:

Myslim ze to nejenom nesmeruje k pocitu evropanstvi, ktere by bylo "nadnarodni", ale prave opacne ::narod nadevsecko. Ne ze by to bylo dobre, to vubec ne, nacionalismu az sovinismu bylo v poslednich 150 letech dost a dost a zavinilo to mnoho zla, ale myslim ze to tak je. Nebylo tu nejake souciteni s Jugoslavii, ale ani z CSR. A nemaji ho Baskove, ale ani Katalanci. Ani Skotove a Walesane se tak priliz uz neciti Brity, o Irech ani nemluvim. A pry ani Bavori nejsou tak nadseni Nemeckem, alespon po sjednoceni 1871 meli ucite vyjimky, na pr. kontrolu vlastni armady, mimo valecny stav.Kdo vi jak se bude chovat Bretonsko, Normandie, Alsasko a Lotrinsko, Takze moment, kdy se Holandani, belgicani a Polaci budou navzajem s Nemci popleskavat po zadech a rikat si "my jsme Evropane, my jsme brati" je pouhopouhy sen bruselskych vladaru.Ovsem ozralci se popleskavat asi budou, to vzdycky delali.

P. Pavlovský 5.4.2013 7:08

Jaká demontáž?

Řízená shora?

Každý stát je tam přece suverénně , svobodně a dobrovolně a může kdykoli vystoupit.

To není jako RVHP, ze které se vytoupit nedalo!

V. Kain 5.4.2013 9:53

Re: Údaje průzkumu Eurobarometru - samozřejmě záleží na zemi a formulaci otázky, nicméně pocit příslušnosti je vždy jasný:

Ona ta portugalská skrčenina byla vždycky všude tam kde se vyvěšovala ta modrá fangle?Myslím si,že ne.Tady bych to viděl tak, jako takový jízlivý naschvál vůči panu Klausovi.Barosso velmi dobře ví,že pan Klaus má naprosto shodné názory jako pan Farage.Tento brit jim tam dává pěkně do těla a i když se tváří jakoby nic,tak přesto si myslím,že by ho nejraději viděli metr pod zemí.

V. Venc 5.4.2013 10:52

Re: Údaje průzkumu Eurobarometru - samozřejmě záleží na zemi a formulaci otázky, nicméně pocit příslušnosti je vždy jasný:

Ad Kanioková

Obvykle s Vámi souhlasím, ale DOTACE jsou základním nástrojem řízení a ovládání EU. Bez nich EU nic neřídí a je zcela bezzubá. Proto dotační politika je pilířem eurounijní politiky, stejně jako je přerozdělování v socialismu. Od toho se všechno odvíjí.

J. Kanioková 5.4.2013 12:26

Samozřejmě že dotace byly přesně k tomu vymyšleny,

jako základní nástroj pro ovládnutí. Stačí si číst v diskuzích článků k EU ve všech členských zemích - normální lidi všichni zuří, brečí, dle nátury - velmi odmítají to, co přichází z Bruselu. Ale pak si pdřečtete výroky jejich politiků - a dělá se vám špatně !  Jsou to výroky závisláků..

Holt... "Mráz přichází... teď místo Kremlu, z Bruselu "  !!!

Proč jsme rušili RVHP ?  Když je to čím dál stejnější ?

P. Sulc 5.4.2013 0:28

To, co rikate,

to je hlavni duvod k tomu, aby se za vysoke skoly platilo, ne trochu, ale plne.Aby se zavedl system stipendii a pujcek, jako je to v USA. Proc maji nebohate staty platit za vysoke skoly a hned pote novopeceni lekari a inzenyri zmizi v nejake jine zemi a domu prijedou nanejvejs jen na dovolenou. A take asi bude i mene literarnich ucencu, historiku umeni, filosofu a vice tech povolani praktickych, da se to ostatne regulovat stioendii i pujckami.

J. Jurax 5.4.2013 2:03

Re: To, co rikate,

Souhlas!!!