15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EVROPA: Mluví se o Gruzii

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pbla4024 1.9.2008 11:44

Re: Re: Re: Re: Radar

A které závazky vyplývající z mezinárodních smluv Spojené státy neplní? To že Rusko závazky vyplývají z mezinárodních smluv jsem vám již několikrát doložil.

vita 1.9.2008 11:43

Re: Re: nesouhlas s autorem

Jihoosetinská prokuratura ohlásila 1600 a něco mrtvých bez určení národnosti. To celkem odpovídá původním odhadům 1400-1500 osetských mrtvých, zejména civilistů a cca 200 gruzínských vojáků.

V době, kdy Cchinval ležel v troskách a většina mrtvých ležela ve sklepích pod troskami, se obtížně počítali - muselo se odhadovat. Odhad se ukázal být celkem přesným.

Jara London 1.9.2008 11:40

Re: Re: Nemecti politici troubi skoro unisono,

Zdravím Harpyje, ač obvykle oponenti, vidím, že tentokrát jsme se vzácně shodli.

Jara London 1.9.2008 11:37

Re: Nemecti poslanci verejne lituji,

Nějaký odkaz? Jinak totiž Váš nick skutečně není ničím jiným než prostým přepisem hýkání osla.

Beldor 1.9.2008 11:35

Re: Čeští tavariši,je mě z vás špatně.

Nevim cemu se divite , v Cr je 10% volicu komunistu.Ti by tady rusakum fandili i kdyby na gruziji hodili atomovku...Rv

Beldor 1.9.2008 11:34

Re: nesouhlas s autorem

A uz nekdo nasel tech 2000 mrtvych? :) asi se nekam schovali,co?;-PRv

Marat 1.9.2008 11:34

Čeští tavariši,je mě z vás špatně.

Je mě špatně z toho,kolik je tady fanatických obhájcu všech  Ruských,Sovětských a nyní zase Ruských postupu.Tolik omluv a tolik pochopení pro roztahovačnost Ruska.

Češi si prostě náramně zaslouží Ruský chomout a nahajku.Ještě chybí,aby Klaus po vzoru Beneše se domáhal společné hranice s Ruskem.Nechť věnuje Slovensko a kus Polska Rusku,aby mohlo s ČR sousedit a vždy přichvátát na pomoc.Docela by se hodilo,aby Rusko mělo pro případ potřeby v ČR solidní vojenskou základnu.Daleko rozumější by bylo,aby ste se ráčíli přestěhovat k milovanému bratrovi daleko na východ a ten prostor uvolnili tomu,kdo si ho více zaslouží.

Roman 1.9.2008 11:32

Re: Mám otázku.

Rusko je mocenská konkurence, Má pod kontrolou suroviny, nebo ve své blízkosti trasy jejich tranzitu, které my v budoucnu budeme nutně potřebovat. A "gruzínský prezidentský demokrat" asi něco v této "hře" hodně pokazil. Proto tolik pokřiku

Schumacher 1.9.2008 11:07

Mám otázku.

Co Rusko po Evropě požaduje nepřijatelného ? Činí si územní nároky ? Požaduje zasílání otroků ? Výpalného ? Kontribuce ? Změnu politického systému, například zavedení komunismu, který samo opustilo ?  Pokud vím, tak samo čelí snahám o rozvrácení centrální moci, pokusům o rozparcelování a zmocnění se jeho přírodních zdrojů. Co brání stát se nezávislými na Rusku stavěním jederných elektráren pro výrobu elektřiny a vodíku, který by mohl sytit hladová potrubí našich plynovodů a hladové nádrže našich automobilů ? Co tomu brání, než my sami ?

pahejl 1.9.2008 11:00

chvala internetu

politrucii a propagandiste jako dolezal, barton, mandler a dalsi  uz to dnes nemaji tak jednoduche, jako komunisti pred rokem 89 R^

P.P. 1.9.2008 10:59

nesouhlas s autorem

S autorem nesouhlasím v několika zásadních bodech. Konflikt začal útokem gruzínské armády a dělostřeleckým a raketovým ostřelováním civilních objektů - paneláků obydlených normálními lidmi v Cchinvali. Ruská aktivita bylo odpovědí na tento čin. Toto nemůže zapřít nikdo, lze to jen okecávat řečmi na téma malý versus velký a podobně a tím se snažit zakrýt výše uvedená fakta. Dále není pravdou, že by malý státeček nezaútočil na velký. Nacionalističní magoři jsou na to šílení dosti. Každý zná útok Argentiny na britské Falklandy i jak to dopadlo. Méně známý je útok mrňavé a chdičké Arménie na několikrát větší, lidnatější a bohatší (má ropu v Baku) Azerbajdžán kvůli náhornímu Karabachu. Takže závěr - válku v Gruzii rozpoutala Gruzínská vláda a Rusko dělalo přesně to, k čemu mělo mandát - chránilo civilní obyvatelstvo.

Kenavp 1.9.2008 10:46

Re: Re: Skvělý článek

Pahejle, co máš vlastně amputovanýho? Já bych řekl že hlavu.

Harpyje 1.9.2008 10:41

Re: Nemecti politici troubi skoro unisono,

Zajisté můžete přispět patřičným citátem a odkazem, znalče německých politiků.

i.h. 1.9.2008 10:35

Nemecti poslanci verejne lituji,

ze neni v platnosti Lisabonska smlouva. Pak by proste mohli s Francii a Italii naridit tem ostatnim "odhlasovat" to, co se temhle trem hodi do kramu. Druzba s Ruskem.

pbla4024 1.9.2008 10:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Psí stručně

Vy tedy tvrdíte, že ruská armáda nebojovala na straně abcházských separatistů proti Gruzii v roce 1993?

vita 1.9.2008 10:31

Re: Re: Re: Radar

Vám patrně uniklo, že RF je nástupnickým státem SSSR a převzala závazky SSSR. USA se naopak nerozpadly a závazky vyplývají z mezinárodních smluv by měly plnit nadále.

Podle vaší logiky se na RF nevztahují odzbrojovací smlouvy uzavřené SSSR? Tedy RF má právo (bez vypovídání jakýchkoli smluv) postavit, rozmístit a zprovoznit desítky raket středního doletu, jež zlikvidovala na základě předchozích smluv? Zprovoznit všechny základny, které uzavřel na základě odzbrojovacích smluv SSSR?

Vskutku zvláštní logika. Ale možná byste ji měl uplatnit v Kremlu. Nebo ještě lépe v Chamovnikách.

i.h. 1.9.2008 10:27

Nemecti politici troubi skoro unisono,

ze protoze je Evropa - cti Nemecko - prece tak na Rusku zavisla, musi se jednoznacne postavit na stranu Ruska.

dssd 1.9.2008 10:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Psí stručně

nezapomněl. Neměl dodat co. Naopak vy jste zapoměl, že v Abcházii pochopitelně před Stalinovou anexí nebyl téměř žádný Gruzínec. Ti tam pak na jeho popud vysílali desetitisíce kolonistů. Abchazové se měli stát menšinou ve své vlastní zemi a poté vyhynout.  Zapoměl jste dodat, kdy že patřila Abcházie ke gruzii. Žeby přibližně v době, kdy nám patřilo Kraňsko a Korutany?  ;-)

dssd 1.9.2008 10:19

Re: Re: Re: Pane Mandler - gruzínský prezidint naplánoval krátkou akci -

Co se týče černomořského pobřeží, nebyla zde gruzínská knížectví, bylo pod přímou tureckou správou. Gruzínců tam byl jen zlomek. Pobřeží vybojovalo Rusko na Turecku.  Poté se tam teprve směli stěhovat gruzínci, jako křesťané z vnitrozemí.  V Abcházii nebyl žádný Gruzínec. Pod Stalinem, který oficiálně dal Gruzii k okupaci Abcházii a osetii,  se Gruzíni tyto národy pokusili asimilovat.  Byla zakázána výuka ve vlastním jazyce, zavedena cizí úřední řeč, do Abchazie vysláni gruzínští kolonisté. V menším rozsahu i do Osetie. Původní obyvatelstvo se často bouřilo. Po uvolnění po smrti Stalina se pokusili Gruzínci o krvavou asimilaci znova po rozpadu SSSR . Byli ale poraženi a status quo trvalo do nedávné doby...

dssd 1.9.2008 10:19

Re: Re: Pane Mandler - gruzínský prezidint naplánoval krátkou akci -

Osetínci a Abchazové se gruzínské okupaci bránili i v roce 1919.  Nechtěli s gruzínci žít.  Zeptejte se jich, proč.  Byli, přes trvalý partyzánský odpor, dočasně zdoláni přesilou. Poté, po komunistickém záboru, se mluvilo i o jejich republikách a autonomiích.  Definitivně je Gruzii předal Stalin. Je to stejně nezákonné jako i jiné činy z doby jeho vlády.  Co se týče ruské správy před rokem 1918, byl zakavkazský vojenský okruh. před ruskou správou byla abchazská, osetská a gruzínská knížectví pod nadvládou muslimů. Gruzie neexistovala. Naposledy ve 13 století. Ergo, Osetie ani Abcházie nejsou a nebyly součástí Gruzie. Ani jejich obyvatelé si to nemyslí a nepřejí. Pokusem o etnickou čistku gruzínský diktátor vše ztratil.

Ruská správa zachránila přežití těchto národů i jejich křestanskou víru. není bez zajímavosti, že osetínská  knížata (vystupující samostatně!) i gruzínská se přidala k Rusku na vlastní žádost. Gruzínští vyslanci o to žádali cara na kolenách už v 16 století, dočkali se o více než 200 let později. Že to byla dobrá volba a Rusko zajistilo jejich fyzické přežití, ukazuje několik holocaustů křesťanů v Turecku. Ten poslední se udál navzdory slibům a garancím Francie, Británie a USA, které nechaly tamní křesťanské obyvatelstvo (1/4 tehdejšího Turecka) s klidem zlikvidovat.  

Roman 1.9.2008 10:15

Re: Čermák je známý post-komunista

Co by tam dělal? To samé co všichni tzv. postkomunisti v českých médiích. Slouží novému pánovi a sloužit bude vždy (i kdyby měl mít v budoucnosti např. turban na hlavě a konvertovat na islám). Pak se třeba od něj dočtete, že není demokratičtější a svobodomyslnější knihy než korán.

ok 1.9.2008 10:00

Čermák je známý post-komunista

Čermák je známý post-komunista. Tímhle článkem jen stvrdil svoje post(?) komunistické pozice.

Já to registruji už dávno. Jen mi vrtá hlavou, co tenhle člověk dělá v českých médiích.

pbla4024 1.9.2008 9:51

Re: Re: Radar

ABM byla smlouva mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Vám patrně uniklo, že Sovětský svaz už neexistuje.

Harpyje 1.9.2008 9:50

Re: Re: Re: Psí stručně

Expert přes mezinárodní právo? ;-D

pbla4024 1.9.2008 9:48

Re: Re: Re: Re: Re: Psí stručně

Zapomněl jste zmínit, že se devadesátých letech ruská armáda aktivně zúčastnila čištnění Abcházie od Gruzínců.

Harpyje 1.9.2008 9:47

Re: Re: Psí stručně

http://www.heise.de/tp/blogs/foren/S-Standard-OSZE-weist-Bericht-zu-Georgien-zurueck/forum-143140/msg-15484607/read/ , tak jako: http://www.greenpeace-magazin.de/index.php?id=55&tx_ttnews%5Btt_news%5D=30760&tx_ttnews%5BbackPid%5D=54&cHash=b7a00bef19 :  «Keiner der an die 56 OSZE-Länder übermittelten Berichte enthält Informationen des im "Der Spiegel" erwähnten Inhalts.» Čili kachna.

vita 1.9.2008 9:40

Re: Radar

Máte zřejmě selektivní paměť. Nevzpomínáte si na vypovězení Smlouvy ABM ze strany USA - a na TEHDEJŠÍ ruskou reakci? Říkala, že Rusko podnikne asymetrická protiopatření.

Nevím, jak jste si ta protiopatření představoval tenkrát a zda jste vůbec ruské vyjádření zaznamenal. Mnozí novináři i nenovináři (i na Psu) se tenkrýt smáli až se za břicha popadali - TO zbídačelé a rozkradené Rusko že by dokázalo podniknout nějaká protiopatření? No, zbídačování a rozkrádání se podařilo zastavit - a Rusko protiopatření podniklo. Nejen úpravu Topolu M, který je celkem stará raketa, ale vývojem na jeho základě rakety s více samostatně manévrujícími hlavicemi.

Logická - a předem avizovaná - reakce.

.-) 1.9.2008 9:36

Re: Re: A

Kubeš je vůl a tím je řečeno také vše ;-)

vita 1.9.2008 9:33

Re: Re: Re: Re: Psí stručně

Zapomínáte, že ruské jednotky nebyly v Abcházii a Jižní Osetii jen tak, ale na základě dohod ze Soči a Dagomysu. Jednání, na jejichž základě byly dohody uzavřeny, vyvolala Gruzie - když začala dostávat v etnické válce na zadel. Poté, co se pokusila o etnickou čistku v obou republikách - a ta jí nevyšla. Osetinci ji považují za druhou genocidu, ta první proběhla v letech 1918-20. Bombardování Cchinvalu a akci "Čisté pole" považují za třetí genocidu.

Sudeťáky se nikdo nepokoušel odnárodňovat, natož je ničit nebo vysídlovat.

Bylo-li řádně uznáno Kosovo, odtržené desítky dnů trvajícím bombardováním suverénního státu Srbska - včetně hlavního města, zejména civilních objektů a zavražděním stovek jeho obyvatel, pak uznání Abcházie a J. Osetie je stejně, ne-li více oprávněné. Rusko upozorňovalo, že uznání Kosova ruší závěry KBSE a bude precedentem. Nepochybně taky přimělo jak Gruzii, tak obě de facto samostatné republiky k urychlení dějů. Výsledek je jaký je - a nikdo, kdo uznal Kosovo, nemá právo se odvolávat na mezinárodní právo a neporušitelnost hranic v případě J.Osetie a Abcházie.