15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EVROPA: Macron prostě jedná jako Francouz

Nepomátl se, jenom je to Francouz, a způsob, kterým Francie vidí světovou politiku, se od toho středoevropského zásadně liší. Evropa je dost velká na to, aby její jednotlivé okraje měly zcela jiné zájmy a priority.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 12.12.2022 8:27

Ukrajinci by je použili a z velmi asymetrické války by se stala symetričtější - třeba za bombardování Kyjeva by zahořela Moskva? No, ta je mimo dostřel, ale pár důležitých skutečně ruských měst východně od Doněcku by se jistě našlo.

J. Pokoutný 12.12.2022 8:23

Rusové historicky nevěří v nic jiného než v sílu a svá "práva". Nejprve se ta "práva" týkala východní části Litevského velkovévodství, pak Sibiře, území kolem Narvy a pozdějšího Petrohradu, východního Finska, Severní Bukoviny, východního Polska, Podkarpatské Rusi, Moldávie, severní Gruzie... Ještě v r.1986 překládali oficiální činovníci ČSSR jako Čechoslovackuju sovětskuju soc. respubliku a tamní lid si vcelku obecně myslel, že jí opravdu jsme. Děkuji, ale po tomhle netoužím.

Jedině, že by se Číňané rozhodli vzít si zpět ta území, o které za carů a Sovětů přišli.

R. Toman 12.12.2022 8:19

Jako obvykle velmi dobrý článek.:-)R^

F. De Winter 12.12.2022 8:15

!R^

J. Pokoutný 12.12.2022 8:14

No jo, kámoš Clinton si v Praze také zahrál na saxík. A?

J. Pokoutný 12.12.2022 8:12

Pane Roškoto, možná máte dobré úmysly, nebo jde o naivitu, ale mohl byste nějak rozvinout svoji představu, jak zapůsobit na naše politiky - najmě třeba s. Jourovou nebo Niedermeyera, aby nehlasovali proti zájmům ČR, když jsou v bruseli placeni násobně lépe, než doma?

F. De Winter 12.12.2022 8:09

R^R^R^

K. Kubů 12.12.2022 7:59

Už zase ta pohádka o "anipídi". Bylo to stokrát vyvráceno jasnými argumenty a fakty, a vy a vám podobní to budou stále opakovat.

F. Kusák 12.12.2022 7:56

Je patrné, že prodlužování války na Ukrajině vede spíše k prohlubování nesmiřitelnosti na obou stranách, k zintenzivnění bojů a růstu válečné krutosti. Není až tak nepředstavitelné, že na konci bude použití zbraní hromadného ničení. Koneckonců, jak Rusko tak NATO o tom neustále mluví. Taková řešení jsou veskrze vojenská, vyhovující generálům na obou stranách. Mladší generace nemá zkušenosti s militarizací společnosti, nedovedou si představit neskutečné důsledky války takového rozsahu. Schází jim totiž empatie, což jim žádná počítačová hra nenahradí. Jaké budou důsledky na tak prosazovanou ochranu životního prostředí ani nemluvě. Nebude to už téma. V malém to vidíme už dnes, třeba v návratu k fosilním palivům nebo drastickému ničení životního prostředí na Ukrajině. Je zajímavé, že to nikomu nevadí. Zastavit boje a zchladit ambice jestřábů na obou stranách fronty, by mělo být hlavní snahou politiků.

J. Roškota 12.12.2022 7:51

Takových třecích ploch, jako je soupeření mezi Francií a Anglií je historicky v Evropě spousta. Evropa byla po mnoho staletí dějištěm nekonečných válek, které s moderní dobou začaly ohrožovat vlastní existenci a prosperitu evropských států.

Naštěstí máme ale také mnoho společného. EU je výsledkem toho, že si evropští politici uvědomili, že cesta do budoucnosti je v mírové spolupráci. A koordinaci. Pro nás, menší státy, nemá EU alternativu.

Ve vedení EU je jistě spousta věcí špatně. Nesouhlasím ale s panem autorem, že je třeba za každou cenu prosazovat hlavně národní zájmy. To je cesta zpět, k chaosu minulých staletí.

Tady na NP je spousta článků a diskusních příspěvků zpochybňujících potřebu EU a plných výsměchu směrem do Bruselu. My bychom spíše měli využít demokratické mechanismy které máme a především tlačit na naše politiky aby byli v Bruselu daleko aktivnější. Možná pak využijeme všech výhod EU a budeme její význam chápat tak jako jiné podobně malé státy, třeba Finsko nebo Dánsko, Portugalsko.

F. Navrátil 12.12.2022 7:47

Bez ohledu na propagandu bruselského sojuzu si státy jako Francie nebo Německo vedou vlastní a sobeckou politiku obrany národních a státních zájmů. Žvanění o evropské solidaritě je jen kouřová clona, která zakrývá fakt, že v případě krize se musí spolehnout každý sám na sebe. Proto je tak důležitá potravinová, energetická a zdravotní bezpečnost.

R. Langer 12.12.2022 7:15

A kdyby Rusko toto "ultimátum" nesplnilo, tak co? 8-o

J. Novak 12.12.2022 7:10

A v cem?

P. Hák 12.12.2022 7:09

Ultimáta obvykle vedou k válkám. Naše vláda a její podporovatelé u nás by si možná třetí světovou válku přáli, USA si ji zřejmě nepřejí. Asi není v jejich zájmu.

P. Hák 12.12.2022 7:06

To je pravda.

Meritem mého příspěvku je, že národní zájem ČR nemusí být totožný se zájmy Anglosasů a že si nejsem jist, zda absolutní odmítání jakékoli dohody vedoucí k ukončení války na UA je skutečně tímto zájmem.

R. Valkovič 12.12.2022 7:04

Naše vláda sází na to, že mír nebude, dokud si Rusko neuvědomí, že Západ (my) nenechá Ukrajinu padnout. Zatím Rusko čeká, až západní podpora skončí kvůli jiným problémům (migrace, ropa aplyn, ekonomická krize atd.). Naše pomoc by mohla být mnohem větší - USA a VB by mohly dát ultimátum Rusku k zastavení útoků na energetickou infrastrukturu, protože to je válka cílená proti civilistům - pohrozit předáním stovky střel ATACMS s dostřelem 300 km - to by Rusko přesvědčilo o jasné podpoře Ukrajiny Západem a snad přivedlo k jednání.

P. Hák 12.12.2022 7:02

Máte pravdu, že právo veta nestačí, ovšem jeho ztráta by to ještě zhoršila.

Naše vláda evidentně s PL ani táhnout nechce. Není v tom sama. Dlouhodobě je naše politika k nim dost nevstřícná a celkově je Polsko vykreslováno obyvatelstvu negativně.

J. Anděl 12.12.2022 7:00

No, je to zhruba stejné "my", jaké o sobě mohou říci Francouzi, Němci, Američané, Rusové atd.

Všude jsou různé názory. A všude bude menšina těch, kteří vysloveně podporují ty, kteří jsou zrovna ve vládě, takový je princip voleb. Ona je ale i menšina těch, kteří jsou vysloveně proti.

R. Valkovič 12.12.2022 6:59

Sovětský svaz se rozpadl v roce 1991 - tím skončila i platnost slibu (ústního, neprůkazného, řečeného z jiných důvodů - spojení Německa). Rusku nikdo takový slib nedal. Státy mají právo sami si vybrat, s kým chtějí kamarádit (třeba Venezuela se kamarádila s Ruskem včetně vojenské základny, totéž Sýrie). O míru bude rozhodovat Ukrajina a Rusko. Francouzi sice dodali ukrajině Cézary a Crotaly, Macronovi řeči ale moc nepomáhají.

P. Hák 12.12.2022 6:56

No ano, slib Rusku o nerozšiřování a následné memorandum žádné záruky nejsou, to máte pravdu. Rusové nevěří NATO a NATO nevěří Rusku. Bude tedy třeba hledat způsob, jak najít nějaký modus vivendi. Tím by neměla být kapitulace Západu ve věci UA, ale chceme-li dohodu, musíme i něco nabídnout. Ideálně "mír za mír" (se zachováním ukrajinského území ve smyslu kyjevských dohod). Musíme ale zjistit, co si pod pojmem "mír" představuje druhá strana.

Naše vláda zatím zřejmě sází vše na totální porážku Ruska. Je to jejich názor, ale Západ jej evidentně nesdílí a některým krokům k eskalaci konfliktu se vyhýbá.

F. De Winter 12.12.2022 6:51

Vzhledem k tomu, že v našich volbách dlouhodobě vítězí politici, kteří jsou tu více tu méně k EU servilní, to vypadá, že většinu spoluobčanů ztráta svobody nijak netrápí. Bohužel.

P. Hák 12.12.2022 6:44

"Nesmíme propadat představě, že „jádro EU“ má stejné zájmy jako my."

Kdo je to "my"? Fialova vláda a cca 25 % voličů, kteří ji podporují?

Jste si, pane autore, jist, že Češi plošně odmítají jakákoli mírová jednání? Resp. jste si jist, že by českým zájmem (tj. nikoli zájmem aktuální české vlády) v případě volby mezi mírovým jedníním a eskalací ke třetí a poslední světové válce byla druhá možnost? Přičemž vůbec nikde není řečeno, že se má Putinovi ve všem ustoupit. Bylo řečeno, že Rusku mají být dány záruky bezpečnosti. Pokud nechcete Rusko napadnout, jaký je v tom problém? O tom, JAKÉ záruky by to byly, by se jednalo, a vždy má NATO možnost říci "tohle neuděláme".

V závěru článku naprosto správně píšete, že české zájmy mohou být od francouzských odlišné a že se podle nich máme chovat. Nezapomínejme ale, že české zájmy mohou být odlišné i od amerických. České zájmy jsou... české.

Mimochodem tvrzení, že (ve 20. stolení) se Francie o střední Evropu nezajímala, je hodně sporné. Kdyby nic jiného, tak Mitterand se setkal s Václavem Havlem, tehdy ještě disidentem (!). Ve Vašem věku je pro Vás asi obtížné pochopit, co to pro nás tehdy znamenalo. A i celkově bych řekl, že francouzská politika se o dění u nás zajímala více, než americká nebo britská. Ostatně to má i blíž.

M. Pecina 12.12.2022 6:42

Přesně tak, jen ozbrojené jehně může hlasovat s vlky, co bude k večeři...

M. Valenta 12.12.2022 6:20

Chování Maďarska i nezanedbatelné části představitelů a obyvatelstva Východu Vaši teorii dost nabouràvá.

M. Valenta 12.12.2022 6:20

Chování Maďarska i nezanedbatelné části představitelů a obyvatelstva Východu Vaši teorii dost nabouràvá.

T. Kohout 12.12.2022 4:51

Děkuji. Tak to jsem rád, že tahle trvala až do zániku Chetitské říše.

J. Krásenský 12.12.2022 3:58

Západní státníci dali sovětskému svazu slib, chcete-li garance, že se po sjednocení Němecek NATO neposune "ani o píď" k jeho hranicím.

J. Hudec 12.12.2022 3:12

Rusové mají jediné garance ve svých raketových silech. Jak teď potvrdila i Merkelová, mají právo nevěřit nikomu, což právě činí.

Západní Evropa se zatím nesmířila s tím, že se časy změnily a že pro Rusko už není důvěryhodným partnerem, nýbrž jen nepřítelem.

Vlastně se tomu ani nedivím.

E. Jeníček 12.12.2022 3:09

Nemáte pravdu. Ta první písemně doložená nikdy porušena nebyla.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Egyptsko-chetitsk%C3%A1_m%C3%ADrov%C3%A1_smlouva

T. Kohout 12.12.2022 1:09

Historicky, všechny smlouvy byly časem porušeny.