30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Důsledky nastávajícího obratu ve světě

Na horizontu událostí ve světě se pomalu, ale jistě rýsuje významná energetická změna, která by mohla ovlivnit jak hospodářské, tak politické poměry v řadě zemí, především však ve většině velmocí. Jedná se aplikaci metody, které se říká anglicky fracking a znamená těžbu nafty a plynu z podzemních břidličných vrstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 19.2.2013 7:59

Re: Neuvěřitelné

Protože ČEZu se Temelín bez garantovaných výkupních cen nevyplatí stavět.

J. Salek 19.2.2013 9:13

Re: Neuvěřitelné

Ah jo, nektere myty si ziji vlastnim zivotem.

J. Ryba 19.2.2013 9:27

Re: Neuvěřitelné

zastánce Tlemelína: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-59337310-analytik-snobr-tvrdi-dostavba-temelina-je-hloupost

R. Gramblička 19.2.2013 9:21

Re: Neuvěřitelné

no, pokud je mi známo, ČEZ má každoročně slušné zisky, takže místo investování v albánii či bulharsku může co to vrazit do domácí JE, ale hlavně, podstatnou část zacáluje stát ze svého rozpočtu. Hotová elektrárna by si už na provoz měla vydělávat sama. 

B. Pavel 19.2.2013 9:49

Re: Neuvěřitelné

Správně píšete "měla vydělávat sama", ale pro jistotu ČEZ požaduje garantovanou cenu. To pro případ, že ceny energií poklesnou. Bude to dost pravděpodobně další tunel, jak prohlásil exministr Bursík v OVM.

R. Langer 19.2.2013 10:12

Re: Neuvěřitelné

Jo, Bursík je na tunely expert, ten jaký předvedl s OZE budete platit ještě příštích 20 let. Ale hlavně že mu věříte, je to rozhodně důvěryhodná figura... :-D :-D :-D

R. Langer 19.2.2013 10:10

Re: Neuvěřitelné

A to jste zjistila kde? Uvedete mi prosím nějaký zdroj, nebo jste si tu pohádku o dotované elektřině z JE vycucala z prstu. Zatím jsem na to nikde žádný relevantní odkaz neviděl, ale to je u zelených sedmilhářů v podstatě pravidlem...

J. Vyhnalík 19.2.2013 13:54

Re: Neuvěřitelné

Dukovany vyrábějí elektřinu za 0,6 Kč na kWh (24 EUR/MWh), Temelín za 1 Kč (40 EUR/MWh). Dostavěný Temelín by podle odhadů měl elektřinu vyrábět cca za (70 EUR/MWh). Ceny jsou vyšší kvůli nutnosti do cen započítat náklady na splácení úvěru na výstavbu JE, po jehož splacení by měly klesnout. To je ovšem pořád zlomek ceny proti povinným výkupním cenám z FVE, které jsou 500-600 EUR/MWh pro zdroje uváděné do provozu v letech 2006-10, 200-250 EUR/MWh v letech 2011-12 a cca 115 EUR/MWh pro zdroje spuštěné v roce 2013.

Přitom JE nabízejí elektřinu řiditelnou a plánovatelnou na rozdíl od FVE. O výhodnosti JE svědčí i stále rostoucí využívání teoretické maximální kapacity, které se pohybuje okolo 85 %.

Problém je destabilizace energetického trhu, kvůli jednostranné podpoře a dotování OZE, jejíž náklady nesou spotřebitelé. OZE nejsou schopny zajistit stabilní a nepřerušované dodávky elektřiny a přesto mají zákonem danou přednost před klasickými zdroji. Výkupní ceny elektřiny z OZE se pohybují na 100 EUR/MWh, a náklady platí odběratelé. Vzniká tak nadvýroba dotované elektřiny která tlačí ceny na volném trhu na 40 EUR/MWh. Tato situace je ovšem dlouhodobě ekonomicky a politicky neudržitelná. Nelze nutit lidi k tomu, aby dotovali svou životní úrovní a nezaměstnaností experiment s OZE. Pokud FVE a větrníky nebudou schopny vyrábět elektřinu za cca poloviční cenu než je cena na trhu, nemají ekonomický smysl. Elektřina ze zdrojů, které nelze fakticky řídit a plánovat musí být logicky levnější než elektřina ze zdrojů, které lze využívat podle harmonogramů, aby mohla konkurovat.

R. Langer 19.2.2013 15:48

Re: Neuvěřitelné

Samozřejmě, je to tak, a zrovna tak je jasné, že ceny elektřiny budou nadále stoupat.

B. Pavel 19.2.2013 6:53

Jsou i jiné možnosti

V německém městě Prenzlau (Brandenburg) je elektrárna, která produkuje elektrolýzou vodík. Proud vyrábějí větrné elektrárny. Vodík se používá jednak pro zpětnou výrobu el. proudu v období, kdy není vítr a také se dodává do Berlína a Hamburku pro pohon automobilů. Cena takto vyrobeného vodíku: Automobil ujede při pohonu na vodík (při stejné ceně natankovaného paliva) zhruba stejnou vzdálenost jako automobil s benzínovým motorem.

P. Čulík 19.2.2013 7:50

Re: Jsou i jiné možnosti

Drobnost: kolik toho vodíku vyrobí a za kolik? Jaké jsou dotace?

I. Schlägel 19.2.2013 8:05

Re: Jsou i jiné možnosti

Energetická účinnost hluboko pod možnostmi klasických spalovacích motorů a příliš vysoká cena tuto metodu momentálně odsuzuje do stádia budoucích příležitostí, byť experimentálně vše samozřejmě funguje :-)

J. Salek 19.2.2013 9:17

Re: Jsou i jiné možnosti

Vodik je hloupost a zbytecnost. Kdyz uz chcete pouzit elektrolyzu, tak je mozne elektrolyzou CO2 vyrabet metanol, coz je mnohem lepsi medium. Ostatne z metanolu lze vyrobit i synteticky diesel a dalsi uhlovodiky, jak to dela Shell v Kataru.

D. Seibt 19.2.2013 9:17

Re: Jsou i jiné možnosti

Ucinnost prevodu el -> vodik -> el je jenom asi ~30% to je vyrazne nizsi nez pouziti klasicke precerpavaci elektrarny, ktera ma ucinnost el -> voda -> el asi ~70%. Navic prace s vodikem je pomerne slozita a pokud jsem obeznamen, tak zadna automobilka intenzivne nepracuje na autech co budou jezdit na vodik. Snad jen Honda a BMW neco zkouseli, ale nikam se to neposunulo. Problem s vodikem je, ze zabira mnoho mista, takze dojezd je omezen prave velikosti nadrze, ktera musi byt opravdu velka vzhledem k merne hmotnosti vodiku.

B. Pavel 19.2.2013 9:40

Re: Jsou i jiné možnosti

Vodík se nechá vyrábět také pomocí pyrolýzy biomasy (stejnou metodou se vyráběl tzv. svítiplyn z uhlí). Elektrická energie a teplo, vyrobené z takto získaného vodíku, má být podstatně levnější než jsou současné platné ceny (viz např. www.biowasserstoff.de)

R. Langer 19.2.2013 10:16

Re: Jsou i jiné možnosti

Sakra, že když je to tak levné, že se to už dávno neujalo? Čím to asi bude? :-(

R. Langer 19.2.2013 10:14

Re: Jsou i jiné možnosti

Hm, už jste někdy viděl výbuch tlakové lahve naplněné vodíkem?

J. Vyhnalík 19.2.2013 13:26

Re: Jsou i jiné možnosti

Pokud by automobily měly jezdit na stlačený vodík, měly by být povinně vybaveny vystřelovacími sedačkami 0-0 pro případ havárie.

P. Rada 19.2.2013 14:57

Re: Jsou i jiné možnosti

Pane Langer a Vy jste někdy viděl výbuch tlakové lahve naplněné vodíkem?... - Já jsem to jen slyšel. Svého času takovéto tlakové láhve létaly z jedné továtny.... v době pořáru.

Sama láhev ale vybuchnout nemůže - leda právě když ji okolní ohen pořádně zahřeje.

To co  ale vybuchuje je směs plynů ve vzduchu a to ještě v příslušné koncentraci jinak se tomu říká hoření. Poptejte se u horníků na metan.

B. Volarik 19.2.2013 2:41

islámská republika, která stojí na hodnotách islámské civilizace

Hodnoty islámské civilizace, kulatý čtverec, potomek bezdětných rodičů.....

L. Krajicek 19.2.2013 3:54

Re: islámská republika, která stojí na hodnotách islámské civilizace

 . . . hodný vrah, zářící tma, suchá voda, ledový plamen . . .

I. Schlägel 19.2.2013 8:06

Re: islámská republika, která stojí na hodnotách islámské civilizace

...osvícený diktátor, voňavé houvno,... :-)

J. Salek 19.2.2013 9:18

Re: islámská republika, která stojí na hodnotách islámské civilizace

To byla fakt perla.

L. Krajicek 19.2.2013 2:10

Jak mám tomu rozumět? V článku :

"Není to buď a nebo, fracking se bude bude technologicky vyvíjet a zlepšovat, protože zatím znamená také určitá nezanedbatelná rizika. Především co se týká znečištění spodních vod, především zdrojů pitných vod. Tato rizika musí být postupně eliminována a to chce čas."

Znamená to, že napřed všechno zplundrujeme a potom budeme řešit, jak tomu zabránit? Co to znamená  "... a to chce čas."  Deset let, padesát let?

Ž. Halabudová 19.2.2013 7:37

Re: Jak mám tomu rozumět? V článku :

Každá technologie, se vyvíjí v čase.Auta dříve jezdila za deset litrů,dnes za polovinu.Při stejném nebo lepším výkonu.Princip zůstává stále stejný.A tak je to, v každém oboru.Pokud to nejsi schopný pochopit,tak ti není pomoci.

L. Krajicek 19.2.2013 16:41

Re: Pokud to nejsi schopná pochopit,

co je napsáno v textu: ". . .zatím znamená také určitá nezanedbatelná rizika. Především co se týká znečištění spodních vod, především zdrojů pitných vod. Tato rizika musí být postupně eliminována a to chce čas. . . " Budu prafrázovat anglické rčení : Bůh ochraňuj tvoje potomky. Jim už nebude pomoci.

I. Schlägel 19.2.2013 8:08

Re: Jak mám tomu rozumět? V článku :

Kdyby si tuto mantru říkali tvůrci prvních spalovacích motorů a důsledně se jí řídili, do dneška jezdíte v žebřiňáku.

J. Salek 19.2.2013 9:20

Re: Jak mám tomu rozumět? V článku :

Fracking se vyviji uz desetileti a nebezpeci pro spodni vody prameni vice ze zvysene povrchove dopravy nez vrtani pod povrchem. Bohuzel se prokazalo ze autor clanku vi kulovy. Zrejme bere informace od ruznych sdruzeni typu Greenpeace. 

J. Ryba 19.2.2013 1:18

Výhled na světovém trhu energií podle IEA

USA by se měly do 5ti let stát největším světovým producentem ropy a budou energeticky téměř nezávislé. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Mezinárodní energetické agentury. Do 3 let ztratí Rusko prvenství největšího světového producenta zemního plynu a nahradí ho Spojené státy. V roce 2017 se dostanou na špici Spojené státy i v těžbě ropy. Tak zní prognóza MEA. V roce 2030 bude země zdroje energie vyvážet a o pět let později bude skoro soběstačná. To vše hlavně díky břidlicovému plynu. Technologie proces těžby výrazně zlevnila. Proto těžba břidlicových plynů dramaticky narůstá. Jeho podíl na celkové produkci plynu rod roku 2005 do roku 2010 vzrostl ze 4 na 24%. Pro ekonomiku to bude výrazné plus. Vznikají statisíce nových pracovních míst, některá v odlehlých regionech. Nižší náklady za dovoz energie navíc sníží rozpočtový schodek USA a tamní firmy budou konkurenceschopnější. Růst cen ropy se podobá nárůstu daní a jejich snížení má opačný efekt. POkud se bude těžit víc, bude to pro spotřebitele pozitivní. USA se nebudou muset starat tolik o ochranu ropných ložisek na Blízkém východě a budou mít lepší vyjednávací pozici ve světové politice. Stále závislejší na ropě z Blízkého východu bude naopak Čína. Podle MEA po roce 2035 poputuje do Asie 90% tamní produkce. Americká soběstačnost uvolní zásoby plynu z jiných oblastí. Ty mohou sloužit jako alternativní zdroje pro Evropu. Tím se oslabí diktát Ruska.

T. Pansky 19.2.2013 0:52

Zminka o Obamovi je naprosto mimo !!! Obama blokuje ...

... dovoz takto ziskanych surovin z Kanady.  Jeho administrativa zatim blokovala jakekoliv pokusy o tezbu (zatim tedy exploraci) v USA na federalni pude.  Na obranu autora musim rici, ze Obama uz slibil vsechno vsem, ale dela presny opak, tedy politiku radikalni levice.  top0625top@live.com