20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Důsledky nastávajícího obratu ve světě

Na horizontu událostí ve světě se pomalu, ale jistě rýsuje významná energetická změna, která by mohla ovlivnit jak hospodářské, tak politické poměry v řadě zemí, především však ve většině velmocí. Jedná se aplikaci metody, které se říká anglicky fracking a znamená těžbu nafty a plynu z podzemních břidličných vrstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 19.2.2013 4:51

Re: Zminka o Obamovi je naprosto mimo !!! Obama blokuje ...

Naprosty souhlas. Obama zatim uspesne blokuje vystavbu Keystone pipeline (porubi na dopravu ropy a diluted bitumen z Alberty v Kanade na ruzna mista v USA), jakoz i fracking na federalni pude v USA. Je zcela ve vleku "zelene" levicacke frakce svych volicu, coz se projevilo i v jeho inauguracnim projevu, kde agresivne hovoril o boji proti globalnimu otepleni a podpore zelene energetiky.

J. Salek 19.2.2013 9:24

Re: Zminka o Obamovi je naprosto mimo !!! Obama blokuje ...

Presne tak, Obama je pro USA pohroma. Je to jen zasluhou jeho velkohubosti ze jeste USA neni na kolenou. Myslim ze USA Obamu preziji, ale jakmile je jednou socialismus nainstalovany, tak se ho hned tak nezbavi.

B. Uhlich 19.2.2013 0:30

Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

energie vzhledem  k (cituji) "novému svěžímu větru v energetice" mě velmi zaujala.. :-))))  Nějak byste měl tuhle myšlenku rozvést.... docela by mě to zajímalo. škoda, že Vám jaksi nedochází, že tady asi moc svěžího větru foukat nebude a v okamžiku, kdy si strčíme onen zmiňovaný Temelín za klobouk, bych raději ani nechtěl vědět jaká čísla pak budeme mít na vyúčtování za elektřinu....  Já s Vámi pochopitelně souhlasím, že cenová politika ČEZu je nehorázná, ale zas na druhou stranu..o tom rozhodují akcionáři, že? A že by si tito akcionáři někdy nechali od někoho foukat do polívčičky o tom velmi pochybuji...z tohoto důvodu se dívám na Vámi zmiňovaný "svěží vítr" opravdu skepticky. A nemalujte si to moc optimisticky ani v Evropě..jestliže Rusko využilo všech svých sil, aby v Německu kompletně pomocí svých agentů KGB zblblo obyvatelstvo a zajistilo si monopol pro dodávky plynu jako náhradu za zrušenou jadernou energetiku - věřte tomu, že tak jednoduché to nebude. Ono už dnes se lidé moc optimisticky na těžbu z břidlic nedívají a pokud vím , tak u nás zatím ani nedošlo k vydání ani povolení k průzkumu..konec konců zářný příklad máme v hned u sousedů v Polsku...plynoví prospektoří se oháněli čísly asi o řád většími než je skutečnost...tak si nějak myslím, že tohle je asi taky jen mrak ze kterého asi jen tak pršet nebude.... :-)  

No Pane Kučero, asi sice budu dál slýchávat vaše komentáře na ČRo6 a asi dál budete brojit proti Temelínu...realita ovšem asi nakonec bude taková, že nám asi zbyde jen ten Temelín a Dukovany a budeme za to rádi....a dokonce si myslím, že i Vy..konec konců, k tomu abyste zde mohl šířit své neotřelé myšlenky taky potřebujete poměrně dost nergie, ne? :-)))

J. Jurax 19.2.2013 0:39

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Souhlas ,,, on poslední odstavec páně Kučerova článku je naprosto mimo realitu ...

A u nás se z břidlic tak hned těžit nebude, i kdyby se ložiska nalezla a rizika těžby vyřešila - zelení aktivisté spolu s osvědčeným  postojem NIMBY to spolehlivě zablokují. Bohužel ...

J. Ryba 19.2.2013 1:26

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

vy s panem Uhlichem budete oba prosťáčkové... :-) Kučera says: "K tomu lze říct obecně jednu věc: těžba základních energetických surovin pomocí metody fracking je jasný a dohodnutý program pro budoucí desetiletí, jenž však elektřinu z jaderných elektráren neodstaví."

B. Volarik 19.2.2013 2:44

Re: Kučera says:....to je česky nebo anglicky?

Pokud je to anglicky, tak tam nepatří háček nad C. Pokud je to česky....marně hledám v českém slovníku slovo "says". Pán je tak "sophisticated" , že mu skoro není rozumět.

B. Uhlich 19.2.2013 8:46

Re: Kučera says:....to je česky nebo anglicky?

Ne, Ryba je jen místní blbec...

M. Martin 19.2.2013 15:31

Re: Kučera says:....to je česky nebo anglicky?

Je místní blbec a ještě k tomu bývalý poslanec a člen ODS a to hovoří za vše.

J. Jurax 19.2.2013 12:08

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Nepopírám Vaši složitost, nicméně z čeho račte soudit, pane Ryba, že jsme s panem Uhlichem oba prosťáčkové, smím-li se optat?

B. Uhlich 19.2.2013 21:20

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Nejsem si zcela jist, zda to, že nějakej Ryba o mě napíše, že jsem prosťáček..není spíš pochvala..:-)))   Asi bych se cítil dost blbě, kdyby mě třeba zrovna Ryba nějak chválil... :-))))

J. Ryba 19.2.2013 1:23

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

o cenách rozhodují akcionáři? :-) tedy vaše duševní konstrukce ohledně cen mě velmi zaujala.. :-))))

J. Vyhnalík 19.2.2013 1:37

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Částečně tomu tak je, zvláště pokud má ČEZ dominantní postavení na trhu. Každopádně je potřeba brát v úvahu, že hlavním akcionářem ČEZ je stát!

B. Uhlich 19.2.2013 21:33

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Tak by nám mohl geniální Ryba vysvětlit, proč když světová cena energie neustále klesá, proč tady platíme stále víc a víc..a nemám na mysli jen zdražování vlivem příspěvků na OZE......

J. Vyhnalík 19.2.2013 22:38

Re: Pane Kučero, Vaše duševní konstrukce ohledně cen

Někde jsem to tu vysvětloval i já. Neexistují totiž jedny ceny elektřin, ale několik různých, kvůli nesmyslným zákonům, které se snažily pomoci rádo by prospěšnějším OZE.

Jedny jsou ceny, za které distribuční společnosti elektřinu vykupují od producentů. Ty jsou cca 0,6 (Dukovany) a 1 Kč (Temelín) na kWh u JE, u uhelných jsou ceny podobné. Ceny u vodních elektráren jsou vyšší, ale zato dodávají elektřinu ve špičkách a tak si na sebe vydělají. Vedle toho jsou garantované ceny z dotovaných FVE, které se pohybují od 15 až po 6 Kč podle toho kdy byly tyto zdroje uvedeny do provozu.

Distributoři elektřinu prodávají odběratelům za takové ceny, aby neprodělaly. Vedle toho existuje burza, na které obchodují distribuční společnosti s elektřinou mezi sebou. Vzhledem k tomu, že ekonomika v celé EU stagnuje (částečně i kvůli vysokým cenám elektřiny) a zároveň se na trh tlačí elektřina z OZE, ceny na burze klesají. Ještě nedávno se prodávala elektřina za cca 2,3 Kč za kWh, ale dnes se ceny pohybují okolo 1 Kč za kWh. Přitom jde o elektřinu, kterou distributoři vykupují od OZE za několikanásobek. Samozřejmě rozdíl zase platí odběratelé. Nerealisticky nízká cena na burze vydrží odrazuje od výstavby nových elektráren, protože nedokáže pokrýt investiční náklady na výstavbu. Pokud se dotace do OZE urychleně nezastaví, porostou ceny elektřiny pro odběratele stále dál a stále rychleji.