2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Důsledky nastávajícího obratu ve světě

Na horizontu událostí ve světě se pomalu, ale jistě rýsuje významná energetická změna, která by mohla ovlivnit jak hospodářské, tak politické poměry v řadě zemí, především však ve většině velmocí. Jedná se aplikaci metody, které se říká anglicky fracking a znamená těžbu nafty a plynu z podzemních břidličných vrstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Salek 19.2.2013 9:28

Re: Výhledy břidličného plynu

V podani EU je mozne ocekavat ze plyn z frakovani nebude rozhodne levny, nebude brzo a nebude ho mnoho. Stejne jako byrokracie dokazala uspesne snizit tezbu v severnim mori, tak to dokaze i v pripade plynu z bridlic.

T. Blecha 19.2.2013 10:43

Re: Výhledy břidličného plynu

Asi vám uniklo že se v Polsku při odhadu množství plynu v břidlicích sekli o desetinou čárku a těžba se jim tam nevyplatí.

J. Aspirin 19.2.2013 9:16

Prognózy...

Podle mě je článek omezen na poměrně úzký aspekt energetických zdrojů. Změny samozřejmě nastávají - ale podle prognóz, které jsem měl k dispozici se očekává energetická soběstačnost USA okolo roku 2035 a Číny (která se má stát největší ekonomikou světa do r. 2020) se zatím o soběstačnosti v prognózách moc nemluví. Nicméně energie z břidlice má být o cca 1/3 levnější i při dovozu přes moře než jsou současné ceny.

Ale to hlavní - ve hře zůstává stále jedna karta, s kterou zatím ekonomové moc nepočítají a to je termojaderná fůze a zde má být podle prognóz komerčně využitelný "reaktor"  připraven k r. 2045-50.

Takže změny ano - ale pravděpodobně nebudou tak přímočaré jak je popsáno v článku...

D. Seibt 19.2.2013 9:21

Re: Prognózy...

Prumyslove vyuzitelna fuze do roku 2040-2050 asi nebude. Prozatim se stavi ITER, ale ten neni demonstracni elektrarna, je to vlastne zavod na testovani materialu a postupu. Jeste se nedari udrzet dlouhodobe plazma, materily pro stenu tokamaku se take zatim vyvijeji. Pokud se neco do te doby postavi tak to mozna bude demonstracni elektrarna. Ocekavam mozne vyuziti pozdeji nez uvadite.

J. Tolman 19.2.2013 9:24

Re: Prognózy...

Termojaderná fúze bude vyřešena v nejbližších 40 letech - a nikdy tomu nebude jinak.

J. Jurax 19.2.2013 12:12

Re: Prognózy...

No jo, tuto prognózu jest slyšet již dobře půlstoletí :-)

J. Tolman 19.2.2013 9:27

Re: Prognózy...

Zpráva z roku 2007:

Toshiba předpokládá, že první microreaktor

pro domácí použití instaluje v Japonsku v roce 2008 a začne nový systém prodávat v Evropě a

Americe v roce 2009.

http://www.nextenergynews.com/news1/next-energy-news-toshiba-micro-nuclear-12.17b.html

J. Salek 19.2.2013 9:29

Re: Prognózy...

Je tady nekdo kdo veri prognozam?

J. Aspirin 19.2.2013 9:43

Re: Prognózy...

Jak je vidět, každý zde (včetně autora článku) četl jiné prognózy... a určitě by bylo proti přírodním zákonům aby se nějaká nestrefila :-)))

Tedy odpověď na otázku - JÁ věřím prognózám ale zatím nevím kterým ;-))

R. Langer 19.2.2013 10:01

Re: Prognózy...

Nic se nezměnilo, v 60. letech se říkalo, že ta fúze bude hotová tak přibližně za 50 let. No a dnes je to stejné... :-D

J. Tolman 19.2.2013 9:14

Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Ceny elektřiny klesly v uplynulém týdnu na nová minima. Agentura Moody´s upozornila, že jedním z hlavních poražených v rámci toho vývoje je i energetická skupina ČEZ.

Alan Svoboda, šéf divize prodeje energetické skupiny ČEZ, ve čtvrtek při vystoupení na energetické konferenci dle agentury Dow Jones uvedl, že firma s ohledem na nízké ceny emisních povolenek rozhodně zvažuje prodloužení živostnosti svých uhelných elektráren, které jsou nyní podle něho jediné, jež vyrábějí elektřinu se ziskem.

Akcie ČEZu (614 CZK, -1,29%) na burze ztrácejí přes procento až na 608,8 Kč, a jsou tak nejníže od března 2009.

D. Seibt 19.2.2013 9:26

Re: Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Pokud sledujete deni kolem energeticke burzy asi vite ze jiz vice subjektu hodnoti situaci na burze jako zcela vykolejenou. Muzou za to OZE, ktere jsou vlastne placene mimo burzu a tak na burze uz je jedno co za kilowatu dostanou. To znamena, ze sice na burze jde cena dolu, ale koncovy zakaznik plati stale vice, protoze prave plati OZE poplatky ktere jsou jiz ted vyssi nez cena za silovou energie. A co se tyka emisnich povolenek, tak ty jsou jiz rok zhroucene, cena je na uplnem minimu. Takze otazka je, jestli by nebylo lepsi je uplne zrusit.

J. Salek 19.2.2013 9:31

Re: Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Nekolik blackoutu nas nalezite pouci. Doporucuji zakupit UPS a diesel generatory.

R. Langer 19.2.2013 10:05

Re: Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Já doufám, že to brzo vypukne v Německu a že se včas stačíme odpojit, aby nám to tady všechno nezničilo. Pak uvidíme, co se bude dít...

R. Langer 19.2.2013 10:03

Re: Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Ano, evidentně je vidět, že tomu vůbec nerozumíte. :-D

J. Vyhnalík 19.2.2013 16:35

Re: Ceny elektřiny propadají a ČEZ patří k výrobcům, které to nejvíce zasáhne

Aktuální pokles akcií ČEZ je reakcí na problémy v Albánii a hlavně v Bulharsku. Místo zodpovědného budování stabilní soustavy v ČR a dobudovávání potřebných kapacit, se ČEZ soustředil na riskantní expanzi na nejisté balkánské trhy. Bohužel hlavním vlastníkem ČEZ je stát a tak na riskantní investice ČEZ pod vedením Martina Romana doplatíme všichni. Další špičkový manažer dosazený ČSSD.

J. Ptáček 19.2.2013 8:58

Věčná škoda,

že vláda v devadesátých letech "stvořila" ČEZ. Mohli jsme mít asi deset velkých uhelných elektráren a dvě jaderné, jež by si vzájemně konkurovaly a cena elektřiny by byla určitě nižší. Když ale největší politické strany potřebovaly mohutného sponzora aby se po desítky let udržely u moci, bylo to pro ně nejlepší řešení. Pro obyvatele státu zase to nejhorší ...

J. Tolman 19.2.2013 9:11

Re: Věčná škoda,

Nebýt atomového dědka a díky němu dokončené JE Temelín, je patrně náš jaderný průmysl po své klinické smrti a česká energetika se tak mohla vyvíjet daleko modernějším směrem. Grégr také prosadil koncept SuperČEZ v roce 2002. Tedy vlastnické propojení již tak dominantního výrobce elektřiny s distribučními společnostmi. Vznikla tak firma, která ovládá českou politickou reprezentaci a tvoří si prostředí pro svůj obchod daleko silněji, než by bylo zdrávo. Díky tomu také patříme mezi největší světové vývozce elektřiny.

D. Seibt 19.2.2013 9:30

Re: Věčná škoda,

Co znamena modernejsi smer? Vite o cem vlastne mluvite, chapete vubec o cem je cela energetika a sitove rizeni? Ten moderni smer s velkym zastoupenim OZE, je obrovsky problem jak po technicke strance tak po ekonomicke strance. Jen u nas zaplatime 1000mld korun za nic, tohle neni moderni smer. Jediny vhodny smer je energeticky mix, ve kterem ma zastoupeni plyn, uhli, jadro a OZE.

J. Salek 19.2.2013 9:33

Re: Věčná škoda,

Na Gregra vzpominam se slzou v oku. Kdyby on byl ministr, tak dnes nemame nejmodernejsi a taky nejdrazsi solarni elektrarny siroko daleko.

J. Ptáček 19.2.2013 9:42

Re: Věčná škoda,

Naše nejdražší solární elektrárny nejsou výsledkem efektivního rozhodnutí ministerstva či vlády ale spojením organizovaného zločinu s mnohými poslanci. Ani Grégr by s tím nic neudělal !

R. Langer 19.2.2013 10:07

Re: Věčná škoda,

Vy jste naprosto mimo.

J. Jurax 19.2.2013 12:18

Re: Věčná škoda,

Modernějším směrem nemyslíte OZE, najmě fofrníky a fotovoltaiku, že ne?

A k tomu vývozci - nedostavíme-li Temelín (a případně nepostavíme další jaderku), jsme do dvaceti let dovozci - OZE jsou nebezpečná chiméra (pokud někdo nevymyslí levný, bezpečný a obecně použitelný způsob uchování již vyrobené elektrické energie) a řada uhelek se blíží konci životnosti; navíc bez prolomení limitů může být problém s uhlím ...

R. Langer 19.2.2013 10:06

Re: Věčná škoda,

Cože? Co to melete za naprosté blbosti?

J. Veselý 19.2.2013 8:14

haha

Začátek byl zajímavý, ale konečným nesmyslem o Čezu je z toho rázem humus. myslím že je třeba aby si autor zjistil kolik je tu majitelů rozvodných soustav, třeba můj dům je napojen na EON. Taky by si měl nastudovat něco o svobodném výběru dodavatele elektrické energie.

P. Nejedlý 19.2.2013 8:13

Odpůrci těžby v USA a Evropě

Jenom doplňující poznámku k jednou faktoru, který p. Kučera ve svém článku nezmínil. V USA již Greenpeace koordinují akce velkého množství lokálních sdružení, které mají za cíl lokálně bojkotovat těžbu. Koordinovaný odpor ve stylu kampaní proti JE je pouze otázkou krátkého času. Informace zde (http://www.greenpeace.org/usa/en/campaigns/global-warming-and-energy/The-Problem/fracking/). Pokud se týká Greenpeace EU, tak jejich postoj vůči frakování je rovněž velmi negativní (http://www.greenpeace.org/eu-unit/en/Publications/2012/fracking/) a vzhledem k zvýšené citlivosti Evropské komise a Evropského parlamentu na zelené nápady lze předpokládat, že frakování budou v EU kladeny do cesty takové legislativní překážky, že se ve větší míře neuplatní. Takže s hodnocením "obratu ve světě" bych ještě pát let počkal.

J. Salek 19.2.2013 9:14

Re: Odpůrci těžby v USA a Evropě

Ani Obama nepodporuje fracking. Ikdyz ma toho plnou hubu, tak skutek utek. Jako obvykle.

J. Jurax 19.2.2013 12:26

Re: Odpůrci těžby v USA a Evropě

No, zelenou plísní prožrané mozky jsou schopny a ochotny blokovat libovolný technický progres, na který pohlédne jejich krhavé oko. A naopak prosazovat kdejakou kravinu - třeba OZE - zejména fofrníky a fotovoltaiku a biopaliva, Obé částečně z blbost a částečně za peníze.  

A nevzdělaní a/nebo uplacení politikové v EU i tuzemští to žerou ...

R. Gramblička 19.2.2013 6:55

Neuvěřitelné

jak pan Kučera z popisu vývoje světové energetiky pod vlivem těžby břidl. uhlovodíků dospěl na konci článku, zcela náhle, neznámo jak, k poznatku, že Temelín bude zbytečný. Buď to autor osvětlí anebo to zůstane vnímáno jako jeho kopanec do JE v ČR

K. Frauknecht 19.2.2013 7:47

Naprostý souhlas

Velmi slušný článek je prakticky torpédovaný tendenčním (a trochu hloupým) závěrem.

Jo, někde jsem zaznamenal, že cena plynu v USA klesla na 1/5 ceny v Evropě. To bude zase nářez. Škoda, že americké vedení nemá, myslím si, dostatečnou potenci k výraznějším stabilizačním krokům ve světě a nikdo jiný tady zatím není!