27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Pán ráčí být antisemita?

V posledních dnech sledujeme staronové, ale také úplně nové děje na Blízkém východě. Jen jak se ukázalo, že Joe Biden se stará víc o pokrokářskou revoluci v USA než o svět, začaly se dít věci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tesařík 18.5.2021 8:29

Vy jste dost úporná s těmi nesmysly.

V. Šedivý 18.5.2021 8:31

Izrael se už víc jak sedmdesát let brání arabským snahám o totální likvidaci. Kolísá intenzita, mění se forma agrese, směřování jeho sousedů je ale stále stejné. Přitom obranu musí zvládnout vždycky, protože nemá kam ustupovat a první prohraná válka by byla i válka poslední, žádný Izrael by už neexistoval. V této situaci vytýkat nějaké chyby je ... no, chucpe.

A. Kubeš 18.5.2021 8:36

To, že ba se asi našly příklady, kdy "židovský stát není tak zcela bez viny" je možná pravda. Budou to ale asi jen jednotlivosti v lokálním rozsahu. To že i v Izraeli existují nesmiřitelní magoři bude asi také pravda. Příkladů, ze kterých je patrní, že Izraeli, jako celku s jeho politikou, jde o mírové soužití, je ale nespočet. Příkladů, ze kterých je patrné, že z druhé strany to tak není, je také nespočet (to že i tam budou existovat lidé, kteří by si to přáli jinak, je samozřejmě nabíledni).

Takže máme shodu v tom, že by bylo třeba získat více objektivních skutečností. Neshoda bude v tom, kdo si je má pro svá vidění obstarat.

A. Renjascu 18.5.2021 9:02

O Izrael o jeho historii i konflikt s arabským etnikem se zajímám již téměř třicet let. Pokud mluvíte, že Izrael také není bez viny (věta, kterou můžete napsat o úplně každém národě na světě), tak napište konkrétně co vám vadí. Že většinově toto území koupili Židé naprosto předraženě od osmanských Turků či od arabských bohatých rodin, že tuto před stodvaceti lety ještě liduprázdnou zemi zalidnili, že zurodnili půdu o kterou nikdo nestál a že jich tisíce přitom přišlo o život kvůli malárii a dalším nemocem, že se spokojili s pouhými sedmnácti procenty území z historického území nazývaného Palestina i když mezinárodně platný závazek se týkal celého celku, že přežili i takové pohromy jako bylo vyvraždění více než tři tisíce let trvající populace v Hebronu s jejichž uřezanýma hlavama pak hráli Arabové fotbal, že přežili napadení pěti arabských států a poté další čtyři války, že odmítli nechat se zahnat do moře, že ze země, kde nic nebylo udělali na rozdíl od "Palestinců" prosperující stát ( byla jste tam a viděla někdy ten rozdíl?), že nejsou příjemci největší světové pomoci, kdy " Palestinci"dostávají podporu ze všech zemí na světě a z této podpory pak financují zbraně a sebevražedné či jiné teroristy, kdy jim či jejich rodinám vyplácejí doživotní rentu přesahující průměrný plat? Nebo, že si nenechá líbit útok více než tři tisíc raket z území, které je šestnáct let naprosto a totálně židuprosté. Možná nám třeba i poradíte proč se izraelští arabové nechtějí vzdát izraelského občanství a o to palestinské moc nestojí a nebo proč Izrael musí zůstat multikulturní, zatímco pásmo Gazy a "západní břeh" musí být židuprostý či o tom, jak je možné, že další arabská menšina Drúzové můžou žít s Židy v míru a dokonce slouží i v izraelské armádě i policií a dokonce zastávají i vysoké pozice a proč to těm "Palestincům" nejde stejně...

E. נוהל חניבעל‎ 18.5.2021 12:06

Pane Renjascu tak Vy se touto problematikou zabýváte 30 let a přesto napíšete že v roce 1900 byla Palestina liduprázdná? Zem bez lidí pro lid bez země.

Vlastně je to lěž :

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Palestine_(region)

a kupodivu se o tomto lze přesvědčit i z preferovaného zdroje Icejníků viz. zde

https://www.jewishvirtuallibrary.org/population-of-israel-palestine-1553-present

Co myslíte tím "většinově nakoupili" . Pokud to, že si Židé koupili většinu půdu v Palestině tak to jste asi také nepozorně studoval.

V roce 1948 vlastnil ŽNF 54 % území ovládaného Židy,] nebo jinak řečeno, o něco méně než 4 % tehdejší Palestiny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_n%C3%A1rodn%C3%AD_fond

Takže ať počítám jak počítám, tak v roce 1948 650 tisícová židovská populace z drtivé většiny tvořená východoevropskými imigranty vlastnila úžasných 8% rozlohy současného Izraele. To opravdu ale opravdu není většina.

Ale velice rád Vás poprosím o nějaký relevantní odkaz na ty hebronské fotbalisty. Také se touto problematikou zabývám již nějaký ten pátek, ale toto je pro mne opravdů nóvum. A na oplátku Vám sem plácnu nějaký textík od Šlomo Avineriho - Zrození moderního sionismu ať se nám to dobře studuje.

H. Lukešová 18.5.2021 12:27

Píšete jenom lži a lacinou palestinskou propagandu, fakta jsou jiná. Zážitky cestovatelů, kteří Svatou zemi navštívili v 19. století. Země izraelská byla pustou, prázdnou, prokletou zemí, kde nic nebylo, nerostlo, to Židé udělali z Izraele klenot Blízkého východu.

Americký spisovatel Mark Twain napsal roku 1867 cestopisnou knížku "The Innocents Abroad" o svých zážitcích v Evropě a Palestině. S ním cestovalo několik dalších amerických svědků. O stavu tehdejší Palestiny napsal: "V údolí Jeezrel a Galileji není jediná vesnička. V okruhu 30km oběma směry jsme nepotkali živou bytost. Nazaret je pustý, Jericho je zřícenina, Betlém i Betania liduprázdné, všude jen pustota a plevel. Strom nebo keř jen tu a tam, dokonce ani odolný olivovník nebo kaktus není k vidění. Palestina je v dezolátním stavu".

Kvůli pravdivému popisu země obviňovali arabští vůdcové Marka Twaina z rasismu. Twainovo svědectví potvrdili i jiní svědkové. "Palestina je v desolátním stavu", napsal v 18. století francouzský historik Francois Volney.

"Země je opuštěná, neviděli jsme žádné zvíře, jen pár ptáčků" napsal roku 1844 William Thackeray v cestopise "From Jaffa To Jerusalem". Britský konzul James Finn napsal v roce 1857: "Země je bez obyvatel je zapotřebí ji obydlit". V roce 1896 projel Palestinou na koni H. Allen Tupper junior. V New York Times pak napsal: „Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce.“ Velkou důležitost má zpráva Britské královské komise z roku 1913: "Země je poloprázdná, ekonomika stagnovala až do příjezdu prvních sionistů roku 1880. Silnice z Gazy na sever byla sjízdná pro přepravu jen v létě. Domky byly z bláta, bez oken, pluhy ze dřeva, hygienické podmínky hrozné, školy žádné, vesničky řídce obydleny, všude samé ruiny“.

H. Lukešová 18.5.2021 12:28

Podobná svědectví dokládají cestovatelé Alphonse de Lamartine, Sir George Gawler, Sir George Adam Smith, Siebald Rieter, priest Michael Nuad, Martin Kabátník, Arnold Van Harff, Johann Tucker, Felix Fabri, Edward Robinson a jiní.

Před Peelovou komisi v roce 1937 prohlásil vedoucí představitel Arabů Auni Bey Abdul-Hadi: "Nic takového jako Palestina neexistuje. Tento pojem vynalezli sionisté! V Bibli není žádná Palestina. Naše země byla po staletí částí Sýrie (Jerusalem Post, 2.11.1991). H. Allen Tupper junior v New York Times pak napsal: "Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce."

V květnu 1947 řekl poslanec Nejvyšší arabské rady v OSN: "Palestina je syrskou provincií." O několik let později řekl Ahmed Shuqeiri, pozdější předseda OOP, před Radou bezpečnosti: "Každý ví, že Palestina nebyla nic jiného než jižní Sýrie." Vedoucí britského oddělení pro rozvoj Palestiny Lewis French napsal : "Narazili jste tam jen na drobné zemědělce v hliněných chýších, těžce postižené malárií... Pokud nebyli sami zloději dobytka, ochotně poskytovali úkryt jiným pachatelům... Rozsáhlá území byla neobdělána... Jednotlivé parcely měnily každý rok svého majitele. Veřejná ochrana neexistovala a drobní zemědělci se sami stávali obětí útisku a plundrování ze strany jejich beduínských sousedů.

H. Lukešová 18.5.2021 12:28

A nejvýznamnější výrok, který bere "vítr z plachet" všem antisionistům, je výrok Zahíra Músejna, člena výkonného výboru PLO v rozhovoru poskytnutém holandským novinám Trau, 31. 3. 1977: "Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem."

H. Lukešová 18.5.2021 12:30

Další důležité shrnutí...1) V průběhu celých dějin nikdy neexistoval žádný státní útvar „Palestina“, a už vůbec ne „arabská Palestina“. Pod pojmem „Palestinou“ rozumíme geografické označení území nazývaného v dějinách Království Izraelské, Království Judské, Země Izraelská či křesťany nazývaného Svatá země. Na druhé straně rozhodnutí Ligy národů roku 1922 hovoří o tom, že židovská národní domovina má být znovuobnovena na místě zvaném Palestina. Na tomto území žili národy Židé, Římané, Arabové, Osmané, Čerkesové, vyznavači judaismu, křesťanství i islámu. Nejednalo se a dodnes se nejedná o arabskomuslimskou zemi.

2) Až do 30. let 20. století požadovali tehdy Arabové žijící v britském mandátním území Palestiny spojení s francouzským mandátem Sýrií a Libanonem, jelikož považovali tuto oblast za jižní Sýrii.

3) „Palestinský arabský národ“ v dějinách nikdy neexistoval. Sami arabští obyvatelé tehdejší „Palestiny“ se považovali za jižní Syřany. Arabský konflikt s Izraelem není bojem o území, ale boj mezi islámem a judaismem, zda-li Židé mají vůbec nějaký nárok mít svůj stát právě na území dnešního Izraele. Pro Židy se tudíž jedná o samotný boj o život.

4) Izrael není koloniální projekt. Židé jsou původním obyvatelstvem, samotní Arabové jsou skuteční kolonialisté a imperialisté, kteří vyšli z Arabského poloostrova na začátku 7. století, dobyli a obsadili židovskou domovinu, jejíž jméno „Judea“ změnili Římané na „Palestinu“ a masově zalidnili tuto zemi v průběhu 19. století, kdy započalo novodobé židovské přistěhovalectví do Země Izraelské.

5) Tehdejší rozhodnutí Britského mandátu (tedy před rok 1939 než Britové zneplatnili Balfourovu deklaraci z roku 1917 a začali podporovat výhradně Araby), podpořilo více než 50 zemí, uznalo židovské urovnání na celé zemi západně od Jordánu (tj. Stát Izrael, Judea a Samaří, Gaza) na východ od řeky Jordán se nachází dnešní stát Jordánsko, tam se Židé usazovat nesměli.

H. Lukešová 18.5.2021 12:32

6) Židovské osady v historické židovské vlastni nemůžou být „ilegální“.

7) Pokud má být někdy situace vyřešena na základě dvoustátního řešení, nemůže být zřízen jeden čistě arabský stát bez Židů a druhý stát židovský i s arabským obyvatelstvem. Je nemyslitelné a nespravedlivé vůči Židům prosazovat jeden čistě etnický arabský stát.

8) Arabové první prováděli etnické čistky za pomocí teroristických útoků v podobě vražd, drancování a ničení židovských domů, majetku a polí v období 1920-1948. Zhruba 20,000 Židů bylo vykořeněno ze svých domovů v lokalitách Hebronu, Jeruzaléma, včetně Gazy, Nábulusu, Jeninu, Jericha, Tul Karmu, Gush Etzionu a dalších míst.

9) Arabové vždy odmítli jakoukoliv diplomatickou nebo politickou dohodu, stejně jako jakýkoliv kompromis, včetně vyjmutí Transjordánska z mandátního území pro židovskou vlast, několik návrhů na rozdělení mezi roky 1937-1939, stejně jako konečný návrh rozdělení na základě rezoluce OSN z 29.11.1947. Posléze Arabové odmítli nabídku Izraele o vrácení všech území za zelenou hranicí 1967, které Izraelce dobyli v průběhu Šestidenní války, tj. nabídky izraelských politiků Dajana, Allona, následně Barakovu mírovou dohodu z roku 2000 a nakonec mírové návrhy Olmerta, Livni a Netanjahua.

10) Palestinská samospráva je nedemokratickou diktaturou, kterou ovládá řada konkurenčních teroristických bojůvek. Prakticky zde neexistují politická, lidská a občanská práva pro její vlastní arabské obyvatele. Palestinští politici jsou neústupní, nepodporují mír a koexistenci s Židy a Izraelem, zatímco protižidovské předsudky jsou v palestinské společnosti vštěpovány prostřednictvím jejího vzdělávacího systému od nejnižších stupňů.

H. Lukešová 18.5.2021 12:32

11) Palestinská samospráva odměňuje terorismus, přijala politiku „výplatu za vraždy“, tj. motivuje své obyvatele k vraždění Židů z důvodu, aby jejich rodiny mohly získat peníze.

12) Pokud má být někdy nastolen konečný mír mezi Izraelem a Palestinci, musí mu předcházet uzavření úplného míru mezi OOP/Fatahem a Hamasem a poté, co Arabové odstraní ze svého vzdělávacího systému protižidovské výlevy a výzvy k páchání teroru.

A. Renjascu 18.5.2021 23:36

Vidím, že paní Lukešová vám již odpověděla i když má zkušenost je, že informace antisemitu nepřesvědčí, pro toho je dostatečný pouze mrtvý žid.

P. Han 18.5.2021 9:15

Tento "složitý problém soužití" pramení z největší části v tom, že Arabové jsou antisemité.

J. Jurax 18.5.2021 12:00

A přitom jsou taky Semité. Svět je složitý.

J. Lukavsky 18.5.2021 12:43

"A přitom jsou taky Semité" Nu v rodině se to nejvíc hádá a rve! J.L.

R. Langer 18.5.2021 10:46

Tak například...?8-o

P. Brich 18.5.2021 11:17

Dej židovi poušť, udělá z ní kvetoucí zahradu. Dej Arabovi kvetoucí zahradu, udělá z ní poušť.

J. Jurax 18.5.2021 12:27

Ano.

Ovšem je-li ten Arab palestinec, pak za prachy z humanitární pomoci instaluje ve své poušti rachejtle a střílí je do té sousední zahrady.

K. Křivan 18.5.2021 16:11

R^ ;-D

E. נוהל חניבעל‎ 18.5.2021 16:13

Vážený pane Brichu. Máte mentální kapacitu toto své tvrzení podpořit nějakým relevantním důkazem?

J. Nevrkla 18.5.2021 7:49

R^R^

J. Červená 18.5.2021 7:38

Vždy jsem byla na straně Izraele,ale teď vidím,že situace není tak černobílá,jak jí vidí pan Vlk.Muslimský táta v Gaze,kterému zabili dítě a zbořili dům izraelské rakety má důvod plakat a tyhle slzy se mají objevit ve zpravodajství všech televizí. Tedy alespoň těch,co chtějí informovat objektivně. Ten,kdo vidí jen černou a bílou je pouze pan Vlk,je to jeho styl,není třeba se ani dívat na podpis pod články,rukopis pana Vlka je vždy stejný,hromady hnoje na toho,koho nemá rád,adorace pro toho,kdo je jeho oblíbnecem. Nedivím se,že se mu reportáže ČT nelíbí,oni totiž nemají černobílou optiku,jako tento bojovník za svojí jedinou pravdu.

V. Šedivý 18.5.2021 7:49

Ovšem že zprávy by mělo být jasné, že tou smrti jsou vinni teroristé z Hamásu a ne jiní tátové z Izraele, kteří se pouze pokoušejí zničit zbraně určené jen k hromadnému zabíjení izraelských civilistů.

A. Renjascu 18.5.2021 9:12

Přesněji řečeno teroristé z arabů či chcete li z "Palestinců", protože žádný hamastán neexistuje a neexistuje ani hamázská národnost. Po šedesátém osmém nás také neokupovali nějací komunisté, ale rusové a třicátém devátém nás nenapadli nacisté, ale Němci.

J. Lukavsky 18.5.2021 12:49

"pokoušejí zničit zbraně určené jen k hromadnému zabíjení izraelských civilistů" a jejich dětí. Ledaže by palestinské rakety byly tak chytré, že židovské dítě obloukem obletí. Inu ve válce umírají i nevinní civilisté ba i děti. Při bombardování Berlína, Drážďan.... neumíraly i nevinné německé děti? Podstatné je, kdo tu válku začal. Seješ vítr? ..... J.L. end

A. Renjascu 18.5.2021 7:51

Izrael používá rakety, aby ochránil své děti, "Palestinci" používají děti, aby ochránili své rakety.

I. Pávek 18.5.2021 7:57

Tak R^

A. Kubeš 18.5.2021 8:27

A to je přesně ono. Váš příspěvek je ukázkovým příkladem jak propaganda zafungovala. Jedním z pilířů propagandy je vyvolání emocí, dalším z pilířů je ukázání skutečnosti, ale záměrné zamlčování skutečností jiných, souvisejících.

Ostatně zamlčování a nehledání základu problému je to, co nejvíce vyčítám ČT (a nejen jí) obecně. Shrnuto- nevidím ani tak problém v tom, o čem se informuje, mnohem větší problém vidím v tom, o čem se neinformuje. Hlavní důvod je ten, že by to oslabovalo emocionální nádech.

Je bez diskusí, že Arabové z vojenského hlediska tahají za kratší konec provazu. Kdyby tomu tak nebylo, Izrael by již neexistoval. A emoce se mnohem snáz vyvolávají s tím slabším. Proč jsou emoce tak důležité? Protože znamenají větší sledovanost. Sledovanost = inzerenti. Inzerenti = peníze. Pochopitelně že tomuto cílovému záměru dobře poslouží ti, kteří tak konají upřímně z vlastního přesvědčení a nevědomosti.

H. Lukešová 18.5.2021 8:36

Stát Izrael má právo bránit svou zemi, je naprosto drzé a nestydaté, že se najde tolik lidí, kteří Židům toto právo odpírají. Na to se dá říci jedno jediné, ať všichni antisemité, zastánci palestinského terorismu táhnou do pekla, ochrana života je důležitější než dobré PR. Palestinští teroristé si nic jiného nezasluhují, než cílené zneškodňování.

J. Červená 18.5.2021 9:19

Možná zrovna kvůli takovým názorům,které tady hystericky vykřikujete,není možné dosáhnout dohody. Vůbec se nazastávám palestinských teroristů stejně tak,jako se nezastávám vaší nepokryté nenávisti.Ta je na obou stranách stejná