12.6.2024 | Svátek má Antonie


Diskuse k článku

VĚDA: Vesmír nevznikl

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vilma 1.1.2007 1:02

PF 2007

HODNĚ ZDRAVÍ A DOBRÝCH ZPRÁV V NOVÉM ROCE PŘEJE VŠEM VILMA

Vilma 29.12.2006 20:54

Re: trochu modelování

kvark není souborem informací. Podobně tak ani chléb, či dítě

Vilma 29.12.2006 20:26

informace jako rodící se koťata

o interakci informací mezi sebou není nic známo. Chtělo by to asi uvést příklad. Jako o tom psovi, který podle formální logiky může informace a pracovní řády žrát

Vilma 29.12.2006 20:17

Re: Re: Re: už končím-1

tato otázka přísluší spíše těm, kdo za informacemi nevidí dítě. Jejich příspěvky by se měly číst pozorně

Vilma 29.12.2006 20:14

až skončí tato diskuse

pak by se dalo povídat i o jiném. Avšak právě asi do měsíce očekávám a tak bude méně času

Vilma 29.12.2006 20:10

Re: už končím-2

Matrjošková představa o struktuře hmoty není příliš povedená. Ta je jednorozměrná, zatímco struktura hmoty vícerozměrná. Ale stejně tak jako u matrojšky musí existovat nejmenší figurka (kvůli struktuře dřeva), tak je tomu i uvnitř atomu. Zde je mantinelem Planckova nejmenší možná délka asi 10 na mínus 35-tou a příslušné velikosti prostoru, při čemž žádná částice menší být nemůže. Podle teorie superstrun takové částice existují a očekává se, že jejich existence bude na urychlovači u Ženevy zaznamenána.

Kdosi měl dotaz na vlastnosti kvarku. Měl by upřesnit, o který druh má zájem, aby nebylo nutno uvádět zde tabulky.

Richard 29.12.2006 19:56

Re: Re: Re: Informace a bity

Vilmo, ten vyrok ze  "..evidentne placate o necem cemu nerozumite"  ignorujte. Z vasich uvah ktere zde uvadite je patrno ze mate realnejsi prehled nez vasi diskusni oponenti, kterym zrejme je proti srsti ze jako zena se poustite do vedecke diskuse. Navic pisete jasne a srozumitelne na rozdil od jinych radoby  "znalcu". R^

maja 29.12.2006 18:59

Re: Re: Re: už končím-1

Vnímám to tak, že každá informace je jedinečná, takže nelze ověřit, pouze pochopit. Proto vzájemná interakce jednotlivých informací dává vzniku / tvoření/  nových a nových a nových......ať to nazvete jak chcete, budou to pořád informace;-P

maja 29.12.2006 18:36

Re: Re: už končím-1

Předpokládám, že jste žena, a že i matka, jak jste tvořili své potomky? Měla jste informace o dítěti, nebo k tvoření dítěte?

Vilma 29.12.2006 18:12

Re: zopakujte si kombinatoriku

Kombinatorika je něco jiného, způsoby vyjadřování různých tvarů čísel a znaků se zabývají základy programování ve strojovém kódu. Pro větší úplnost se dalo zmínit ještě o metodách komprese dvojkodesítkových dat, které postihují nejvíc ty nuly. A které bez dekódování by činily soubory dat (informací) zcela nesrozumitelnými. Obzvláště multimediální.

Budeme se zde zabývat i strukturou ZIPu?

Vilma 29.12.2006 17:59

Re: už končím-1

Informace o chlebu existují, avšak informace, které by chléb tvořily, ty jen v pohádkách.

Vilma 29.12.2006 17:54

já nekončím

mozek nepracuje jen s jednorozměrovými informacemi.

Vilma 29.12.2006 17:46

Re: Re: Re: Asi to nemá cenu

zpívat písně to snad ano

Vilma 29.12.2006 17:45

Re: už končím-2

Uvažuji o slovech, zda by se dal elektron "vyjádřit" informacemi a to dokonce naprosto přesně.  Nahradit ho pouhými informacemi, jak se to zde urputně navrhuje, nelze, protože jde o kategorii fyzikálně hmotnou. V matematickém aproximačním modelu při simulování nějakého jevu počítačem to ano. Pak je žádoucí vložit do programu kvalitně ověřená data a poznatky. Elektron lze tedy nahradit příslušnými vstupními údaji v naprogramovaném matematickém modelu počítače. V chemii ani v elektrotechnice či v elektronice nikoliv, tam musí elektron reagovat a působit "vlastnoručně".

Vilma 29.12.2006 17:27

Re: Re: Informace a bity

Nenacházím zde protinázor ve věci mozku a zpracování informací

JanBudar@email.cz 29.12.2006 17:11

Re: stačí se vymknout s rutiny

Děkuji za odpověď na otázku, jaká je Vaše profese a chtěl bych jen navázat na vaše slova.Lidé z nějakého důvodu zaplavili Zemi,ale velmi dobře jim to myslí. Vývoj poznání jde po exponenciální křivce a my máme tu jedinečnou možnost být u toho. V posledních pár letech můžeme dokonce svobodně mluvit. No není to báječné ? Je. I když vidím, že Vy čas kradete po nocích. Jsme tedy na špici jakéhosi vnímatelného prostoru, nebo jsme jen kvasinky ? V podstatě se dá říci, že kdo uvěří v boha  jakoby byli přesvědčen, že je tou špičkou, viz euforie z toho pramenící a víra v nesmrtelnost v reinkarnaci. Pak nepotřebují konzum a pokrok, pokud nedej bože nepodléhají přesvědčení, že jsou vyvoleným národem. Ale pozorní pozorovatelé a pochybovači a skromné klony se širokým srdcem hledají. Ať chceme nebo nechceme, žijem si tu v blahobytu a v konzumu, důkazem je internet a dostatek volného času na něj. Nemůžeme příliš ohrnovat nos nad konzumem, živí nás. A státy nám poskytují ochranu, aby nás jako satany neukamenovali. Je báječné, prožívat tajemno na širokém základě vědeckého poznání, například očekávané spuštění obrovského urychlovače částic nebo posunování hranic Hubblem. Myšlenky géniů, pokud jsme schopni je pochopit, působí jako živá voda. Proto jsme tak smutní z politiky, protože tam nalezli krtci, hlupáci a chamtivci, ale geniálních altruistů je tam jako šafránu. Stále si myslím, že jsme na prahu poznání nějakého jednoduchého principu, který osvětlí, zda při destrukcích planetárních systémů dochází i k definitivnímu zániku takto, exponenciálně se rozvíjejích informačních struktur, zkrátka života nebo jiné  uspořádanosti. Možná je to sama hmota, která nám brzy odpoví. Neznám fundovaně jadernou fyziku, ale zaslechl jsem, že kromě tzv. podivností, tedy vlastností kvarků,kterými je jaderní fyzikové popisují, se některé částice chovají podivně, jinak než by se podle zjištěných parametrů měly chovat. Například se v elektromagnetickém poli odchýlí jinam nebo existují déle,než by měly. Jan

Ivo Vašíček 29.12.2006 15:51

zopakujte si kombinatoriku

bitem je možnost 0 nebo 1 ve dvojkové soustavě, při použití jednoho řádu. Nula v desítkové soustavě má při použití jednoho řádu informační obsah 4 bitů. Když napíšeme nula v desítkové soustavě, víme, že to není 1 ani 2 ani 3 ani 4 ani 5 ani 6 ani 7 ani 8 ani 9. I když nula vyjadřuje v tomto případě jednu z deseti možností není její informační obsah deset, protože desítková soustava je odvozená a nevyjadřuje množství nejefektivnějším způsobem (číslice mají redundantní informační obsah). Z tohoto hlediska je elementárně efektivní každá poziční číselná soustava jejíž základ je mocnina dvou. Takže například v šestnáctkové soustavě jedna číslice vyjadřuje jednu z šestnácti možností, při informačním obsahu 4 bity stejně jako soustava desítková.

Ivo Vašíček 29.12.2006 15:40

už končím-2

Elektrony můžete deklarovat jako nějaké zjevení nebo připustit, že jsou něčím tvořeny. Můžete se oddat hmotové víře a říct že prostě existují a tím je to dáno. Můžete uvažovat jako Lenin a myslet si že jsou složeny z menších částeček a ty z ještě menších a tak donekonečna (jako ruské matrjošky). Racionálně a logicky myslící člověk obě tyhle možnosti musí vyloučit. Zbývá jediná možnost - vyjádřit elektron informacemi, to nijak nevylučuje i možnost jeho dalšího strukturování. Unožňuje to, ale při vyjádření všech informací o elektronu naprosto přesně modelovat jevy. Může se vám to zdát jednoduché, ale k modelování pohybu prostého elektronu v elektromagnetickém poli potřebujete hodně výkonný počítač a to musíte platnost výpočtů omezit na celkem zůžený prostor a současně do výpočtu zapojit informace z násobně většího prostoru. Přesto se vám nikdy nepodaří zopakovat tu informační realitu vesmíru, jejíž hranice neznáme. A když to děláte dostatečně dlouho, dojde Vám, že nic jiného než ty informace nepotřebujete. Když se u některých částic informace chovají jinak objevíte jiný systém informací-další typ částice. Tak nějak se to před pár desítkami let některým lidem podařilo.

Ivo Vašíček 29.12.2006 15:32

už končím-1

S tím počítačem jsem reagoval na ty vaše implikace jednotky informace. Neškodilo by Vám doplnit pár elementárních znalostí z matematiky, zejméma kombinatorika. A také z logiky. Už mě nebaví vysvětlovat pořád dokola elementární pojmy, které redefinujete. Ještě naposledy: ano/ne, +/-, vlevo/vpravo, existuje/neexistuje,.... . To jsou elementární informace velikosti jeden bit. Nijak to nesouvisí s mozkem ani počítačem. Pokud píšete o primitivní digitalizaci multimediální vjemů, máte zřejmě namysli digitalizaci analogového signálu. Ta může být provedena v různé kvalitě, záleží na počtu vzorků, čím kvalitnější záznam tím více vzorků a tím více se to blíží původnímu analogovému signálu, více vzorků je více informací, což je náročné na uložení. V případě, že by jste odebrala takový počet vzorků, že by byl shodný s množstvím obsažených informací dostanete naprosto stejný analogový signál, bohužel by to bylo natolik náročné, že by takový objem informací dnešní záznamová media nedokázala uchovat. Při analogovém záznamu to není lepší, tam jsou informace "oříznuty" jak v kmitočtovém spektru tak i dynamice amplitud. To je ten Váš problém záměny informace o chlebu a informace tvořící chleba. Informace o chlebu je třeba fotografie, která obsahuje pouhý nepatrný zlomek informací kterými je chleba tvořen. Těch informací je tak velké množství, že je žádný počítač, ani lidský mozek nedokáže zaznamenat a reprodukovat. Kdyby to totiž dokázal, byl by to replikátor (sci-fi). Informační model má význam u mnohem jednoduších objektů jakými jsou elementární částice a atomy tvořené mřížky. Rozdíl je totiž v tom, že všechny elektrony jsou naprosto shodné, liší se pouze v hybnosti a okamžité poloze. Dva stejné chleby prakticky nemohou existovat. Neexistují ani dva stejné plátky křemíku i když rozdíly poznáte až při expozici elektronovým mikroskopem. 

JanBudar@email.cz 29.12.2006 15:06

Re: částice není modelem

Vesmír, alespoň podle stále se zpřesňujících pozorování Hubblem, "vznikl" před l3,6 miliardami let. Život na Zemi, pokud vím byl již před 3,5 miliardami let a nejméně l,5 miliardy let existoval jako anaerobní bakterie, produkující mimo jiné kyslík. Naše buňky, kterých je v lidském těle zhruba l3 tisíc miliard, jsou symbiotické útvary aerobních a anaerobních (mitochondrie mají vlastní DNK) organismů. Každá buňka je mnohem vyspělejším útvarem než si vůbec umí člověk se svým "pokročilým" lidským myšlením a mám tím na mysli ne sebe nebo Vás, ale současné vědecké nebo i nevědecké poznání - představit. Poslouchejte Meteor, dívejte se na v TV na Popularis, Planetu vědu atd. Proto Vás mozek zrazuje, protože neví, že je hloupější, než buňka.  A pravděpodobně i hloupější než neživá hmota. Musíte si umět představit pevnou látku zde v zemských podmínkách, jako prázdný prostor. Jde to jednoduše, když si uvědomíte velikosti oněch modelů částic. Něco jiného  by byla neutronová hmota, kde cm3 váží statisíce tun. Odpoutejte se od blábolení v afektu, hovořte jen o tom, čemu dobře rozumíte, pozorně čtěte a pregnantně se ptejte, když najdete problém. Tím přispějete k plnohodnotné diskusi i tam, kde tápete. Máte přehled a já Vám fandím, takových lidí je málo.

maja 29.12.2006 14:12

Re: Re: Asi to nemá cenu

Říká mi něco jméno Jiří Vašíček, co se týče populární hudby z dob šedesátých let. Ale mohlo by být zajímavé slyšet i pana Ivo Vašíčka, věřím, že by to šlo od srdceVV

JanBudar@email.cz 29.12.2006 13:34

Re: Informace a bity

Paní Vilmo, všechna čest některým Vašim úvahám, ale někdy evidentně plácáte o něčem, čemu vůbec nerozumíte a ani nemůžete, protože se o tom ví zatím málo, viz mozek. Ale jinak nic ve zlém, já jen, že někdy méně je více.

Vilma 29.12.2006 13:28

Re: Asi to nemá cenu

Promiňte, nula je v daném případě také bitem

Vilma 29.12.2006 13:23

Re: Asi to nemá cenu

měla jsem na mysli, že mozek není počítačem v jeho dnešním pojetí, jak ho známe.

Vilma 29.12.2006 13:19

Re: Asi to nemá cenu

Nevšimla jsem si, že by do této diskuse někdo vnášel otázku měření kapacity paměti počítače.  I když kritiku něčeho, co také nikdo neprohlásil, jsem zde již zaznamenala. Učitel fyziky by mohl vědět o počítačích, které "pracovaly" v trojkové soustavě a také o důvodech sjednocení na soustavě binární. Mozek člověka však není počítač a má zcela jinou informační a programovou strukturu. Vyplývá to z jeho plošných spojení s receptory, při kterých nedochází k primitivní digitalizaci multimediálních vjemů na jednotlivé bity, jako u počítače. Proto by se nemělo spěchat s vynálezy zákonů o kvantu informací ve formě jednoho bitu. A také nuly, bez níž by informace nemohla informací být. Když Ivo Vašíček zpíval písně, bylo to upřimné a bez chyby.

Ivo Vašíček 29.12.2006 1:11

Asi to nemá cenu

Jednotka informace má zcela obecnou platnost, to že se používá ve výpočetní technice je jen určitá aplikace. To, že se kapacita paměti počítače měří v bitech není totéž. Vaše popletené fantazie jsou zarputile naivní. Jednodušší informace než 1bit neexistuje. V logice je to varianta ANO/NE, v počítačích pak dvě hodnoty napětí, nebo dvě různé frekvence, nebo paměťové místo s nábojem/bez náboje. To jsou pouze formy vyjádření. Nijak to s množsvím informací nesouvisí. Jednotka informace nikterak nesouvisí s jakoukoliv číselnou soustavou natož s vyjadřovacím prostředkem. Trojková soustava je nepraktická, vživotě jsem neslyšel, že by ji někdo k něčemu používal. Základní poziční soustava je dvojková (je nejjednodušší) a její násobky osmičková či šestnáctková - to kvůli architektuře procesorů a adresování pamětí. Z kvantového hlediska je nejvýhodnější kombinace nepoziční dvanáctkové s dvojkovou poziční (čas měříme v kombinaci nepoziční šedesátkové a poziční desítkové). Tento příspěvek buď čtete nebo nečtete - to je informace hodnoty jednoho bitu. Jestliže čtete a chápete, nebo čtete a nechápete je to informace hodnoty dvou bitů...atd. Velikost informace systému je množstvím všech od sebe odlišných variant, které systém může mít. Nebo jinak - počet elementárních informací (bitů), které jsou zapotřebí k jednoznačnému vydefinování stavu systému. Množství informací uzavřeného systému je konstantní a nelze jej měnit, byl by to totiž jiný systém. Shodné systémy se liší obsahem informací a růst entropie je růst diverzifikace obsahu informací shodných systémů. Z tohoto pohledu jsou tělesa příliš informačně složitá a prakticky pro jejich popis používáme nepatrný zlomek informací. Vnoříme-li se však do detailní strktury pevných látek, můžeme a musíme uvažovat s jejich kompletním informačním obsahem, abychom například vysvětlili pohyb náboje.

Vilma 29.12.2006 0:39

co není informace

Nevšimla jsem si, že by zde někdo tvrdil, jak má být hmota interakcí mezi informacemi. Hmota interaguje jen s vlastními příslušnými formami a s informacemi reagovat nemůže, protože tyto neexistují. Jsou jen výsledkem zobecnění v našem vědomí. Informace nemůže být ani "mírou odstranění neuspořádanosti". Spíše neznalosti.  Ve věci "neuspořádanosti"  by  musel propagátor  informační podstaty světa  také říct  příslušné B. A to o "neuspořádanosti" čeho,  snad vlastností částic a látek?  Pak kterých?  Pokud by měla informace urovnávat chaos v samotných domněle existujících informacích , pak by musely negovat jakousi občanskou válkou samy sebe. Druhý zákon termodynamiky praví, že v našich pozemských podmínkách by to nebylo vůbec možné.

Vilma 29.12.2006 0:02

Literárních výplodů pomatenců

a náboženských fanatiků jsou plny časopisy a knižní regály. Přesto karavana půjde dál, jak jsem si již dovolila poznat a tvrdit. Výše uvedené příspěvky již popírají samy sebe. Jak to mělo být s informační samogenezí nebo informační samoevolucí? Připomínám, že kdosi zde lpěl na písmenech A a B.

maja 28.12.2006 23:59

Re: Re: vy v tom máte guláš

Informace jsou, jenom jim bráníme se projevovat.Zeptejte se Copperfielda jak mizí a pak se ukáže na jiném místě.Je to jenom o rychlosti myšlenky, k naplnění úmyslu.Je to jeho schopnost projevit informace o kterých pochybujete, proto je iluzionista, a proto chování vesmíru nemění, i když může, rozumí jeho pravidlům a respektuje je. Naše vjemy vznikají na základě informací, kterými mohou být vibrace, energie. Už samotné tvrzení proti tvrzení je energie, výchozí informace pro hmotu. to co neznáme neznamená, že není.

Vilma 28.12.2006 23:51

Informace a bity

Počítačová aplikace, zejména digitální, používá bit jako jednotku informace. Analogová výpočetní a měřící technika však spíše jednotku el. napětí, zde kladného, záporného i nulového. Z takového pojetí byly odvozeny mimořádně rychlé systémy, používající trojkové soustavy. Je sporné, zda lidský mozek zpracovává smyslové vjemy o plynulých dějích, pozorováních a o pocitech až po jejich předchozí AČ konverzi do digitální formy (tak jako počítač). Při své obrovské kapacitě a on-line spojení s receptory to sotva potřebuje. Takže jednotkou smyslového vjemu v lidském mozku je nejspíše pikoampérová jednotka synaptického bioelektrického proudu v něm a jednotkou zpracované informace jeden elementární neuronový spoj. Nejspíše je tomu tak. Bity

by mohly být pro organický mozek sotva stravitelné a navíc ještě pomalé a energeticky náročné.