20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Babák 28.5.2009 12:44

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Je to už dávno, co jsem to uměl. Jmenuje se to sledovací křivka a umí to každá pasivně naváděná protiletecká raketa.

Mephisto 28.5.2009 12:46

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

No jasně, to je docela jednoduché :) Trochu těžší už bude tu rovnici vyřešit. Tak řekněme že ten řezník je v čase t na souřadnicích form;x(t),y(t)]. Pro jeho rychlost v(t) = form;x',y'] musí zjevně platit, že je ve tvaru v(t) = c(t) * form; v1*t - x , -y ], kde v1 je rychlost čuníka a c je taková, aby |v| = rychlost řezníka :)

OK? ;)

Mephisto 28.5.2009 12:50

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

on mi levou hranatou závorku přechroustal na form; :( Omlouvám se za sníženou srozumitelnost :(

Mephisto 28.5.2009 12:58

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Tady se to nedá napsat srozumitelněji, on mi kazí i řádkování, ... to je na nic! ;-O Zkusím to ještě jednou

Pro polohu řezníka (x(t),y(t)) musí platit, že

x(t)' = (v1*t - x) / sqrt((v1*t-x)^2+y^2)

y(t)' = -y / sqrt((v1*t-x)^2+y^2)

Mephisto 28.5.2009 13:02

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Ta soustava rovnic je samozřejmě nelineární, naneštěstí i poměrně netriviální a já bych se ji asi nepokoušel řešit jinak než numericky :) (Např. Runge-Kuthovou metodou)

K. 28.5.2009 13:07

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Předběhl jste mne. To už je přehlednější, ale co znamená to sqrt? Odmocninu? A to v1*t?

Mephisto 28.5.2009 13:12

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Jasný, sqrt() je odmocnina. v1 je rychlost toho čuníka, v1*t bude teda poloha čuníka v čase t na ose x :) Jo a to x' i y' je pak ještě potřeba vynásobit tím v2, tj. rychlostí řezníka, nevím jestli jsem na to nezapomněl

K. 28.5.2009 13:29

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

V každém případě děkuji za ochotu. Ta úloha byla kdysi v nějakém technickém časopise a už si nepamatuju, jestli chtěli i vyřešení, nebo jen sestavení rovnic, a jestli v některém následujícím čísle uvedli správnou odpověď, jak bývá zvykem.

K. 28.5.2009 13:41

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Mě zmátla ta hvězdička nahoře, co je to za operaci. Nenapadlo mne, že na počítači se to tak píše, protože to jinak nejde.

K. 28.5.2009 13:01

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

Trochu se v tom zápise nevyznám, netuším např., co znamená to "form;" v místech, kde by patrně měla být lomená závorka, aj. Ale budu se snažit nějak se v tom vyznat. Obě rychlosti jsem asi měl označit různými písmeny, a ne je rozlišovat indexy.

Mephisto 28.5.2009 13:03

Re: Dneska se to tu hemží vědeckými odborníky,

No to je blbost, pomršil mi to ten web! Místo toho form; tam měla být levá hranatá závorka. Ale přepsal jsem to pod to ještě jednou, a to už vypadá líp. A rozepsal jsem ti tam i to c(t).

Prorok 28.5.2009 12:51

Typický matematický blábol

"Řezník běží vždy přesně směrem za čuníkem."

Mephisto 28.5.2009 13:09

Re: Typický matematický blábol

Nevím proč mě zrovna tahle reakce od tebe vůbec nepřekvapuje ;-D

Prorok 28.5.2009 13:18

Odpověď je prostá

Máte poněkud zastřené myšlení.

Mephisto 28.5.2009 13:28

Re: Odpověď je prostá

Když myslíš ;-D

Prorok 28.5.2009 13:32

Vím

Usvědčil jste se tu mnohokrát.

Jakub S. 28.5.2009 13:44

Re: Typický matematický blábol

On je takto chtipný vždycky, když ho to chytne. Tj. pořád.

lékař 28.5.2009 12:27

Alternativní svět

Jakožto příloha k chorobopisu autora nemá článek chybu.

Ladislav N 28.5.2009 12:35

Re: Alternativní svět

:-)

mirek 28.5.2009 13:03

Re: Alternativní svět

hm ................. ano

zcr 28.5.2009 12:26

Ach jo.

Jaká je pravděpodobnost, že se vám pytel hrachu rozsype po podlaze přesně tak, jak se rozsypal? no skoro nulová, že, a přesto se to stalo.

Jaká je pravděpodobnost, že stěna nějaké hory vypadá přesně tak, jak vypadá, do poslední prasklinky? no skoro nulová, a přece...

Operovat s historickou pravděpodobností je prostě a jednoduše nesmysl, a člověk by, hlavně od věřících, očekával trochu realističtější náhled na nepředstavitelně dlouhé časové úseky.

Prorok 28.5.2009 12:28

Myslíte věřícím vzniku nových druhů?

Kreacionisté ani jejich odpůrci nemají v rukách jediný seriózní důkaz pro svá tvrzení.

Ladislav N 28.5.2009 12:37

Re: Prorok IP: 67.159.44.xxx

Blábolíš nesmysly pořád dokola....Rv

Prorok 28.5.2009 12:43

To že jste hlupák neschopný chápat složitější myšlenku, neznamená, že já blábolím nesmysly.

vita 28.5.2009 12:57

Re: To že jste hlupák neschopný chápat složitější myšlenku, neznamená, že já blábolím nesmysly.

Jenže ty prostě blábolíš nesmysly.

Hlubší myšlenka v tom není - ale chceš-li můžu to napsat i jinak. Lžeš.

Líbí se víc?

Prorok 28.5.2009 13:09

Že je vás takto postižených více, nijak nesnižuje hodnotu mých tvrzení

Napište konkrétně, co se Vám na mých tvrzeních zdá lživé. Nejlépe je vyvrátíte tím, že mi konečně odhalíte ten důkaz vzniku nového druhu přirozeným výběrem. Ostatně čeká na to celý vědecký svět. Jen neví, že si tuto informaci schováváte pro sebe ;-D

Ladislav N 28.5.2009 13:22

Re: věřící magor

Tobě už je marné cokoli vysvětlovat nebo vyvracet. Tady už platí jenom vajíčko a trefit se...Rv

Prorok 28.5.2009 13:38

Děláte, jak kdybyste byl schopen něco vysvětlit a svá tvrzení doložit.

Ale věřím, že místo argumentů používáte násilí. Prostě jste agresivní idiot, co má "jasno".

Alex 28.5.2009 12:59

Re: Ach jo.

Od rozsypaného hrachu a skalní stěny se "nechce" nic víc. Hrách může být na podlaze rozsypán tak či onak, skalní stěna bude mít ten či onen tvar. Vznik živého organismu je snad něco jiného.

zcr 28.5.2009 13:34

Re: Ach jo.

z hlediska pravděpodobnosti je to úplně jedno, důležitá je jedinečnost daného děje; kdyby se ten hrách vysypal do pravidelného sponu 1x1 cm, nevycházel byste z úžasu, přitom je to stejně jedinečný výsledek jako libovolná "náhodná" konstelace; suma sumárum: co od čeho chceme, to je jednoduše bias - a čistě náš problém.