23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
gill 23.3.2007 1:05

poznámky pod čarou:

I. Velká kniha o klimatu vznikala do r. 2002, v období po povodních (2002) ještě proběhly obsahové korektury. Za poslední čtyři roky se však objevily další indicie klimatických zmen (bez diskuse, spolu/působí-li je člověk, nebo ne).

II. Ve zprávě Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, zveřejněné 25. srpna 2006 v časopisu Climate Dynamics: "Před začátkem průmyslové revoluce v 18. století dosahovala koncentrace atmosférického CO2 hranice 280 ppm (parts per milion - částic na milion). Spalování fosilních paliv zvedlo do této chvíle množství CO2 o 100 ppm. Obsah CO2 v ovzduší je dnes nejvyšší za posledních 650 tisíc let."

Do oněch 700 ppm máme ještě hodně manévrovacího prostoru.

didi 23.3.2007 7:22

Re: poznámky pod čarou:

Jo, a obsah CO2 za posledních 650 tis. let byl měřen(cha,cha) v noci nebo ve dne?????(přrodověda pro páté ročníky-fotosyntéza)

Potsdamer institut  je špička,  ředitelem je David Copperfield a využívá svůj nový trik cestování v čase. Jak jinak může někdo tvrdit s přesností na ppm, že před začátkem průmyslové revoluce dosahovala hranice CO2 280ppm?

Závěrem:

Já, velký vědec didi II. z didiinstitutu v Mokré Lhotě jsem došel k závěru, že před 2122 lety byla koncentrace C02 v ovzduší 420 ppm v noci a 318,67 ppm za slunečného počasí.Důvodem takto vysoké noční koncentrace CO2 byla rozsáhlá úrodná oblast na úzeí dnešního Egypta, kde zjara sice neseli průmyslovou revoluci, ale co hůř- obilniny.

Tyto hrozné obilniny obsahovali mne doposud neznámé rostliné barvivo, které působením světla snižovali obsah CO2 v atmosféře.

Z.Ch. 23.3.2007 7:30

Re: Re: poznámky pod čarou:

didi - čílíte se zbytečně. Sondy v ledovcích Antarktidy prozradí ledacos.

Nikoli emocí, ale zdravého rozumu je nám třeba.:-)

didi 23.3.2007 7:37

Re: Re: Re: poznámky pod čarou:

Netvrdím, že ledovce netají, ale chci jediný důkaz,ne doměnku že za to může CO2.

Z.Ch. 23.3.2007 8:53

Re: Re: Re: Re: poznámky pod čarou:

didi - ono je to spíš jako s lavinami - když je vrstva moc silná, začnou padat. Když je moc silná vrstva ledu v Antarktidě, začne se lámat. Nikdo soudný si přece nemůže myslet, že ledu v Antarktidě bude přibývat....a přibývat....a přibývat....a toto do nekonečna. Dovedeno ad absurdum, na zemi by nezbyla voda a všechna by se soustředila na pólech v podobě ledu - pitomost, samozřejmě.

Ale ve Velké knize je výslovně zmíněno, že se umanutě soustředíme na CO2, zatímco třeba kyselé deště úplně vymizely z našeho obzoru - a ty škodí naprosto nepochybně. Nedávno jsem pod jedním článkem zaznamenala v diskusi popleteného chudáka, který vykřikoval, jak ho CO2 dusí :))) Jak říkám, hlavně ten zdravý rozum.

čtenář zdrojů 23.3.2007 8:55

didi, ignorante

Objem CO2 se měří na Havaji na hoře Mauna Loa. Je tam i astronomická observatoř. Havaj byla vybrána jako etalon úmyslně, protože je daleko od všech průmyslových aglomerací, které by mohly měření zkreslit. Na Havaji se měří od roku 1958, kdy objem CO2 byl okolo 315 ppm. Dnes už je to přibližně 385 ppm a trend je rostoucí. Data naleznete na http://cdiac.ornl.gov/ftp/ndp001/maunaloa.co2 .

didi 23.3.2007 9:42

Re: didi, ignorante

čtenáři zdrojů,ignorante

přestože na Hawaji je etalon, a jak sám uvádíte měří se od roku 1958, nevím jak Potsdaminstitut přišel na 280 ppm před začátkem průmyslové revoluce v 18 stol.Nazývat někoho ignorantem aniž byste pochopil podstatu věci vyžaduje notnou dávku arogance a ta Vám jaksi vůbec nechybí. Spíše naopak. CO2 je a bude produkt fotosyntézy a je přímo úměrný počtu rostlin se zeleným barvivem. Vyvraťte mi názor, že zvyšování podílu CO2 v atmosféře je následkem úbytku O2,O3 a jiných plynů.(myslím poměr CO2 k ostatním složkám atmosféry- to se totiž označuje v ppm).Tento úbytek já sám osobně přisuzuji zvýšení počtu obyvatel na zemi a emisím látek, které s O2 a 03 reagují a vytvářejí sloučeniny, které jsou v přírodních podmínkách hůře nebo vůbec rozložitelné na prvky či přírodní sloučeniny.

LM 23.3.2007 9:47

Re: Re: didi, ignorante

Je to jednoduché. Kdyby ubývaly ostatní plyny, klesal by celosvětově průměrný atmosférický tlak. To ovšem pozorováno není. Ozón bych do toho vůbec netahal, toho je v atmosféře z chemického hlediska (nikoli z hlediska jeho radiačních vlastností!!!) zanedbatelné množství.

čtenář zdrojů 23.3.2007 10:14

Didi

já spíš věřím natvrdo naměřeným datům amerických vědců z Hawaje, než nějakému českému didimu. Ale možná byste měl těm americkým vědcům vynadat, že měří takové vylhané hodnoty. Mimochodem CO2 opravdu roste na úkor úbytku O2. Průměrný objem O2 je 21%, CO2 je 0,38% a dřívě ho bylo 0,28%. Takže nám kyslík ubyl z 21% na 20,9%. Opravdu jsem se z toho úplně udusil.

didi 23.3.2007 11:34

Re: Didi

Opět jste nepochopil............

Reaguji ne na  vylhané měření amerických vědců, nýbrž na závěr Institutu(pro ty kteří nazývají diskutéry ignoranty přeložím do češtiny) pro výzkum klimatologie v Postupimi ve kterém tvrdí(ne předpokládají nebo odhadují), že před začátkem průmyslové revoluce v 18 století bylo v ovzduší 280 ppm.Jak to změřili,či vypočetli neuvedli. A proto jsem přesvědčen, že pokud byla takovýchto "vědců" na mezinárodní klimatoligcké konferenci většina, závěr je stejný jako závěr z mého institutu v Mokré Lhotě.

Seriózním klimatologům se omlouvám.Pouze ti němečtí musí na příkaz vlády, která je financuje, dokázat souvztažnost mezi CO2 a oteplováním, jelikož musí před voliči obhájit miliardové investice do fotovoltaiky a větrníků.V neděli jsem se vrátil ze Sachsen Anhalt a Niedersachsen, kde jsem cestou viděl cca.300 větrníků.Ca. třetina byla mimo provoz, ne kvůli větru, nýbrž kvůli velice obtížné regulaci dodávek do sítě.Fotovoltaice i přes nízkou účinnost fandím.

LM 23.3.2007 12:02

Re: Re: Didi

Koncentrace CO2 před přímým měřením? Analýza ledovců...

Mirek 23.3.2007 17:30

Re: Re: didi, ignorante

didi, mate v tom pekny zmatek. Mel byste se radeji venovat svemu povolani a nesnazit se argumentovat o necem, co znate asi tak jako ja lekarskou patologii. CO2 samozrejme neni produktem fotosyntezy a ani v budoucnu se jim nestane.

didi 23.3.2007 7:33

Re: Re: poznámky pod čarou:

Rostliny s podobným barvivem se v té době nacházeli na 63,77% pevniny.Co se však dělo v noci to teprve byla katastrofa.Tyto rostliny bez světla zvyšovali podíl CO2 v atmosféře o neuvěřitelných 100 a kousek ppm.

Řešení:

Postavíme Temelín II. a budeme do lesů a polí svítit i v noci.

Profi,dR,bRR,hRRR didi II.Cz-Eu a zbytku.

didiistitut pro výzkum klimatu v době před Kristem a po něm

gill 23.3.2007 0:49

klimatická budoucnost-citace z "Velké knihy o klimatu..."

s. 423: "Civilizace je stále zranitelnější.- Obavy spíš panují z toho, že antropogenní změny mohou urychlit či zvýraznit přirozené klimatické variace."

s. 428: "... při překročení určité, poměrně vysoké koncentrace oxidu uhličitého (asi 700 ppm)se zhroutí současný systém oceánické cirkulace. To by znamenalo dramatické klimatické změny celé severní polokoule a to zejména ve vyšších šířkách. Tlak na snižování emisí skleníkových plynů je tedy oprávněný."

s.443: "... dlouhodobé statistické trendy ukazují, že několik desítek let trvající teplé období, by se nejpozději kolem roku 2000 mělo měnit na studenější a srážkově bohatší. Pokud bude dále pokračovat vzestupný teplotní trend, tak to bude nejspíš znamenat, že antropogenní signál skleníkového jevu začíná přehlušovat přirozené oscilace...

Chceme-li se dopředu připravit na klimatické změny, neuvažujme ani o studeném ani o horkém, ale o proměnlivém světě."

a s.434: ".. dobrá vláda je v našich klimatických podmínkách schopná zvládnout i větší klimatickou krizi, zatímco špatná či průměrná vláda může podstatně zhoršit situaci společnosti i při průměrné klimatické změně."

čtenář zdrojů 23.3.2007 8:46

gille

z této kapitoly jsem tady citoval už předevčírem, když tady pár tupců tvrdilo, že tato kniha "vytře zrak" různým enviromentalistům. Paní Chlumská z této kapitoly radši vůbec necitovala, protože právě tato kapitola ukazuje, že autoři knihy v podstatě potvrdili existenci globálního oteplování. Roky 2000 až 2006 jsou totiž v Česku o 1,8°C teplejší než dlouhodobý normál. Takže antropogenní vliv už opravdu přehlušil přirozené oscilace. Letošní odchylka by dokonce mohla být ještě větší, protože první 3 měsíce letošního roku jsou asi 4,5°C nad normálem.

lucina 23.3.2007 0:41

pporučíme větru...

Velice děkuji za všechna tři pokračování, sama se k té knize zcela jistě nedostanu. Velice oceňuji, že jste se o přečtené podělila. Dělejte to častěji.

Vojta 23.3.2007 8:18

Re: pporučíme větru...

Paní Chlumská, alespoň já s i to myslím, provedla velmi slušnou práci, když vytáhla a shromáždila historická fakta (někdo možná namítne, že nepodložená, ale zase bych v tom případě rád viděl podložená fakta od odpůrců, než začnou zpochybňovat) o vývoji klimatu v Evropě a částečně okolním světě. Tato práce je jistě přínosná do dalších předpokládaných diskuzí s "potrefenými husami" ekologisty (enviromentalistmi). Děkuji paní Chlumské, tohle sa dalo opravdu číst. Zkuste zase časem, paní Chlumská, něco obdobného stvořit!

Rodnok 23.3.2007 1:06

Re: Gore

Nefunguje...