28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 27.11.2009 7:52

Re: vážený autore!

"Ale věda je tak trochu vždy odtržená od reality, protože pak by nebyla vědou"

Mohl byste to prosím nějak osvětlit? Na praktickém příkladu?

V jedné z minulých diskusí se probíral výzkum tzv. "ženského čtení" kdesi na FF UK. Můžete mi sdělit, proč bych takovou kravinu měl platit ze svých nemalých daní?

Harry 27.11.2009 9:34

Re: vážený autore!

"Na praktickém příkladu? " E=m.c2. Stačí? Nebo cukání žabích stehýnek - Galvani, dnes výroba elektřiny.... Mendel počítal kolik hrášků je žlutých a kolik zelených...Skoro každý velký praktický objev začínal jako naprosto nepraktické bádání nad nesmrtelností chrousta.

Květoslav 27.11.2009 9:45

Re: vážený autore!

Zelené i žluté hrášky existují a žabičky rovněž, stejně tak elektřina. To není bádání odtržené od reality.

Jenomže věda nerovná se přírodní vědy. V AV je řada ústavů vysloveně nepraktických, jazykověda, kunshistorie, gender studie a podobné věci. Proč by měly takové ústavy existovat? Copak se tahle práce nedá udělat na nějaké vysoké škole?

Dále, způsob financování projektů, grantů a ústavů je otřesný. V některých případech se na ústavu drží parta důchodců, vzájemně se podrží, aby nikdo z nich nepřišel o velice slušný plat a pro mladé vědce pak zbydou jen drobné. Jakmile si někdo vymodlí grant, musí přidělené peníze utratit i když se práce zdrží nebo by potřeboval rok či dva počkat na výsledky partnerské laboratoře někde v Japonsku - ale to nelze, takže musí grant rozfrcat na blbosti.

A posledním problémem je neustálý nárůst nákladů na výzkum - je to jako ve zdravotnictví, možností je čím dál více, technologie čím dál lepší, ale taky čím dál dražší. ČR prostě nemůže platit všechno - stejně jako nemáme na vlastní raketoplány a vlastní proudové letouny, nemáme ani na vlastní výzkum ve všech oborech.

Harry 27.11.2009 10:26

Re: vážený autore!

"To není bádání odtržené od reality" Dnes nikoli, ale tenkrát ano. Galvani myslel, že objevil jakousi vitální sílu, až Volta zjistil, že ta elektřina se dá vyrobit bez žabích stehýnek. Rozhodně Galvani nehledal sílu co bude pohánět motory atd.

L 27.11.2009 12:07

Re: vážený autore!

Ze vy se tak radi srovnavate s Galvanim. Jeste vypravejte, ze Edison vynalezl zarovku. Jenze vy jste tam na Akademii vynalezli jen kecy. Musime srovnavat ta zabi stehynka, ktera nakonec k necemu vedla a ty vase kecy. Kecy jsou kecy a vedou jedine k dalsim kecum.

VL 27.11.2009 17:08

Re: vážený autore!

Třeba vlastní proudové letouny na úrovni alespoň F-22 Raptor by byly, na rozdíl od humanistických keců, velice dobrým exportním artiklem, který by mohl přispět například i ke snížení hladomoru v afrických zemích.

Marat 27.11.2009 12:09

Re: vážený autore!

Nebo proč dětičky padají s tříkolek a takové úžasné cědecké objevy.

honzak 27.11.2009 16:13

Re: vážený autore!

Huš kašpárku! On Galvani a Volta dostávali peníze od tehdejších vládců? Einstein si vydělával jako vysokoškolský učitel, jestli mě paměť neklame.

Guláš 27.11.2009 9:39

Re: vážený autore!

Možná, že byste si mohl přečíst něco o siru Flemingovi a jeho objevu.

zdeněk 27.11.2009 6:31

cílem našich vládců je sebrat všem a přidat lobbistům ze stavebnictví

viz otázky okolo příliš "vysoké" mateřské, otázky kolem Akademie věd a podobně.

Ovšem stavba dálnic, které stavíme nejdražší v EU je nedotknutelná. Na těchto projektech nelze šetřit! Vždyť pomůžeme těm co nás drží u moci...

:-/

Svatopluk 27.11.2009 6:08

3 mld nemohou být důvodem

Důvodem je likvidace akademie. Vysoké školy jsou takové, jaké jsou. Hlavně jich vzniklo tolik (a tak mizerných), že potřebují nové dotace, jen aby vracely stále horší úroveň absolventů. Blbé stádo je ovladatelnější.

Kresinka 27.11.2009 4:30

Hm,

ono o  existující vědce asi moc nejde, většina by se uchytila leckde ve světě a taky to někteří z nich činí, asi jde o to, zda se vychovají nové generace. A to tedy nejspíš ne. Je to těžké dilema, ono z  prázdné kapsy se nedá dotovat ani věda a ta druhá, co v ní snad ještě něco zbylo je určena těm, kteří budou dotovat jen sami sebe

Demosthenes 27.11.2009 1:54

Problem vzdelani

I kdybych byl ochoten pripustit, ze se z penez ukrojenych akademii ved bude financovat aplikovany vyzkum ve firmach, netesilo by me to. Rozumna firma si totiz chrani sve know-how a nerda se o nej deli. Velka cast hodnoty zakladniho vyzkumu (a to i takoveho, jehoz vysledky nikdy nebudou aplikovany) je vsak v tom, ze se diky jeho provadeni vytvori skupina lidi, ktera urcite problematice opravdu rozumi a toto porozumneni predava dal. Tuto hodnotu podnikovy vyzkum postrada.  

ranbow 27.11.2009 2:44

Re: Problem vzdelani

Ted jde ale o to, co rozumíte ono hodnotou. Předávané porozumění? Dost mlhavý pojem.Vědecké poznání? Pokračování ve výzkumu určitého jevu? To je lepší.

Jenže, aby měl výzkum smysl, musí (snad kromě některých zcela obecných jevů) stejně jednou přejít do fáze aplikovaného výzkumu a výroby. Jinak se dostáváme k takovým paradoxům, jako že  že Česká hlava udělí ocenění za vývoj českého "unikátního výrobku", ačkoliv zahraniční konkurence už rok prodává na náš  trh , podobný výrobek..

Minutus 27.11.2009 22:41

Re: Problem vzdelani

Jsou investice, které mají jen nedeterminovanou návratnost. U vědy může stačit, když živíme 100 vědců jejichž činnost se v dohledné době nenavrátí a 101. příjde na něco mimořádného. Jen asi těžko víme předem, který je ten 101. I tak se to vyplatí. Nehledě na to, že i těch 100 nedělalo jen marnou práci, i když z toho nebyla Nobelovka. Ano, jsou nositeli know-how a to se dá i exportovat. Třeba si nějaká firma založí pobočku, kde zaměstnává kvalifikované Čechy a tito lidé de facto vyvážejí jen práci svých mozků. Jako v pražské pobočce naší firmy. nebylo by špatné mít tady podobných firem co nejvíce, co říkáte?

Zen 27.11.2009 0:52

Ale vzdyt o to jde!

Politici vsech stran nepotrebuji skutecne vzdelane obcany, ale stado ktere se necha stridat + lobbisty, kteri prihraji nejaky ten jidasuv gros.

ranbow 27.11.2009 2:31

Re: Ale vzdyt o to jde!

Zajímavá úvaha. Jenže konkrétně, pokud hovoříme o české vědě, kolik českých vědců se angažuje v politice, hodlá kandidovat a zastupovat zájmy českých občanů v parlamentu a či místních orgánech státní správy a věci opravdu řešit??? Jistě chápete že izolované výkřiky typu pana Grygara nic neřeší.

O. M. 27.11.2009 14:52

Re: Ale vzdyt o to jde!

kolik českých vědců se angažuje v politice, hodlá kandidovat a

zastupovat zájmy českých občanů v parlamentu a či místních orgánech

státní správy a věci opravdu řešit???

Proč by měli opouštět svůj obor, ve kterém umí a něco už dokázali, kvůli nějakým 4 rokům marné práce a hádání se s blb_ci (pomiňme fakt, že byna kandidátkách proti osvědčeným stranickým matadorům neměli šanci)? Kdy by asi tak měli dělat svoji práci, která není "od píchaček do píchaček"? A jak by se asi do svého oboru po 4 letech vraceli? VBýsledkem by bylo tak 5-6 ztracených let života (nejméně 15 % jeho produktivní fáze), a to je sakra moc.

ranbow 27.11.2009 0:50

Slova slova slova

Konkrétní  otázky a obecná řešení. Takže, je ČR pouhou výrobnou a závislou kolonií pokročilejšího světa? Odpověď je, téměř ano.

Dosahuje česká věda takových světových úspěchů, vytváří takové know how  pro české podniky, že může tento stav zvrátit???Nebo se stále bavíme jen obecně o nutnosti vědeckého podhoubí ??? Jaká je pravdivá odpověď na tuto otázku???

Zen 27.11.2009 0:55

Re: Slova slova slova

Odpovim protiotazkou: Stoji ceske podniky o vedecke know-how? A jsou ochotny za nej neco zaplatit? Vim jen o jednom takovem podniku - Elmarco ...

ranbow 27.11.2009 1:31

Re: Slova slova slova

To bychom se pak mohli ptát co jsou to české podniky, když většina těch velkých má cizí vlastníky. Ale i ty si nakoupí či dovezou know how ze zahraničí.

Čili, jinak, nabízené produkty (zboží, ale i informace,vědecké poznatky , know how, patenty..) mají cenu pouze pokud existuje poptávka. Má tedy česká věda co nabídnout???Českým podnikům, zahraničním podnikům, .???? Čím konkrétně může  pomoci odstranit ten stav, že ČR se stává pouhou výrobnou a závislou kolonií pokročilejšího světa? Venkoncem, ČR může být onou výrobnou, mít biliardový dluh, a současně mít, ze státního rozpočtu hrazený obecný vědecký výzkum bez větších efektů......

eko_hunter 27.11.2009 5:42

Re: Slova slova slova

Ale samozrejme, ze ma co nabidnout, viz treba http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/662240

nebo nedavny uspech tymu prof. Strnada s prostredkem proti starnuti pleti, z jehoz dilny toho pochazi vice...

A takovych prikladu by se nasla urcite spousta...;-)

Minutus 27.11.2009 13:19

Podívejte se na komenty k tomu vašemu

Vyznačují se tím, že se všichni ptají - co z toho budeme letos mít, když dáme na vědu o pár miliard více? Tohle tu zavedli komunisti. Je to velmi hloupý a úzkoprsý pohled a řeknu proč. Budeme tu mít to hlavní - vědce. Lidi schopné inspirovat a vzdělávat další generace, nositele určitého ětosu, kteří dokáží obětovat život pro víc, než jen lepší auto a větší barák. Tohle bohatství se dá ztěží vyčíslit. Ale bez něj tu neudržíme ani ty montovny. Zůstanou tu jen zbohatličtí účetní, kteří se budou vydávat za ekonomy a zloději, co se budou nazývat politiky. Inteligence, pokud tu ještě zbyde, bude utíkat do zahraničí, mladí už nemají problém s jazyky. A pak už ani další nebude vznikat, protože ji nebude mít kdo učit. Zbydou jen druhořadí pitomci, které bude zajímat výplata a pohidička víc než práce a studenti.

BERAN 27.11.2009 16:29

zbohatličtí účetní

Tak to je tedy nářez!;-D

 Myslím, že Yeti se v Čechách vyskytuje častěji.

Minutus 27.11.2009 22:34

VOCOGO?

Vadí vám troška fantazie týkající se novotvarů? Myslím, že na internetu se to může, aspoň se někdo pobaví. :-)