28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zephir 28.11.2009 17:38

Re: Tehdy se taky objevily podobné kritiky na počítače

Rozdíl mezi počítači a urychlovači je zcela zřejmý: zatímco počítačům se za těch šedesát let podařilo rozšířit mezi lidi, urychlovače tuto evoluci projely na celé čáře. Pokud se něco nepodařilo uplatnit za posledních šedesát let, pak je zřejmé, že ani za dalších šedesát leto to široké uplatnění mít nebude.

Jen blbec se nepoučí za vlastních chyb.

Machi 28.11.2009 17:44

Re: Tehdy se taky objevily podobné kritiky na počítače

Ještě nedávno mělo více lidí doma urychlovač než počítač. Vaše logika tedy pokulhává na obě nohy.

Zephir 28.11.2009 17:56

Re: Ještě nedávno mělo více lidí doma urychlovač než počítač

Patrně máte na mysli CRT obrazovky...;-) Jenže ty se jako urychlovač nepoužívají. O elementárních částic bylo od začátku jasné, že lidem k ničemu příliš sloužit nebudou. Dokonce ani vědci z nich nebyli nijak odvázaní ("muon? kdo si tohle objednal?!?").

Bohužel jen do doby, než si uvědomili, že na jejich výzkum mohou od společnosti požadovat docela hodně peněz. Taky zde zapůsobil efekt jaderných zbraní a význam, který se jim přikládal z dob studené války - jaxi se přitom zapomělo, že na zvládnutí fyziky jádra toho o elementárních částicích zase tolik vědět nemusíte.

Moje základní teze je taková, že pokud výsledky nějakého výzkumu nemají v dohledné době použití, pak se ho ani nemusíte dopouštět a stačí počkat na dobu, až jej využijete a současně realizujete s mnohem menším úsilím. Mezitím můžete investovat do výzkumu, který vám tu realizaci usnadní.

Machi 28.11.2009 18:03

Re: Ještě nedávno mělo více lidí doma urychlovač než počítač

" na zvládnutí fyziky jádra toho o elementárních částicích zase tolik vědět nemusíte."

Tak teď jste mě vážně dostal ;-)

Promluvte si o tom s nějakým jaderným fyzikem, jistě se s vámi shodne ;-)

Zephir 28.11.2009 18:19

Re: Ještě nedávno mělo více lidí doma urychlovač než počítač

Inu ovšem. Jadernou pumu by vyrobili i Němci ve 40. letech kdyby jim k tomu Hitler dal zelenou. Od objevu neutronu v té době uplynulo šest let.

Celých následujících 70 let se konstrukce jaderné pumy v podstatě nezměnila a objevy mnoha dalších elementárních částic na ní neovlivnily ani nejmenší detail. Elementární částice jsou další fáze éteru, pro studování štěpení jádra vystačíte s kapkovým modelem, nemusíte vědět, z čeho ty kapky jsou. Nicméně fyzice elementárních částic se dařilo dlouhou dobu předstírat, že její úspěchy jsou současně úspěchy i v jaderné převaze. Mocnosti tento výzkum sponzorovaly z obavy, aby druhá strana nepřišla na něco nového v oblasti jaderného štěpení.

V okamžiku, kdy Americe bylo jasné, že sovětská strana konkurovat nemůže, okamžitě projekt urychlovače SSC stopla. A to prosím byl projekt mnohem ambicióznější, než dnešní LHC.

Zephir 28.11.2009 18:30

Re: Promluvte si o tom s nějakým jaderným fyzikem

To právě udělat nemohu, protože každý jaderný fyzik je současně lobbista svého oboru. Nikdy nepřizná, že pro výrobu jaderné pumy už od doby jejich vzniku žádný výzkum na urychlovačích zapotřebí není.

Dnes stojíme před objevem nové generace fůze = slévat se zde však nebudou atomová jádra, ale elementární částice samotné do podoby tzv. strangeletů. Zatímco jaderná fůze vyžaduje lehká atomová jádra a hodně moc energie, k přípravě strangeletů jsou nutné  lehké částice a ještě více energie, princip ovšem zůstává stejný. Adekvátně tomu se uvolní ještě více energie, ale ta energie bude ještě hůže využitelná, než jaderná fúze = s tímto výzkumem můžeme klidně počkat do doby, než zvládneme jadernou fůzi, resp. tuto energii v té době vůbec potřebovat nebudeme, protože bychom si uvařili zeměkouli.

Je to prostě výzkum možný, ale v planetárním rámci zcela zbytečný a hlavně nebezpečný. Zatímco v případě vodíkové fůze existovaly aspoň jakés takés odhady, co taková fůze udělá pod vodou, my dnes vůbec netušíme, co výroba strangeletů způsobí pod povrchem Země.

Machi 28.11.2009 20:04

Re: Promluvte si o tom s nějakým jaderným fyzikem

Máte pravdu, zejména čeští jaderní fyzikové se tomuto oboru věnují z toho důvodu, aby vylepšili konstrukci atomové bomby ;-).

para 28.11.2009 20:13

Re: Promluvte si o tom s nějakým jaderným fyzikem

Strangelet ... "Je to prostě výzkum možný, ale v planetárním rámci zcela zbytečný a hlavně nebezpečný" ... Zephire a jak to víš? Není v planetárním měřítku nebezpečnější, že je Země zřejmě už po miliardy let bombardována o několi řádů energetičtějšími částicemi a že tomuto procesu nerozumíme?

L 30.11.2009 10:48

Zakladni teze

Vase zakladni teze je pro me prijatelna. Ja mam totiz podobnou zakladni tezi. Existuje spousta problemu, jejichz vyreseni by mohlo mit bezprostredni aplikace. Proc se tedy ma nekdo zabyvat otazkami, ktere pry mozna budou mit aplikace nekdy v nejasne budoucnosti. Proz by se nemohli nejdrive resit otazky, ktere maji aplikace ted?

Na to je odpoved. Ony ty aplikovane otazky neodchazeji. Kdyz je nikdo nevyresi, proste zustavaji k reseni. U tech teoretickych problemu je situace jina. Kdyz neni teoreticky problem vyresen, prejde se na jiny teoreticky problem a mozna z toho bude publikace. Jestli se ten puvodni teoreticky problem nevyresil, to celkem nikoho nemusi zajimat, protoze je to uplne jedno.

Zephir 28.11.2009 17:47

Re: Teoretická fyzika stagnuje

Je tu ještě jedna věc: ti co znají muj přístup k éterové teorii tušej, že fundamentální postřehy, nedej bože objevy nových souvislostí jde ve fyzice dnes dělat pouhou hlavou - v žádném jiném oboru toto možné není. Zkrátka a špatně: formální vývoj teoretické fyziky se vymknul  z kontroly i vědcům samotným a úplně z něj zblbli a stali se nebezpečnými pro zbytek lidstva - paradoxně proto, že dostávají zbytečně moc peněz na zbytečně velké projekty.

Proto je teoretická fyzika zvláště vhodnej kandidát na odstřel, nebo alespoň důkladnou revizi svého přístupu.

para 28.11.2009 21:01

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

A nepřeháníš Zephire malinko když tvrdíš ..."formální vývoj teoretické fyziky se vymknul  z kontroly i vědcům

samotným a úplně z něj zblbli a stali se nebezpečnými pro zbytek lidstva"...  Nevím přesně kolik dostávají fyzikové na výzkum ale fakt je, že částice kterými je bombardovaná Země s kosmu mají energie o OSUM ŘÁDŮ  tedy 10 na 8 větší než ty co snad budou moci v Cernu vytvořit. Opravdu přijde Zephirovi nebezpečné pracovat se STOMILIONKRÁT menšími energiemi než jakými je Země bombardována už po celé období své existence?!

http://www.rozhlas.cz/leonardo/vesmir/_zprava/396512

http://jointlab.upol.cz/list/auger

http://www-hep2.fzu.cz/Auger/cz/kosmzar.html

Pavel 28.11.2009 21:05

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

V tom ale asi není sám:

http://en.wikipedia.org/wiki/Strangelet#Dangers

para 28.11.2009 21:15

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

Jo to věřím - strach s neznámého byl odjakživa těch s největších.;-)

Zephir 29.11.2009 5:37

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

Pro mě ale nejsou strangelety neznámá věc. Ve skutečnosti již byly pozorovány na Tevatronu

para 29.11.2009 10:32

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

Jestli ano prosil bych odkaz. Jstli bylo pozorováno něco nevysvětlitelného a znovu se to nepotvrdilo jen se tomu dal název strangelet - je to spekulace a nelze na ní stavět.

Opakuji, že nejeenergetičtější částice co se se Zemí srážej už od dob co vznikla jsou STOMILIONKRÁT energetičtější a život dosud neohrozily.

Zephir 30.11.2009 10:33

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

Pentakvark nebo dimuon byl publikován ořed několika lety v peer-review tisku, byl tedy potvrzen a název strangelet se tomu nedal.

Srážení sebevětší energií samo od sebe černou díru nenadělá. Milonkrát energie je stále jenom energie, ne hmota, která by mohla způsobit černou díru. Už samotný takovýto argument prozrazue, že nejsi kompetentní to vůbec posuzovat.

Zephir 29.11.2009 5:36

Re: Teoretická fyzika stagnuje...

Ano - zvlášť když přitom použijeme mnohem více než stomilionkrát víc částic, než kolik jich je v kosmickém záření.

Fafa 27.11.2009 22:14

Zakladni vyzkum

Kouzelne na sporech o zakladni vyzkum je to, ze se vydaje na vedu se v principu nelisi od vojenske intervence v Afganistanu. Sice neprinesou prime zisky pro danove poplatniky, ale v obou pripadech existuji neprime vyhody.

V prakticke rovine, jak v zakladnim vyzkumu, tak ve vojenskych misich, se cvici kontingent lidi, kteri v pripade potreby muzou zvladnout podstatne praktictejsi veci nez hlidkovani v Loharu nebo analyzu pylovych zrn ve vzorcich z roku 10,000 BC.

A v ponekud jine rovine ukazujeme, ze Ceska republika je sebevedomou bohatou zemi, ktera je prirozenou  soucasti zapadni civilizace a (v pomeru ke svym zdrojum) je ochotna prispivat k obvyklym aktivitam civilizovaneho sveta, jako treba veda nebo pacifikovani zdivocelych koncin.   ;-)

Jakub S. 27.11.2009 23:12

Re: Zakladni vyzkum

Velmi dobře vystiženo, dobrá paralela! Jste můj člověk.

Machi 28.11.2009 17:37

Re: Zakladni vyzkum

R^

Alespoň někdo vidoucí do dálav sahajících za vrcholek čichacího ústrojí.

Dolly 27.11.2009 20:59

Bylo by ideální

kdyby i věda byla bezezbytku komerčně využitelná. Existuje výrok, který říká, že matematik je jako krejčí, který šije kabát a časem se určitě najde osoba, které ten kabát bude pasovat. Vyloženě na aplikační zakázku s kalkulací zisku vědu dělat nelze a pokud si češi myslí, že to tak není, pak zůstanou pouhou středoevropskou robotárnou a může se stát, že za prací budou poté nuceni dojíždět až někam na východ. Už teď se občas stává, že se do Česka nejvyspělejší technologie prostě nedostanou, neboť by se jednalo o házení perel ...

68 27.11.2009 22:20

Re: Bylo by ideální

Tak to jo, to teda sem taky pro vědu. Našijme kabátků a blůziček... a vyčkejme. Šak se ještě budou hodit.

Jelínková 27.11.2009 19:03

a co to znamená

Ať poslanci dají peníze AkademiivVěd,protože je ostuda,že na teoretickou vědu nejsou peníze,když mohou být na předražené dálnice a největší kžižovatku světa u Opatovid,kde se křiřují dvě ne moc zatížené silnice,Na to je miliard dost ,že,páni zlobovaní ministři dopravy,!!Kdybyste všichni nebrali ty 10% ůplatky ,joj,to by bylo peněz na českou vědu

                                                                             ;-P;-P;-P

Kodl 27.11.2009 18:17

Co to má znamenat?

vždyť proběhla před lety česká cesta privatizace státního majetku a ekonomičtí vědci jako Klaus tvrdili, že privátní podniky budou do vědy a výzkumu investovat víc než nemotorný a zaostalý stát.Proč najednou pláč, vládne trh.

ironik 27.11.2009 17:20

Obávám se že autor cosi pozapoměl.

Použitelnost vědeckých poznatků v denním životě napomáhá sebevědomí (národa),ale vedle určité hrdosti je nezanedbatelný finanční profit, hrdost na titul je neufinancuvatelný,i pro tuto republiku.(Y).

Ivan 27.11.2009 16:53

To se ozve spousta zamindrákovaných pravičáků.

Protože kapitalističtí  zbohatlíci, privatizační zloději a podvodníků, úplatní politici a rádoby ekonomové, co nedokáží předpovědět krizi, i když je za dveřmi, ti nemají o vědu zájem, nebudou ji ani podporovat.  Jejich  mozky jsou zaměřeny jen na organizování krádeží a podvodů.

Rudolph 27.11.2009 16:23

Nechceme se stát montovnou

Nechceme se stát montovnou, většině Čechů je to ve skutečnosti jedno. Špekulují, co jim vynese, když zkusí volit komunisty. A ve malá skupina naprosto bezcharakterních sviní to tady rozprodá a koupí si za to terénní auta do města a "elvéčka". Nevidím světlo na konci tunelu. Amen.

VL 27.11.2009 16:56

Re: Nechceme se stát montovnou

Ovšem politické strany po tom touží, speciálně ČSSD. Kdysi Zeman - ministr školství, ne premiér prohlásil, že "zahraniční investoři nestojí o příliš vzdělané obyvatelstvo". Podle toho se naše školství řídí a i ve vysokém školství převládají "humanitární obory", které připraví pro praxi maximálně stejné pomocné dělníky jako "praktická škola", kterou navštěvují cikáni.

BERAN 27.11.2009 16:21

Smutné je, že součástí AV byla (a možná dosud je) i instituce plzeňských právníků

To se potom těžko obhajuje, že vždy a všude jde jen o základní výzkum.

Někdy je opravdu třeba výsledky měřit. Nemusí to být zrovna citace, občas stačí i zdravý rozum.

Ivan 27.11.2009 16:44

Re: Smutné je, že součástí AV byla (a možná dosud je) i instituce plzeňských právníků

Právě proto, že ČSAV nikdy nebyla institucí, kde se daly kupovat diplomy, právě proto se znelíbila papalášům, kteří jsou naštvaní, že je vědecká obec nebere. Takový Klaus by se hrozně rád prosazoval jako vědec, ale nemá na to.

Zato úředníci v komisích, které mají o ČSAV rozhodovat, ti jsou spojeni s Plzeňskou rádoby právnickou fakultou.