28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
BERAN 27.11.2009 16:55

Mám na mysli Ústav práva AV

Možná se to jmenovalo nějak podobně, ale jeho čelními představiteli byli lidé okolo toho K(s)indla a plzeňské fakulty.

Antonín Hrbek 27.11.2009 16:15

Vážený pane profesore,

Celý aktivní život(přes 40 let)jste strávil usilovnou vědeckou prací na poli termodynamických a termických vlastností materiálů, zejména keramických a kovových. Ptám se zcela jednoduše - jak se na základě Vašich prací zlepšily vlastnosti keramických a kovových materiálů vyráběných v ČR? Kolik nových materiálů s výbornými vlastnostmi vzniklo a kdo je s úspěchem vyrábí.

České sklářství, česká keramika a česká metalurgie jsou zcela na huntě.

Pokud se snad výsledky Vašich prací prakticky realizovaly v cizině, bylo by dobré vědět kde a jak. Ale pro ČR přínos Vaši práce, jejíž náklady zhruba odhaduji minimálně na desetimilióny, nějak nevidím. A to mám o této oblasti stále dobré informace.

Ivan 27.11.2009 16:27

Re: Vážený pane profesore,

Vážený pane, právě jste projevil ten naivní přístup, který je tak nebezpečný.

 Stejnou logiku kdysi v SSSR použil Ždanov, když na zasedání akademie kritizoval vědce za to, jak studují změnu barvy očí mušky drozofily za období blokády Leningradu a dělají to v době, kdy sovětská země potřebuje po válce zvýšit výnosy pšenice.  Utrácejí tím marně státní peníze.  Zabil tím na dlouhou dobu vývoj genetiky v SSSR (která do té doby byla v SSSR na špici světového výzkumu) a současně dal prostor podvodníkům jako byl Lysenko.

Uvědomte si, prosím, že věda, která si jako cíl dává zlepšení výroby čehokoliv, je vždy špatná věda. Vědec pečlivě zkoumá určitou, dosud neznámou část okolního světa především proto, aby tato část byla  poznána, ne proto, že si myslí, že tam najde zlato. Zlato hledají prospektoři a zlatokopové.

Úspěšná věda je taková, která tento průzkum okolního světa dělá pečlivě a spolehlivě a kvalita vědecké práce se neměří tím, jestli se v prozkoumávané oblasti najde taky zlato, respektive jestli se tam najde cokoliv užitečného. Archeologové neodkrývají hroby kvůli tomu, že tam očekávají zlatý poklad!

vzorek 27.11.2009 16:51

"věda, která si jako cíl dává zlepšení výroby čehokoliv, je vždy špatná věda"

Raději nic nepište nebo se uchechtám. Nebo ještě ten fórek: "Archeologové neodkrývají hroby kvůli tomu, že tam očekávají zlatý poklad!" ;-D

Antonín Hrbek 27.11.2009 18:29

Re: Vážený pane profesore,

Takže jsem se po dlouhé době zasmál. Když Pasteur pracoval na vakcíně proti vzteklině dělal špatnou vědu, Když Ehrlich pracoval na protiinfekční chemoterapii, tak dělal špatnou vědu, když se československá věda soustředila na vymýcení dětské obrny, tuberkulózy, na transplantace, když byla vyvíjena atomová puma, kosmická raketa, to všechno byly podle Vás špatné vědy.

Věda např. v lékařství se dělá pro člověka nebo pro vědu?

V čem spočívá podle Vás úspěšnost teologických věd?

Věda vznikla z potřeb výroby. Pokud by věda nepřispívala k rozvoji výroby, tak bychom žili ještě v prvobytně pospolné společnosti. A rozvoj výroby umožnil bohatší financování vědy. Kde myslíte, že je základní zdroj financí pro "vědu"?

Zkuste si třeba přečíst paměti největšího českého vědce pana Wichterleho. Nobelovy ceny za vědu se zpravidla udělují za výsledky, které měly praktické aplikace. Pan Heyrovský dostal Nobelovu cenu ne za to, že objevil zajímavé křivky, ale že vyvinul zcela novou analytickou metodu.Pokud máte tak velký strach o českou "vědu", tak ji sponzorujte!

IronNick 27.11.2009 19:30

Re: Vážený pane profesore,

Věda nevznikla JENOM z potřeb výroby. Einsteinova obecná teorie relativity našla "praktické" uplatnění až mnoho desítek let po objevu (viz vysoká přesnost GPS navigace), supravodivosti to taky trvalo od prvních pokusů K. Onnese až k supravodivým magnetům (třeba v NMR přístrojích v nemocnicích nebo v urychlovačích) docela dlouho. A co třeba filozofie vědy - K. Popper - jak to bezprostředně přispívá k "rozvoji výroby"? Nebo nový urychlovač v CERNu (LHC) - stál spoustu peněz a cílem není hned teď okamžitě zlepšit výrobu, ale lépe poznat svět na úrovni, k níž jsme se zatím nemohli ani přiblížit. Je to snad chybná motivace? Nezapomeňte, že starší generace urychlovačů dnes mají uplatnění třeba při léčbě rakoviny...

Základní výzkum se dělá prvoplánovitě pro poznání světa kolem nás i nás samotných. A je prostě empirický fakt, že každý kousek poznání dříve či později vede i k tomu rozvoji výroby.

Antonín Hrbek 28.11.2009 6:19

Re: Vážený pane profesore,

Vážený IronNicku, věda skutečně vznikla z potřeb výroby. Jinou otázkou je postavení vědy dnes. Produktivita práce současné společnosti je totiž tak velká, že si společnost může dovolit financovat nejen věci, které ji přinášejí bezprostřední užitek, ale i ten luxus financovat věci, které ji bezprostřední užitek nepřinášejí. Z toho ovšem nijak nevyplývá automatický nárok na bohaté financování těchto věcí.

V domácnosti výdaje také závisí na ekonomické situaci. Jsou věci, které nutně musíte financovat a jsou věci, které si můžete dovolit financovat jen při dobré ekonomické úrovni.

Nejzábavnější je psaní "obhájců", kteří by vehementně rozdávali "státní" peníze, ale nejsou sami ochotni dát ani korunu.

IronNick 28.11.2009 11:28

Re: Vážený pane profesore,

Ono to "rozdávání" může být chytré - pokud je to současně investice na desítky let dopředu, byť třeba s dnes nejasným cílem - nebo taky hloupé - pokud to jen znamená přebytek projíst (v lepším případě, v tom horším na dluh).

Stát si samozřejmě musí svojí politiku vzdělání a vědeckého výzkumu rozhodnout sám. Ale faktem je, že "chytré státy" (resp. chytří politici), kteří jsou schopni vidět na delší dobu dopředu (víc než na jedno volební období), vzdělání i základní výzkum podporují. Viz třeba Německo.

ad "Nejzábavnější je psaní "obhájců", kteří by vehementně rozdávali "státní" peníze, ale nejsou sami ochotni dát ani korunu."

- Ano, tady jste nechtěně udeřil hřebíček na hlavičku :) Přesně tohle platí pro mnoho soukromých podniků, kteří nejsou na vlastní aplikovaný výzkum ochotni dát ani korunu, zato pro státní dotaci na "výzkum" by samozřejmě využití měli. A přesně o tomhle ta tzv. reforma financování vědy je! Tak vidíte, že si nakonec rozumíme :)

Docela by mě zajímalo Vaše vysvětlení, jak třeba aristotelovsko-platónská věda vznikla z potřeb výroby. I novověká věda se vlastně vyvinula ze scholastiky a naopak její nečekané úspěchy poté(!) vyústily v průmyslovou revoluci...

Machi 28.11.2009 17:27

Re: Vážený pane profesore,

Ještě bych přidal, že jak Galileo, tak i Kepler, Newton, Leibnitz, Descart a další dělali vědu jen z ekonomických důvodů :-)

Zephir 28.11.2009 17:16

Re: každý kousek poznání dříve či později vede i k tomu rozvoji výroby

Cílem ovšem není "rozvíjet výrobu" (už nejsme v socialismu, kde bylo cílem porazit USA ve spotřebě oceli na hlavu), ale zvýšit životní úroveň lidí. A tam si myslím, že LHC v současné podobě k ničemu dobrému nepovede. Samozřejmě, možná za takových sto, až dvěstě let - jenže i za dvěstě let by bylo stavění LHC mnohem méně bolestnější a dost možná i bezpečnější: mohli bychom jej postavit ve vesmíru v bezpečné vzdálenosti od země, ušetřili bychom za vakuum chlazení a izolace proti vibracím, atd. Při léčbě rakoviny mají urychlovače význam jen zcela nepatrný, měřeno počtem lidí, kteří si něco takového mohou dovolit. Přece nechceme, aby svět žil v bídě kolem několika špičkových vědeckých ústavů, jejichž úroveň výzkumu by byla taková, že by na ni zbytek světa vůbec nedosáhnul. Éterová teorie tento stav popisuje jako černou díru.

Zkrátka a dobře, požadavky na efektivitu lidského počínání se neustále zvyšují - a  tak je na čase přehodnotit a prioritizovat i to "prvoplánovité poznávání světa". Nebádat jen věci jen pro to, že to bádat lze (...a že se na tom přiživí spousta soukromých firem) - tento Faradayovský přístup mohl fungovat před dvěstě lety, ale nyní je situace trochu jiná. Zkrátka, čekal bych od vědců trochu vyšší společenskou angažovanost  - pokud nebudou myslet na společnost, která je živí, společnost nebude myslet na ně.

On ani ten Ždanov nebyl úplně od věci, ale samozřejmě nic se nesmí přehánět.

cb 27.11.2009 16:09

Autor je pravy vedec

protoze podle fotky ma spravny akademicky uces.

Ivan 27.11.2009 16:49

Re: Autor je pravy vedec

Pan Šesták je velmi známý vědec se světovým renomé. Každý si to může ověřit například v Science Citation Index. (Značka cb pravděpodobně o existenci takového časopisu nikdy neslyšela, tak upřesňuji, To není ani MFdnes, ani LN, ani Blesk či podobná tiskovina, ale časopis registrující vědecké ohlasy na vědecké práce. Podle počtu citací se v oboru  ve kterém pracuje dr. Šesták dá určit význam vědce ve světové komunitě.)

Richard III. 27.11.2009 16:02

Nejen věda potřebuje majetek

Autor má jistě pravdu, byť neumím konkrétně posoudit, nakolik vědecké instituce tu či onu nemovitost opravdu nutně potřebují, opravdu ůčelně využívají. Vím o opačných případech.

Jen doufám, že autor bude měřit stejným metrem i jiným institucím zejména těm, které už byly okradeny a kterým zatím nebylo vráceno nic nebo jen malá část. V prvé řadě mám na mysli církve mimo jiné i proto, že mravnost je ještě důležitější než věda a technika.

Nemo 27.11.2009 18:25

Re: Nejen věda potřebuje majetek

Církve chtějí něco zpět? To už neuznávají Ježíšovo učení?

"Každému, kdo tě prosí, dávej, a co ti někdo vezme, nepožaduj zpět."

IronNick 27.11.2009 20:37

Re: Nejen věda potřebuje majetek

Nechcete i košili? No kdybyste ji opravdu potřeboval, nějakou bych Vám poslat mohl :)

"Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi." - Není to jednoduše geniální? Přijde mi docela škoda podobnými perlami jen tak mlátit katolíky do hlavy a sám se nad nimi nezamyslet...

007karel 27.11.2009 15:43

A co takhle využít pení za zršené České hlavy ?

Možná by vám stálo za přečtení:

http://karelwagner.blog.idnes.cz/c/112299/Ma-laureat-Ceske-hlavy-astrofyzik-Jiri-Grygar-pravdu.html

;-)

O. M. 27.11.2009 14:41

Vzít kladivo, majzlík,

a vytesat do mrákotínské žuly. Líp napsat to už snad ani nejde.

janoryna 27.11.2009 14:40

tzv. základní výzkum je obvykle mimo realitu.

co přinesl einstein svou E=m.c2 ?  nic, cenu akcií edisonových závodů to neovlivnilo ani stavbu křižíkových elektráren. mimochodem, že má oravdu se ukázalo až 10 let poté, tak jaká návratnost investic ! a když objevili první jadrené reakce, tak sami autoři řekli, že to k ničemu nebude. a taky dalších 20 let nebylo ! a to, že před 400 lety objevil galileo jupiterovy měsíce, ta tokle PXindex pražské burzy do dneška neovlivnilo. takže, kčemu ten výzkum vlastně je, když návratnost po desetiletí nulová.

Slapsky Proud 27.11.2009 15:25

Re: tzv. základní výzkum je obvykle mimo realitu.

Predstavil jste si nekdy spolecnost kde jsou znalosti a pokus o porozumeni toho vseho okolo mnohem vetsi motivaci nez treba zisk? Jde to dost ztezka ze? A pritom pokud by jste napriklad cely zivot pilne studoval odkazete tim svym potomkum mnoho,napr zvysene IQ a lepsiho pamatovaka a to je  mnohem vice nez treba dum v praze a dve auta v garazi.... A taky me nastvalo ze sousedni kmen si porad hraje s ohnem a zkousi  strkat nejake kameny do ohne a pak do nich za tepla klepat.Takovy nesmysl kdyby pracovali tady dole u reky mohli by jsme mit dvakrat vice barevnych kaminku.

BERAN 27.11.2009 16:49

Re: tzv. základní výzkum je obvykle mimo realitu.

Já to beru jako dobrou ironii

qwert 27.11.2009 13:23

Nechtě české dálnice stavět Němce

bude to za polovičné cenu a na vědu bude hned dost peněz. Z  toho co se ušetří můžem klidně zaplatit těm českým stavbařům doživotní duchodovou rentu a pořád ještě zbyde na vědce. Asi tak.

Niky 27.11.2009 14:40

Re: Nechtě české dálnice stavět Němce

Poláci si nechají stavět dálnice od Číny a vyjde je to mnohem levněji,než od Němců!;-)

qwert 29.11.2009 19:05

Re: Nechtě české dálnice stavět Němce

Snad ano, ale čínskou dálnici jsem bohužel neměl možnost ozkoušet. Německou ano. Ptorot nemůžu doporučit něco co neznám.

Malý Aston 27.11.2009 13:15

Dobře pláče akademik!

Všichni bečí jako staré kravky. Kde se podívám, tam jsou natažené ruce pod heslem " Státe dávej" . Nikde nevidím snahu o dobré hospodaření všech ceckoňů napojených na přerozdělování našich daní. Snad bude pořádek až stát zbankrotuje a vše bude řídit nějaký mezinárodní finanční fond nebo organizace jako v Maďarsku. Ano, prachy naše věda potřebuje,ano peníze potřebuje i naše školství, ano peníze potřebují všichni úředníci,armáda,policajti i státní zástupci, důchodci i nezaměstnaní i naši cigáni a sociální služby a já nevím kdo ještě. Jen nějak nevidím podporu těch, co ještě pracují aby stát mohl jejich daně přerozdělovat. Pokud nebude oprášeno heslo komoušů " Kdo nepracuje ať nežere" lépe nebude.;-)

Historik 27.11.2009 14:35

Re: Dobře pláče akademik!

Tady jde o to, že základní výzkum je něco, co málokdy přinese okamžitý zisk ale jeho existence se projeví ve znalostech národa, často tak, že se to ideologům sakra nelíbí. Přerozdělení peněz podle představ vlády znamená ovšem fakticky jejich ROZKRADENÍ kamarády politiků a jimi samými.

Mimochodem, jste dospělý člověk, vážně věříte, že bude li nucena odejít polovina akademiků, zbaví se AV ČR těch neschopných, kterýc možná polovina je, a ponechá si ty schopné. O tom by i pan autor mohl vyprávět, což ovšem neudělá.

L 30.11.2009 9:04

"Kdo nepracuje, at neji" je z bible

To je heslo, ktere si komousi vzali z bible. Hehehe. Cili mel byste se opravit: "Pokudnebude opraseno heslo z bible" Hehehe.

sofiv 27.11.2009 12:30

University of New York in Prague

Zmínkou o UoNYiP jste tomu "nasadil korunu". V názorech jste na tom stějně jak ET Hořejší :-( 

Nechcete jít také prezentovat podobná moudra na Twitter v pracovní době a ještě si postěžovat,  "že to dneska nějak neutíká", jako výše jmenovaný?

L 27.11.2009 12:03

Vytuneluji pracak a socialku

Za Pochodu padlych revolucionaru odchazeji zamesnanci Akademi na pracak. Jenze marne budou praci hledat, protoze jejich pracovni moralka, nic nedelani, kecani a flakani se jak kravsky ocas, jak rikame my vesnicani, nikoho nezaujme. Jen blazen by je zamestnal. Zakze po pracaku Pochod padlych revolucionaru a prechod na socialku. Tam pak budou leta a leta tunelovat socialku. O jejich napady stoji tak nejvys bezdomovci pod mostem, coz je tak jejich uroven prazskych zvanilu.

Ivan 27.11.2009 16:37

Re: Vytuneluji pracak a socialku

Vy jste ale hlupáček.

Něco podobného tvrdil Klaus, když se rušily oborové výzkumáky. Proč vyvíjet elektronické obvody, když jsme 5 let pozadu za Texas Instruments? A tak si pracovníci hledali jiná místa. A vida, jistá asijská mocnost potřebovala vybudovat vlastní průmyslovou základnu a zjistila, že jim vědomosti neprodá ani Texas Instruments, ani Mororola, ani Intel nebo IBM.  Že jediná možnost jak rychle přijít k technologii jsou čeští propuštění odborníci. (Víte 5 let zpoždění stále znamená po čertech vyspělou technologii.) A tak našli zaměstnání v cizině. Královský plat, pět sluhů zprava, pět sluhů zleva, každé přání plněno okamžitě. Česká republika ovšem přišla o mnoho.

Odborník totiž nevzniká falešným diplomem z Plzně, jak si to zřejmě pravičáci myslí.

VL 27.11.2009 17:02

Re: Vytuneluji pracak a socialku

A proto tato asijská mocnost koupila na burze většinu akcií výše uvedených a jiných firem.