28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VĚDA: Náboženství v lidech posiluje zlo

Proč je lepší být ateistou? S menší pravděpodobností zneužijete dítě a uříznete hlavu rukojmímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sova 12.11.2015 14:55

Re: Evropská civilizace

Otroctví schvaluje sám Bůh.

http://bible.kazani.cz/?q=otroci

J. Novotny 12.11.2015 15:40

Re: Evropská civilizace

Proč by se Bůh do toho lidem pletl, když chtějí otroky, či být otroky?

R. Langer 12.11.2015 14:22

Re: Evropská civilizace

Hádejte, pane Vintře, kdo tak asi v Americe vlastnil otroky. Kupodivu to dokonce nebylo ani tak dávno. Takže co jste tím jako chtěl naznačit?

A psychopatičtí krutovládci? No, když se zamyslím nad tou dnešní Bruselskou selankou, tak si nejsem jistý, jestli na tom staří Římané nakonec nebyli lépe.

Nicméně váš alternativní výklad dějin pokládám za velice vtipný. Jako že jsem se nad ním upřímně zasmál. :-)

J. Vintr 12.11.2015 14:48

Re: Evropská civilizace

Smějte se jak chcete, ale faktem, že jen díky křesťanství žijete ve světě materiálního dostatku, kde jsou respektována vaše individuální lidská práva a kde si například můžete psát na internetu, co vás napadne. Vím, že to vždycky není tak ideální (a co v lidském světě je?), ale je to pořád o několik řádů lepší, než všechno, k čemu se dobraly společnosti, které křesťanství neovlivnilo.

R. Langer 12.11.2015 15:07

Re: Evropská civilizace

Jako heretik prohlašuji, že já žiji ve světě materiálního dostatku, kde jsou respektována moje individuální lidská práva a kde si například můžu psát na internetu, co mě napadne KŘESŤANSTVÍ NAVZDORY, a jsem si jistý, ze kdyby křesťané mohli o něčem rozhodovat, tak bych v takovém světě zaručeně nežil. Ten jejich svět ale už naštěstí dávno skončil.

J. Vintr 12.11.2015 15:35

Re: Evropská civilizace

Budete se divit, ale s myšlenkou individuálních práv člověka (kterou dodnes na většině naší planety vůbec neznají), přišel poprvé Ježíš Kristus. V době, kdy se o něčem takovém nikomu ani nesnilo. Pravda, trvalo to dost dlouho, než se tato myšlenka na části světa stala samozřejmou a na té cestě bylo plno omylů a zvratů, ale bez těch Kristových slov by třeba vůbec nevznikla. Odporuje totiž živočišné podstatě tvora Homo Sapiens a jeho individuálním zájmům.

R. Langer 12.11.2015 15:45

Re: Evropská civilizace

Hm, tomu bych fakt docela divil. Pokud vím, tak Ježíš přišel hlavně s rovností před Bohem. O individuálních právech toho myslím moc nehlásal. Řekl bych, že to by asi hodně rychle skončil. Ale to byste měl vědět lépe než já.

J. Vintr 12.11.2015 15:48

Re: Evropská civilizace

Rovnost před Bohem a individuální lidské právo je totéž. Ježíš řekl, že Bůh nerozlišuje mezi králem a posledním žebrákem. Tohle před ním (ani dlouho po něm nikdo neřekl).

J. Sova 12.11.2015 16:01

Re: Evropská civilizace

Rovnost před Bohem je metafyzická a v tomto světě zcela k ničemu.

J. Kulheim 12.11.2015 17:31

Re: Evropská civilizace

To je proto, že křesťanství je základním kamenem evropské civilizace. Kdyby místo toho byl islám, tak byste byl dávno bez hlavy.

J. Jurax 13.11.2015 0:07

Re: Evropská civilizace

Pane Vintr, měl byste si doplnit znalosti historie. Dějiny nejen antiky jsou jen dějinami násilí a válek, i křesťanství v Evropě - ve jménu Božím samozřejmě - jimi neskrblilo.

A osvícenství byl počátek moderní evropské civilizace, neboť myšlení se začalo oprošťovat z náboženské svěrací kazajky. Církev křesťanská, vlastně až do husitských válek a Luthera katolická totiž byla brzdou rozvoje poznání, i když na druhé straně byla udržovatelkou vzdělanosti, která zbyla z antiky. Ovšem měla své libri prohibiti - neboť vědění nesmělo odporovat písmu, přesněji jedinému správnému výkladu písma. A kromě teologie a filosofování rozvíjela nanejvýš právo a velmi omezeně medicínu a přírodopis. Ano, můžete operovat Bolzanem nebo Mendelem či jezuitskými či piaristickými kolejemi - ale to bylo už v novověku, po renesanci a uvolnění svěrací kazajky víry.

A technický rozvoj, jenž stvořil spolu s přírodními vědami naši civilizaci, šel vůbec mimo církev. Ani stavitelé chrámů - tedy opravdoví stavitelé, ne financiéři - nebyli údy církve.

Kraje ovládané křesťanstvím nekatolickým, východním, byly přidušeny islámem nebo Mongoly.

K poslednímu odstavci - ono je to konglomerát mnohého a jsou o tom tlusté moudré knihy. V arabských zemích nedošlo k renesanci a rigidní výklad božího slova pokrok zadusil; přitom mnohé z antické vzdělanosti vymýcené křesťanstvím se do Evropy vrátilo přes díla perských a arabských učenců. Čína, jež měla slušně nakročeno k rozvoji se z politického rozhodnutí uzavřela do sebe a stagnovala. Vývoj (neislámské) Afriky a obou Amerik byl přerušen kolonizací bílého muže. Evropa měla - taky díky své roztříštěnosti - možnost plurality názorů. Indický subkontinent - tam nevím, nemám dost vědomostí; ovšem i tam měli bohy, že. A technický rozvoj - mořeplavba, navigace, lepší zbraně - daly Evropě na jistou dobu vládu nad téměř celým tehdy známým světem.

J. Sova 12.11.2015 12:55

Re: Evropská civilizace

Současné právo je postavené na římském právu. Moderní společnost stojí na římském právu a antické filosofii. Z biblického práva toho ve světě moc nezůstalo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

Není to divné, že Bohem vymyšlené tresty (kamenování, upalování ...) pokládáme za barbarské?

J. Vintr 12.11.2015 13:00

Re: Evropská civilizace

Co víte o římském právu a antické filozofii? Kde jste přišel na to, že nějaké tresty jsou vymyšlené Bohem? Když si přečtete Nový zákon, který je základem křesťanství, tak jediné násilí, které se tam vyskytuje, je vyhnání "stánkařů" z Jeruzalémského chrámu ...

R. Langer 12.11.2015 14:10

Re: Evropská civilizace

No, třeba já o nich vím tolik, abych věděl, z čeho vychází novodobé dějiny lidstva. A z křesťanství to určitě není.

J. Vintr 12.11.2015 14:23

Re: Evropská civilizace

Dějiny jsou jen popisem událostí. Ty z ničeho nevycházejí (a když tak jen ze subjektivních pohledů těch, kteří tyto události popisují). Jiná věc je vývoj lidského společenství a toho, co určuje směr a výsledky tohoto vývoje. Jestliže stamilony lidí sdílejí stejnou víru a uznávají stejné morální hodnoty, je to určitě ten nejdůležitější faktor vývoje lidského společenství.

R. Langer 12.11.2015 14:33

Re: Evropská civilizace

Ano, podle vás hlavně hodně volným popisem událostí, toho jsme si tady už všimli. Jinak tou sdílenou stejnou vírou stamiliónů jste myslel katolíky, nebo protestanty? Ale tak hlavně že uznávali stejné morální hodnoty, že? :-D

J. Vintr 12.11.2015 15:03

Re: Evropská civilizace

I když katolíci a různé protestantské odnože křesťanství spolu v různých historických dobách (kvůli lidské blbosti a hamižnosti) často tvrdě i krvavě soupeřily, pořád bylo pro všechny nejvyšší autoritou učení Ježíše Krista a Desatero. A jestli jste si náhodou nevšiml, tak to soupeření už je delší dobu minulostí ...

R. Langer 12.11.2015 15:12

Re: Evropská civilizace

Jistě, chvilku spolu soupeřily. I tak se dají popsat staletí náboženských válek o moc.

R. Morava 12.11.2015 13:39

Re: Evropská civilizace

Napsal jste to přesně. Podívejme se na korelaci ztráty etických hodnot spolu s úbytkem křesťanů. S tím jak chleba nějakou dobu bude je to evidentní. Ještě naši nevěřící dědečkové byli ze setrvačnosti většinou slušní, morální a starali se o rodinu, dnes už se ani preyident Francie nestydí, že má doma bastardy. Článek je nebezpečnou relativizací hodnot. Právě na stavu dnešní společnosti se pozná úpadek křesťanských hodnot. Na to nemuseli platit výzkum.

J. Sova 12.11.2015 13:48

Re: Evropská civilizace

Byl byste asi překvapen, kolik se rodilo dříve nemanželských dětí, kolik sedláků prohrálo statek v kartách.

Prosím, jaká je korelace etických hodnot s příbytkem křesťanů? Od r. 1910 vzrostl podíl křesťanů v subsaharské Africe z 9 % na 63 %.

H. Balzám 12.11.2015 14:01

Re: Evropská civilizace

Nemusíme ani jezdit až do Afriky, napříklat v Polsku, kde úspěšně brání tito superčistí lidé zavedení sexuální výchovy, je asi třikrát vyšší počet těhotných dívek pod patnáct let než u nás. To je jenom takový střípek do mozaiky.

R. Langer 12.11.2015 14:16

Re: Evropská civilizace

Ano, to je dobrý příklad.

J. Sova 12.11.2015 14:15

Re: Evropská civilizace

Ve Rwandě okolo 56 % římskokatolických křesťanů, 26 % protestantů, 10 % adventistů, okolo 5 % muslimů a pod 1 % animistů. V Burundi je okolo 60 % římskokatolických křesťanů, 5 % protestantů, 23 % animistů a 10 % muslimů. Konflikt Hutuů a Tutsiů rozhodně nezpůsobili ateisté.

R. Langer 12.11.2015 13:48

Re: Evropská civilizace

To, o čem mluvíte, nemá s křesťanskými hodnotami nic společného. Má to naopak mnoho společného se socialismem.

H. Balzám 12.11.2015 13:55

Re: Evropská civilizace

Další bláboly ukazující, jak moc si fanatik nerozumí se současným světem. A ty představy a fantazie o středověku, to by bylo hned na nějaký dokument!

R. Langer 12.11.2015 14:15

Re: Evropská civilizace

Ano, to jsou moderní dějiny křesťanské církve - tisíciletá nositelka vědy, umění, míru a pokroku. Vždycky mě to pobaví.

:-D

P. Vaňura 12.11.2015 15:07

Evropská civilizace je pokračovatelkou starověkého

Řecka a Říma, a to republikánského Říma. Je tu dost velká podobnost mezi římským a britským impériem. Křesťanský středověk není žádná sláva. Řím za křesťanských císařů je počínající úpadek.

R. Langer 12.11.2015 15:17

Re: Evropská civilizace je pokračovatelkou starověkého

Samozřejmě. A novodobé dějiny lidstva začali až odlukou církve od státu, křesťanství navzdory.

J. Novotny 12.11.2015 15:23

Re: Evropská civilizace

Tak tomu asi bude. Společnost, kterou považujeme za svobodnou vznikla pouze v zemích s křesťanskými hodnotami. Možná ji ovšem muslim považuje za velmi nesvobodnou a preferuje Šariu.

Naše etika prostě vychází z křesťanství, (a katolíci asi mezi křesťany nejsou jejími nejlepšími nositeli), jakmile si ji začne každý uzpůsobovat svému chápání, tak se vytratí.

Co se týče rozvodů, tam si dovolím tvrdit, že je spíše důsledkem sociálního zabezpečení, kdy na rodině již nezávisí přežití rodiny. A někdy je i život na hromádce daňově výhodnější.

Nepoctivost - tam bohužel křesťanství v podání katolíků ztratilo tuto roli (přece jenom se stačí upřímně vyzpovídat a je vše OK), v podání protestantů ovšem funguje lépe.

J. Sova 12.11.2015 11:50

V roce 1952

byl rozpuštěn Svaz občanů bez vyznání, pod záminkou, že „jitří city nábožensky založených spoluobčanů“.

Komunisti věděli, že se lépe domluví s křesťany, než s ateisty.