27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Stoura 29.6.2009 9:27

Re: Pár poznámek jednoho blbce

pokud se "vzájemě vůči sobě" nepohybují (ani vůši sobě nerotují). pak skutečnš na synchronizační metodě nezáleží. Všude jinde ale ano. A ve fyzice se obvykle řeší problémy pohybu.

Stoura 29.6.2009 9:24

Re: Pár poznámek jednoho blbce

To neplatí a) pokud se ty hodiny pohybují různou rychlostí b)pokud jsou v různé nadmořskévýšce. Pokud budu třeba měřit frekvenci blikání nějakého majáku na Měsíci, naměřím ji v různých okamžicích a na různých místech Země různou.

Veteran 29.6.2009 9:39

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Já mám dvoje hodiny a skutečně se rozcházejí. Asi to podporuje teorie pana Hájka.

zet 29.6.2009 9:27

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Znamenalo by to, že sa udalosť stane z hľadiska rôznych pozorovateľov totožne v tom istom čase. Táto skutočnosť pre "bodovú" fyziku by mala nekonečne veľkú pravdepodobnosť, čo je nemožné. Podľa teórie superstrún takéto nastavenie hodín je nemožné - a sedí to s relativitou aj kvantovou fyzikou (veľmi zjednodušene a ako laik, ktorým som). Skúste "Elegantní vesmír" od Greena, alebo "Kosmologii (téměř) pro každého" od Grygara, tam to je. Nehovorím, že tomu rozumiem, ale určité veci mi utkveli v pamäti;-)

K. Babák 29.6.2009 11:12

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Což ovšem nezmění nic na relativitě současnosti, časových intervalů, transformaci souřadnic atd... až po mc2. V modelech s rychlíkem a pod. se hodiny synchronizují v okamžiku, kdy jsou na stejných protstorových souřadnicích.

Stoura 29.6.2009 8:42

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Od dob Newtona je nekonečno běžně užívanou technikou. Myslím, že třeba u kruhu žádný rozumný fyzik počátek a konec nehledá. Vaše tvrzení je v tomto směru ( aby všechno mělo počátek a konec) poněkud mimo.

Kanuk 29.6.2009 8:57

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Šťouro, a co když s Vesmírem je to podobné, jako s kruhem? A prof. Hawking v jednom článku o kvantové teorii vesmíru uvádí, že teorie velkého třesku spočívá na základech klasické fyziky, nekvantové, a že s použitím kvantové fyziky se dochází k závěru, že někdy v minulosti nemusela nastat singularita - velký třesk. Je ale možné, že toto stanovisko později změnil, nehádám se. Já osobně na velký třesk nevěřím.

Stoura 29.6.2009 9:03

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Hawking pouze předpokládá, že se tímto způsobem dá obejít problém singularity. Od zlomků sekundy po třesku se s mainstreamem shoduje.

Kanuk 29.6.2009 9:15

Re: Pár poznámek jednoho blbce

Štouro, nevím, zda máte pravdu. Ono řešení Schroedingerovy rovnice, která je základem kvantové mechaniky, je periodická funkce, zatím co teorie velkého třesku je aperiodická. Nehádám se, že to je správně.

Stoura 29.6.2009 9:20

Re: Pár poznámek jednoho blbce

není.

D.M. 29.6.2009 7:20

pseudo-pochvala pro autora

Motle, Motle, kdybys nebyl homosefual, tak bych te za dnesni zblitek i pochvalilVV

Běhal 29.6.2009 4:23

Darwinova teorie je snůška podvodů.

Jak jsem ukázal ve svén článku publiovaném v NP byla Darwinova teorie přijata na základě důkazů, které se ukázaly být podvodem a které darwinisté přes sto let opakovali a dodnes opakují. Vznik života náhodným spojováním organických sloučenin je v rozporu s chemickými, fyzikálními i matematickými zákony. To je prostě nesmysl. Darwinisté tvrdí, že motorem vývoje je přírodní výběr. To je nesmysl, protože přírodní výběr může pouze vybírat mezi dvěma nebo více možnostmi a nic nového nevytváří. Něco nového můžou vytvořit jen mutace v stávajícím genomu, jenže náhodné mutace zasáhnou i geny kódující životně důležité enzymy, takže se nemůžou narodit životaschopní potomci. To jen ve stručnosti. Stačí si jen vzít počet pravděpodobnosti a ukáže se, že život nevznikl náhodou, že náhodou nemohl vzniknout ani gen kódující obyčejný enzym. Na to nestačí ani milióny let, kterými se darwinisté zaklínají!

Stoura 29.6.2009 5:16

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Ad mutace: chcete tvrdit, že obilí na chleba, která jíte, nemohlo vyrůst? Je totiž potomkem odrůd, vzniklých ozařováním, tedy náhodnými mutacemi. Na polích to obilí vypadá, že schopné života je.

Nač miliony let? Kolik je podle Vás potřeba času na rozrůznšní tak rozdílnách tvorl, jako jsou plemena psů?

Fafa 29.6.2009 6:51

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Stouro, jasne. Treba lidi se srpkovitou anemii se proste nenarodili a tvrzeni o jejich vyssi odolnosti vuci malarii je spiknuti.  ;-)

Kanuk 29.6.2009 8:35

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Fafo, absolutně nevím, o co kráčí. Jen bych poznamenal, že matematická korelace není důkazem příčinné souvislosti.

Stoura 29.6.2009 8:50

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Srpková anémie zkracuje lidem život, lidé jsou méně pohybliví (vypadají hrozně líní), děti postižených  mohou brzy zemřít na spoustu komplikací. Na druhou stranu je nezabije malárie. V africe díky tomu má tuhle genetickou odchylku třetina obyvatel, v Evropě jen procenta.

Fafa 29.6.2009 9:00

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Kanuku, cteni na dobrou noc.

http://sickle.bwh.harvard.edu/malaria_sickle.html

i.h. 29.6.2009 8:38

S tim obilim to mate trochu popletene,

a s temi psy uplne. Na ty psy stacilo asi tak 150 let. Schvalne, co myslite ze se stane, kdyz vezmete od kazde psi rasy dva zastupce, pejska a cubicku, date tech par stovek psu dohromady v nejake velke ohrade, a budete je deset let zivit ? Kolik, podle vas, vznikne novych psich ras ?

Stoura 29.6.2009 8:46

Re: S tim obilim to mate trochu popletene,

Pokud je dám na jedno místo, pak jedna až několik. Záleží na podmínkách - pokud budu část žrádla dávat na konec nor o průměru 20 cm, část  na ostrov za rybníkem a část na dva metry vysoké podstavce, zůstanou zachována specializovaná plemena, případně se jejich vlastnosti v daných směrech ještě zlepší. Podobně jako v přírodě.

Jakub Vandrovec 29.6.2009 10:54

To je víceméně kreacionismus

V přírodě by většina takto vyšlechtěných jedinců uhynula během krátké doby a s velkou pravděpodobností by nevzniklo žádné nové životaschopné plemeno a určitě ne nový druh.

stoura 29.6.2009 11:20

Re: To je víceméně kreacionismus

Většina ano, ale ne všichni. A to je přesně ten přirozený výběr. Vezměte si třeba rozdíly mezi vlkem a psem Dingo. Příklady mnoha životaschopných plemen, vzniklých v přítodě, ukázal už Darvin na pěnkavách. A podobných popsaných příkladů existuje velmi mnoho.

Pozorovatel 29.6.2009 8:44

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

" rozrůznšní " - co to je za slovo?

Cech jsem,ale tohle jsem v zivote neslysel. Ted dal ctu slovo "tvorl", tak uz je mi jasne, ze jde o preklepy, ale stejne.

Stoura 29.6.2009 8:53

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

mělo být "rozrůznění". Omlouvám se za překlepy

Jakub Vandrovec 29.6.2009 10:17

Co se týče těch psů

Oni sice vypadají různě, ale stále je to jeden druh, který se může mezi sebou množit. Navíc tam jde jasně o lidský kreacionismus, takže jste tímto více nahrál kreacionistům.

L.Metelka 29.6.2009 10:19

Re: Co se týče těch psů

A co třeba kůň a osel? jeden druh nebo dva?

Jakub Vandrovec 29.6.2009 10:41

Podle mého jde o jeden a ten samý druh

Plemena psů jsou si často mnohem méně podobná.

Kanuk 29.6.2009 16:39

Re: Co se týče těch psů

Pokud vím, tak mohou existovat kříženci - mul, ale ti se nemohou množit. Takže by to vypadalo na dva druhy.

stoura 29.6.2009 10:33

Re: Co se týče těch psů

To je otázka. Jak se spolu (čistě technicky) podle Vás rozmnoží samec dogy s fenou pinče? Přežije to ta fena (aby mohlo vzniknout potomstvo) ?

Navíc se zde od člověka jedná o jasný selekční tlak. podle vývojové teorie je úplně jedno, co ten tlak způsobuje.

Vašek 29.6.2009 7:04

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Když k tomu ještě vyloučíme Boha, coby nesmysl na druhou, Jsme zase tam co jsme nechtěli být. Jak z toho ven?

Behal 29.6.2009 8:21

Re: Darwinova teorie je snůška podvodů.

Vývoj v rámci druhu samozřejmě probíhá a vznikají nové rasy.. Nové odrůdy nejsou druhy. Nové rasy, vzniklé při izolovaném vývoji (Korzičané, Baskové), jsou geneticky chudší.