27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Luboš Motl 29.6.2009 21:37

Re: Špatné přirovnání.

Přesně tak, biochemie funguje na principu Život je jen náhoda a Hele, pane, pojďte si hrát. Pánové minerálové sice nemluvili lámanou češtinou jako Vy, ale většinou jazykem elektronových orbitalů, ale jinak to tak v jádru bylo.

Nemám dovoleno vypočítávat, na kolik kvalitativně odlišitelných kroků se došlo od hraní dvou minerálů k inteligenci například na Vaší úrovni, ale kdybych to neměl zakázáno, asi bych napsal, že těch kroků moc nebylo. ;-P

Zkuste, prosím, pochopit, že na Zemi je více než 10 na padesátou atomů, které se opravdu neustále srážejí, a že pravidla těchto srážek nejsou úplně náhodná, ale odrážejí identitu a tvar srážejících se pánů minerálů a schopnost těchto tvarů projít dalšími typy srážek nebo vynořit se z nich.

ZEPHIR 29.6.2009 18:22

Re: vznik života na Zemi pouhou náhodou

Podle éterový teorie život skutečně vznikl jako tzv. Boltzmannův mozek - samozřejmě v jisté globální perspektivě, který nemusí být příliš kompatibilní s tou lidskou, která je dosti přísně kauzální. Jen se nám tím více, čím se blížíme k lidský rozměrový škále ta náhodna podobá nenáhodě. Dokonce si myslím, že každej inteligentní život interaguje s právě tak velkým kusem vesmíru, jehož fluktuace stačí k tomu, aby se složil sám.

Mhm 29.6.2009 20:55

Re: vznik života na Zemi pouhou náhodou

To sis taky slozil sam vid ? Jen tak z vesmiru 8-o8-o8-o

Jaroslav 29.6.2009 22:20

Re: vznik života na Zemi pouhou náhodou

A to jsi necet vsechno co dokaze ten zefir  "skladat". ;-P

Minutus 29.6.2009 16:32

Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Což takhle simulace na kompu? Dal by se "život" stvořit samovolným vývojem aspoň virtuálně?

ZEPHIR 29.6.2009 16:37

Re: Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Myslím že ano, tady popisuju model založenej na soutěžení liposomovejch kapek v příboji o surfaktanty. Myslím totiž, že se konečný fáze vzniku života účastnila elektromagnetická interakce i gravitace a všechny tři fáze hmoty dohromady, aby mohl vzniknout život dostatečně rychle.

http://aetherwavetheory.blogspot.com/2008/09/aether-and-theory-of-evolution.html

Stoura 29.6.2009 17:20

Re: Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Zkuste se poohlédnout po genetických algoritmech.  Je to praktické použití systémů navržených podle vývojové teorie.

Minutus 29.6.2009 23:52

Re: Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Už jsem o nich slyšel. Je to vcelku stále ještě novinka, ale zřejmě s budoucností.

Machi 29.6.2009 20:14

Re: Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Zkuste se taky poohlédnout po tzv. evolučním software.

Z hlavy si vzpomenu jen na Wform, ale na netu toho bude více.

Mhm 29.6.2009 21:14

Re: Nějak tady opomíjíme kybernetické zákony a počítače

Neni to danovy doklad ?? ;-D

Karlík 29.6.2009 16:07

nevím a nechápu

Se zájmem jsem si početl a závěr? Ze člověk vznikl - nějak. Jisté je, že vznikl vesmír - nějak. A co ti brontosauři, mouchy, jak vznikli  kolibříci, blechy a sloni? Proč vznikl vlastně život? Nějak ano, ale proč ? Proto že měl k tomu podmínky? Všichni - mám ten dojem - i když píší inteligentně - ten problém neřeší. Může se psát o velkém třesku, ale jeho důkaz nikdo nepodal a asi nepodá - co bylo před ním - Jednoduché otázky a složité odpovědi

Stoura 29.6.2009 16:12

Re: nevím a nechápu

Ad proč: přesně proto. Pokud jsou k něčemu podmínky vznikne to. konkrétní podoba života pak zase závisí jen na těch podmínkách

Ludva 29.6.2009 16:34

Re: nevím a nechápu

Proč je kolem nás plno planet bez života ? Třeba proto, že život není středem vesmíru.

cb 29.6.2009 16:47

Re: nevím a nechápu

Zivot je jen plisen, ktera planetu obtezuje.

ZEPHIR 29.6.2009 16:40

Re: nevím a nechápu

Myslím, že v určitý fáze vývoje hmoty život vznikl jako mezifázová kondenzace. Dnes by asi k takovýmu vzniku došlo obtížně, ale kdysi byla hmota k inteligentnímu chování v podstatě prostředím donucena. Tady popisuju model založenej na soutěžení liposomovejch kapek v příboji o surfaktanty. 

http://aetherwavetheory.blogspot.com/2008/09/aether-and-theory-of-evolution.html

Luboš Motl 29.6.2009 18:30

Re: nevím a nechápu

Pane Karlíku, když se ptáte "proč" vznikl život a mouchy, je třeba rozlišit "proč" ve smyslu "z jakého důvodu" a ve smyslu "za jakým účelem".

Věda neřekne nic konstruktivního o tom, "za jakým účelem" vznikly všechny tyto věci. Přesněji řečeno, věda tiše říká něco, co se Vám nebude líbit: věci na světě nemají žádný předem určený cíl nebo smysl. To, jak vypadá současnost, je určeno tím, jaká byla minulost a jak ji zpracovaly přírodní zákony, nikoliv tím, jaká má být budoucnost. Tak to funguje. Kauzalita nezná slitování: budoucnost se vyvíjí z minulosti, nikoliv naopak.

Druhou otázkou je, z jakých důvodů tyto věci nastaly, a i tady věřící člověk asi očekává odpověď úplně jiného typu, než kterou nabízí věda. Nedočkáme se od vědy žádného pohádkového vysvětlení, které se dá hezky říkat dětem, aby spaly.

Místo toho, věda nabízí teorie nebo modely skutečnosti, v nichž jsou reálné objekty a procesy nahrazeny formálními objekty, v nejlepším případě matematicky definovanými. A věda poskytuje logická, v nejlepším případě kvantitativní pravidla toho, jak se objekty vyvíjejí z těch v minulosti.

Pokud z těchto teorií plyne, že pozorovaná složitá současnost je vysvětlena jednoduššími předpoklady o minulosti, nebo že se tak alespoň stane s velkou pravděpodobností, mluvíme o úspěšném vysvětlení. Vznik much a kolibříků jsou jen náhodnými projevy obecných procesů evoluce: můžete se zajímat o detaily, ale budou to vždy technické detaily o tvaru křídel apod., nikdy náboženské detaily. Velký třesk je z hlediska vědy zaručená věc. Nikdy nemáme v kosmologii žádný "rigorozní 100procentní důkaz" ničeho, ale množství testů, kterými teorie velkého třesku prošla, je ohromný - rozpínající se galaxie, správné reliktní záření i se šumem, správná procenta vodíku, helia a lithia ve vesmíru, a tak dále. A pořád zůstává nevyřešený "samotný počátek", kdy exploze velkého třesku začala. Ale to patří do fyziky - a fyzika a biologie už velkou část procesů, co následovaly, vysvětlila.

Fafa 29.6.2009 15:56

Dobre rano vsem diskutujicim

A jeste dve skupiny dotazu

1. jak vznikaji endemicke druhy nekde na isolovanem ostrove? Byly tam stvoreny? Vyvinuly se tam?  Prestehovaly se tam odjinud a v mezidobi na puvodnim teritoriu vyhynuly?

2. Jak vysvetli zastanci inteligentniho designu situace, kdy design je spis neinteligentni? Treba ledviny pri poklesu prutoku krve zvysi vstrebavani chloridu sodneho a vody. Je to vyborna odpoved pro situace jako sepse nebo hypovolemicky sok, ale kontraproduktivni pro situace jako srdecni selhani nebo alkoholicka cirhoza jater.

cb 29.6.2009 16:22

Re: Dobre rano vsem diskutujicim

K cemu maji hadi nohy? Hroznysi jeste maji zbytky zadnich koncetin.

Nemo 29.6.2009 16:55

Re: Dobre rano vsem diskutujicim

Na neiteligentní design si člověk vzpomene, když ho bolí zuby. Který hlupák dal do zubů nervy, když tam jsou úplně zbytečné?

ZEPHIR 29.6.2009 17:00

Re: Dobre rano vsem diskutujicim

Samozřejmě proto, aby sis nerozdrtil sklovinu kousáním příliš tvrdejch kostí, možná se v tom uplatňuje i hmat při vyhledávání a ozobávání potravy. Dřív sme jako opice brali do držky každou neznámou věc, stejně jako dnes do rukou, když sme si ji chtěli ohmatat. I dnes řada lidí instinktivně testuje tvrdost a pevnost materiálů zubama.

Jaroslav 29.6.2009 17:26

Re: Dobre rano vsem diskutujicim

Zefire, kdyz te tady tak ctu, tak ty musis mit dost jednoduchej zivot, nic pro tebe neni zahadou. :-)))

ZEPHIR 29.6.2009 18:29

Re: Dobre rano vsem diskutujicim

No proč vysvětlovat věci složitě, když jdou vysvětlovat jednoduše... Ale některý lidi maj rádi krapet mystiky - a nejsou to zdaleka jen kreacionisti.

Minutus 29.6.2009 15:34

Klidně bych

připustil, že kreacionisté mají pravdu. Ale jen možná. Stejně tak mohl mít pravdu Darwin. A možná taky ne. Pro Darwinovo tvrzení je spousta důkazů, chybí ten nejvíce přímý. Stvoření života "v laboratoři". Dokud se to nezdařilo, pochybnosti jsou namístě. Kreacionisté by své tvrzení nejlépe prokázali nalezením onoho "Inteligentního tvůrce". Pokud jej nenašli, mohou stavět jen na zpochybňování vědeckých závěrů. Což je ovšem legitimní.

Jako důkaz existence, či neexistence Boha se nedají použít ani jedny z teoretických závěrů. Ani od Darwinistů, ani od kreacionistů.

Jakub Vandrovec 29.6.2009 15:39

Když v laboratoři stvoříte život.

Tak spíše podpoříte kreacionisty. ;-D

Minutus 29.6.2009 15:55

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

:-) Pravda, chtělo by to ještě dokázat vývoj. Takže tu máme otázky dvě. Vzni života a vznik druhů.

stoura 29.6.2009 16:01

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

Vývoj selekčním tlakem provádějí lidé na domácích zvířatech a kulturních plodinách už pár tisíc let. Stále nepozorujete žádné rozdíly?

Minutus 29.6.2009 16:30

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

Pozoruji. Proto mě zajímá spíše otázka vzniku. Popravdě, Darwin je mi sympatičtější, ale jsem možná ovlivněn školstvím. :-) Myslím si, že si umím v obecné podobě vznik života představit.

Honza přirodovědec 29.6.2009 19:39

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

To je ale argument pro inteligentni design, nikoli pro Darwina. Není šlechtitel - není vývoj.

Vznik života sem nepleťte, o tom Darwinova teorie není.

Stoura 29.6.2009 19:44

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

Pokud si v laboratoři rozložíte vápenec sodovkou, berete to také jako argument pro to, že krápníky v jeskyních musel někdo nadesignovat? Není to spíše argument toho, že daná jev může proběhnout?

Zephir 29.6.2009 19:52

Re: Když v laboratoři stvoříte život.

Přísně vzato to může být argument pro obojí, ale jinak je to jen důkaz toho, že daný jev může proběhnout v laboratoři.