5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 30.4.2009 8:16

Re: Honzaku

No, já jsem nic takového netvrdil. Nicméně jsou jen 2 možnosti - změnu klimatu (o té není sporu) způsobují buď přirozené síly, nebo člověk. Lidský příspěvek je zatím medializován do CO2, taktně se mlčí o metanu.  Mně osobně připadá antropogenní ovlivnění v takovém rozsahu nemožné a nikdo mě zatím nepřesvědčil, že je tomu naopak.

Ohledně stratosféry nevím, nejsem fyzik atmosféry. Nicméně nahazuju myšlenku, že se ochlazením vytváří nějaká odrazná vrstva (vrstvy), která vrací IR záření zpět. Něco jako "kanály" v ionosféře, podporující šíření KV. Znovu zdůrazňuji, že na to nemám vzdělání a moje myšlenka je intuitivní, podpořená praxí. Mám takový vlastní "zákon" - PŘÍČINY VELKÝCH PRŮSZERŮ JSOU MALICHERNÉ. PROBLÉM OVŠEM JE NA NĚ  PŘIJÍT. ověřeno 40 lety praxe ve slaboproudé elektrotechnice.

AA 30.4.2009 8:06

Honzaku

jak muze oteplovani zpusobovat Slunce, kdyz se ochlazuje stratosfera? diki za odpoved

AA 30.4.2009 7:59

ad zalednenie

zaladnenie nie je konstantne - plavajuceho ladu v Arktide, najma v lete ubuda, v zime menej. Na Juznej pologuli je plocha zaladnenia je viac menej konstantna (celkovy objem pravdepodobne mirne ubyva). V Arktide ubuda ladu na okrajoch, vo vnutrozemi pribuda....

AA 30.4.2009 7:50

Re: posledne cislo casopisu Nature

ako suvisi princip spojenych nadob s pohybom pevniny voci morskej hladine?

M.Lapin 30.4.2009 7:27

Re: Vplyv Golfského prúdu na Arktídu

Keď poznám relatívnu vlhkosť vzduchu, teplotu a tlak vzduchu, tak nie je žiaden problém stanoviť presne aj mernú a absolútnu vlhkosť vzduchu.

honzak 30.4.2009 7:16

Re: Vplzv Golfského prúdu na Arktídu

abychom si to princi ujasnili (jak praví klasik) - "Vo voľnej atmosfére sa dnes meria kapacitnými snímačmi s presnosťou relatívnej vlhkosti vzduchu lepšou ako +-5% pri teplote vyššej ako -5 °C."

Princip měření kapacitním snímačem je mi jasný, ale základní příspěvek hovořil o ABSOLUTNÍM množství vodní páry. Takže se to přepočítává z relativní na absolutní vlhkost? Je to možné. A jak se to měří když je větší mráz??? Klesne přesnost, nebo to přestane celé fungovat???

Nemohu si pomoct, politická klimatologie je děravá jak ústa staré ženy, jak praví jiný klasik.

L.Metelka 30.4.2009 7:02

Re: doporučuji ctěné pozornosti

Nezažil jsem (a pokud mám informace, tak ani nikdo z kolegů), že by se MŹP nějak snažilo, přímo či nepřímo, ovlivnit to, co nám vychází. Nebo že by finanční příspěvek podmiňovalo určitými výsledky.

M.Lapin 30.4.2009 6:59

Re: Vplzv Golfského prúdu na Arktídu

Meranie vlhkosti vzduchu patrí medzi štandardné meteorologické merania. Pozemné stanice merajú tento prvok celkom presne psychrometrickou metódou alebo kapacitnými snímačmi automatických staníc. Vo voľnej atmosfére sa dnes meria kapacitnými snímačmi s presnosťou relatívnej vlhkosti vzduchu lepšou ako +-5% pri teplote vyššej ako -5 °C. Vlhkosť vzduchu má s teplotou korektnú fyzikálnu závislosť. Množstvo vodnej pary v stave nasýtenia sa zvyšuje o 6% pri raste teploty o 1 °C. Zavoľte v Google "Air humidity" alebo "Water vapor/vapourr". Merania vlhkosti vzduchu sú k dispozícii od roku 1951 pre celú Zem (vrátane voľnej atmosféry do 11 km výšky) a od roku 1901 na mnohých pozemných staniciach. Celkové množstvo vodnej pary v atmosfére sa dá dosť spoľahlivo merať aj pomocou satelitov, údaje sú denne k dispozícii na webe http://oiswww.eumetsat.org/IPPS/html/MSG/IMAGERY/WV062/BW/index.htm

M.Lapin 30.4.2009 6:48

Re: No ale vy klimatologove jste onehdy vyzkoumali,

Teplota severného Atlantiku je už dlhodobo nad normálom, čiže to nesvedčí o zoslabovaní Golfského prúdu http://www.osdpd.noaa.gov/PSB/EPS/SST/data/anomnight.4.27.2009.gif  Populárne časopisy a médiá obyčajne vyberú z vedeckých správ iba senzácie. Poloha a intenzita Golfského prúdu sa neustále mení, je to ako meandrujúca rieka. Musí sa sledovať desaťročia a vyhodnocuje sa priemerný stav.

honzak 30.4.2009 6:34

Re: Vplzv Golfského prúdu na Arktídu

"Treba si uvedomiť, že v Arktíde je v atmosfére málo vodnej pary, v zime iba asi 1-5% z množstva vodnej pary v blízkosti rovvníka" - tak to by mě nenapadlo!  Ale zajímalo by mě, v jakém objemu atmosféry  to měříte a čím. Nasajete odměřené množství vzduchu a vysušíte? Z rozdílu váhjy pak zjistíte absolutní vlhkost onoho vzduchu?

Vyzerá to akosi čudne...

honzak 30.4.2009 6:25

ještě jeden postřeh

doktor Metelka napsal, že většinu prací v oboru klimatologie dělá (on i ústav) ve spolupráci s MFF, katedra meteorologie. Bystřejší z diskutérů jistě hned pochopí, kdo že přerozděluje peníze ze státného rozpočtu pro UK a tedy MFF. Je to ministerstvo školství a tělovýchovy (nebo jak se to aktuálně jmenuje). Kdo tomu ministerstvu vládne? Není to zase ten bursík?

Doktore, svoje finty zkoušejte na nějakého mlamoje a ne na starého chlapa! Já už přežil tolik úžasných objevů a projektů, že za nimi  vždycky hledám prachy pro jejich prosazovatele. Dobrá a užitečná věc se prosadí sama - máte mobil? Asi jo. Musel vás někdo přesvědčovat výhledy do roku 2100, abyste si ho koupil? Nemusel. Stačilo, když poměr výkon / cena dosáíhl přijatelné hodnoty, že?

Závěrem návrh - jistě máte pro klimatologické referenční třicetiletky (např. 1961 - 1990) zpracováno i SKUTEČNÉ kolísání hladiny světového oceánu, že? Tož sem s ním! Odhaduji, že to bude v řádu zlomku centimetrů, tedy v rozsahu chyby měření.

honzak 30.4.2009 6:15

Re: doporučuji ctěné pozornosti

děkuji za informaci  a jsem rád, že jsme došli ke stejným závěrům. Zpíváte (jako osoba i jako ústav) píseň MŽP, neb jeho chleba jíte. Znovu opakuji, že tak je to běžné a nevyčítám vám to,

honzak 30.4.2009 6:11

Re: posledne cislo casopisu Nature

A jak to je s principem spojených nádob? Už zase platí?

honzak 30.4.2009 6:10

Re: doporučuji ctěné pozornosti

blbý soudruhu! Umíš číst, ty shluku proteinů? Několikrát jsem EXPLICITNĚ vyjádřil, že si ČHMÚ vážím a sice jeho meteo části. Dokonce se výsledky jeho měření a předpovědí RÁD řídím. O zrušení ČHMÚ nepadlo ani slovo, ty magore!

Nedělals pro rudé právo, kreténe?

AA 30.4.2009 0:08

posledne cislo casopisu Nature

s priznacnym nazvom - Climate chrunch - dufam, ze sa klimaskeptici dobre bavia...

Petr Kiebel 29.4.2009 23:30

Re: Jo, takze jako obvykle,

S panem Mtelkou bych do háje klidně šel. Alespoň se od něj něco dovím (za což mu děkuju, že ještě nezanevřel na psa), kdežto být v háji s Váma, tak se naučím jen plivat hlouposti.

MR 29.4.2009 23:21

Re: Nějak se to globální oteplování nedaří

to je normální - co podporuje moji teorii je fatální a to je co ne, je vždycky marginální. Takže teď se straší oteplováním, před tím ochlazováním - jsem zvědavý co bude za 20 let (pokud se toho osobně člověk dožije)?  Myslím, že lidé budou mít jiné starosti.

Petr Kiebel 29.4.2009 23:19

Re: Zeptejte se Metelky

..asi tak, i.h. jsem nikde nenašel, čimž se mi potrvrzuje můj názor, že diskuse pod vlastním jménem mají většinou vyšší úroveň...

Petr Kiebel 29.4.2009 23:17

Re: To je nepodstatne.

Myslím, že zatím ješte ne, ZATÍM ještě to jsou jen montovny. Ale do budoucna máte pravdu, čímž se potrvzuje má teorie o zvýšení život.úrovně v "montovnách" a tím pádem i zájmu o ŽP. Př. Malajsie - vyšší život.úroveň - větší zájem o ŽP (zakládání oblastí s ochranou přírody - turismus). Vedle je Indonésie s daleko nižší život. úrovní, kde je ochrana přírody naprosto tragická.

Petr Kiebel 29.4.2009 23:11

Re: Každý se snaží prosadit svoji pravdu

jistě, ale až se přežene blbost s biomasou (či spíš, až se začne využívat v rozumné míře a z rozumných zdrojů), tak tu zůstanou např. auto s nízkou spotřebou či alternativním pohonem.  Fotovoltaika i větrníky mají smysl, ale samozřejmě SVUJ smysl a je nutno vycházet z jejich předností a z jejich omezení. Platí všeho s mírou a v kombinaci s ostat. zdroji má smysl. A jejich přednosti se teprve rozvinou s rozvojem technologií, věřím tomu, že jejich čas alternativních zdrojů teprv přijde.

Nejhorší je, že obchod je globální, znečištění začalo být globální, ale ochrana ŽP bohužel leží na lokálních bedrech  bohatých států. Ale jinak to asi zatím nejde...

Emisní povolenky - myslím dobrá idea - kdo je prase ať platí a tím je nucen omezovat své prasáctví aby tolik neplatil. Kdo není takové prase, ať své povolenky prodá a je tak odměněn...zase - bohužel to nefunguje globálně.

para 29.4.2009 23:11

Re: Každý se snaží prosadit svoji pravdu

K té časové konstantě - o té nepochybuji ale čím to, že je tak proměná. Jednou měsíc dva jindy desetiletí až půlstoletí. Tady něco velmi nehraje - nezdá se Vám to i bez jiných argumentů? Zkuste si porovnat nárůst průměrné teploty se změnami Sluneční aktivity a "konstanty" http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_variation#Solar_activity versus http://www.who.int/globalchange/climate/summary/en/index.html a uvidíte, že až do začátku průmyslové éry tam korelace byla - později už vliv slunce mizí a převažují imise..

Podobně manévrujete i s těmi vekými penězi. Velké peníze bývají pravidelně tam, kde je vydatný zdroj levné energie. Ropní šejkové, Americký zázrak, Putinův Gasprom, uhelná loby.... Podumejte o tom a třeba se toho vyjasní víc. Nabízím tuto stopu http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich nebo http://www.esf.edu/EFB/hall/  Považte také poměry investic padlé na oltář ekonomické stagnace k těm, které se dávají na výzkum GW. Třeba Vás něco na vysvětlenou tohoto všeho napadne.;-)

Honza42 29.4.2009 23:07

Re: To je nepodstatne.

Je třeba Evropa ještě schopna vyrobit mikroelektroniku? Chip do foťáku? LCD ? Už jsem dlouho neviděl jiný nápis než Taiwan, Malajsie nebo Čína. Že to tady zboucháme dohromady, to jo. Ale to, co je na tom to cenný, to dovezeme.

Vynález a vývoj dělá Amerika a výrobu zase Asie.

Petr Kiebel 29.4.2009 23:02

Re: To je nepodstatne.

..zatím co pozoruju, tak např projekty v Emirátech, Číně a pod si sice financují sami, ale na odbornou stránku si berou "západní inženýry".

Honza42 29.4.2009 22:55

Re: Každý se snaží prosadit svoji pravdu

Obrovské investice a výroba (téměř ) nefunkčních zařízení. Fotovoltaika a většina větrníků jsou ekologická zvěrstva.

Emisní povolenky dorazí kupříkladu hutní výrobu v Evropě. Tatáž hutní výroba bude ovšem provozována v Asii PLUS DOPRAVA do Evropy. (Tento stav již nastal)......atd. atd....

Vykácení pralesů v Brazílii, pěstování biomasy a DOPRAVA DO EVROPY, abychom to tady slavnostně ekologicky spálili v autech.

FUJ TAJXL. DU BLEJT.

L.Metelka 29.4.2009 22:55

Re: Jo, takze jako obvykle,

Máte štěstí, že díky své hluboké a důsledné neznalosti věcí, souvisejících s klimatem, si ani neuvědomujete, jaké koniny plácáte. Tak si to užijte...;-D

Honza42 29.4.2009 22:50

Re: To je nepodstatne.

Dočkejte času, nechudneme, protože žijeme na neuvěřitelný dluh. Ale Čína jednou řekne dost. Jen se rozhlídněte, co všechno už v Evropě NEUMÍME vyrobit. A jsou to špičkové technologie, které NEMÁME.

L.Metelka 29.4.2009 22:48

Re: Zeptejte se Metelky

A na WOS jste jako i.h. ;-D

L.Metelka 29.4.2009 22:45

Re: Ja uz jich

Buď je to ten, co roztáčí elektromotory nebo ten, co čte technické normy...

Petr Kiebel 29.4.2009 22:42

Re: Každý se snaží prosadit svoji pravdu

jak?

Petr Kiebel 29.4.2009 22:42

Re: To je nepodstatne.

zas tak bych to neviděl...ten proces je spíš, že bohaté státy přesouvají výrobu do chudých, které se trošku pozvednou, čímž se zvýší cena pracovní síly a výroba se přesune dál. Ti bohatí ale většinou nechudnou...