17.8.2022 | Svátek má Petra


Diskuse k článku

HISTORIE: Německé prokletí

Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočvar 14.5.2022 4:25

Pravoslavný prostor končil ve středověku u Nižného Novgorodu - s Ruskem se rozšířil až k aljašským indiánům. Řecké pravoslaví se šířilo ke Slovanům, a to, že historicky spíš ztrácelo, bylo dáno hlavně nezdary Byzantské říše, k nimž pravoslavná arogance přispívala.

V. Pavelka 13.5.2022 9:51

Ale všechny ty živly jsou doma právě v EU ? A podobná mentalita má to správné podhoubí pod Bruselem ! Ta mega korupce v platech a podpoře všem těm kteří naskočili na nový socialismus v EU, je evidentní EU8-o Proto to zmatené vedení ,ty hloupé nápady s převýchovou mládeže každá skupina se snaží příjít s něčím destruktivním . To nás všechny poraní a zničí , to není pokrok , to je zpátečnictví !EURv

J. Herink 13.5.2022 8:27

Ty palce patří paní Lukešové a Laurencikové. Vřele souhlasím! Jinak diskutujících je moc, tak jenom dodávám, že diskutovaný problém se bohužel netýká jen Německa. Hlavním šiřitelem je "Brusel".

J. Herink 13.5.2022 8:21

R^R^R^

V. Pavelka 13.5.2022 8:16

CNN a jejich ideologie ,Příběhu ! Vše musí mít příběh ! Každá idiocie !

V. Pavelka 13.5.2022 8:11

Ale zůstává ve svém rámci ? A na rozdíl od západního křestanství nemá expanzní naturel ! Je, tak jako Řecké pravoslaví uzavřeno do svého prostoru..

V. Pavelka 13.5.2022 8:01

Němci by se měli zastat Ruska , před mediální histerií a vybičovanou nenávistí kterou západ rozpoutal ,proti Putinově původně dobře míněné pomoci Ukrajině ,( Kterou měl na práci Zelenský a stal se jen beranidlem západu proti Rusku ), Ale naprosto zpackané až diletantské vstoupení na Ukrajinu Zelenský využil maximálně !

J. Plzák 12.5.2022 16:41

Němci ignorují jeden nevyvratitelný fakt: hodně lidí, hodně geniů i volů.

J. Plzák 12.5.2022 16:38

Nezaškrtl jsem žádost o zasílání reakcí. Tak že předchozí znovu.

J. Plzák 12.5.2022 16:36

Tak bych řekl, že článek se snaží navodit dojem vědeckosti a nevede se mu to.

Přitom stačí tak dvě, tři věty: Protože je Němců hodně, v Evropě nejvíc, trpějí představou, že jsou i nejchytřejší a vůbec nej.

Z toho pramení všechny potíže jejich sousedů, Evropanů, s nimi.

J. Prikner 12.5.2022 10:26

Poslední německý exces je zelená myšlenka Green Deal. Následná katastrofa předčí všechny předešlé excesy německé politiky.

J. Berka 11.5.2022 20:46

Hodnotu lidského života nelze vyjádřit v penězích, ale je možné peníze "hodit na stůl" a mít alibi. To jsou asi meze, přes které se myšlení některých lidí nedostane. Lidé jako paní Rybnická nebudou nikdy schopni sebereflexe.

E. Tkadlec 11.5.2022 18:26

Skutečný problém Němců je kulturně hluboce zakořeněný levicový kolektivismus, který rodí jen diktatury různého typu (dělnickou, nacistickou, liberálně demokratickou). Který rodí osobnosti jako Marx, Engels, Habermas, Marcuse, Adorno, Fromm a další. A protože německý živel tvoří velký celek, je tím vždy postižena celá Evropa. Německo je především silný stát. Občan se tam stále hledá.

P. Hatina 11.5.2022 13:37

Sice velice zajímavá a komplexní úvaha. Ovšem je nutné si vzít do úvahy i další příčinu.

Že po druhé světové bylo Německo rozděleno. Ta západní část (SRN) byla skutečně "denacifikována", tedy že generace národních elit spojených s Hitlerovým nacionalismem byly odstaveny od vlivu ve společnosti. Něčím se ta prázdnota vyplnit musela.

Ovšem, ta východní část (NDR) připadla pod správu a vliv, říše hodné toho jména , totiž komunistického SSSR. A že ke spojení těchto zcela ideově rozdílných států došlo až v roce 1990.

A že tedy navíc, období zvýšené imigrace posledních dekád bylo za vlády "Mutti Merkelové", původem a výchovou právě že z komunistické NDR (s nějakým dalším vlivem její rodiny) , která si k sobě přetáhla svoje, podobně (jak?) smýšlející elity.

Co z takového ideologického guláše vzešlo, to snad budou analyzovat až další generace historiků, a kdoví co se ještě z dnes uzavřených archivů vyhrabe..

M. Vavra 11.5.2022 10:18

R^

D. Stirsky 11.5.2022 5:49

Toto mudrování tu již bylo vcera. Za výraz příběh bych už dával pokuty.

J. Kočvar 11.5.2022 0:14

Pocit nadřazenosti v ruské kultuře vyplýval do značné míry z pravoslaví a nalezli bychom ho už v Byzantské říši, takže k tomu náboženství naopak přispělo. I mezi proudy, z nichž se v současnosti slévá ruská státní ideologie, má pravoslaví silnou úlohu.

K. A. 10.5.2022 20:29

Myslíte dobový tisk z hitlerovského Německa nebo Henleinovy strany? To je hodně objektivní. Spíš by to měl někdo z historiků vypočítat. Nedivil bych se, pokud by se vláda nechovala úplně fér, takových drobných i větších schválností bylo z obou stran dost. Němci za Rakouska dělali i horší věci a nikdo z Čechů jim to dneska nevyčítá. Dávat ovšem vládě zodpovědnost za krizi v Sudetech je hodně silné kafe. Vím o případech německých firem, které dostaly státní zakázku přednostně před českou firmou. A hlavní důvod, proč byla krize v Sudetech těžká, je znám: Převažoval tam lehký exportní průmysl a všechny země v té době zaváděly cla, takže výroba na export propadla nejvíc. Ve vnitrozemí bylo více zemědělské výroby, přičemž celosvětově platí, že zemědělských oblastí a zemědělských států se krize dotkla méně, což nejspíš souvisí s tím, že jíst se musí. To ale neznamená, že by na tom byl dělník v Praze líp než dělník v Liberci.

(Předpokládám, že jste nechtěla říct, že v Sudetech byla zaměstnanost nesrovnatelně vyšší. Tím byste si asi trochu protiřečila.)

H. Lukešová 10.5.2022 20:14

Při vší nejvyssi ucte Vám nerozumim, Vy považujete za chybu odškodnit přeživší obětí holocaustu ? Nejprve Němci zbavili Židy všech práv, pak jim zabavili všechen majetek a nakonec jich miliony vyhladili.

A Vy myslíte, že peníze dokáží plně nahradit lidský život. Nacisté Židům více vzali, než vrátili. Nabízí se otázka, jakou hodnotu má lidský život.

H. Rybnická 10.5.2022 20:06

Takže se, jak se v němčině říká, tak dlouho vypláčou nad nespravedlivostí světa, hlavně tedy SRN-politiků, až je jim lépe, aniž by něco změnili. Jen mne trochu zaráží, jak se tady - jen na příklad - cudně mlčí třeba o výši odškodnění které SRN poskytuje obětem Holocaustu. A dalším.

D. Laurencikova 10.5.2022 18:48

Takove informace lze zaslechnout dokonce i v nemeckych jednostranne zamerenych zpravach. I tam to priznaji. Clovek se pta, jestli vlastne trestame Rusko, nebo sami sebe. Nasi politici jsou bohuzel vysledkem dlouholeteho negativniho vyberu. Musim to rict jeste jednou: Zdravy rozum je na Zapade na indexu.

D. Laurencikova 10.5.2022 18:43

Nechapu, co nechapete. Vyjadruji se k clanku, o kterem se tady diskutuje. To je smyslem diskuzniho fora. Co vy si myslite, ze tady vlastne delate?

H. Lukešová 10.5.2022 18:01

Tak na diskusním fóru, paní Rybnická, diskutéři spolu většinou diskutují vzájemně mezi sebou, přesvědčují se, souhlasí a nebo polemizují spolu a také se zabavují, krátí si čas, aniž by psali dopisy politikům, samozřejmě ani většina politiků diskusní příspěvky pod internetovými články nečte...

H. Rybnická 10.5.2022 17:20

Trochu by mne zajímalo milé dámy, o co Vám vlastně jde. A pokud vám jde o politické zaměření dnešní SRN, případně o její problémy, tak byste se měly obrátit na patříčná místa, tedy napsat slušný dopis panu kancléři, velvyslanci atp. Jinak se obávám, že se jedná o hromadu paných slov. Asi jako kdybych se já rozepisovala o prohřešcích české diplomacie.

H. Rybnická 10.5.2022 17:13

To je sice pravda, ale československá vláda doložitelně právě v krizi nechala sudetské Němce na holičkách. Zaměstnanost byla nesrovnatelně vyšší než ve vnitrozemí, stát upředňostnoval české firmy velkými zakázkami atp. Potřebujete jen číst dobový tisk.

K. Filip 10.5.2022 16:51

Parádní článek. Mám tam rodinu. Hodně to sedí.

H. Lukešová 10.5.2022 15:06

Tady je článek, jak je to s tou izolací Ruska doopravdy je...

Americký ekonom Jeffrey Sachs připomněl, že při hlasování o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva tento krok podpořilo 93 zemí, z ostatních států 24 bylo proti, 58 se zdrželo a 18 nehlasovalo. V této stovce zemí přitom žije 76 % světové populace. „Sečteme-li všechny země a regiony, které na Rusko uvalily sankce – USA, Velká Británie, Evropská unie, Japonsko, Singapur, Austrálie, Nový Zéland a hrstka dalších, jejich celkový počet obyvatel činí pouhých 14 % světové populace“.

Z výše uvedeného tak lze zejména odvodit, že ekonomická izolace Ruska pomocí sankcí, které na Rusko uvalil Západ, nemá velkou naději na úspěch. Rusko například může kupovat západní technologie přes Kazachstán, který pevně podporuje postoj Ruska ve Společenství nezávislých států a Rusko nedávno Kazachstánu pomohlo při nepokojích.

https://pravyprostor.net/valka-na-ukrajine-obe-strany-se-obvinuji-z-nacismu/

V. Církva 10.5.2022 14:48

Bůh není relativní. Prostě je nezávisle na našich názorech a jeho výkladech. Církev nebo víra už relativní být můžou a můžou tak být ideologie či dokonce náboženství bez Boha.

Když jsem zmínil Boha nemyslel jsem jen nějakou představu boha kterou si každý tvoří podle sebe. Měl jsem na mysli Stvořitele a zákonitosti nezávislé na mysli člověka.

Je samozřejmě pravda že lidé běžně za víru v Boha vydávají věci, které s Bohem nemají nic společného.

D. Laurencikova 10.5.2022 14:43

Mila pani Lukesova, z primitivnich urazek hloupych lidi si nic nedelejte. To neni o vas, co rikaji, to je o nich.

Rusko-Ukrajinska valka neni ani "moje" valka. Je to de facto mocenska valka mezi USA prostrednictvim Ukrajiny a Ruskem. Valka o hospodarske a vojenske sfery vlivu. Nechapu, jak si mohlo tolik lidi nechat namluvit, ze JE to jejich valka.

V Nemecku bubnuje strana Zelenych- "pacifistu" a tech, kteri odmitaji i vojenskou sluzbu pro vlast, do boje ze vsech nejhlasiteji. Vsechny principy hodili Zeleni za hlavu, na klimatu najednou uz take vubec nezalezi. Zbrane, zbrane, zbrane! Nic jineho najednou neuslysite. Vsechno pro "slavu Ukrajine", zatimco Deutschland nechaji klidne verrecken, tedy zdechnout! Riskuje se hospodarsky krach a uklani se pred islamisty v Kataru a v Emiratech, kde "lidska prava" v nasem smyslu neexistuji, az po vedome riziko treti svetove valky. Nase minisryne vnitra, Nancy Faeser, nabada lidi, aby si udelali zasoby ca. na 10 dni, konzervy, voda, svicky.... atd. Pocita se asi uz s nejakou katastrofou, minimalne nejaky ten Blackout.

Kazdy napul normalni clovek pritom musi vedet, ze porazit atomovou velmoc Rusko nebude mozne a ze mir v Evrope, bez involvovani Ruska, take nebude mozny.

Uz timto zjistenim jsem se pro ty mene dusevne vybavene stala take tim, cim nazyvaji vas. Vlastne ne. Protoze kdyz oni ukazuji jednim vystrenym prstem na nas, tak ukazuji zarovem tremi prsty te same ruky sami na sebe ;-).

H. Lukešová 10.5.2022 13:47

Stejně si říkám, co se děje, že redakce Neviditelného psa neotiskla nové články. Jinak Vám řeknu, že se už raději vyhýbám hodnocení rusko-ukrajinské války, mě nejvíce dojímá izraelsko-palestinský konflikt a v něm zavraždění Izraelci.

Pro některé málo podporuji Ukrajince a pro jiné naopak jsem proti-ruská a nemám ráda Rusy. Být označena za russo-filcku nebo banderovku-nacistku mě nebaví a je to pro mě velmi únavné.

Ale já nejsem ani jedno ani druhé. Tato válka je strašná, je mi líto zabitých Ukrajinců, Rusové na Ukrajině nemají co dělat, to naprosto chápu, nicméně mou válkou tato rusko-ukrajinská konfrontace není.