7.10.2022 | Svátek má Justýna


Diskuse k článku

HISTORIE: Německé prokletí

Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 9.5.2022 14:17

Je to sice už 25 let, ale z historického hlediska ne až tak dávno. Syn byl v horním Rakousku pracovat v horském hotelu, kde se mj. organizovaly srazy různých spolků. Na vlastní oči jednou viděl, jak večer, když se nalili, a byli to lidé středního věku, hajlovali a zpívali odpovídající "šlágry".

Jo, a současná EU? Vždyť je to 3. říše 2. generace. Němci byli k míru donuceni, ale pak zjistili, že není třeba národy zotročovat a vozit na práci k nim. Práci vyvezou, za odměnu dají jíst, slevy v řetězcích, nějaké ty chaloupky, bazénky, v TV přiblblé seriálky, v létě někam přismahnout zadek k moři, a otročí se za třetinu jejich mzdy zde a přitom ještě ničí naše příroda.

To Áda nevymyslel.

J. Farda 9.5.2022 13:59

A je jich už téměř cca půldruhé miliardy ...

T. Krystlík 9.5.2022 13:07

Vypíchněme tedy hlavní bláboly pana Votruby. „Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem. V 19. století začínají Němci pociťovat neexistenci vlastního národního státu jako nedostatek. Německo se nazývá říší i národním státem zároveň. Německé poučení z druhé světové války vede Němce k tomu, že chtějí omezit státní suverenitu České republiky, Polska, Maďarska a dalších zemí! Tak nás ostatně Němci stále vnímají – dříve nás považovali za méněcennou rasu.

F. Zrcek 9.5.2022 12:16

Je to blábol, a dokonce zkopírovaný dvakrát. Autor zřejmě navazuje na německé filozofy - co je pod 500 stránek, to není dílo.

Jinak - Prusové nejsou Němci, respektive Germáni. Jsou to poněmčení Baltové.

A za druhé - to, co má autor za německé "špecifikum", to platí rovným dílem pro rusáky. Akorát kvůli své poloze, celkově otročtější povaze, nevzdělanosti a negramotnosti historicky zůstávali mimo Evropu. Prolomit se jim to částečně podařilo až v 19. stol, ale pokus se nezdařil.

H. Rybnická 9.5.2022 12:13

Pan9 Lukešová nezlobte se, ale trochu mi jdou ty stereotypy na nervy. "Nacistické" Německo se stalo nacistickým protože se už před a hlavně po nástupu Hitlera podařilo poměrně rychle zlikvidovat - početnou - německou opozici a německé demokraty. Už jsem to tady stokrát opakovala, že na př. sociální demokraté hlasovali jednohlasně proti zmocňovacím dekretům. Byli za to patřičně pronásledování. stovky se - zavčas - uchýlili do zahraničí ostatně i do Československa. Už od první světové války platí (i když s pro a con) Výmarská republika jako demokratický stát. Byla bych moc ráda. kdyby se všichni ti velemoudří rádobydějepisci pokud píší o Německu trochu opravdu do věci zahloubili. A nekecali takové nesmysly jako pan autor.

H. Lukešová 9.5.2022 11:48

Tak je skutečně pravdou, že západní mocnosti a Sovětský svaz bojovaly proti nacistickému Německu, porazily ho a nakonec západní spojenci, zejména Američané, zahájili program "denacifikace a převýchovy"...a převychovali Němce z nacistů na demokraty...

T. Hraj 9.5.2022 11:27

Asi platí za slovo.

J. Nevrkla 9.5.2022 11:25

Ano, zase už je to chytá, jsou pro nás nebezpečnější než kterýkoliv jiný národ.

H. Rybnická 9.5.2022 11:25

Mýlíte se pane Hraji.

T. Hraj 9.5.2022 11:24

Ten nacionální socialismus byl ukončen zvenčí. Stejně tak byla Německu zvenčí vnucena i demokracie.

T. Hraj 9.5.2022 11:22

Není nad kvalitní a přínosnou kritiku.;-D

T. Krystlík 9.5.2022 10:49

Je strašlivé, že 77 let po konci německého nacionálního socialismu někdo může stvořit takový blábol!

H. Rybnická 9.5.2022 10:40

Ježíšmarja to je kecání a ještě všechno tuplovaně.. A tucet velectěných spoludiskutujících na to "hópne jako na špek" jak se říká u nás na Moravě.

I. Schlägel 9.5.2022 10:36

Tipnu si, že kdyby se článek pokrátil přesně o polovinu, vše podstatné by v něm zůstalo.:-) Autorovi díky za informace.R^

M. Krátký 9.5.2022 10:35

opakování matka moudrosti !!!!!!

K. Káš 9.5.2022 10:34

R^;-)

M. Krátký 9.5.2022 10:34

V principu jasné ano, ale oni ten pořádek dotahují do konce - tudíž cestou likvidují ty, kteří se nepodřídí jejich systému a šup - pak se začne střílet čím dál větší ráží - je to stádo - ne národ !!!!!!

F. Navrátil 9.5.2022 9:21

O tom, zda se národní stát stane velmocí, rozhoduje podmanění a odnárodnění menšin. Nátlakem nebo ohněm a mečem. Tak V. Británie likvidovala Skoty, Velšany nebo Iry. Francie Normanďany, Bretonce či Akvitánce. Španělsko Katalínce, Basky nebo Maury. Německá pozice není nijak odlišná, pouze se nechtělo spokojit s prostorem mezi Francií a Ruskem. Německo své geopolitické záměry nezměnilo. Ovšem pokud ovládnutí Evropy prostřednictvím EU je pro něho velkým soustem, kterým se patrně potřetí v řadě zalkne.

T. Hraj 9.5.2022 9:19

"dříve nás považovali za méněcennou rasu, dnes za méněcenné rasisty"

Tento bonmot geniálně vystihuje hluboko zakořeněnou německou víru ve vlastní nadřazenost. Pocit nadřazenosti má mnoho mocností. Například o Angličanech se říká (zcela pravdivý) vtip: "Všechny národy na světě si o sobě myslí, že oni jsou ti nejlepší. Kromě Angličanů. Ti to vědí."

U Němců se ale nadřazenost snoubí se stejně zakořeněnou stádovitostí. Jednotlivec a jeho svoboda nejsou pro Němce žádnou hodnotou. Netvoří základ společnosti (jako u Anglosasů). Naopak. Stát a celá společnost se v jejich představách tvoří odshora, nikoli spontánní interakcí svobodných jednotlivců. Všespolečenské dobro rýsují autority. Protivit se autoritám (projevovat svobodu myšlení) je tak nejen škodlivé (je to sypáním písku do namazaného soukolí), ale je to v jejich očích přímo nemorální.

A dejme si pozor na Číňana. Má to v hlavě nastaveno velice podobně, akorát to má na druhou.

T. Klíčník 9.5.2022 8:58

Německo je prokletím především pro své sousedy.

R. Langer 9.5.2022 8:01

Už není potřeba, svou práci soudružka Merkelová z NDR odvedla nadmíru dobře. Teď se na chvilku stáhne do ústraní... ;-)

J. Zeman 9.5.2022 7:42

Když jsem kroutil hlavou nad německými specifiky, když to nazvu zdvořile, tak jsem udělal chybu. Nehloubal jsem až tak daleko v historii. Ale autor mi odkryl "gentickou výbavu" jejich smýšlení. Nyní mi už nepochopitelné dává jasný smysl. A genům po předchozích generacích neutečeme. Táhneme si je v sobě ať se nám líbí nebo ne. V tomto případě ježí vlasy známá pravda. Kdo se z historie nepoučil, bude si ji muset zopakovat. Už se na tom pracuje. Taže velký dík autorovi. Jen copy & paste se musí používat s rozmyslem ...

R. Meišner 9.5.2022 7:21

shrnu článek jednou větou. Němci šli vždy za svým vůdcem jak vosa za bonbónem--byť by to byla cesta do pekla. dnes žádného vůdce nemají (Merkel skončila) , proto to jejich lavírování. ale on se zas někdo najde, nebojte. 8-o

J. Krejčí 9.5.2022 7:11

Každé poučení z historie je k něčemu dobré, jen bych připoměl, že žádná ze současných spolkových zemí Německa nemá ve svém názvu zmínku o Prusku- zasloužený výsledek prušáctví, Češi o něm věděli své už dávno, na rozdíl od předáků Sudetských Němců, kteří se v něm rádi viděli.

J. Nevrkla 9.5.2022 6:57

Dobrou úvahu o tomto tématu kdysi napsal Ladislav Jakl.

Popisoval Němce jako lidí, kteří mají rádi pořádek. Proto si prvně vytvoří pořádek v kuchyni, pak v celém bytě, pak na zahradě. Když je pořádek tam, jdou ho dělat za hranicemi své zahrádky, na ulici a náměstí. Problém je, že se tam nezastaví a za chvíli chtějí dělat ten svůj pořádek za hranicemi své země. A v tom je jejich největší nebezpečí...

R. Voráček 9.5.2022 6:27

Velký dík autorovi, článek mi velmi pomohl mnohé pochopit a vysvětlit. R^

V. Havelka 9.5.2022 5:38

Pil jsem a taky ho tam vidím 2x.

R. Langer 9.5.2022 5:33

Inu, Němci nedělají malé chyby. To je známá věc... ;-€

T. Hamet 9.5.2022 3:09

Je tam dvakrát. Někdo v redakci slaví 9. květen předčasně.

T. Kohout 9.5.2022 2:41

Není tam ten článek 2x? Nepil jsem, ale vidím ho tam 2x.