26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FILOSOFIE: Běh (?) času

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vobčan 24.11.2007 11:09

Re: Cas bez hmoty neexistuje.

To, že čas bez hmoty neexistuje, je samozřejmě nasnadě. Ale šel bych v tom ještě dál. To, že jsem slovo čas v jiném diskuzním příspěvku  vložil do uvozovek, má v kontextu svůj význam.

vobčan 24.11.2007 10:36

pan fyzik nemá smysl pro humor, toť tedy ostuda

... ále no ták, nač ty skorovulgární gesta přes smajlíky! To jste fyzik, když nemáte smysl pro humor?! ;-) Tákový suchar! Vždy't všechno je jen taková "komedie" - čas i prostor. ;-D

Navrátil Josef 24.11.2007 10:35

Re: Re: Re: Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Zephire :

Čas neběží ale my běžíme po něm … a to tak, že když se z této trajektorie časového posunu spustí tři složky na tři časové osy totožné se třemi časovými dimenzemi, tak jsou kupodivu ty tři složky stejné, o stejném intervalu, ale … ale např. víme, že při dilataci času na raketě se interval časový ukrajovaný raketou mění a to ve směru pohybu. V ostatních dvou směrech zůstává tempo odvíjení časových intervalů“ stejné…jen do třetí dimenze se tempo, čili tiky, čili intervaly mění. Představíš-li si to ke kouli, že by se jeden poloměr měnil, pak je to elipsa, a změní-li se ten poloměr-interval na nekonečně velký, tak je to paraboloid…jenže to tak je pro pozorovatel-pozemšťana když snímá tři intervaly a z toho jeden je jiný, kdežto „na raketě to není paraboloid“ ale stále koule.

Navrátil Josef 24.11.2007 10:26

Re: Re: Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Zephire :

 

Délka je veličina a ta realizuje své dimenze ( nejznámější dimenze jsou tři : délka, šířka a výška, kde to slovíííčko „délka“ s malým „d“ je dimenze, a je to slovíčko čistě historicky náhodou stejné jako název pro veličinu „Délka“ ) Totéž pro veličinu „Čas“ i tato veličina realizuje své dimenze ( ke dnešku neprobádané tři dimenze, které nemají název, proto je označme t(1), t(2), t(3) ). Takže když si náš mozek myslí, že my-bod-Zem stojíme, jen čas běží, je to jen fixe : Zem nestojí, ona se vesmírem posouvá-přesouvá „po“ délkové dimenzi a tím ukrajuje intervaly. Totéž o >čase<. Čas jakožto veličina ( i některá z jejich dimenzí ) stojí, ale my se po té dimenzi pohybujeme a tím „tikáme“, tím ukrajujeme intervaly na časové dimenzi a tím čas „běží“. A běží do tří časových dimenzí stejným tempem, což sice vypadá jako záhada ale určitě se to vysvětlí proč tomu tak je.

Navrátil Josef 24.11.2007 10:10

Re: Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Zephire, jednou přijde čas kdy budeš muset pochopit, že veličina „délka“ sama nic neměří a sama nedává lidem vzdálenosti, sama nikam se nevzdaluje a sama prostě neměří šířku paneláku. Veličina „Délka“ je jedna věc ( ta pak má dimenze, které také samy nic neměří a neudávají ) a druhá věc je kdo-co se po té délce pohybuje-posouvá a tím že ten bod ukrajuje na dimenzi intervaly. Jednou to budeš muset pochopit. Až to pochopíš, pak si uvědomíš totéž o čase : čas je veličina, která sama neběží ( délka sama nedélkuje, sama neuvádí interval ) a že „na veličině Čas“ běží těleso ( nebo prostě hmotný bod ) a ten „vyrábí“ čas ( s malým „č“ ) čili ten vyrábí intervaly, tok intervalů, čili odvíjení „na tom Čase“, na veličině když někdo ukrajuje to je pak onen čas-stárnutí které pociťujeme. Čili „čas“ a „Čas“ jsou dva různé pojmy. Totéž jako je rozdíl mezi „Délkou“ veličinou ( délková dimenze ) a délka-vzdálenost sama.

Navrátil Josef 24.11.2007 9:56

Re: Re: škvarky v pohybu

...no vidíš Srno, kolik lidí ve světě už opsalo ode mě mou hypotézu o vícedimenzionálním čase ... já jí propaguji už 26 let. A na internet jsem jí poprvé umístil v roce 1998.

Navrátil Josef 24.11.2007 9:08

Re: Tak ještě jednou, abyste to vyplývání pochopil i Vy

Ano, pohyb bodu-objektu nemůže být tam kde není časoprostor. Dovedeme-li si představit prostorovou síť 3D bez újmy na rozumu, pak podobná sít 3D časových dimenzí nám „ničí rozum“ Pohyb bodu, posun bodu „po délkových dimenzích“ a tím ukrajování intervalů délkových na délkové trajektorii nám nepůsobí „mozkový“ problém. Intervaly tohoto pohybu můžeme pak spouštět jako složky na každou ze tří dimenzí délkových. Soustava 3D „stojí“, bod koná „cik-cak“ pohyb. U času je to naopak : sice také bod-těleso provádí posun „po časové trajektorii“ a tím ten bod ukrajuje časové intervaly, ale …ale zde spouštění změny posunu, pozice bodu do tří časových složek je takové, že vždy každý ze tří složek je stejná, má stejný interval. Čili cítíme do všech tří stran délkových stejný tok, tempo odvíjení času. Jak se to dá vysvětlit ? Jedině tak že bod-těleso se posouvá „po časové trajektorii“ ( nepravidelným tempem ) ale není pevná 3D časová soustava, ta se natáčí stále tak aby ty tři složky byly stejné. U pohybu bodu v  systému 3D délkových dimenzí ( v prostoru ) „soustava stoj a bod dělá posuny cik-cak“. Kdežto u pohybu v systému 3D časových dimenzí ( v časoru ) „soustava se natáčí“ k posunu bodu po časové trajektorii tak aby stále byly tři složky stejné, stejně velkého intervalu.  Proč tomu tak je u času pro Zemi, to nevím…že jsou všechny tři složky času stejně velké a tím se nám zdá že čas běží stejným tempem do tří délkových dimenzí.

vobčan 24.11.2007 2:21

škvarky v pohybu, 3,14-mezony jsou v klidu & scholastické mudrování

... a nedá a nedá a nedá s těma verbalizmama pokoj! Chtělo by to nějaký řádný metafyzický vnor ... ev. v jiném případě nalít min. litr 65 % slivovice do hrdélka. ;-);-D To by nám pak étérek houstnul, a fázová transformace a kondenzace by tvořily novou superhmotu. A nějaká ta černá díra by se taky třeba našla (včetně pozdní konvergence). 8-o

Observační perspektivy - jj, ty znám a nadšeně vítám. Zvláště když už h...o olizuje trenky. ;-P

tony 24.11.2007 2:16

Cas bez hmoty neexistuje.

Tento fakt zde spravne pochopil pouze Maximus a castecne vobcan.

Zbytek diskuse odpovida primerene hodnote clanku. ;-)

ZEPHIR 24.11.2007 2:13

Re: Re: Re: Podobně jako hmota..

..se vyvíjej i živý organismy a lidská společnost. Např. boháči maj tendenci kolem sebe soustřeďovat další majetek podobně jako biosféra hromadí fosilní paliva,  hvězdy kolem sebe štosujou planety nebo gravitační čočky fokusujou energii.

V zásadě jde o stejný evoluční jevy, jejichž shodným rysem je, že vlastně působěj proti směru termodynamický šipky času, ale jen zdánlivě, protože jsou balancovaný difůzívním rozpouštěním miň koncetrovanejch struktur. Čili zatímco boháči bohatnou, zbytek světa ještě víc chudne, přírodní zdroje se postupně vyčerpávaj, Slunce vyzařuje svoji energii a hmota v celým vesmíru se postupně přeměňuje na záření. To proto, že vesmír jako celek houstne, expanduje a rozdíl mezi hustotou energie a vakua se postupně snižuje. Probíhá difůze tak dlouho, dokud část vesmíru najednou neimploduje vlastní vahou jako kolapsar, čimž v něm vznikne nová generace hmoty.

vobčan 24.11.2007 2:07

Re: Re: čas není...

... paličáku jeden! ;-);-P;-D ... hyň sa hukáže! ... a pak 8-o

ZEPHIR 24.11.2007 1:53

Re: škvarky v pohybu

To je taky zajímavej rys éterový teorie. Když éter houstne, probíhaj v něm fázový transformace, kondenzace a tvoří se nová hmota, která po čase tvoří totéž. Hmota vesmíru tím neustále roste a stlačuje se. Současně se tam zpomaluje šíření energie: tlak je sice vyšší, ale přenáší se čím dál pomalejc. Je to jako když uprostřed černý díry zkondenzuje další: budou postupně čim dál hustčí a budou se vyvíjet podobně, ale přece pokaždý trochu jinak, obvykle složitějc. Veškerej fígl je v tom, pokusit se odhadnout, kam bude konvergovat chování tak hustý hmoty, jakou si jen dokážem představit. Kupodivu bude chování takový hmoty čim dál složitější a obtížnejc rozeznatelný od chaosu. Dokonalá inteligence z našeho hlediska může vypadat jako dokonalej chaos.

Dá se to přiblížit stylem, jaký asi tak lidský počínání sledujou naši zvířecí miláčkové: pobíháme po ulici sem a tam, nakukujem do výkladů a obchodů, vylízáme ven, zjevnej smysl to nemá. A v tom je tak trochu zádrhel v našem vnímání chaosu a inteligence: jsou to duální jevy, který se lišej úhlem pozorovatele stejně jako se liší třeba černá díra: zvenku prťavej objekt. Vlastně skoro bod, ovšem tak hustej, že se v něm energie šíří nekonečně pomalu. Tudíž je uvnitř spousta místa pro celej vesmír. Základním rysem éterový teorie je dualismus observační perspektivy.

ZEPHIR 24.11.2007 1:41

Re: čichněte k éteru a bude to hned jasné :-)

(Y)

ZEPHIR 24.11.2007 1:38

Re: čas není...

To co podle vlnový teorie éteru určitě EXISTUJE je každej kauzální gradient éteru. Prostě časoprostorová řada inerciálních artefaktů (předmětů a/nebo jevů), mezi kterou existuje kazuální souvislost, která se projevuje periodicitou.

Nejsouvislejší a nejkauzálnější artefakt je vlnění, podle kterýho má vlnová teorie éteru svý jméno. Vlna je jev, jehož existence je naprosto zjevná, tudíž věčná. Taky proto má současná fyzika nechuť ke zkoumání neopakovatelnejch jevů: co se neopakuje, prostě nejde prokázat, čili sama existence takovýho předmětu či jevu zůstává sporná. Chaotický neuspořádaný nápady a výkřiky v téhle diskusi jsou atemporální a jejich význam rychle zanikne v šumu.

ZEPHIR 24.11.2007 1:29

Re: Re: Současná fyzika

Ano, takhle je definovaná termodynamická šipka času. Nicméně ve vesmíru probíhaj samovolně i negentropický jevy, jinak bysme tu totiž nebyli. A ty se termodynamický šipce času vymykaj. Vlnová teorie éteru popisuje vznik a vývoj vesmíru jako dynamickou rovnováhu dvou kauzálních jevů: difůze a vlnění, popsaný vlnovou rovnicí.

Inerciální difůze je typicky termodynamickej jev: rozmazává gradienty ale na to spotřebovává čas. Každá difůze totiž nějakou chvíli trvá. Vlnění naopak gradienty vytváří, ale spotřebovává na to čas, kterej nahromadila difůze. Podle mě to funguje to přibližně takhle: když se do éterový pěny uvede energie ve formě vlnění, třeba jen na okamžik, pěna v tom místě zhoustne. Zahuštěný místo se chová jako čočka a soustřeďuje do sebe další vlny energie na úkor svýho okolí, který se tak stává postupně chaotičtější.

Díky tomu vesmír samovolně rostě a zahušťuje se, dokud vytvořený gradienty nezhoustnou natolik, že začne převládat difůze, která termodynamickou šipku času obrátí a začne zase gradienty rozpouštět na chaos. V praxi oba procesy probíhaj současně na různých úrovních časoprostorový pěny.

vobčan 24.11.2007 0:53

Re: Re: čas není...

Až třeba dojde fyzika k finální teorii, že v podstatě vůbec "nic není" (ach ta kouzelná čeština - negace-negace), tak to bude vypadat všechno jinak. A dost možná, že je všechno opravdu dost jinak, než si myslíme. Nějaké koketérie s tímto třeba Fritjof Capra (Tao fyziky) a další.

Někteří vědci lupli LSD a celý fyzikální model založený na matérii, potažmo na různých těch "virtualizačních" úvahách (jak říkám těm novým teoriím), se jim rozpustil jak cukr ve vodě. Ale lze to i bez berliček - proto říkám: "čas není".

Liberta 23.11.2007 23:48

Re: Současná fyzika

Pro mě má význam hlavně ten čas, co ho furt nemám ;-D

Liberta 23.11.2007 23:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otázkou je

A teď totéž zkuste aplikovat na "prostor". Dojdete nespíš ke stejnému výsledku- prostor je existence :-). A já si myslím, že je to špatně obojí :-/

Navrátil Josef 23.11.2007 23:33

čas je stavebním kamenem hmoty

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/h/h_086.doc  - citace J.D.Barrowa které se váží k času

ZEPHIR 23.11.2007 23:24

No a teď už je jasný, co je to čas: Je to existence

Neni důležitý, co je co, ale co se z takovýho poznání dá odvodit. To je hloubka filosofie.

Když budem mít dvě definice času a z druhý se dá odvodit víc testovatelnejch předpovědí do budoucna i do minulosti, který definici asi tak dáme přednost?

Lucifer 23.11.2007 23:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otázkou je

Ještě bych si dovolil jeden literární dovětek. Už nevím, kde jsem to četl a kdo je autorem, ale zní to asi takto:

Čas spí, když bdíš, a bdí, když spíš.;-)

Lucifer 23.11.2007 22:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otázkou je

Hypotéza "Budiž světlo" možná není až tak pomýlená. Už někdy na gymplu jsem měl takovou teorii: Představte si vesmír, jako je náš, jeden z mnoha či nekonečna vesmírů. V tom vesmíru časem vznikne inteligence a časem vyplní celý vesmír. Nakonec je vesmír jedna velká superinteligence. Vývoj se skončil. Superinteligence ví, nebo alespoň doufá, že musí existovat nějaká cesta dál (do vesmíru nad vesmíry), ale protože vyčerpala všechny možnosti a je na konci, tak jediný způsob, jak jít dál, je zkusit to znovu. Rozložit se zpět na prvočinitele a zkusit se sestavit znovu a jinak.

Uznávám, byla to pohádková dětská představa. Jiná představa může být, že náš vesmír byl stvořen nějakou inteligencí zvenčí. A nemuselo to být záměrně. Třeba jen vedlejší efekt nějakého experimentu a nebo standardního projevu existence. Proč by kupříkladu náš vesmír nemohl být odpadkem či výměškem nějaké vyšší struktury, která venkoncem ani nemusí být inteligentní, ačkoli pojem inteligentní se může na pozadí této úvahy zdát mírně řečeno diskutabilní.

No a tolik můj filosofický příspěvek k tomuto tématu. Vlastně ne, vynechal jsem čas. Co je to čas? Tak byla položena otázka. Čas je měřitelná fyzikální veličina, odvozená na základě našeho chápání a pozorování vesmíru. Všechny fyzikální veličiny nejsou nic než námi odvozené abstrakce, kterými popisujeme realitu. Snad jediné, co můžeme s určitostí říct, je, že kolem nás existuje něco, čemu říkáme vesmír, a ten se vyvíjí. Teď bychom mohli hluboce filosoficky meditovat nad pojmem "vyvíjí", ale vezměme triviální interpretaci, že vývoj znamená existenci. Čili jestli něco existuje, tak se to vyvíjí a tyto dva pojmy, existence a vývoj, se k sobě mají jako synonyma v tom nejhlubším filosofickém slova smyslu. No a teď už je jasný, co je to čas: Je to existence;-P

Navrátil Josef 23.11.2007 22:25

čas je spolustavitelem vesmíru

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/i/i_167.doc   

Navrátil Josef 23.11.2007 22:24

jak vidím čas já

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/j/j_054.doc   

Navrátil Josef 23.11.2007 22:23

co fyzik to jiný názor na čas

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/i/i_176.doc   

Navrátil Josef 23.11.2007 22:20

čas neběží nám ale my běžíme jemu

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/j/j_055.doc   

Vlasta.on 23.11.2007 22:16

Re: Re: Re: Re: Re: Otázkou je

No, Grygar je tak trochu nábožensky "pomýlenej" a moc toho nezná. Podle něho vznikl vesmír slovi"Budiž světlo". Ale v tomto případě jej z neznalosti nepodezírám. To vy, se svým omezeným intelektem a vzděláním jste prostě nepochopil co říkal. 

A mimochodem; opravdu si myslíte, že budete vypadat jako menší blb, když mi budete tykat?

Lucifer 23.11.2007 21:52

Re: Re: Otázkou je

Není důležité sledovat vývoj fyziky, ale Planckovu konstantu;-P

vobčan 23.11.2007 21:35

Re: Re: čichněte k éteru a bude to hned jasné :-)

... jste se nám tady skoro nějak chemicky rozložil... ;-P ... pěno dní houbovitá. ;-D

vobčan 23.11.2007 21:32

Re: Re: škvarky v pohybu

Jen abyste se jednou dost nedivil(i). ;-) Všechno dopadne, jako obvykle, úplně jinak - jako obvykle. ;-P