25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FILOSOFIE: Běh (?) času

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krmič 23.11.2007 11:50

Teď ne o čase, ale

ten výrok Immanuela Kanta v záhlaví je autentický? Pokud jenom necháme pozorovatele (spolu se Zemí) otáčet (nikoli obíhat kolem Slunce!), pak je to z čistě geometrického hlediska naprosto stejné, jako když se celá hvězdná obloha otáčí kolem pozorovatele. S vysvětlením pohybu nebeských těles nám to nikterak nepomůže a z hlediska praktického pozorování a vyjadřování ("slunce vychází") je to nevýhodné. A proč by to mělo souviset s problémem času?

kacir 23.11.2007 11:49

Re: chyba v clanku

což , v sekci Filosofie není novinkou ;-)

Zephir 23.11.2007 11:45

Re: oprava..

..vysílá krátký "ultrazvukový" pulzy..., samozřejmě.

Zephir 23.11.2007 11:40

Re: Re: Neuvěřitelné, můžete mi vysvětlit, jak může dojít ke změně bez pohybu? :-)))

K pohybu nosičů náboje ve vakuu může docházet tak, že se elektron lokálně rozpustí ve vakuu do skrytejch dimenzí a vynoří se o kousek dál. Tím, že se ten proces bude opakovat v blízkejch souvisejících místech časoprostoru ("těsně za sebou a těsně po sobě"), vznikne iluze toho, čemu říkáme pohyb.

Ale elektron se stejně dobře může vynořovat na tisíci dalších míst, jenže takový změny vnímáme akorád jako kvantovou neurčitost vakua. Iluze reality v pohybu vzniká tím, že k těmto změnám dochází těsně za sebou, v kauzálních gradientech. Docela podobně, jako se "hejbe" zdroj světla v blikajícím světelným hadu.

Dal 23.11.2007 11:35

chyba v clanku

v clanku je hlavne chyba v delce slunecniho roku. Je tam hodnota 365,25636..., ale spravne je 365,24222...Toho si musi vsimnout kazdej, kdo se chce presvedcit, proc se kazdych 400let musi 3 prestupny roky vynechat. S tou hodnotou v clanku by se naopak musely 2 dalsi pridat. O zbytku bych rekl, ze autor poradne nevi, o cem pise.

Zephir 23.11.2007 11:34

Re: Člověče nešťastná, jakákoli změna je pohybem, zapsat zapamatovat a neplácat blbiny.

řekl bych, že vám došly argumenty. To samozřejmě neznamená, že žádný další neexistujou, nicméně vaše věta s předmětem diskuse vůbec nesouvisí.

BTW Sem docela spokojenej, nikoho nevyučuju, takže je navíc věcně nesprávná.

krmič 23.11.2007 11:32

Re: Neuvěřitelné, můžete mi vysvětlit, jak může dojít ke změně bez pohybu? :-)))

Tím myslíte, jako že se pohybují elektrony v drátech a polovodičích? (Takové ty kuličky?)

Zephir 23.11.2007 11:32

Re: Neuvěřitelné, můžete mi vysvětlit, jak může dojít ke změně bez pohybu? :-)))

Tam nedochází k pohybu, jen k přepínání stavů. Teprve když se ty stavy budou přepínat postupně v sousedících místech časoprostoru, začnete je vnímat jako pohyb. Určitě se mnou ale budete souhlasit, že tohle je hodně speciální případ změny stavů.

Celej problém je v antropomorfizaci těchto představ. My sme bytosti, tvořený plynulým přepínáním stavů v určitým místě časoprostoru, což se projevuje jako inerciální pohyb, takže si nic jinýho, než podobný změny stavu jako realitu ani uvědomit neumíme. Ale když si představíte šum, jako na televizi po skončení vysílání, pak uvidíte, že takovej "film" může klidně běžet pozpátku: chybí mu evidentně časová osa. V hustým systému inerciálních chaotickejch částic se nemůže šířit na dálku ani energie, takže zde nexistuje ani prostor.

Vidíte, že mám dost argumentů proto, abych se s definicí pohybu při uvažování času moc nezabejval.

Zephir 23.11.2007 11:13

Re: čas není...

Tohle je už mnohem lepší definice času, ale doporučoval bych přehodnotit tvrzení, že čas není. Např. netopýr je v podstatě slepej a tak nevnímá prostor jinak, než časovejma intervalama v různých směrech. Vysílá tlamičkou krátký časový pulsy a měří časový intervaly ozvěny. Podobně i my, když budem zavřetý v tmavý mistnosti, vytvoříme si představu prostoru tím, že budeme měřit dobu, po kterou se budeme pohybovat od stěny ke stěně.

Tím chci říct, že představa prostoru je stejně iluzívní, jako představa času, je to víceméně jen daný vlnovou délkou energie která se v něm šíří, co budem považovat za reálnější. V éterový teorii je čas a prostor zcela symetrická záležitost, sou to jen gradienty hustoty (energie/hmoty) éteru, podobně jako vodní hladina. Za prostor se obvykle považuje směr(y), ve kterým se hustota éteru mění nejmíň, za čas směr, ve kterým se mění nejvíc. Ale protože gradienty hustoty éteru undulujou jako molitanová matrace nebo olejový kapky v lávový lampě, čas a prostor do sebe můžou plynule přecházet.

Stav, kdy se prostor a čas na sebe navzájem mění se projevuje prudkým nárůstem počtu dimenzí, takže je to z hlediska kosmologie okamžik vzniku naší generace pozorovatelný vesmíru. Kvantová neurčitost na Planckově škále je projevem naší vzdálený budoucnosti, neurčitost na kosmologický škále je vzdálenej obraz naší minulosti.

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 11:05

Člověče nešťastná, jakákoli změna je pohybem, zapsat zapamatovat a neplácat blbiny.

Jen doufám, že neučíte takové nesmysly za státní peníze.

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 11:02

Jak komu :-)))

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 11:01

Neuvěřitelné, můžete mi vysvětlit, jak může dojít ke změně bez pohybu? :-)))

8-o;-D8-o

Mimochodem ten obrázek je animovaný gif, to opravdu bez pohybu nejde ;-D

Zephir 23.11.2007 10:59

Re: Tak ještě jednou, abyste to vyplývání pochopil i Vy

Samozřejmě si třeba dovedu představit, že se mění hustota (energie/hmoty) vakua s časem. Nebo že se v něm mění elektrickej potenciál s časem. Takový změny se nemusej bezprostředně manifestovat jako pohyb, můžou sice následně způsobit/ovlivnit pohyb dalších těles, ale samy o sobě pohybem nejsou. Sama představa pohybu je vázaná nejen na čas a prostor, ale i na existenci subjektu pohybu, nějakýho hmotnýho tělesa.

Pytel 23.11.2007 10:57

Re: Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Děkuji za obrázek. Každý obrázek dobrý, neboť jeden obrázek vydá za tisíce slov.

Zephir 23.11.2007 10:55

Re: Pěkná ptákovinka :-)))

Pohyb je změna místa s časem a k ničemu takovýmu na tom obrázku nedochází. Pokud byste chtěl sémanticky filozofovat, tak obecným měřítkem času je změna a pohyb je jen jeden z mnoha možnejch případů změn (sice změna místa s časem). Vidíte, že i sama filosofie času je na pojmu pohyb nezávislá.

Zkrátka a dobře, pokud byste chtěl pochopit podstatu času, doporučuju se od představy pohybu a prostoru oprostit, jinak se budete motat v kruhu tautologických definic.

kacir 23.11.2007 10:45

Re: Re: Re: čas není...

přečti si matematické zdůvodnění aporií jejichž základem je právě tvůj text

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 10:44

Pěkná ptákovinka :-)))

Na těchto obrázcích se toho hýbe evitentně mnoho a klidně si lze stanovit dva druhy času nebo libovolný počet časů. Rozhodně ale z toho nevyplývá, že čas není na pohybu závislý, protože pak by byl neměřitelný a nevyjádřitelný ;-D

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 10:37

Tak ještě jednou, abyste to vyplývání pochopil i Vy

Od pohybu je odvozena existence času. Pohyb není možný bez prostoru a "hmoty". Tedy z mé teze vyplývá, že čas je odvozený nikoli naopak. Dovedete si snad představit čas sám o sobě bez pohybu? K čemu by ten čas byl a jak byste ho měřil? ;-D

Zephir 23.11.2007 10:23

Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

krom toho jsem se s podobnýma rozumama už  mockrát setkal, takže na ně mám připravenej dokonce obrázek.

http://superstruny.aspweb.cz/images/fyzika/spacetime/star_twinkling.gif

Na tomhle obrázku se evidentně nic nehejbe, nicméně z něj vyplývá, že v obou polovinách běží čas, dokonce i různou rychlosti. Z toho vyplývá, že čas na pohybu vlastně vůbec nezávisí, je to pravděpodobnostní veličina.

kacir 23.11.2007 10:19

Re: Re: Re: čas není...

no neházím ;-P

Zephir 23.11.2007 10:17

Re: Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Pokud ani pro vás z vašeho tvrzení nic nevyplývá, proč bych se s nim měl zabejvat já? Pohyb je odvozenej fenomén, předpokládá nejen existenci času, ale i prostoru. Proto ho prostě nejde k vysvětlení, natož definici času použít, je to typická definice kruhem.

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 10:14

Oprava "tautologu"

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 10:12

Pohyb nic nepředpokládá, pohyb je, Vy "tautolgu" :-)))

Jestli Vy nejste typickým produktem našich bezduchých humanitních fakult, tak si sežeru pravou ruku a to neosolenou ;-D

vobčan 23.11.2007 10:09

Re: Re: čas není...

Otázka, jestli třeba neházíte švestky a jablka do jednoho kvasného sudu - z toho potažmo nebývá dobrá slivovice... ;-P

Zephir 23.11.2007 10:04

Re: Jde to i stručně

to je tautologická definice, protože i pohyb předpokládá existenci času. Navíc, veškerý podobný výkřiky do tmy by měly být doprovázený vysvětlením, co pozorovatelnýho z nich jde odvodit, pokud možno předpovědět. Jinak jsou samy o sobě atemporální. Pokud z nějakýho tvrzení nic novýho nevyplývá, fyzika takový hlášky jednoduše ignoruje, protože je nepotřebuje - má dost svejch vlastních teorií, který jsou obvykle mnohem rigoróznější.

vobčan 23.11.2007 10:01

Re: Re: čas není...

Zkuste si přečíst víckrát, co jsem napsal. Třeba to bude mít nějaký výsledek... ;-)

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 9:57

Neměříme čas, ale pohyb.

Zephir 23.11.2007 9:56

Re: Podle vlnový teorie éteru

Zbytek příspěvku se mi nepodařilo odeslat kvůli zdejšímu debilnímu spamfiltru, takže ho najdete tady.

http://superstruny.aspweb.cz/prispevek.htm

S/kepticus M/aximus 23.11.2007 9:55

Jde to i stručně

Čas je statické vyjádření pohybu. Zapsat, zapamatovat, neděkovat :-)))

Ludva 23.11.2007 9:54

Re: čas není...

Když čas není, tak jak ho můžeme měřit ? Dokonce měření času jsou jedny z nejpřesnějších.