6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ESEJ: Pokud žijeme v simulaci, mohl Ježíš vstát z mrtvých

Hypotéza simulace říká, že svět, ve kterém žijeme, je uměle vytvořený. Pokud tomu tak je, mohou se dít zázraky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 30.3.2018 9:59

Něco z mých myšlenek ...

Pane Polanský jste zřejmě příliš hluboce věřící člověl a na uvedeném je to znát. V reakci na autora eseje Vás totiž jedna - pro mě základní otázka - zjevně nenapadla.

Tou je, zdali se ta problematika dá rozumě vyřešit i bez hlubšího rozebírání už tak obtížně uchopitelného pojmu bůh. Druhou základní otázkou kterou jste pominul podobně jak autor je schopnost úspěšné předpovědi na základě poznání/teorie. Do třětice bych kriticku úvahu doplnil připomenutím, že spolu s autorem oba opomíjíte možnost při rozhodování využít princip nejednoduššího řešení.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Occamova_b%C5%99itva

Navrhl bych Vám oběma krátký test jako ukázku nejednoduššího řešení. Zajděte si někdy v podvečer do supermarketu plného kupujících kteří dodržují rytmus a pravidla .... a až budete upokladny na řadě s placením za plný košík, zkuste si jak dlouho v realitě obstojíte s tvrzení, že peníze ani platební kartu nemáte protože Vy žijeme v matrixu nebo s vůle boží ...

Typuji, že s nejvyšší pravděpodobností dojde v případě neústupnosti na ochranku, policii až následný léčebný pobyt j nějakém typu společenského sanatoria.

J. Zaorálek 30.3.2018 11:04

Promiňte, ja si představuji tu situaci v supermarketu a nejak mi to nedochází. V cem je pointa a jak to souvisí s diskutovaným tématem? Co se týče Occamovy britvy, ta dle mého soudu spíše podporuje teisticky náhled na svět a tedy i hypotézu simulace. Děkuji:)

P. Rada 30.3.2018 11:51

Re:

V tom "supermarketu" kdekoliv na světě je přeci šance nezávislé pozorování s hlediska místa i velkého množství náhodných pozorovatelů/suběktů a v situaci běžných rytmů/toku času kdy se testuje nejednoduší řešení krajně komplikovaného problému.

Occamoca břitva je nástroj používaný vědou při rozhodování která hypotéza je nejspíše pravdivá. Bývá to ta logicky nejjednodušší na zálkaldě které navíc lze s dostatečnou přesností předpovídat následky resp výsledky i dalších opakovaných pokusů.

Nevím jak přeně to v relitě takovéhoto testu dopadně ale moje předpověd zní, že pokud nebude naplněno nejednodušší řešení - tedy respekt k místní realitě - může při neoblonosti dojít pro dotyčné až na ten "ústav".

Tím ale zcela nevylučuji ani Boha ani Matrix - jen upřednostnuji pragmatičnost a ravděpodobnost tam, kde k řešení postačíjako nejednodušší a nejrychlejší.

J. Zaorálek 30.3.2018 12:02

No právě. Ten supermarket asi nebude správný příklad. Tedy experiment: co se stane když nezaplatim. Supermarket ma svá pravidla, "přírodní zákony". Dobře, ty vytvořilo vedení supermarketu, tedy "stvořitel". Zákazníci vstupují do simulace. Vedení-stvořitel může menit pravidla, upravovat simulaci. A k čemu je nám Occamova břitva?

P. Rada 30.3.2018 12:41

Re:

Ta Ocamova břitva vypovídá o nejpravděpodobnějšímřešení - tedy třeba situaci, že reálný provoz v supermarketu bude v zápětí obnoven ale bez zastavení času nebo zázraku jako projevu božího zásahu.

"Zasažen" bude jejspíše ten dobrovolník který si naivně usmyslel realně testovat nereálné.

Adsolutní jistotu ale na rozdíl od Vás nepoužívám jako vývhodisko úvah. Proto jsem zvědav s jakou do diskuse přijdete budeteli předtím jakkoli testovat zázraky nebo zastavení času.

J. Zaorálek 30.3.2018 15:46

Re:

Hm, rozumím, provoz bude obnoven, ale zrovna k tomuto se Occamova břitva moc nehodí, zdá se mi. Pro Occamovu břitvu je klasické: všechno, co má počátek, má i svůj původ. Vesmír má počátek. Ma tedy i svůj původ (důvod vzniku, hybnou prasilu, Stvořitele). A tady můžeme uplatnit princip Occamovy břitvy při otázce, co bylo tím duvodem vzniku vesmiru, respektive co může být pravděpodobnějším důvodem. Tedy: nežive nemyslíci nic nebo inteligentní stvořitel, který tedy vytvořil svým způsobem opravdu simulaci.

F. Svoboda 30.3.2018 11:06

Re: Něco z mých myšlenek ...

Sleduji vaše příspěvky již delší čas, mnohé jsou k pobavení, jiné udivují jak jste , při vašem vzdělání, " chytrý ". Dnes však, i když neužívám expresivní výrazy, musím konstatovat, že jste vůl !!!

P. Rada 30.3.2018 11:53

Re: Něco z mých myšlenek ...

To konstatovat můžete. Afektivně jste dokonce mohl přidat i další vykřičníky na místo argumentů - právě jak "vůl".

M. Jandáková 30.3.2018 12:21

Re: Něco z mých myšlenek ...

obtížně uchopitelného pojmu bůh

Promiňte, ale abyste mohl něco "uchopit", musíte to zpředmětnit.

Uchopit můžete cokoliv, určitě ne to, co Vás principielně přesahuje.

M. Jandáková 30.3.2018 12:23

"Nezobrazíš si B.ha"

!

M. Jandáková 30.3.2018 12:27

Re: Něco z mých myšlenek ...

Člověk se může toliko "chopit Boha", jak to u-kázal JEHO SYN.

M. Jandáková 30.3.2018 12:29

Re: Něco z mých myšlenek ...

Ještě přesněji: ON to do-kázal. )

J. Zaorálek 30.3.2018 12:40

Tak tak, hezky řečeno.

P. Rada 30.3.2018 12:49

Re: Něco z mých myšlenek ...

Ano tezi ... "Uchopit můžete cokoliv, určitě ne to, co Vás principielně přesahuje"... vám dávám zapravdu.

Problém ale pravidelně nastává, pokud si za základ svého jednání zvolím něco neuchopitelné - bud boha nebo Matrix - a to zejména v situacích kdy ono uchopitelné je po ruce.

M. Jandáková 30.3.2018 14:05

Re: Něco z mých myšlenek ...

Vy s mou větou souhlasíte a zároveň ji ignorujete. )

Přitom jistě sám dokážete "chopit se" čehokoliv nezpředmětnitelného, libovolných pravidel (morálních, např.), zpředmětnitelných jen tím, že se jich chopíte! )

P.S. Zkoušíte také někdy popírat existenci, lidskými smysly nezachytitelných, vlnových rozsahů?

P. Rada 30.3.2018 16:48

Re: Něco z mých myšlenek ...

Zkouším když už kam až lze dospět s využíváním "kritického myšlení".

D. Polanský 30.3.2018 7:41

Ateista?

Západní člověk se chová jako malé dítě. Již přes sto let chce zavrhnout Boha, sice ani neví pořádně proč, ale chce to. Také pochopil, že bez nějaké náhražky za Boha jaksi nejde žít. A tak hledal a našel ji v romantické lásce, ale znáte to, téměř veškeré příběhy o romantické lásce jsou o mladých lidech. Boha ale potřebujeme i v stáří, nemoci, nouzi a v dalších těžkých životních situacích. Nevím, nevím, zda některý z mýtů o romantické lásce nám dokáže být alespoň malou útěchou v podobných situacích. To ale vůbec neznamená, že víra v Boha je dobrá jenom v časech, kdy nám teče do bot. Kdepak, její síla se projeví právě v běžném životě, s jeho radostmi i starostmi.

P. Princ 30.3.2018 18:13

Re: Ateista?

Ani sto let, ani zavrhnout. Nelze zavrhnout to, co neexistuje.

D. Polanský 30.3.2018 7:39

Nepochopeno to základní

Vůbec nejde o to, zda Bůh fyzicky je, nebo není, to je konec konců nedokazatelné, ale o to, že víra ve fyzickou existenci Boha a víra v Boha jsou dosti rozdílné názory. Také mnozí věří, že světská spravedlnost jednou konečně zvítězí, ale za celý svůj život jsem si nevšimnul, že by světská spravedlnost málem existovala. Ale může slušný člověk žít bez víry v spravedlnost? Kdyby ji neměl, nedokázal by za ni ani bojovat, tedy pokud není posera.

P. Rada 30.3.2018 2:20

Jaký je asi smysl článku?

Typuji, že autor si na to závěrem sám odpověděl ..."Ale pokud tomu tak není a vše je pouze simulace, nemusí to pro náš život mít ŽÁDNÉ DŮSLEDKY" ...

Věcněji řečeno, raději budeme uvažovat až fantazírovat jak děti, že žijeme v simulaci ...., než abychom se vystavovali trýzni skrze poznání své vlastní odpovědnosti za svět který se nám hroutí před očima a pod rukama.

Nebo si autore v tomto kontextu připadáte na světě jako jeho odpovědný správce? ... Pro mnohé může opravdu být vysvobozením nedomýšlet fakta (tací plní blázince), věcně doložitelné progozy .. a co nejvíce jen spekulovat na téma bezúhonnosti za všech okoností - jen žádné hmatatelné až vymahatelné důsledky.

Umělou racionalizací na námět Matrixu v tomto případě je, že ZA všechno PROBLEMATICKÉ MŮŽE NĚKDO JINÝ a proto si JÁ si proto dál MOHU DĚLAT TO CO CHCI a nemusím přitom mít špatné svědomí.

J. Pospíšil 30.3.2018 1:32

Odpovědí je Bokononismus.

Všechny ty nádherné pravdy, o kterých vám budu vyprávět, jsou bezostyšné lži.

I. Kozák 30.3.2018 1:15

Zaujímavá myšlienková hra

Toto je aplikácia Bostromovej hypotezy na krestanstvo. Nie je mi ale jasné, ako je to s ďalšími náboženstvami? Hinduizmus, buddhizmus, taoizmus? To mám chápať tak, že tvorcov simulácie je viacero? Alebo len jeden, ale prevádzkuje podsimulácie? :-)

M. Jandáková 30.3.2018 0:54

.

Včera mi jedna devítiletá holčička ukazovala, jak natáčí svoje sekvence na mobil, přidává k nimm předpřipravené masky a během chvilky měla hotové video, na kterém se sama sobě fakt líbila. Na dlani ji vyrostla růže, když mávla rukou, létali kolem ní motýli atd. Vydařené dílko programátora, kterému šla jen vstříc předpřipravenými pohyby.

M. Jandáková 30.3.2018 0:45

.

Pokud žijeme v simulaci, žijeme? )

P. Rada 30.3.2018 11:11

Re: .

Já mám za to, že jsme doposud součástí života který se i na planetě zemi v krajně ojedinělé simulaci kterou nazýváme realita, snaží udržet, reprodukovat a rozvíjet.

Na toto téma nedávno vyšla i velmi obsáhlá kniha sepisující dosavadní poznatky vědy:

https://www.kosmas.cz/knihy/184389/evoluce-svym-vlastnim-tvurcem/

M. Jandáková 30.3.2018 11:42

Re: .

Děkuji za tip. Vygooglila jsem rozhovor s autorem:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/214411058091129/