25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: Pokud žijeme v simulaci, mohl Ježíš vstát z mrtvých

Hypotéza simulace říká, že svět, ve kterém žijeme, je uměle vytvořený. Pokud tomu tak je, mohou se dít zázraky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jandáková 30.3.2018 18:53

Re: Tak někdo POKORNĚ?

Bod č.1 jste formuloval nesrozumitelně, až chybně ("na odkliknutí VAŠEHO příspěvku může přijít odpověď dříve, než VAŠE VLASTNÍ REAKCE")

2. Bezvýhradný souhlas.

Dodatek: To, že si představujete, že křesťanství hlásá umrtvující dogma, přestože Kristus vedl člověka k bez-předsudkovosti, nevypovídá nic o křesťanství.

M. Jandáková 30.3.2018 13:41

Re: Tak někdo POKORNĚ?

3. Nereflektujete má slova, Váš závěr o nich plyne z Vaší vlastní představy o nich (samomluva). Namísto snahy o bližší dorozumění se inklinujete k negativnímu vymezování se proti jinakosti. Já si naopak moc ráda přečtu knihu, kterou jste mi doporučel, protože věda, vč. evoluční teorie mojí mysli nepřekáží, ani ji neohrožují, )

M. Jandáková 30.3.2018 13:42

Objev roku

Písnička pro Vás! )

Moc těm klukům fandím!

https://www.youtube.com/watch?v=jbnubyEmhSg

P. Zinga 30.3.2018 10:19

Řval bych smíchy,

kdyby to spíše nebylo k pláči, že někdo dnes dokáži tvrdit, že "křesťansví velmi pomohlo rozvoji vědy". ani stokrát opakovaná lež se nestává pravdou, která zní, že křesťanství, lépe řečeni křesťanská církev, činila pravý opak!

To, že nějací mniši něco vynalezli stojí oproti tomu, že širokým masám byl odpírán přístup ke vzdělání. Dnes se to neradi slyší, ale dlouhou dobu to bylo to samé co dnešní islám: dogma, kterému nesmělo nic odporovat! Země je placka a konec diskusí...

S. Netzer 30.3.2018 10:38

Re: Řval bych smíchy,

Doplňte si vzdělání, tupý ignorante "řvoucí smíchem".

V raném středověku byly kláštery jedinými ohnisky vzdělání a zprostředkovately antického dědictví.

S. Netzer 30.3.2018 10:52

Re: Řval bych smíchy,

zprostředkovateli

V. Čermák 30.3.2018 14:26

Re: Řval bych smíchy,

Dneska treffa do černého...

F. Kusák 30.3.2018 14:44

Re: Řval bych smíchy,

Tentokrát palec nahoru

J. Zaorálek 30.3.2018 10:58

To je fakt zvláštní, že zrovna ta křesťanská cast světa dospěla k největšímu technickému (tedy i experimentálně vědeckému) pokroku v celých dějinách lidstva. Fakt zvláštní. :)

P. Rada 30.3.2018 11:35

Re:

Spíše to bude zákonité jak "zvláštní" ale přeto vše zůstává až krajně problematické.

Např Jezuité rozhodně svého času patřilli mezi ty, kteří vzdělanost šířili ale i tak byla jejich doba ve stínu rozvoje vědění který dlouho předtím přinesla Antika na jejíž kořeny navazovaly evropské dějiny dominantně.

Problematickou otázkou přesto dodnes zůstává, zdali či do jaké míry je vzdělanost automaticky obecnou zárukou udržitelnosti života. Vzpomenme např na špičkové vzdělance kteří na podkladě vědeckého poznání dodnes usilují o postavní ještě ničivějších či zákeřnějších zbraní jaderných, chemických či biologických. K pokroku měřenému materíálně v jisté fázi nepochybně došlo a dochází ale jen toto kriterium ještě neznamená, že by vše takto poměřované nutně ústilo do pokračování dějin lidstva.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/333168-nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci.html

J. Zaorálek 30.3.2018 11:52

Zakonité bude co? Pokud bychom připustili, že křesťanství je pravda, tedy tak jak učí Nový Zákon, nikoliv nezbytně různé křesťanské církve, nepřekvapilo by, že na tomto základu je možné vytvořit něco výjimečného, v našem uvažování civilizaci. Asi bychom mohli mluvit o zákonitosti, ano. V kontextu Pravda vítězí. Pokud ne, bylo by to zvláštní, ale ma reakce na pana Zingu mela být lehce ironická, nicméně se mu musim omluvit, poněvadž správně poukázal na faktický rozdíl mezi křesťanstvím a křesťanskou církví (i když to je vskutku široký pojem)

P. Rada 30.3.2018 12:31

Re:

K otázce .. "Zakonité bude co?"...odpovídám. Obecně přírodně-zákonité se jeví třeba to, že udržitelný život se projevuje lokálním poklesem entropie hrazeném s vnějšího energetického zdroje. Je přitom jedno, zdali pod vlivem křestanctví, budhismu, islámu nebo jiného projevu lidsky formulované "zákonitosti". Prostě přírodní zákony fungují i bez lidí kteří si ty své tvoří podle vlastních představ. Považuji za diskusně přínosné naučit se v tomto smyslu zákony a zákonitosti podle původu důsledně rozlišovat.

To, že lidské zákony se od těch přírodních mnohdy už dokonce zásadně liší, může totiž časem vést až k fatálnímu rozporu ze životem kterého jsme součástí.

Zřejmým rozporům s takovouto realitou se ale lze dočasně fiktivně vyhnout racionalizací typu čas lze zastavit (matrix) nebo zázraky se dějí (bůh).

J. Schwarz 30.3.2018 12:32

Re:

Dospěla k technickému pokroku, ale až tehdy, kdy se s náboženstvím prakticky rozešla, vykázala je do soukromé sféry a odňala církvi politickou moc.

P. Zinga 30.3.2018 13:00

Re:

Krávy, ale i volové, jdou pokorně za pastýřem...

S. Netzer 30.3.2018 13:34

Re:

Ano, argumentování dobytkem ti jde dobře, komouši.

M. Jandáková 30.3.2018 11:17

Re: Řval bych smíchy,

Hm, pane Zingo. Víte, že slovo "profesor" pochází od "profesních bratrů Tovaryšstva Ježíšova"?

S. Netzer 30.3.2018 11:27

Re: Řval bych smíchy,

Z latinského professor = učitel.

M. Jandáková 30.3.2018 11:28

Re: Řval bych smíchy,

Wiki:

Profesní domy sloužily k ubytování vzdělanců, učenců a představitelů jezuitského řádu. Jejich název je odvozen od tzv. profesů, označení nejvýše postavených příslušníků řádu.

S. Netzer 30.3.2018 11:51

Re: Řval bych smíchy,

Slovo profesor se začalo užívat ve 14. století, kdy ještě nikdo netušil, že jednoho dne vzniknou nějací jezoviti.

M. Jandáková 30.3.2018 12:17

Re: Řval bych smíchy,

Tak pokud víte víc, nechám se poinformovat. Nehádám se, mě to zajímá a zdroje informací chybí. Jezuitský řád je řádovou odnoží ŘK církve, ta už dávno existovala. To ona byla nositelkou vzdělávání. A to jsem chtěla říct, tak to prostě bylo. Kdo se chtěl vzdělávat, nastoupil do kněžského semináře... Nechápu, jak to může někdo popírat. Taková je prostě historie.

I. Kozák 30.3.2018 12:17

Re: Řval bych smíchy,

Souhlas s p. Netzer...

A jeste k tomu, že "širokým masám byl odpírán přístup ke vzdělání"

To je podobny argument, jako kdybyste rikal, ze komuniste zamerne odpirali zenam ulehceni domacich praci, protoze pracka, lednice a dalsi domaci elektricke spotrebice se rozsirily az v 60tych letech.... :-) Tzn. ze do te doby to delali komousi zamerne... :-)

Vyvoj postupuje krok za krokem, a za to, ze neco co je dnes bezne pred sto lety neexistovalo, v podstate nikdo nemuze, i kdyz to delali lide; proste vyvojove etapy nemuzete preskakovat. Nemuzete byt nejprve dospelym muzem, a pak batoletem, pak starcem a pak predskolnim ditkem.

P. Zinga 30.3.2018 13:07

Re: Řval bych smíchy,

Pane Kozáku, to myslíte vážně?

Vy nevěříte, že teprve široká vzdělanost je zárukou blahobytu a pokroku společnosti? Vaše připomínka komunistů je idiotská, co je sem motáte?

Trvám na tom, že křesťanská církev století blokovala rozvoj Evropy a proto byla do renesance třeba i za Araby. Teprve potlačení jejího vlivu na úkor světských panovníků umožnilo rozvoj společnosti. A hlavně reformace a její kazatelé, kteří lidem řekli, že i pozemský život je pro Boha důležitý. Proto měly (a mají) protestantské země navrch.

S. Netzer 30.3.2018 13:33

Re: Řval bych smíchy,

Ve vašem výkladu historie vzdělanosti přehlížíte ve vaší bolševické proticírkevní zášti, že církev byla po staletí jediná instituce, které pečovala o vzdělání v klášterních, později i farních školách.

I university byly původně zakládány církví, a není pravda, že byly určené pouze majetným studentům. Například Robert de Sorbon, dvorní kaplan a zpovědník Sv. Ludvíka, založil Sorbonnu původně jako kolegium pro chudé studenty.

P. Princ 30.3.2018 19:02

Totalita jako řemen

"... že církev byla po staletí jediná instituce, která pečovala o vzdělání..." - to je přeci děsivé ! Vyučovala se jen díla schválených autorit - především Aristoteles (či spíše různé aristotelismy), Eukleides, Ptolemaios ... to vše jako dogma. Nové poznatky, myšlenky a teorie čelily tuhé restrikci - trestní procesy, libri prohibiti... Namítnete-li, že všichni geniové, na jejichž díle stojí naše civilisace, byli silně nábožensky cítící lidé (Koperník, Galileo, Kepler, Newton, Leibnitz, Planck, Maxwell...), máte pravdu, neboť v jejich době by opak znamenal existenční problém - čím hlouběji do středověku, tím hůře.

I. Kozák 30.3.2018 14:48

Re: Řval bych smíchy,

Idiotske je, kdyz nekdo cte pismenka, ale nechape smysl.

Nikdo tady netvrdi, ze neni pravda, ze "teprve široká vzdělanost je zárukou blahobytu a pokroku společnosti": to jste si vygeneroval ve svem mozku.

Ja jsem psal to, ze historie funguje tak, ze veci se vyvijeji postupne, a dalsi veci/udalosti stoji "na ramenou" tech predeslych.

Ano, klidne, v Cirkvi (a i v dalsich mocenskych centrech) bylo dost lidi, kteri neprali "pokroku" (at uz tim myslime cokoliv) jednoduse proto, ye meli pocit, ze to ohrozuje jejich postaveni. Neni to v dejinach zadny novy jev, klidne muzeme sahnout tisice let zpatky k jednomu cinskemu cisari, o kterem se traduje, ze dal popravit vynalezce tehdejsiho ĺetajiciho stroje. Jedinou zarnou vyjimkou snad byli staroveci Rekove, i kdyz i tam byl Sokrates poporaven -- ale alespon to nebyl vynalezce ani prirodovedec.

TEHDEJSI (mineno stredovek) spolecenske paradigma proste bylo takove, ze ti lide nepocitovali technicky pokrok jako to nejdulezitejsi, ze v ramci tehdejsiho statickeho pohledu na svet to nebylo potrebne. Mnohem dulezitejsi se jevilo dosahnout konsolidovane pomery v tehdejsim svete ktery po padu Rima byl v dost blbem stavu a pomoct lidem, aby "nebyli zatraceni na vecnosti". Tak se soustredovali se na naboženstvi, teologii, logiku a pravo. Pro Vas evidentne romansky a goticky styl jsou barbarstvi a takovy (jmenuji namatkou) Tomas Akvinsky, Abelard, R. Bacon byli nevzdelani tmari.

I. Kozák 30.3.2018 14:49

Re: Řval bych smíchy,

Pokracovani...

==================

A od toho jsou velci lide, ze pres odpor mocnych prosadili novy pohled na svet: Bruno, Kopernik, Galilei, a s pomoci mocnych prisly zamorske objevy. AZ PAK mohla prijit reformace a s ni kapitalismus, ktery to vsechno prevratil, a naopak, technicky a vedecky pokrok se stal velice zadoucim; mimo jine i z vojenskych duvodu.

Proste byly doby kdy lide byli jinak orientovani jako dnes, fungovali v ramci jineho paradigmatu. Ne nadarmo nekdo moudry rekl, ze kosmicke lety byly katedralami XX. stoleti; je to pravda, ve stredoveku se budovaly kamenne katedraly, v XX. stoleti nosne rakety. Vzepeti je stejne, ale projevuje se navenek v jine forme.

J. Huml 30.3.2018 17:33

Re: Řval bych smíchy,

Je to tak, pan Peter Zinga cte pismenka, ale nechape vyznam slov. Kde se asi on vzdelaval? Urcite ve skole casto chybel. Dokazuje to dnes a denne.

S. Netzer 30.3.2018 15:04

Re: Řval bych smíchy,

"Nepřáli pokroku", nebo spíš pro ně vzdělání nepředstavovalo žádnou hodnotu.

To platí pro všechny vrstvy tehdejší společnosti, s výjimkou církve.

I takový významný panovník jako Karel Veliký byl analfabet.

P. Lenc 30.3.2018 9:39

No

a to autor neviděl zelené mužíčky...

D. Polanský 30.3.2018 7:42

A pokud ještě něco z mých myšlenek o Bohu

doporučuji: http://dusanpolansky.cz/proza/myslenky-1.html