17.2.2020 | Svátek má MiloslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Zákaz pěstování Bt kukuřice je nesmyslVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 3, poslední: 15.5.2008 20:17, přehled diskusí

Iracionalita:
Autor: Kon Datum: 5.12.2007 20:26

V evropském prostředí postmoderní iracionality to má věda těžké. Pro ignorantskou veřejnost jsou vědecké argumenty zcela irelavantní. Vzdělanci a žurnalisté se domnívají, že věda je překonaná "ideologie" a že vědu nahradí třeba "New Age" a jiného nesmysly. O Darwinismu se píše leda v tom smyslu, že v Americe je údajně potlačován, při čemž v Evropě je o Darwinovi a evoluci přírodním výběrem ticho po pěšině.To by mě tak zajímalo, co vědí dnešní maturanti o Darwinovi a genetice.  Kde jsou ty časy, kdy Evropa byla v celém světa vedoucí a jedinou oblastí, kde měla věda rozhodující váhu. Dnes Evropa směřuje ke kulturní a populační sebevraždě.

Re: Iracionalita:
Autor: ZEPHIR Datum: 6.12.2007 1:54

Vědecká fakta jsou taková, že příroda strádá čím dál rychleji, výskyt alergií se zvyšuje a příčina je neznámá, zato ale časově zapadá do období rozšíření GMO produktů. Další fakt je ten, že proteiny z baktériím který jsou velmi blízký toxickejm kmenům sněti slezinný budou imunitní systém zatěžovat podstatně více, než proteiny který miliony let v potravinách běžně přijímáme. Toxikologický testy nemůžou nahradit testy alergologický, protože z principu testujou jedinej vliv, vliv toxinu, nikoliv vysoce specifický synergie. Další fakt je ten, že Bt-kukuřice obsahuje klasický Bt-toxiny, na který je již řada škůdců rezistentní. Protože vývojovej cyklus GMO kukuřice je náročnejší a musí zahrnovat důkladný testy, bude Bt kukuřice vývojově vždycky o několik let pozadu za klasickejma postřikama, jejichž vývojovej cyklus je mnohem levnější a kratší a nezanáší toxin do potravinovýho řetězce GMO kukuřice obsahuje pesticidy rozsetý v plodině v celým objemu, povrchový pletiva obsahujou Bt-toxinu nejmíň.  Za týhle situace je zavádění Bt-kukuřice v současný podobě nejen zbytečný, ale i přímo škodlivý, protože jen urychlí nárůst rezistence škůdců, který získaj příležitost získat rezistenci na nízkejch koncentracích pesticidu. GMO kukuřice na rozdíl od kukuřice ošetřovaný klasicky obsahuje toxin i v pylu, kterej se rozptyluje větrem. Škůdci tak získávaj další příležitost se trénovat na podprahovejch koncentracích toxinu v duchu pravidla "co mě nezabije, to mě posílí", hmyzí opylovači sou naopak alergizovaný.

Re: Iracionalita:
Autor: ZEPHIR Datum: 6.12.2007 1:54

Protože žádnej toxin (a Bt-toxinů je ve skutečnosti v GMO kukuřici celá řada) není úplně specifickej, včely, který ten pyl sbíraj na druhou stranu získaj příležitost se tím toxinem přiotrávit, alergizovat a svoji odolnost vůči ostatním škůdcům naopak ztratí. Důsledkem může bejt např. hromadný vymírání včelstev v poslední době. Tohle platí i o GMO řepce. Bt-kukuřice nemá proti klasickýmu Bt-postřiku výhodu ani v tom, že se nešíří půdou, protože Bt-toxin se v obou případech rychle v půde rozkládá. Protože ale po sklizni kukuřice nadzemní i podzemní části rostliny zůstávaj na poli, odbourávaj se pomaleji, životní prostředí je zatěžovaný Bt-toxiny mnohem déle a prosakujou pak do odpadních vod. Nemluvě o tom, že se na nich škůdci můžou výborně cvičit v rezistenci. Připadaj vám ty argumenty moc iracionální?