23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří K. 13.2.2006 15:36

Mám pro Vás tip, pane Burkete.

Pokud chcete čtenářům v úvahách poněkud pomoci a ukázat jim skutečně otřesný příklad zhyzdění krajiny těmi třílopatkovými monstry, udělejte si výlet na Lipno a vezměte s sebou kvalitní fotoaparát (dobrá viditelnost podmínkou).
Pokud vystoupáte kousek nad Lipno směrem k alpské vyhlídce, Kramolínu nebo za Slupečnou můžete spatřit v celé kráse rakouský příspěvek ke zkrásnění Šumavy - 7 větrníků na horizontu (ale už na rakouské straně - asi těsně za hranicí) zalesněných kopců nad jezerem.
Jsem přesvědčen, že několik snímků této nádhery o úchvatném celkovém výkonu 14 MW (aby nahradily Temelín, muselo by jich být 1000 a to ještě za předpokladu, že by neustále foukal vítr té správné síly) připojených k Vašemu příštímu článku bude mnohem výmluvnější než jakýkoliv slovní popis. To se skutečně musí vidět.
Škoda, že už je pozdě na to, pořádat proti této výstavbě protestní blokády hraničních přechodů.
 
Také bych docela rád věděl, zda, kdy a jak proběhlo nějaké řízení, v němž by se nás Rakušané zeptali, zda s touto výstavbou - tak zásadně postihující krajinný ráz významné české turistické oblasti - souhlasíme.
 
Jinak za největší zrůdnost případného masového rozšíření větrných elektráren v našich podmínkách považuji nespolehlivost dodávek a z toho pramenící nutnost natopení odpovídajícího rezervního výkonu tepelných (tj. hlavně hnědouhelných) elektráren pro případ okamžitého najetí, když přestane foukat a naopak, nutnost okamžitě odstavovat roztopené tepelné zdroje v případě, že foukat nečekaně začne.
Tomu se říká plýtvání palivem a zbytečná produkce emisí.
 
PS.: V neděli nefoukalo a vrtule stály. Na čempak si asi rakouské hospodyňky vařily vodu na nedělní kávičku k nedělnímu štrůdlu?  
Daneš Burket 13.2.2006 17:57

Re: Mám pro Vás tip, pane Burkete.

Díky za výborný příspěvek a současně tip na výlet. V létě se tam vydám.
Mysch 13.2.2006 18:08

Mám pro Vás taky tip,

zajedte si na mallorcu, nebo do holandska a vemte ssebou fotoaparat.
ony ty vetrne mlyny nejsou tak osklive. dokonce kvuli nim tam jezdi turiste.
a az usporadate tu vystavu fotografii, nezapomente tan dat zadratovane okoli temelina, a zeptat se navstevniku na jejich dojem.
teda vizualni.
Daneš Burket 13.2.2006 20:00

Re: Mám pro Vás taky tip,

Informační centrum JE Dukovany navštíví ročně 30000 návštěvníků, JE Temelín je na tom podobně. Lidé se tam jezdí podívat, protože chtějí získat objektivní informace o tom, jak pracuje jaderná elektrárna.
Někomu se líbí chladící věže, někomu větrníky. Mě osobně se nejvíc líbí zalesněný kopec, ale na druhou stranu vím, že elektřinu někde vyrábět musíme.
Mysch 13.2.2006 20:11

pane burker,

nic proti te vezi, stejne jako proti contaiment, ale co je vyslovene hnusne, to je to zadratovani krajiny kolem.
ale urcite se najdou i lidi, kterym se to liby. to je zkratka otazka vkusu.
a ty fofrniky taky nejsou zrovna muj vkus.
Kolt 13.2.2006 21:55

Re: pane burker,

Zadratovani krajiny je zcela srovnatelne s jakoukoliv tovarnou obdobneho rozsahu. Ze vetrna farma zabere mnohem vice mista na instalovanou MW (nedejboze vyrobenou MWh) je jasne. Vetrna farma sice neni zadratovana, muzete prijit az ke sloupu, ale uprimne - proc by to nekdo delal?
Šumavák 13.2.2006 18:20

Jiří K a p. Burkete,

řízení kolem toho bylo, protože původní záměr byl, že postaví ještě dvě až tři na české straně hranice ( NP neNP!) a o halvně proto, protože podél hranice tam vede VN (dříve od kasáren ke kasárnám) a plánovali ho využít a vyrobený proud dodávat do naší sítě, protože výjupní cena je u nás vyšší než v Rakousku !!Starostové obou obcí to naštěstí zatrhli (ona je tam všude kvůli Národnímu parku stavební uzávěra.Pokud se dnes vrtule točí, ještě to neznamená, že vyrábějí a dodávají prou, protže E-AG , která původní projekt s nadšením podporovala, se dnes trochu brání to vykupovat a hlavně se dohaduje se sedláky na trase, kudy povede kabel !!!(vzdušné vedení už jim sedláci odmítli).Větrníky stojí tam co stojí se zdůvodněním že BY TO V BAD LEONFELDENU RUŠILO !!.Dokud u toho prvního zveřejňovali výsledky, fungoval stejně jako v Jindřichovicích.****A pokud jde o zásah do krajiny ,tak podle nich správná krajina vypadá takto : http://sumavak.bloguje.cz//krajinabudoucnosti.jpg Chcete-li si to přečíst celé, tak na http://www.sumavak.bloguje.cz/262832_item.php
Jiří K. 13.2.2006 20:31

Hmm, tak v Bad Leonfeldenu by to rušilo.

Zato českým troubům kolem Lipna to podle nich nejspíš vadit nemá nebo snad dokonce nesmí.
No, asi se nám tím chtěli pomstít za Temelín.
On totož nepříšernější pohled na ně je právě přes jezero, ještě že alespoň prakticky nejsou vidět přímo z vody ( i když sem-tam nějakou špičku vrtule jsem viděl zablýsknout se i když jsem plaval na hadí ostrůvek).
Ještě že starostové měli rozum.
O to řízení jsem se zajímal hlavně proto, že bych chtěl vědět, zda se české strany někdo ptal ještě před rozhodnutím o výstavbě - tedy ještě před postavením Sněhurky (kdo neví, tak připomínám, že tak poeticky ti trotlové nazvali první větrník), zda jí nevadí tak výrazný negativní krajinotvorný zásah v oblasti turisticky exponované části Národního parku Šumava.
 
Ty popsané problémy s přenosem a výkupem už jenom ilustrují hloubku promyšlenosti tohoto stupidního trucprojektu.
 
PS.: Chtělo by to kvalitně udělané fotky přímo těch nadlipenských větrníků, neboť osází-li si jimi Dánové nebo Holanďané fádní roviny u moře, není to taková tragedie jako když je ti blázni napíchali na hřeben krásných oblých zalesněných šumavských kopců u největšího (a nejhezčího - dodávám já) přehradního jezera.
Mirek al Salam 14.2.2006 16:02

Re: Mám pro Vás tip, pane Burkete.

Jedte se tan podivat - dobrá viditelnost podmínkou. Jinymi slovy je to sotva videt ale kdyz si date tu praci a najdetet to, muzete se take odmenit tim ze se pekne nas..ete. A to se vyplati.
Jiří K. 14.2.2006 17:01

Re: Re: Mám pro Vás tip, pane Burkete.

Ne Mirku, očima je to bohužel vidět až příliš moc dobře, tu dobrou viditelnost jsem uváděl jako předpoklad pořízení kvalitních a na síť umístitelných fotek.
S mým nepříliš dobrým vybavením a mizernými zkušenostmi s focením čehokoli jiného než je moje vnučka se mi dobré fotky udělat nepovedlo, navíc jsem měl smůlu na počasí.
Fotí se totiž stožáry ve světlé barvě kovu na pozadí modré, bílé či šedé oblohy.
J.Horák 13.2.2006 14:06

Máte v článku pěkné nesmysly

Podle Vás
1) větrná farma o celkovém výkonu 1000 MW (jeden blok temelínské elektrárny) zabere rozlohu 35 tisíc kilometrů čtverečních. 2) Větrné elektrárny na severu Německa mají celkový instalovaný výkon přes 16 tisíc MW
Z čehož vyplývá, že plocha severního Německa pokrytá větrnými elektrárnami činí přibližně 560 tisíc km čtverečních. Tedy o něco více než je velikost Francie.
Daneš Burket 13.2.2006 14:41

Re: Máte v článku pěkné nesmysly

Tohle je údaj z článku mého kolegy a odpovídá poměrům v ČR. nemůžete srovnávat výkony elektráren v Krušných horách s elektrárnami u severního pobřeží Německa. Ty jsou s jednotkovým výkonem někde trošku jinde. Každopádně to číslo ještě prověřím. Nic to ale nemění na faktu, že z pohledu hustoty energie jsou na tom větrníky v porovnání s klasickými zdroji prachbídně.
dvd 13.2.2006 15:32

Dotaz

Odkud máte ten instalovaný výkon? Prosím o odkaz.
Corsini 13.2.2006 16:07

Re: Dotaz

Větrofilové mají stránky http://www.vetrnyserver.cz/ a v pravém sloupku je i tento údaj.
Béda 13.2.2006 15:47

Re: Máte v článku pěkné nesmysly

8 Temelínů instalovaných v Německu prostřednicvtím větrných elektráren je asi nesmysl.
fufik 13.2.2006 15:53

Re: Re: Máte v článku pěkné nesmysly

Je to nesmysl, ale zaroven se obavam, ze to je pravda.
Corsini 13.2.2006 16:03

Re: Re: Máte v článku pěkné nesmysly

Ono instalovaných 8 Temelínů znamená výkon jednoho...
Daneš Burket 13.2.2006 16:39

Re: Re: Máte v článku pěkné nesmysly

16 tisíc megawatt na severu Německa je fakt. O kousek výše je odkaz na větrný server, kde si můžete ten údaj ověřit.
Corsini 13.2.2006 16:16

Re: Máte v článku pěkné nesmysly

Větrná farma vyrábějící 1000 MW znamená 5000 VE o instalovaném výkonu 2 MW. A kdyby se VE nasázely v síti 250 x 250 m, tak by jedna potřebovala 0,0625 km2 a těch 5000 by potřebovalo 312,5 km2. Ale, kde u nás najdete 300 km2 postradatelné plochy, kde navíc pořádně fouká?
Mysch 13.2.2006 14:00

no nic brouci,

nebudu vam kazit debatu o jedinecnosti jadra. jadro, a nic nez jadro.
preju vam hezkou debatu a sladke sny o nenahraditelnosti jadra. i v aute, a mobilu.
dvd 13.2.2006 15:28

Já mám mobil

na větrný pohon.
Em 13.2.2006 16:01

Re: Já mám mobil

Je i na kličku. V GM na Florenci.
Připomělo mi to jeden starý film Černý prapor. Tam měli radiostanici na nožní pohon-skládací kolo. Což to dodávat k počítači? Lidé by nebyli tak tlustý .
(Zase by více sežrali)
Doktor 13.2.2006 17:47

Re: Re: Já mám mobil

Ale ono se to vyrábí - ukazovali to v nějakém dokumentu - radio a notebook na kličku. Cílovou oblastí měla být subsaharská Afrika.
Kolt 13.2.2006 18:39

Re: Re: Re: Já mám mobil

Cilovou oblasti 100$ laptopu rozhodne neni subsaharska Afrika, ale spise bohatsi staty tretiho sveta. Jako napriklad Brazilie, Egypt, Thajsko. Vice viz http://laptop.media.mit.edu/ . Zamena je vyloucena, jiny laptop na kliku (temer urcite) neexistuje. O radiu (kterych je na kliku asi velmi mnoho) nevim nic.
vita 14.2.2006 10:12

Re: Re: Re: Re: Já mám mobil

Tak moc jich nebude. Kdysi jsem četl rozhovor s vynálezcem, který za to dostal nějakou hrozitánskou cenu od OSN (asi vyfocení před rozvinutou zástavou) a vyrábělo se to hodně do Jižní Afriky a okolí. Už je to léta. Vlastně je to geniální.
Ovšem ta klika nesmí být tak fórová jako u toho laptopu. Tu zlikvidoval Koffi Annan na první zatočení.
A BTW - klidně bych si to pořídil do šaliny. Žádná starost, jestli mám nabito, občas zatočím a pokračuju... Paráda!
Mysch 13.2.2006 17:38

jen jestli

to neni ve skutecnosti lisci ohon.
Rolen 13.2.2006 13:56

Už vznikla lobby pro prosazení větrníků

Bohužel, už vznikla lobby pro prosazení větrníků, už přesvědčuje či uplácí starosty a radní, brzy zapracuje na zvýšení POVINNÉ ceny této „ekoenergie“. Fiasko bude a daňoví poplatníci ho opět zaplatí!!!
Luksoft. 13.2.2006 14:13

Re: Už vznikla lobby pro prosazení větrníků

Fiasko již je, betonová lobby existuje už dlouho...
Mysch 13.2.2006 13:54

astatne

tahle debata mi pripomina sedlaky jedne obce nedaleko prahy, kteri vedli stejnou diskuzi, kdyz kratce pred valkou se okres rozhodl vyasfaltovat silnici vedouci do jejich vsi.
odmitli to s oduvodnenim, ze se jim na tom asfaltu budou smekat kone.
Kolt 13.2.2006 15:15

Re: astatne

A vitezem o nejhloupejsi prirovnani se stava Mysch. Cenou jsou hodinky na vetrny pohon. K vyzvednuti je nutno prijet autem na jaderny pohon.