Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

i.h.

13. 2. 2006 13:25
Pro priznivce biomasy opakuji
Pro priznivce biomasy opakuji uz po nekolikate vysledky prakticke studie a naslednych vypoctu z knihy Anaerobic Digestion, Stafford, Wheatley, Hughes (Eds.), ASP London, 1979. Jedna se o vyuziti biomasy na vyrobu elektricke energie, konkretne o zpracovani kukurice na bioplyn (v danych podminkach nejvyhodnejsi dle srovnavaci studie), Novy Zeland, 2 sklizne do roka. Produkovany bioplyn se cisti a spaluje v motoru nebo dodava jako zemni plyn. Sklidi se 20 tun susiny z hektaru, cili 4250 m3 methanu rocne z hektaru. Z 1 m3 CH4 se vyrobi 3 kWh elektriny a 6 kWh tepla (vyuziva se castecne pri vyhrivani digestoru). 1 hektar kukurice tak poskytne 12 MWh, neboli vykon 1 MW na pul dne. Na 1 MW celorocne potrebuju 730 hektaru. 1000 km2 kukurice tak poskytnou - v idealnim pripade, kdy se kukurice na vetsi vzdalenosti premistuje sama - 1000 MW po dobu 50 dni, je na to potreba 142 digestoru po 5600 m3. Vse za predpokladu 100 % spolehlivosti vseho. Na 1000 MW po cely rok tak potrebujeme neco pres 7000 km2 kukurice a 1000 digestoru. Ovsem pri dvou skliznich do roka, tedy v Evrope potrebujeme 15000 km2 kukurice na 1000 MW po cely rok.  Zduraznuji, kukurice se na vetsi vzdalenosti premistuje sama a vsechno bezi bez poruch, a pomijim energeticke naroky skladovani kukurice mezi skliznemi a samovolny pokles jeji energeticke hodnoty v teto dobe. Z bilancniho hlediska je uplne jedno, jestli pestuju kukurici nebo nejake drevo, ktere pak spaluju primo, treba vrbove proutky. Oficialni bilance pro Nemecko pravi, ze kdyby Nemci vsude pestovali repku a delali z ni "biodiesel", pokryji si jenom 5 procent spotreby nafty.
0 0
možnosti

kapitán

13. 2. 2006 13:39
Re: Pro priznivce biomasy opakuji
Ale EKOLOGISTůM to nevysvětlíte, protože nejsou schopni exaktně myslet. ZAMILOVALI se do své zeleně a budou to pořád opakovat jako náboženští fanatici. Však už odsuzují svého myslitele, který přišel s Gaiou a teď podpořil JÁDRO.
0 0
možnosti

Mysch

13. 2. 2006 13:21
To vyrobí jeden blok JE Dukovany za třičtvrtě hodiny :-)
nechte si uriznout nohy, tech 6 km co ujdete ta hodinu ujede moped za 10 minut.
0 0
možnosti

kdosi

13. 2. 2006 13:27
Re: To vyrobí jeden blok JE Dukovany za třičtvrtě hodiny :-)
To má být argument nebo co?
0 0
možnosti

Mysch

13. 2. 2006 13:18
jsou větrníky TOTÁLNÍ BLOST
to si vsichni blbi jeste porad mysli.
on uz to kdysi pan werich vysvetloval.
0 0
možnosti

kdosi

13. 2. 2006 13:23
Re: jsou větrníky TOTÁLNÍ BLOST
... a vysvětloval to na větrnících...
0 0
možnosti

VH

13. 2. 2006 12:51
Téměř všichni
investoři větrných elektráren mají svoje bydliště dost daleko od jimi propagovaných neekonomických monster;  je to pro ně jenom dobrý kšeft, dokud Brusel a dotace fungují, nařizují, oblbují....
0 0
možnosti

Kon

13. 2. 2006 12:50
V České kotlině
V české kotlině málo fouká, to všichni víme. Ale jak je to na Moravě a ve Slezsku?
0 0
možnosti

kdosi

13. 2. 2006 13:02
Re: V České kotlině
Celou ČR máte zpracovanou na http://www.ufa.cas.cz/html/dllouka/info/vav/vav.html" target="_blank" rel="nofollow">http://www.ufa.cas.cz/html/dllouka/info/vav/vav.html. Jen pro úplnost - VE se dá stavět tam, kde je průměrná rychlost alespoň kolem 5 m/s...
0 0
možnosti

honzak

13. 2. 2006 11:56
pro zajímavost reálné hodnoty
jednoho pokusu:
Je to sice fotovoltaika, ale ta je pro ekologisty stejnou modlou jako vítr. Zejména proto, že tomu technicky VŮBEC NEROZUMÍ A JEN KECAJÍ NAUČENÉ FORMULKY!
0 0
možnosti

kdosi

13. 2. 2006 12:12
Re: pro zajímavost reálné hodnoty
2 W vyráběné z instalovaných 450W? To je fakt zdroj jako prase...
0 0
možnosti

honzak

13. 2. 2006 11:49
Re: jen pro informaci:
když něco říkají v Britských listech, tak to musí být pravda, že? I kdyby to byla sebevětší pitomost.
0 0
možnosti

kpt

13. 2. 2006 11:24
Trochu zpět
Jak je znalcům známo, tak větrné elektrárny vynalezl náš velikán J. Cimerman. K jejich pohonu používal svůj další objev Vítr z hor. Ovšem tak jako i jiné jeho novinky ityto zneužili zlí habsburkové a nyní nás do větrných el. tlačí. Jednu chybu to ale má - odmítají dodávat Vítr z hor a jako strategický material zavedli pomocí předsednictví v EU trest smrti za prozrazení jeho výroby. Apeluji na pana Svěráka - vypravte expedici na nalezení původní plánů jeho výroby. (nebo alespoň jejich fragmentů) .Po jeho zavedení našeho originálního větru (min. 15m/s) budeme světovou 1 ve výrobě ele. větrem. Dále půjde obnovit Poldovka na produkci závaží na nohy abychom neulítli.
0 0
možnosti

Honza

13. 2. 2006 11:03
Budoucnost v trvale obnovitelné energii je bezesporu v pěstování spalitelné biomasy.
Jiná alternativa rozhodně nebude, myslím za 50 - 100 let, až nebude uhlí, ropa, jaderné palivo bude strategická záležitost pro výrobu enrgie ve velkém rozsahu.
Vzhledem k velkým rozlohám ladem ležících pozemků schopných zemědělského obdělávání nebude problém pěstovat  (vyrábět) dostatečné množství biomasy pro výrobu energie. Pravděpodobně se začnou vyrábět ekologická energetická zařízení pro výrobu elektrické energie o relativně malém výkonu v řádech deítek až stovek megavatů. Vedlejším produktem těchto zařízení bezesporu bude vodík, který bude využíván jako palivo pro spalovací motory.
Myslím, že popsaný způsob výroby elektrické energie se stane již v brzké době předmětem lukrativního podnikání a to s ohledem na rychle rostoucí ceny všech paliv, poptávce po stále větším množství všech druhů energií a v neposlední řadě po snaze o soběstačnost ve výrobě energií.
Předpokládám, že této koncepce se brzo dočkáme, protože technologicky je poměrně jednoduchá a již zvládnutá a lze očekávat její ekonomickou rentabilitu. Navíc v USA začne být po této koncepci již brzy i společenská poptávka.
0 0
možnosti

kdosi

13. 2. 2006 11:23
Re: Budoucnost v trvale obnovitelné energii je bezesporu v pěstování spalitelné biomasy.
... přičemž o tu biomasu bude třeba se starat, půdu hnojit či jinak ošetřovat (jinak se brzy "vyčerpá"), chránit (asi chemicky) před škůdci, nějak i před požáry, pak sklízet a ve velkém vozit (asi auty) ke spalování...
Nevím proč mě tahle představa zrovna nenadchla...
0 0
možnosti

Saša

13. 2. 2006 10:58
Větrné elektrárny jsou zvěrstvo.
Větrníky jsou drahé.
Hyzdí krajinu.
Jejich výstavba svou náročností velmi poškozuje přírodu, v níž jsou stavěny.
Provoz je velmi hlučný, vytvářejí se i vibrace, které sice člověk neslyší, leč zvířata ano.
Zabíjí zejména ptáky.
V zimě se odlamuje námraza a létá jako nebezpečené bomby i do velké vzdálenosti.
Jsou nespolehlivé stejně jako vítr.
Jsou málo výkonné a i kdyby se úplně celá republika pokryla těmito větrníky, spotřebu energie by nám nepokryla.
Aby vůbec byly aspoň hraničně rentabilní, bylo nutno uměle zvýšit cenu jimi vyrobené elektřiny a zavést povinnost distributorů tuto drahou elektřinu odebírat.
Jsou nebezpečné pro paraglidisty, rogalisty, poloty větroňů a ultralehkých letadel či balónů.
Vyrábějí se podle "západních" vzorů a tedy se do našich přírodních podmínek nehodí a mohou začít padat podobně jako dnes padají střechy a konstrukce postavené podle EUnorem (nepočítajících se středoevropskými sněhovými zimami). Jediným kladem větrníků je, že se na nich báječně napakují firmy. které je vyrábějí a montují. To je takový osvědčený recept: nejde-li Vaše zboží na odbyt, vyvolejte po něm umělou poptávku.
0 0
možnosti

Larus

13. 2. 2006 11:33
Re: Větrné elektrárny jsou zvěrstvo.
Drahé je kdeco. Hyzdění je věc názoru. V severním Německu nebo v Dánsku žádná krajina není; mě se třeba větrníky celkem líbí. Ale na Sněžce bych to nechtěl (na Luční už by mi nevadily, když jich tam nebude sto). Výstavba přírodu nějak zvlášť výjimečně nepoškozuje. Srovnejte např. s výstavbou dálnic. Byl jsem zblízka u jedné VE v Alpách (až pod vrtulí) a nebyla hlučná. Ale musí stát dost daleko od obydlí. Ptáky zabíjí méně, než silniční doprava (studie z GB). Vytápěné vrtule námrazu neodhazují, ale mají jiné nevýhody. Není cílem pokrýt jimi veškerou spotřebu, ale jen část. Část lze z vody, slunce, biomasy, zbytek jádrem (fůzí-kdy už to konečně bude?). Stačí vymyslet smysluplný model zapojení do sítě (spřáhnutím s přečerpávací el., výrobou vodíku apod.) Na paraglidisty a spol. bych ohledy nebral, těm vadí i komíny a dráty vysokého napětí a přesto létají. Snad není zase tak obtížné vyrábět je s ohledem na české podmínky.
0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz