15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
eTony 13.2.2006 9:22

liberal sharku,

opatrně s těmi miliony kamionů přepravených po železnici systémem Ro-La...................
liberal shark 13.2.2006 9:42

Re: liberal sharku,

Já vím, kapacita je omezená, ale snad by se tam vešla alespoň část tranzitní dopravy ve směru západ-východ, když už se staví ty železniční koridory. Zdá se mi racionálnější postavit třeba ještě jeden paralelní koridor, než pořád flikovat D1 nebo vymýšlet systémy placení mýtného.
Rostislav Zídek 15.2.2006 17:05

Re: reálný program

Pane, uvědomujete si ty obrovské škody na státním rozpočtu z nezaplacených spotřebních daní z nafty a nezaplaceném mýtném?
Jan Hájek 13.2.2006 7:24

ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

Jak proběhlo v diskuzi k článku o alternativních palivech celková energetická bilance alkoholu vyrobeného kvašením a destilací je ZÁPORNÁ. Mám silné podezření, že totéž se ukáže u prakticky všech bio alternativních zdrojů.
Larus 13.2.2006 8:53

Re: ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

Ovem už nezmiňujete, že celková energetická bilance benzínu vyrobeného z ropy v rafinérii je také ZÁPORNÁ. PS: podle toho, co jsem nedávno četl, vychází líh z kvašení rostlinných produktů mírně kladně, oproti benzínu, který je záporný.
tygr007 13.2.2006 11:43

Re: Re: ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

muzete tohle nejak dolozit?
Larus 13.2.2006 12:45

Re: Re: Re: ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

tusim, ze to mam z nejakeho clanku na Wikipedii. Ted mi ovsem Wikipedie nenajizdi, takze to nemuzu dohledat, sorry. Kdyz se nad tim zamyslite, tak to neni uplne prekvapive. Do vyroby benzinu vlozite furu energie pri destilaci ropy (mozna vic, nez na destilaci zkvasenehe skrobu), na tezbu ropy, vyrobu aditiv atp. Ziskate palivo s vysokou hustotou energie, ale neco jste za to musel zaplatit. Ted narychlo se nedokazu rozhodnout, jestli ma smysl do vypoctu zahrnovat i potencialni energ. zisk ze surove ropy. To by nejspis vyrazne nahnulo vysledek ve prospech lihu.
Jura Jurax 13.2.2006 9:37

Re: ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

Tohle nesměšujme. Špiritusem lze pohánět pobyblivé objekty - třeba auta - které jinak zatím rozumně pohánět nejde (jistě, hybridní pohony, palivové články, akumulátory, vodík - ale to vše je zatím drahý experiment). Je blbost dělat ze špiritusu elektřinu.
david 13.2.2006 7:16

co kdyby zastánci a podporovatelé VE

platili za 3-5 krát víc než ostatní (mj. zelená energie za +0,1Kč/KWh, je taky pěkný podvod) a elektřina jim šla jen když fouká silný vítr.
honzak 13.2.2006 6:50

ještě maličkost

Slkutečná podpora instalaci obnovitelných zdrojů je NULOVÁ! Viz odpověď na moji žádost o příspěvek na dotaci pro instalování slunečních kolektorů na předehřívání TUV pro 48 bytů(instalace v Orlové uspořila cca 20% nákladů na plyn!)
" Vážený pane, od 1. dubna 2005 pozastavil Státní fond životního prostředí ČR příjem žádostí do národních programů vyhlašovaných Ministerstvem životního prostředí. Důvodem tohoto opatření byl velký převis žádostí, který vysoce přesahoval finanční možnosti SFŽP ČR. "
Je to jen další kamínek do mozaiky "ochrany přírody a podpoře obnovitelných zdrojů". Celé MŽP a organizace jím řízené a placené, včetně všech dětí země a jejich jihočeských matek je jeden kolosální švindl a továrna na peníze pro pár rovnoprávnějších.
Daneš Burket 13.2.2006 7:28

Re: ještě maličkost

Státní fond životního prostředí není jedinou institucí dávající podpory. Například i jednotlivé kraje vyhlašují grantové programy na podporu obnovitelných zdrojů (projekty, výstavba). Ale i bez podpory investic by měl Energetický regulační úřad stanovit výkupni ceny tak, aby návratnost investice byla zaručena. Takže v tomto směru jsou obnovitelné zdroje podporovány víc než dost.
Váš problém je v tom, že nevyrábíte elektřinu :o) Obvšem například v kraj Vysočna patří solární ohřev TUV k prioritně porporovaným obnovitelným zdrojům (grantový program).
honzak 13.2.2006 7:47

Re: Re: ještě maličkost

Děkuji za upozornění. Nicméně myslím, že můj problém je v tom, že naše družstevní baráky nestojí v kraji Vysočina...
Pavel 13.2.2006 6:36

Kalifornie

Včera byl v TV pořad o Kalifornii, velká zmínka o největším počtu větrníků, ale ani slovo o velkých problémech se zásobováním elektřinou.
fidel 13.2.2006 7:25

Re: Kalifornie

Píši svůj příspěvek ze San Francisca. V Kalifornii panují opravdu jiné větrné podmínky než ČR. Od jara do podzimu vane do vnitrozemí od Pacifiku téměř každý den chladný vítr, který se v odpoledních hodinách mění na vichr. Nahrazuje teplý vzduch který stoupá vzhůru nad rozehřátým Central Valey. Rozsáhlá pole větrných elektráren např. na neobydlených holých hřebenech Altamont Pass východně od San Francisca nebo v deltě řeky Sacramento jsou využívány mnohem více než je reálné kdekoliv v ČR. Elektřina z větrné energie pokrývá spotřebu Kalifornie z 1,5% a to jsou zde podmínky téměř ideální ve srovnání s ČR. Více http://www.energy.ca.gov/wind/overview.html Jinak si myslím, že nedostatek elektřiny v Kalifornii před několika lety byl vyvolán částečně uměle, protože podnikání v tomto oboru nebylo dostatečně lukrativní. Elektřiny je zde dost. S článkem jakožto Ing. elektro a tak trochu technokrat naprosto souhlasím, jsem zvědavý, jaká diskuse se rozpoutá.
Novák 13.2.2006 5:42

Úvaha

Co se podívat na stránky Jindřichovic a zjistit si procentuální využití tété slavné dvojice větrníků. Ono totiž se pohybuje kolem 12 %!!!! Ale i to stačí sypat panu starostovi jako jednateli společnosti pověřené obcí správou tohoto nesmyslu. A oto přeci jde především.
honzak 13.2.2006 6:44

Re: Úvaha

před týdnem jsem v diskusi k jinému článku uvedl procento využití jindřichovických větrníků za leden. To číslo (naprosto nikým nekomentované) je 5.5%!!!! Který meloun nebo která melounská obec by se k něčemu takovému připojil (a) bez zálohování tepelnými elektrárnami?
Už asi posté opakuji, že VE jsou zatím totální nesmysl. Jindřichovická VE má sice synchronní generátor, ale proměnný kmitočet. Proto musí mít na výstupu měnič, který "přepere" z hlediska rozvodné sítě "špinavý" proud na přifázovaných 50 Hz a příslušné napětí (patrně 3x400V). Jinými slovy, napětí vyrobené generátorem se usměrní a statickým měničem se vyrobí třífázový proud o průmyslovém kmitočtu. A zde jsme u jádra problému. Aby VE mohla mít statut alespoň špičkového zdroje, musela by pracovat trochu jinak. A sice vyrobeným proudem nabíjet obrovskou baterii, ze které by brala energeii na pokyn dispečera rozvodné soustavy (jako vodní elektrárny). To by ovšem prodražilo investici i provoz tak, že by celá hračka byla naprosto nerentabilní.
Rovněž zhruba posté opakuji, že proud vyrobený dnešními VE má smysl pouze pro nabíjení lokálních akumulačních zásobníků teplem pro následné využití jako zdroj pro ohřev TUV nebo i topení. Ve spojení se slunečními kolektory to může být počátek cesty k opravdu obnovitelným energiím.
Renata T. 13.2.2006 7:01

Re: Re: Úvaha

A k tomu jednu "zlotřilou" připomínku navrch. Sama energetická náročnost větrné elekrárny, t.j. jejích komponent, není kryta ani plánovaným (!) vyrobeným množstvím za dobu její životnosti. Zdravím jádro a jihočeské taťky.
Haui1 13.2.2006 16:36

Re: Re: Úvaha

A nešlo by tu vesničku odpojit od veřejné sítě? Třeba by byli soběstační. No a kdyby ne, tak každý ví, kde bydlí pan starosta :o)))
Honza V. 13.2.2006 0:36

Svatá pravda

1. Plně s Vámi souhlasím.
2. To zas budou melouni vřískat!:-))
Lucius Malfoy 13.2.2006 9:28

Co si myslí příroda o větrnících ?

Zhruba toto :-)
Viktor 13.2.2006 0:30

Zásadní problém

Myslím že opravdu zásadní problém je zmíněn v předposledním odstavci. Prtože nikdo neví kdy přestane vítr foukat tak přestože větrná elektrárna pracuje musí současně běžet i klasický zdroj jako záloha. Takže na jednom kopci se točí listy "ekologicky šetrné obludy" zatímco za pár dalšími kopečky Antonín, topič elektrárenský stejně musí do kotle přikládat. Kníže Potěmkin by měl radost!
Ludva 13.2.2006 7:49

Re: Zásadní problém

Myslím, že takovýto zdroj by měl význam pokud by energii akumuloval. Ovšem zatím nikdo neví jak to rozumně zařídit.
vita 13.2.2006 9:24

Re: Re: Zásadní problém

Větrník + přečerpávačka. Ovšem je to rozumné? A co s tím, když pořádně nezafouká 3 měsíce jako ondyno v 3. roce v létě...
Jura Jurax 13.2.2006 9:31

Re: Re: Re: Zásadní problém

Proč ne přečerpávačka?  Jenže ta není zadarmo - a náklady na ni by nejspíš ještě zvýšily i tak vysokou cenu elektřiny z větrníků. Ovšem kdyby se to správně ze státního dotovalo, mohl by to být lukrativní kšeft pro všeliké zelené šejdíře. A my bychom opět splakali nad vejdělkem, platíce vnucenou "ekologickou" elektřinu.
 
Na druhé straně třeba přečerpávačka Dlouhé stráně též byla a je cílem zuřivých útoků jisté odrůdy zelených mužíčků.
vita 13.2.2006 9:52

Re: Re: Re: Re: Zásadní problém

Dlouhé stráně dokážou naakumulovat energii na cca 6 hodin plného provozu. Kdosi to tady psal přesněji. Zelení řvali jak přejetí, když se dokončovaly. Je vytypováno několik (10??) míst, kde by mohly stát další přečerpávačky. Zelení řvou ještě víc. U každé vytypované lokality, nevynechali jedinou.
Furt to budou hodiny naakumulované energie - zaplaťpámbu za ni, bylo by nám bez ní mnohem hůř. Co s těmi měsíci, kdy pořádně nezafoukalo? A to je pár let, všichni si to můžeme pamatovat.
Započítat cenu akumulačky do ceny VěE? Ale kdo by to dělal, stabilita sítě, to je přece věc někoho jiného, než větrných elektrikářů...
Ondra 13.2.2006 20:22

Re: Re: Zásadní problém

Nejlepším akumulátorem je rozvodná síť.
Jiřik 13.2.2006 10:52

Re: Zásadní problém

Před cca dvěma lety vyšel v Technickém týdeníku poměrně obsažný článek o možnostech akumulace elektřiny ve skutečných elektroakumulátorech, vypadalo to jako obří autobaterie a podle výrobců (nevím jestli USA nebo Kanada) dokázaly díky elektronickému ovládání výborně vyrovnávat špičky/sedla a fungovat i jako záložní zdroj při výpadku.
Kapacita šla do megawatthodin a zkratové proudy - podle způsobu zapojení - snad až do teraampér (samozřejmě v závislosti na napětí výstupu)!
Navíc to je z energetického hlediska podle mě nejvýhodnější - ztráty výhradně transformací a přeměnou elektrické energie na chemickou, což je, nemýlím-li se, účinnější než přeměna na mechanickou a statickou energii vodního sloupce nebo tlakové nádoby...
škoda že nemám link (Technický týdeník pokud vím nemá velký archiv článků), ale doma bych snad mohl mít výtah z toho článku...
krmič 13.2.2006 12:19

Re: Re: Zásadní problém

Pro běžnou energetiku toto řešení určitě zatím nepřichází v úvahu, zejména pro vysokou cenu, včetně externalit (ekologisté by určitě protestovali!). Tam šlo o nějaký velmi speciální případ, kde si to mohli dovolit.
Dick 13.2.2006 14:53

Re: Re: Re: Zásadní problém

Nevím, o čem se psalo v TT, ale znám jeden akumulátorový záložní zdroj na Aljašce. Tady je o něm výtažek z oficiálního firemního materiálu:
Mohutný multičlánkový akumulátorový systém vyvinutý ABB a výrobcem baterií firmou Saft si prorazil cestu k zápisu do Guinessovy knihy rekordů jako nejvýkonnější světová baterie. BESS (zkratka z anglického "battery energy storage system" - bateriový systém akumulování energie), který zabírá plochu větší než je fotbalové hřiště, se skládá z 13 760 niklo-kadmiových článků uspořádaných do čtyř řad. BESS byl zkonstruován pro Golden Valley Electric Association (GVEA), energetický podnik zásobující energií oblast v okolí Fairbanks na Aljašce. Do provozu byl uveden v roce 2003. Dodává do energetické sítě GVEA stálé napětí během normálního provozu a představuje nouzový zdroj okamžité energie. To je důležité v oblasti, kde teploty klesají pod mínus 50 °C a vodovodní trubky mohou během dvou hodin zamrznout. V případě havárie může BESS dodávat 27 MW po dobu 15 minut, což stačí pro napájení 10 000 domácností, a po kratší dobu až 46 MW. ABB zkonstruovala systém přeměny energie, měřící, ochranné a řídicí přístroje a servisní vybavení. Ni-Cd články vyrobil z kadmia první tavby a recyklovaného kadmia přední výrobce baterií, firma Saft. Systém poskytuje okamžitou a spolehlivou energii do doby, než se připojí záložní generátor, což odstraňuje potřebu volnoběžného výkonu. Články jsou bezpečné, spolehlivé a na konci dvacetileté životnosti systému budou recyklovány.
MLOK1 13.2.2006 13:30

Re: Zásadní problém

Ono to lze ale napsat i tak, že když fouká vítr, tak si ten topič může trochu odpočinout :-) Ono se ukázalo jako nesmysl, že se zrušilo po válce hafo malých vodních elektrárniček, které pokrývaly značnou část spotřeby v místě elektrárny a stavěla se velká monstra s dlouhými vedeními se ztrátami. Z vyprávění vím, že za 1 republiky si domácnost vedle pivovaru večer po pracovní době přepnula ze sítě na proud z elektrárničky pivovaru, který byl nesrovnatelně levnější.