19.6.2024 | Svátek má Leoš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiřik 13.2.2006 10:53

Re: patrej ty vetrniky

Obci - www.jindrichovice.cz
Miroslav Pivoda 13.2.2006 9:38

Vetrna energie a budouci technologie

Damy a panove, nediskutujte tolik o minulosti a podivejte se na budouci technologie.
High Altitude Wind Power
Potentially Our Cheapest Energy Source. We Don't Need Oil!  
dvd 13.2.2006 11:38

"Světe, probuď se!"

Tak už ta první věta mne naladila. --Jako mladý asistent jsem dostával takovéhle vynálezce na triko. Obvykle si pak chodili stěžovat na ÚV KSČ.
Miroslav Pivoda 13.2.2006 12:44

Soudruhu, vite toho malo o inovacich

Kazda radikalne nova technologie se jevi jako blazniva. Pokud mi redakce Neviditelneho psa dovoli zverejnit, uvedu pribeh inovatora v USA, ktery musel inovaci prosadit pres prezidenta USA.
ok 13.2.2006 9:38

pestovani biomasy (=pestovani lesa)

Moje zkusenost je, ze se mi vyplati na mem pozemku pestovat les, a topit drevem. Je to urcite lukrativnejsi nez vetrniky (pokud veskerou praci udelam sam na svem).
Moc se mi libi autoruv bonmot "zatraktivneni obce za pomoci vetrniku". HA HA HA!
Vetrniky v ceskych podminkach zaneradi prave aktraktivni prirodni partie v ceskych horach. V Nemecku jsou jine podminky, tam prirodu proste nemaji, a navic si ji nevazi tak jak je (nastesti) zvykem u nas.
 
konik 13.2.2006 10:05

pestovat les, a topit drevem

Souhlas, setri to i naklady na prenos energii a jista mira nezavislosti je v tomto svete take vyhodou
Evropan (original) 13.2.2006 9:33

Autor nejak vymekl,

nezda se Vam ? Clovek by cekal jadernou agitku a ona je to celkem racionalni uvaha :-)
Daneš Burket 13.2.2006 10:53

:o))

Nikdy jsem nepsal žádné agitky. Pokud z některého mého článku vyplynula podpora některému ze zdrojů, bylo to vždy podložené argumenty.
Že se naše energetika bez uhlí a jádra neobejde je jasné.
Jura Jurax 13.2.2006 9:26

Zelený tunel 2

Vesnice, která si nechá postavit za humny větrníky a sprostě, na úkor ostatních na nich vydělává díky hloupé státní politice (na její hlouposti nic nezmění ani skutečnost, že v EU to dělají taky), by si měla zároveň postavit ten svrchuzmíněný záložní zdroj (nebo třeba přečerpávací elektrárnu, skrze kterou by uchovávala přebytky svého ekologického proudu), pak být odstřižena od jiného zdroje elektřiny a samostatně si elektricky lebedit; přebytky by měla prodávat za normální cenu elektřiny z třeba mnohem ekologičtější elektrárny jaderné. Jenže za těchto podmínek by větrník za svoje nestavěl ani ten nejzelenější mužíček, protože to by šlo o vyhazování jeho peněz do luftu ...
Ono totiž nejekologičtější a kupodivu i nejlevnější zdroj energie je energie z jádra. A kupodivu i nejbezpečnější ...
Evropan (original) 13.2.2006 9:34

Re: Zelený tunel 2

... jojo az na tu trosku toho bordelu co po tom zbyde, ale to se NEJAK udela, ze jo ;-)))
Jura Jurax 13.2.2006 9:51

Re: Re: Zelený tunel 2

Originelní Evropane, víte kolikže toho bordelu zůstane - v kilogramech či metrech čtverečních absolutně i relativně vzatažmo na 1 vyrobenou kWh? A jistě víte při Vašem vzdělání, že ten bordel patrně bude v budoucnosti ceněné palivo. Takže to Vaše se NEJAK udela je ouchcapek naprosto nepřípadný, snižující Vás na úroveň pošetilých zelených mužíčků ... ale tím přece nejste?
 
A víte, kolik téhož bordelu - a kupodivu taky trošku radioaktivního - zbude po klasické uhelné elektrárně? Plyn a naftu nemámé, že využitelné vodni zdroje už taky moc ne ... nakonec ani toho uhlí nejsou zásoby nekonečné.
Evropan (original) 13.2.2006 10:00

Re: Re: Re: Zelený tunel 2

pane Juro, ja nechci byt kverulant ale proste to VAse PATRNE se mi nelibi, vite kolik takovych PATRNE uz bylo, ale nevadi. JA osobne verim ITERu, jen je mi divne, proc se na jeho realizaci nepostupuje intenzivneji, pripada Vam to normalni ?
Jura Jurax 13.2.2006 11:08

Re: Re: Re: Re: Zelený tunel 2

I kdyby to moje patrně bylo opravdu patrně, pořád platí, že to "bordelu" je po elektrické energii z jádra zanedbatelně málo.
Corsini 13.2.2006 9:55

Re: Re: Zelený tunel 2

Myslíte tu trochu bordelu po větrnících? Tuny plastu (vrtule) a stovky až tisíce tun železobetonu (základ). Jediný použitelný je železný šrot ze stožáru (desítky až stovky tun).
Jura Jurax 13.2.2006 9:25

Zelený tunel

Nesmíme zapomenout ani na fakt, že v důsledku toho, že větrné elektrárny jsou velmi proměnlivý a neregulovatelný zdroj, je nutné na každou instalovanou větrnou kilowatthodinu zajistit jinou kilowatthodinu v klasickém zdroji (uhelném, jaderném nebo vodním), který zajistí dodávku elektřiny v případě, že nebude foukat.
Už jen tohle by v rozumně uvažující společnosti, nepoblázněné uřvanými ekologisty, mělo smést větrníky do pekel zapomnění. Větrník je sám o sobě zdroj drahý (a to v článku nejspíš není k nákladům připočtena cena toho klasického zdroje, který se musí - musel - postavit jen proto, aby se mohl postavit ten ekologický), nespolehlivý a nakonec i ekologicky rozporný. Elektřina z něj musí být nuceně vykupována, takže nakonec to všechno zaplatí spotřebitelé, pro které se přiměřeně zvýší cena elektřiny. Neboť stát ve své naoktrojované zelené pošetilosti může přinutit elektrárenské společnosti tuto elektřinu vykupovat, leč nemůže jim nařídit, aby takto umenšovaly své zisky - takže buď další dotace od státu, tedy z kapes daňových poplatníků, nebo vyšší cena elektřiny. Obé zaplatí sprostný lid, který je k tomu uřvanými ekologisty skrze neváhám říci blbý stát přinucen. A šejdíři, stavějící u nás větrné farmy, si mnou ruce - díky státní (to jest naší, nás všech - byť ve zdrcující míře nedobrovolné) podpoře si mastí kapsy. Že u nás dostatečně nefouká, je nepodstatný detail. No není to zelený tunel jako když vyšije?
konik 13.2.2006 10:10

Re: Zelený tunel

Vlastne by to vsechno mohla vyresit jednoducha otazka. Jste ochotni svitit (topit, chladit atd) jen kdyz bude foukat? Jestlize odpoved zni ne, vysledek je jasny - potrebujeme stálé zdroje energie (jadro, uhli, plyn)
vita 13.2.2006 11:17

Re: Re: Zelený tunel

DUHAtci dokonce před časem požadovali tmavozelený tarif - výhradně z obnovitelných zdrojů.
Já bych jim ho dopřál...
Petr Vaňura 13.2.2006 9:10

Větrné elektrárny jsou u nás nesmyslem, a skoro všude jinde taky

Pokud jde o to, co dotovat, pak by absolutní prioritu mělo mít čisté vytápění a tepelné izolace budov. I když ani ty izolace nejsou tak bezproblémové, jak se obvykle líčí, některé postupy se ukázaly nevhodné. Pokud se utěsní okna, je nutno řešit problém větrání, zděné stěny potřebují "dýchat." 
vita 13.2.2006 9:21

Re: Větrné elektrárny jsou u nás nesmyslem, a skoro všude jinde taky

Absolutní prioritu by měla mít věda, vzdělávání, výzkum a částečně vývoj. Ten se může z větší části platit z budoucích výnosů.
Snad by se konečně podařilo vtlouct do většiny hlav, že existuje zákon o zachování energie. A že se nedá očůrat, jak zhusta činíme u zákonů lidských.
damian.frach@atlas.cz 13.2.2006 9:25

Re: Větrné elektrárny jsou u nás nesmyslem, a skoro všude jinde taky

rhv - recovery heat ventilator - vydychany vzduch zahriva cerstvy vzduch z venku. celkem levne
Larus 13.2.2006 9:09

Vítr v malém měřítku

S článkem souhlasím, je rozumný. Osobně vidím větší možnost využití energie větru pro osobní použití. ČEZ nám teď prodává kWh asi za 3Kč (nízký tarif cca 1 Kč). Pokud je výrobní cena kWh z větru menší než 1 Kč (snad se na toto číslo lze dostat i u malých VE), mělo by se vyplatit postavit si na louce za domem maličký větrník o nominálním výkonu např. 500W a s jeho pomocí si snižovat účet za elektřinu. Ať už tak, že vyrobeným proudem budeme ohřívat vodu na mytí a topení, nebo měnit na 230V/60Hz a spotřebovávat jinak. I malá elektrárna by mohla mít citelný efekt. Např. my doma máme průměrnou spotřebu asi 120W plus asi 380 W na ohřev teplé vody (netopíme elektřinou). Jen je třeba zajistit, aby náš větrník nevadil sousedům, proto je to asi strategie vhodnější na venkov. Zisk poroste s rostoucí cenou elektřiny.
kapitán 13.2.2006 9:16

Re: Vítr v malém měřítku

Většina domů je v údolí ne na KOPCÍCH
Larus 13.2.2006 9:29

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Pro velkou elektrárnu je důležité dosáhnout maximální účinnosti. Když to máme pro doma, tak to není nezbytné. Na chalupě jsme měli několik let malou vrtuli a točila se skoro nonstop. A to byla v hlubokém údolí. Výkon by z toho byl tak 5W, ale kdyby se zvětšila...kdo ví.
Kolt 13.2.2006 11:39

Re: Re: Re: Vítr v malém měřítku

Kdyby se zvetsila nad smesnych 5W, tak by se uz netocila skoro nonstop.
Lucius Malfoy 13.2.2006 9:18

Re: Vítr v malém měřítku

Nerad bych vám bral Vaše iluze, ale 120W = počítač plus jedna žárovka ... Lednici nemáte ? Ve třídě A dalších zhruba 50 W ... A pěti sty watty moc vody neohřejete, o topení nemluvě
Larus 13.2.2006 9:26

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Ty čísla jsem si nevymyslel, ale opsal z ročního vyúčtování. Taky mě zarazilo, že to je tak málo, kontroloval jsem to nejméně pětkrát. Nezapomeňte, že se jedná o průměrnou spotřebu. V noci běží prakticky jen lednice (a ta neběží pořád, ale jen občas, pokud nemáte vzor 65). Přes den jsme v práci, to taky běží jen ta lednice. Jsme dva dospělí v rodinném domku, vím, že děti spotřebu dost zvýší. Vítr nemusí zajistit nezávislost na síti, když ušetří 10%, tak to může (ale nemusí) být zajímavé číslo. Právě proto, že koncová cena za proud je tak vysoká. Nevím, za kolik se dají tak malé VE pořídit, ale pro kutily je to určitě zajímavá možnost.
vita 13.2.2006 9:43

Re: Re: Re: Vítr v malém měřítku

Neberte to tak, že jsme proti VěE an sich. V případě, který popisujete, to může mít - pro vás - efekt. Když bude malá, nespotřebuje se tolik materiálu na výstavbu. Když poženete proud do bojleru nebo akumulaček, nebudete rozkývávat síť, když vyrobené spotřebujete, nebudete vyžadovat ceny za výkup. Pokud máte vhodné větrné podmínky a kutilské ruce, proč ne.
Kdosi mi kdysi vyprávěl, že ideální pro takovou elektrárničku je dynamo z železničních osobních vozů - je konstruované na provoz za velmi různých rychlostí. Jak jsem koupil, tak prodávám, při svých rukách gramlavých jsem nikdy neuvažoval, že bych se do toho pustil.
 
Jsou podmínky, kde ve VěE vhodná. Ony jsou podmínky, kdy je vhodná ta superdrahá fotovoltaika (třeba na oběžné dráze, že (;-) ) a občas je dokonce vhodná i baterka. Pro "velkou" energetiku je VěE nevhodná, jak dokazuje Německo.
honzak 13.2.2006 9:23

Re: Vítr v malém měřítku

Nežije-li Larus v USA, měl by přejít na 50Hz (pardon, pokus o vtip). Ty průměry jsou za 12 nebo 24 hodin?
Larus 13.2.2006 9:27

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Průměr je za celý rok. Včetně dovolených atp.
MLOK1 13.2.2006 10:42

Re: Vítr v malém měřítku

Larusi, souhlas. Zapomněl jste ještě ale započítat do ceny elektřiny "poplatek za velikost jističe" a nejnověji i další neprůhledné poplatky. Takže suma sumárum. Bydlet na vesnici a mít poblíž potůček, větší louku a střechu vhodnou pro instalaci fotovoltaických článků a slunečních kolektorů na ohřev vody, tak bych také pomalu začal uvažovat o odpojení se od ČEZu. Malým záskokovým dieselelektrickým agregátem pro případ nouze bych to jistil. Porostou-li ceny energií i nadále takovým tempem jako dosud, tak by se to časem snad i vyplatilo.