1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 10.2.2007 11:13

Kathágo bylo velké město i na dnešní poměry

a Římané je po dobytí vypálili a srovnali se zemí. Po stu letech ale vybudovali na jeho místě nové, mramorové římské Karthágo, které bylo jedním z nejkrásnějších měst Římské říše. Toto město bylo po úpadku Západořímské říše ovládnuto Vandaly a poté za Justiniána osvobozeno Východořímským (byzantským) vojevůdcem Belisariem. Další úpadek města nastal po jeho dobytí Araby, kteří ař do 19 století vystačili pro své stavby (včetně "posvátného" města Kajruvánu) s kamenem z postupně devastovaných antických staveb. Dnes téměř na stejném místě stojí hlavní město Tunis.

Ladislav N. :-))) 10.2.2007 12:21

Re: Kathágo bylo velké město i na dnešní poměry

Takže oni se vlastně chovali ekologicky! Recyklovali stavební materiál a nevytvářeli zbytečně skládky stavebního odpadu. Jak krásný příklad hodný následování... ;-)

Díky za exkurzi do historie.

Kanuk 10.2.2007 3:33

globálně se ročně vypouští 23,5 miliardy tun oxidu uhličitého, dále metan, freony a další plyny).

Kolik miliard tun CO2 je vypouštěno, to pan ekolog ví. Ale kolik je ho odstraněno tvorbou biohmoty, a to, že množství vytvořené biohmoty závisí na množství CO2 které je k disposici (po světle je množství CO2 nejdůležitější činitel, omezující tvorbu biohmoty) se zdá, že mu uniká.

artista 10.2.2007 5:36

Re: globálně se ročně vypouští 23,5 miliardy tun oxidu uhličitého, dále metan, freony a další plyny).

Pán kolega, viete koľko CO2 vyprodukoval výbuch Svätej Heleny v USA v nedávnej minulosti. Viete o výbuchu sopky Krakatoa, ktorý doslova otriasol celou zemeguľou pred asi 200 rokmi. Koľko CO2 a prachu vyprodukovala - desiatky kilometrov kubických prachu a aCO2. A prežili sme to.

raff 10.2.2007 8:40

Re: Kanuku

A co tím chcete říci? Že pan Moldan neví o nic o asimilaci, o bilanci CO2? To asi nečetl, nebo neslyšel pana Petra Macha, který tuto teorii tak názorně národu objevil.

Víte co, napište také svůj článek a já se těším, jaké to bude počteníčko na úrovni.

Harwey 12.2.2007 15:43

Re: globálně se ročně vypouští 23,5 miliardy tun oxidu uhličitého, dále metan, freony a další plyny).

Nejde o to že je vyprodukován - problém je že je přidán do systému ze kterého byl předtím vyvázán. Za stabilního využívání území je jedno kolik biohmoty vyroste - to je rychlý uhlíkový cyklus.

pomi 10.2.2007 0:51

Příroda to vždycky nějak zvládla

a určitě si s tím poradí i nadále. Otaázka je jen v tom, jak to zvládne, nebo přežije lidstvo.