26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Diskuze s organizátory stávky pro klima

Před týdnem jsem se zúčastnil diskuze mezi vědci a českými organizátory středoškolské stávky za klima. Pořádala ji organizace Paralelní polis v rámci cyklu Enviro meetup. Více než dvouhodinové moderované diskuze se zúčastnili tři středoškolští studenti a tři vědci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 23.4.2019 11:34

Re: Klimaalarmismus je zločinná ideologie.

Jenže ty uhelky, pane Kolmane, nemusí čekat na vhodný vítr a dodávají skoro 100% kapacity energii. O stálé frekvenci.

Víte, kolik procent využívá větrná elektrárna? 20%. A solární 10%.

J. Dobrý 23.4.2019 12:22

Re: Klimaalarmismus je zločinná ideologie.

Solarni v nasi podminkach ma vyuzitelnost 13%.

To je jen maly detail, jinak souhlas.

Mimochodem tu vyuzitelnost omezuje u druha strana - odber. Jsou dny, kdy je nutne cast "obnovitelnych" zdroju odstavit prestoze jsou schopne vyrabet kvuli stabilite site. A ted to nejlepsi: Nemecko tuhle ztratu z nevyroby prestoze zdroj je pripraven, minimalne v pripade vetrnych elektraren proplaci v ramci te jejich revoluce. To uz je vazne padle na hlavu.

P. Zinga 23.4.2019 16:16

Re: Klimaalarmismus je zločinná ideologie.

Ano, vyrábějí energii, kterou nikdo nepotřebuje a naopak. Tomu se říká volatilita.

J. Vintr 23.4.2019 9:27

Dobrá je ta zmínka o redukci populace

Kdyby všichni, kteří věří, že člověk otepluje planetu, dobrovolně odešli do věčných lovišť, tak by se ten problém vyřešil.

M. Valenta 23.4.2019 9:37

Re: Dobrá je ta zmínka o redukci populace

Nejde o to odejít do věčných lovišť, jde o to nemnožit se jako králici, jinak se tam, a nedobrovolně, odebere všichni, což vy jistě také víte.

R. Chodovsky 23.4.2019 10:11

Re: Dobrá je ta zmínka o redukci populace

V Evropě se již delší dobu lidé nemnoží jako králíci. O kom tedy mluvíte? Nejste náhodou rasista?

J. Vintr 23.4.2019 10:14

Re: Dobrá je ta zmínka o redukci populace

V našich končinách není problém s množením. Problém je s těmi zabipulovanými lidmi, díky nimž se daří vnucovat ostatním ty blbosti sv rámci takzvaného boje proti změnám klimatu.

P. Rada 23.4.2019 10:27

Re: Dobrá je ta zmínka o redukci populace

Nemnožení se je mimo jiného důsledek rozvoje konzumu energií. Viz metabolická teorie biologie. (https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2004/cislo-9/metabolicka-teorie-biologie-aneb-nova-teorie-vseho-ziveho.html) Kde ji ale vzít? Wágner např. sází na jádro. Já na Sluneční jádro. Jiní na fosily...

Vedle početního stavu však ale rozhoduje a doposud roste i měrná spotřeba. Na tu a s tím spojené postavení na soc. žebříčku si leckdo nechce nechat sáhnout - natož aby hrabivější zaplatil více za dopady externalit které takový postoj způsobuje.

Např pokud se čínan začne i při stejné populační četnosti živit masitou stravou - navodí to záhy více jak 100x vyšší energetickou spotřebu. Podobné dopady má rekreace evropanů v tichomoří... jízda autem typu SUV namísto MHD...

Ve finále ale bezohledná sobecká chamtivost může vést ke kolapsu celé civilizace. Doplatí na to dokonce možná životem ale nejspíše až naše děti. Ty děti kterým je dnes alespon to základní povědomí rizik a prvotní aktivita vůči ohrožení tupě hloupě kdekým s ponáspotopářů vytýkána. Přitom se problémů valí více:

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

J. Chaloupka 23.4.2019 10:30

Budeme-li mít štěstí, tak umřeme dříve.

.

K. Janyška 23.4.2019 8:45

Jediné co k nim mám je, že jsou zmanipulovaní

až hrůza. Mohou za to zmanipulované neomarxstické školské systémy světa, včetně toho našeho... Dzp.

Š. Hašek 23.4.2019 9:14

Re: Jediné co k nim mám je, že jsou zmanipulovaní

A jsou mladí ...... já si občas vzpomenu. Já taky "lítal ve strachu o žáby". Tedy krátce.

Ale rodiče jsem za ničitele Země nepovažoval a ze školy jsme utekli dvakrát. Že nešla dlouho učitelka, mám dojem, že ruštiny. Tehdy jsme považovali asi Gogola za prašivého ......

J. Vintr 23.4.2019 10:02

Re: Jediné co k nim mám je, že jsou zmanipulovaní

Máte pravdu, pozoruji to i na svých dětech. A žádné racionální argumenty na ně neplatí.

V. Kotas 23.4.2019 8:34

Těžko diskutovat s někým, kdo

jiný názor nechce slyšet, natož uznat.

Š. Hašek 23.4.2019 8:43

Re: Těžko diskutovat s někým, kdo

A nachází se ve věku, kdy ani vlastnímu otci vůbec nevěří ....... že byl taky klukem. Ale já to měl taky. To je pak diskuse fakt na h...... .

P. Rada 23.4.2019 8:31

Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Je patrný napříč celým článkem. U člověka který se hlásí k vědě takový postoj až zaráží. V jakékoli skupině lze totiž nalést až dogmatiky a jejich omyly přenesením na celou skupinu využít na propagaci kolektivní viny. Konkrétní argumenty všech ostatních v dotyčné skupině pak jdou stranou jako by neexistovaly. Neznalost W. obecně vytýká "zeleným aktivistům". Neváhá přitom argumentovat odsud neověřitelnou zkušeností ze studenty s Jižní koreje.... Jakkoli tedy zřejmě může mít a také má v jednotlivých výtkách vůči konkrétním osobám a situacím pravdu - pak použití kolektivní viny jako argument je už naopak zcela falešným postojem.

Sám tvrdí: ..."Pokud se nedokážeme s obnovitelnými nebo jadernými zdroji smířit, nelze udržet bez fosilních zdrojů technickou civilizaci.".... Obecně se smiřovat s obnovitelnými zdroji nebo i jadernými v lokalitách a v situacích kde jsou s hlediska efektivity těžby energií (EROEI) či strategicko politického pohledu (irán, Severni korea. IS....) civilizačně kontraproduktivní je zřejmý nesmysl jaký vytýká podobným úzce až slepě se chovajícím aktivistům.

Wágner také věcně nevyhodnocuje součastný trend a jeho pravděpodobné dopady na technickou civilizaci právě v případě, že k radikální změnně chování na uhlíkovou stopu nehledící civilizace nedojde a neporovnává různé scénáře. Radikální změna ale nadchází obecně s důvodů poklesu dostupnosti surovin při růstu nerecyklovatelných odpadů. Hovoří se o ní jako o době "temna". Pojem "temno" přitom není ani tak nadsázka ale spíše popis souhry faktů vedoucích k tomu, že se situace mění už nyní rychleji a nepřehledněji jak se to jen úzce zaměřeným donedávna jevilo. Konkrétně u nás nastává sucho které i klimatologové očekávali až v polovině století. V té souvislosti považuji tuplem za nekorektní opírat se o diskusi ke "stávce pro klima" ve které klimatolog prakticky nebyl přítomen. Doplnuji proto i takový náhled:

https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/vstupujeme-do-temneho-veku

V. Wagner 23.4.2019 8:52

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Rado, podíval jste se na tu diskuzi? Mě se zdá, že ne. Jinak by jste věděl, že třetina vědecké části v diskuzi je pracovně spojená s paleoklimatologií. Podívejte se, na čem pracuje a z jakého oboru je Petr Pokorný, než začnete tvrdit nesmysly, že v diskuzi nebyl přítomen klimatolog. Jinak, pokud si poslechnete diskuzi a podíváte se na informace na internetu, případně dostupná proxy data, tak Vám bude jasné, že pokud nedokáže model v postupinském ústavu popsat v minulosti dramatičtější změny teploty, než probíhají nyní, tak nedokáže popsat skutečnost, která zde probíhala. a těžko se lze o něj opírat při předpovídání budoucnosti. Pane Rado, opravdu Vám doporučuji sidiskuzi poslechnout a hlavně něco o paleoklimatologii a klimatologii opravdu nastudovat.

P. Rada 23.4.2019 10:10

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Wágnere zminované diskuse jsem se nezůčastnil a pokud je dostupný záznam - byl bych rád za odkaz.

Předně se s mi ale ze zdejší diskuse jeví, že k mé úvaze o tom, že sám projevujete jednostranný aktiviskus ve smyslu propagace kolektivní viny - konkrétně "zelených" - nemáte námitek a takového sebekritického postoje pokud je nepředstíraný si velmi vážím. Zajímalo by mě také jak a zda vůbec lze na osobním příkladě aplikovat tezi:......"Je nutné vyloučit, aby nějaká dogmatická ideologická opatření nevedla

místo ke zlepšení životního prostředí k negativním ekologickým dopadům"... Jak to ale zajistit dokonce u dominantně emotivně se rozhodujících svobodných občanů?

Mám totiž za to, že obecná podpora JE jak ji presentujete je krajně problematická dokonce i ve Francii kterou tak často připomínáte. Naprostá většina tamních JE totiž už nesplnuje kriteria platná pro novou výstavbu a i takto rozvinutá země může mít zásadní energetický problém po ukončení životnosti stávajících JE. Ty totiž jsou postaveny na podlkladě svého času mnohonásobně levnějších a le potenciálně rizikovějších konstrukcí. Navíc právě v této zemi se množí revolty až teroristické počiny pro které je takto koncentrovaný energetický zdroj pravděpodobným cílem, což vede k dalšímu nárůstu už tak neúnosně narostlé nákladovosti.

K doporučení samostudia. Beru jej vážně a možná po delší dobu jak odhadujete. Naučil jsem se např., že klimatologie má více pododborů a výše připomenul prognostika. Paleoklimatologie přitom zajímavě vypovídá např o tom, že po předchozích 10tis let byla přízemní teplota v globálu shlazená na 30let v toleranci +-0.5C. Už dnes je ale planeta s této tolerance průměrem o +1C násobně venku a hlavně s gradientem o dva řády vyšším jak kdy za 55mil let při sycení atmosféry uhlíkem. Trend se ale nezastaví dříve jak za půlstoletí ani při event masivní výstavbě 3+ generace. Možná dokonce naopak protože by nezbyly investice na změnu ostatních technologií.

V. Wagner 23.4.2019 10:55

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Rado, ukazuje se, že jste se neobtěžoval přečíst ani celý můj článek. Tam totiž odkaz na video s diskuzí je a dokonce s mou prosbou, aby si je čtenář prohlédl a sám si udělal svůj názor.

Pozor, já neodsuzuji konkrétní lidi, kteří se zabývají enviromentální problematikou a ochranou přírody a našeho životního prostředí. Mám mezi nimi řadu přátel, třeba ze záchranných stanic, dalších zaměřených na konkrétní ochranu přírody v jiné činnosti, opravdových ekologů (vědců), a často i takových, kteří jsou ještě kritičtější k ideologickému zelenému aktivismu, než jsem já. Oni totiž ví, že ideologický pohled bez snahy o vědecké poznání a porozumění častěji životnímu prostředí uškodí než pomůže. Konkrétní zelené aktivistické organizace vystupují jako jeden celek (třeba v boji proti jaderné energetice nebo jiných v realitě antiekologických počinů), chovají se kolektivně a dost těžko je lze jinak posuzovat.

Zásadní cestou, jak zmenšit možnost antiekologických dopadů kampaní ekologistických aktivistů, by byl důraz na pochopení, porozumění, znalosti a vědecké poznatky o dané problematice, místo primitivních kampaní.

Ve Francii všechny jaderné bloky splňují všechna bezpečnostní pravidla. Jaderná energie zde umožňuje dosáhnout v evropském kontextu velmi nízkou cenu elektrické energie. Kdyby měli ve Francii cenu elektřiny jako v Německu, tak už jsou tam takové bouře, vedle kterých je hnutí žlutých vest prkotinou.

To samostudium nějak nezvládáte, jinak byste věděl, že v minulosti probíhaly daleko rychlejší a dramatičtější změny klimatu, než jaké jsou nyní.

P. Rada 23.4.2019 12:32

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Wágbere asi Vás obtěžuje dát sem znovu odkaz na to video. Až bude víc času tak si možná detektivně projdu všechny Vaše odkazy na svá vlastní vystoupení ... a časem zareaguji i k zmíněné diskusi. Dále. Jsem každopádně rád, že neodszuzujete (jak nyní píšete všechny...) je to ale každopádně v rozporu s textem.

Pokud jde o Francii tak jsme si zřejmě nerozuměli. Asi nečtete všechno ale rád to jiným vytýkáte. Uvedl jsem totiž:... "kriteria platná pro novou výstavbu" ... Nepochybuji tedy o deklarované bezečnosti JE. Nepochybuji zároven o lepší bezpečnosti nových typů 3+. Pochybuji o tom, že by náhlou změnu na nové typy Francie unesla - a pochybuji tedy i o tom zda by to technika jaderně méně rozvinuté země - závislé tedy na cizině - jako je naše, ekonomicko- politicky zvládla.

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2359963-francii-sevrela-atomova-past-jaderna-energetika-zatim-zustane-nejdrive-se-musi

https://oenergetice.cz/spolecnosti-svet/divize-jadernych-reaktoru-pomohla-francouzske-areve-umazat-cast-ztrat/

K mému samostudiu přispěli klimatologové jako Pecho: ... .(http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html). Změn na planetě proběhlo hodně ale různých typů. Podobná té denšní - tedy změna klimatu v důsledku sycení atmosféry uhlíkem proběhla sice na daleko pozvolnější úrovni ale právě už před 55milion\ let. Uhlík v atmosféře přitom po miliony let min s 80% doby existence života udržoval planetu ve stavu kdy dokonce Milankovičovy parametry neměli rozhodující význam pro zalednějí jak v kvartéru. Třeba se ale konkrétněji od Vás o tom v nějakém článku dozvím více? Nemůžete dát typ?

V. Wagner 23.4.2019 16:59

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Rado, v článku je normálně uveden odkaz na dané video a jak jsem psal, přímo vyzývám, aby si to každý prohlédl. O Vašem charakteru svědčí, že nejste ochoten si ani jednou přečíst celý článek, pod kterým diskutujete.

To co kritizuji v článku i zde, jsou zelené aktivistické organizace a aktivisté za konkrétní ideologické kampaně.

Pane Rado, všechny francouzské jaderné bloky splňují všechna bezpečnostní kriteria, jinak by nemohla být provozována. Což i znamená, že mohou být po příslušné údržbě provozována ještě dalších dvacet i více let. Bezpečnostní pravidla musí splnit každý reaktor. Investor si může stanovit i další kriteria, jako je tomu třeba i u nás (tedy třeba bloky s parametry III+.

Na druhé straně cena nových bloků III+, pokud se budou ve Francii stavět s podobnou frekvencí, jako ty současné provozované, nebudou o moc investičně náročnější. Zvýšená náročnost bude kompenzována lepšími provozními parametry.

K tomu klimatu. Stačí se podívat do minulosti a vidíme, že na rozhraní pleistocénu a holocénu probíhaly mnohem rychlejší a dramatičtější změny klimatu. A prudké rychlé změny probíhaly i během poslední doby ledové, označují se jako Dansgaard-Oeschgerovy oscilace. Tyto změny nebyly vyvolány člověkem, ale byly součástí přirozeného vývoje klimatu. A proto tvrdím, že ani úplné odbourání antropogenního CO2 nezaručí to, že se klima nebude i radikálně měnit. Proto je důležité si zachovat schopnost změnám klimatu čelit. Mimochodem, o tom, co bylo zdrojem těch "přirozených" radikálních změn klimatu, se moc neví.

P. Rada 23.4.2019 19:15

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Odkaz už mi chodí. Někde jsem při odklikávání a procházení odkazů zřejmě udělal chybu.

Přijde mi ponižující, že za tím vnímáte poruchu mého charakteru ale asi potřebujete se srovnávat s méněcennými.

Jinou otázkou je součastný gradient změny globálního klimatu která o dva řády převyšuje vše co se globálně odehrávalo v kvartéru. Změna od doby ledové do meziledové totiž trvala cca 2000let a za tuto dobu se oteplilo o cca 5C. Dnes ale podobná teplotní změna nejspíše proběhne během jednoho století.

V. Wagner 23.4.2019 20:39

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Rado, podíval jste se alespoň na ty Dansgaard-Oeschgerovy oscilace? Pak byste viděl a Petr Pokorný to v diskuzi několikrát zdůraznil, že časové gradienty změn byly v té době (a nejen v ní) násobně větší než nyní. Nárůst či pokles o několik stupňů probíhal i v kratší době než nyní nárůst o 0,9 stupně.

J. Lukavsky 19.5.2019 18:47

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

"Naprostá většina tamních JE totiž už nesplnuje kriteria platná pro novou výstavbu" Kolik ve Francii měli jaderných a vážných havárií? Pokud se všeliké kontrolní a bezpečnostní aj. prvky přemnoží - pak se pravděpodobnost selhání či havárie zvyšuje. Prostě bezpečnostní systém je tak předimenzovaný a komplikovaný, že produkuje selhání. To tvrdil kamarád matematik. Je to jako s novými auty, ty jsou přecpány elektronikou a všemožnými hejblaty, že ani vodu v ostřikovači pomalu nemůžete dolít sami, je na to třeba zajet do servisu kde to udělá specialista....J.L.

J. Zadák 23.4.2019 9:25

Re: Antizelený aktivizmus Wágnera - nic víc.

Pane Rado, myslím si, že pan Wagner má dost pravdu. Pominu-li vědecký, ekonomický či politický náhled na danou problematiku, stačí se trochu zamyslet a použít zdravý selský rozum.

Š. Hašek 23.4.2019 8:01

Ta mládež nedokázala nic!!!

O změnách se ví, probíhaly vždy. Číselná hodnota vlivu člověka na ně VELICE diskutabilní. Číselná hodnota možnosti člověka (reálně nějaké kanceláře v brusele) něco měřitelně změnit, jest limitně blízká NULE.

Sečteno, podtrženo - studenti vykazují neomluvené hodiny, dále zvýšené emise CO2, neboť u diktátu se dýchá pravidelněji a mozek potřebuje méně kyslíku než při ječení na náměstí. Osvětlili zmatek v hlavinkách. Místo chleba od maminky v papírovém servítku si koupili v pátek "něco v plastu", ...... atd., ale byli v televizi a zjistili, že se jich ředitelé a učitelé fakt někde bojí. I politici zjistili, že by mohli Pavky Morozovovy přivést k volbám už v šestnácti (proč ne v patnácti?). Viz klučina Rakušan a jiní gazdíkové.

Zkráceno.

I. Mertl 23.4.2019 9:55

Re: Ta mládež nedokázala nic!!!

Herdek, to je pádných argumentů, pane Hašku! Kam na ně chodíte? Prodlouženo.

Š. Hašek 23.4.2019 12:14

Re: Ta mládež nedokázala nic!!!

Herdek, pane Mertle! Není mi devatenáct, nesedím doma u televize ................. Zkráceno.

Netvrdím, že jsem pln pádných argumentů ......... ale já mohl argumentovat u tabule, u maturity, psát referáty, plkat ve spolku spolužáků v parku, u večeře, čísti .......... voni ti študenti už si myslí, že budou štelovat Slunce. Ve čtrnácti!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zkráceno.

Zjednodušeno.

Nebrat za slovo!

D. Polanský 23.4.2019 7:50

Také zestárnou a budou přispívat

k zhoršení stavu ekologie, tedy když už ti bohatší nepřispívají.

M. Mikulec 23.4.2019 6:57

Zeleni fanatici

by měli byt zakázanou sektou, a ne se nepolitický a hloupě motat do politiky. Vedi vůbec ti studenti, co je fotosyntéza a o co si koledují?

P. Dvořák 23.4.2019 7:50

Re: Zeleni fanatici

Co je fotosyntéza přece ví každý, kdo má digitální foťák a fotky upravuje v AdobePhotoshop nebo v našem Zoneru.

Je to např. prolínáni vrstev.

:-))