21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Diskuze s organizátory stávky pro klima

Před týdnem jsem se zúčastnil diskuze mezi vědci a českými organizátory středoškolské stávky za klima. Pořádala ji organizace Paralelní polis v rámci cyklu Enviro meetup. Více než dvouhodinové moderované diskuze se zúčastnili tři středoškolští studenti a tři vědci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 23.4.2019 17:43

Re: Ještě nějakou dobu potrvá,

Ptejme se: Cui bono?

V. Petr 23.4.2019 13:06

Já bych šel na ně ještě radikálněji.

Peníze na dotování nesmyslných OZE lze totiž získat také tak, že většině mladých nebude dovoleno flákat se do 30 let studiem nesmyslných "humanitních" oborů, ale budou muset, až na cca 15% nejtalentovanějších, zařezávat už od 16-18 let někde na poli nebo ve fabrice!

V. Kotas 23.4.2019 13:16

Re: Já bych šel na ně ještě radikálněji.

Humanitní obory by si měli studenti platit - jen těch pár nejlepších by bylo osvobozeno.

F. Kusák 23.4.2019 15:24

Re: Já bych šel na ně ještě radikálněji.

A Vy si myslíte, že společnost může fungovat bez humanitních oborů a vystačí si jen s vědami technickými a přírodovědnými? Bože chraň před takovými názory. Jestli se dá s něčím souhlasit, pak jedině s tím, že je to otázka míry, tedy poměru mezi množinami, které tvoří společnost. Jsem strojař a ekonom, ale nedovedu si představit život bez umění. Všimněte si, jak fyzikové dokázali dávat různým jevům různé poetické názvy. Nebo, že Albert Einstein říkal o rovnicích, že jsou krásné a jevy v přírodě v Božské harmonii. Nehledě na to, že sám hrál výborně na housle. Prostě, vše musí být zastoupeno v určité rovnováze. Jsem o tom přesvědčen a problémy vidím jinde.

V. Petr 23.4.2019 15:37

Bez umění existovat nemůže, ALE na to stačí jen relativně

málo lidí. Bez "antropologie komixu" či "gender studies" se docela určitě obejde a bude jí dokonce lépe! Bez filosofů všemožných směrů rovněž, ostatně jich bude dost i bez jakéhokoliv studia a výsledky budou více méně stejné!

Maxim Gorkij svého času napsal, že mezi filosofujícími mužiky v ruských krčmách se setkal snad se všemi filosofickými směry, se kterými se seznámil mnohem později se jmény slovutných profesorů.

Něco jiného je třeba sociologie ALE tu na vědecké úrovni dělá jen menšina odborníků, ostatní jsou žvanilové! Mimochodem, pro potřeby sociologie byla vyvinuta nová oblast matematické statistiky což humanoidi, s odporem k matematice, pochopitelně nezvládají...

P. Harabaska 23.4.2019 17:51

Re: Bez umění existovat nemůže, ALE na to stačí jen relativně

Máte pravdu. Byl tady jeden, dost často byl prý v lihu, ostatně setkával se a obklopoval nejčastěji právě s kamarády z mokré čtvrti, ale byl to velký humanistický filozof. Taky to tady podle toho ještě pořád vypadá.

L. Novák 23.4.2019 16:51

Re: Já bych šel na ně ještě radikálněji.

Řeč je spíše o oborech, kde se studenti naučí, jak manipulovat s lidmi a jak jim vypláchnout mozky marketingem, reklamou, politickou propagandou... "Žvanivé" obory možná dokážou přesvědčit masy, aby uvěřily nesmyslům, dokáží nesmysly šířit do médií i díky vlastní nedostatečnosti vzdělání v přírodovědných oborech a hlouposti, a určitě si je řada politiků ráda královsky zaplatí, aby dokázali ovlivňovat voliče podle svých záměrů...

Otázkou je, komu tohle všechno slouží...

P. Harabaska 23.4.2019 17:48

Re: Já bych šel na ně ještě radikálněji.

Ono nejde o to, které obory a které ano. Jde o to, aby byly zachovány rozumné proporce mezi počty těch, kdo se zabývají těmi i oněmi vědami, a také mezi vlivem těchto věd na fungování společnosti. U nás byl takový rozumný poměr už dávno narušen. A mladí nezkušení zajíci (chtěl jsem napsat hlupáčci) poslouchají vždy víc toho, kdo víc huláká.

J. Pospíšil 23.4.2019 12:25

Doporučení

Znovu doporučuji ,bez dlouhých debat a úvah,zajet si do sousedního Rakouska ,kde jsou zkušenosti se zelenou energií mnohaleté, i pokud se týče uskladnění./ I do Německa/.

Poznat v praxi život bez jaderných bloků

Jak píše ředitel Postupimského ústavu H.J.SCHELLNHUBER:jaderné elektrárny jsou nesmírně drahé..jejich stavba trvá neůnosně dlouho.Investovat stejné peníze do solárních panelů dává mnohem větší ekonomický smysl, a kdo to popírá,prostš lže.

M. Mikulec 23.4.2019 12:31

Re: Doporučení

Mít horské řeky pro vodní elektrárny jako ma Rakousko, nemusíme stavět na nukleární energii. Situace v CZ je ale úplně jiná. To jen europanáci nás chtějí všechny srovnat do latě.

L. Metelka 23.4.2019 12:47

Re: Doporučení

Nepochopení. Investice do JE není investicí do instalovaného výkonu, ale především do spolehlivosti dodávek.

M. Valenta 23.4.2019 13:12

Re: Doporučení

Jistě máte na mysli dodávky od spolehlivého partnera.

L. Metelka 23.4.2019 13:18

Re: Doporučení

Jistě. Kdo má jen OZE, není spolehlivý. Nefouká = VE nic. V noci = FVE nic. Je zataženo = FVE = málo... Na to se spolehnout nedá.

P. Rada 23.4.2019 18:33

Re: Doporučení

Pane Metelko přeháníte. Opoměl jste také, že třeba vodní elektrárny jsou také OZE a na rozdíl od mnoha ostatních zdrojů jsou schopny naběhnout bez pomocného zdroje. Navíc každý energetický zdroj tak jako tak musí mít svou zálohu atd. Proto až zasítováním přes velká území lze dostatečně zajistit přijatelnou spolehlivost dodávek.

L. Metelka 23.4.2019 18:46

Re: Doporučení

Vodní elektrárny pokryjí jen pár procent spotřeby...

P. Rada 23.4.2019 20:19

Re: Doporučení

Vodní elektrárny právě u nás tvoří opravdu jen pár procent ale oproti ostatním OZE jsou relativně významné. Fakt je i ten, že celá civilizace na OZE celá tisíciletí pozvolna rostla. Je to doposud základ každého z nás at se nám to líbí či nikoliv.

K extenzivnímu rozvoji možností lidstva došlo až když vzrostla efektivita těžby energií zejména využíváním naakumuilované energie uhlí, ropy a plynu a nakonec i jádra. Výše této efektivity ale zprvu nereflektovala i externality a negativní jevy s tím spojené.

Neobnovitelnost či nerecyklovatelnost je vždy dlouhodobě v prakticky uzavřeném systému problém zásadní. JE dnešních typů je jednak neobnovitelného charakteru a hlavně s efektivitou těžby energií srovnatelné úrovně jako celá škála OZE. Potíž je i s obtížnou regulovatelností JE která se neslučuje s dynamikou OZE. Pravidelně se také zanedbává uhlíková stopa výstavby JE.

Mám ale za to, že podstata problému tkví ve nerozumném lpění civilizace na součastné úrovni celospolečenské spotřeby. Snížení spotřeby jednoho vede konkurenčně pravidelně pro nezapočítávání externalit k jeho bezprostřední ekonomické eliminaci a takto se navzájem udržujeme v jakémsi konkurenčním stresu.

Podstatou i energetických řešení by spíše jak lavírování mezi zdroji mohla být společnost extenzivního nerůstu která by posléze dokázala eliminovat zbytečnou náročnost ve prospěch udržitelnosti.

P. Pavel 23.4.2019 20:55

Re: Doporučení

Co ti brání rado svou spotřebu omezit? Ujišťuju tě, že v návratu na strom ti nikdo brátnit nebude. JE je co do efektivity těžby, s ohledem na mizivou hustotu energie, které "těží" tzv. oze, daleko vepředu. Nemluvě o tom, že s ohledem na technicky již dávno zvládnutou možnost jaderné palivo recyklovat a dokonce jej množit mnohem víc "obnovitelné" než tzv. oze.

P. Rada 23.4.2019 21:02

Re: Doporučení

Hulváte odkdy si tykáme?

Věcně vzato spotřebu spíše měním na obnovitelnou. V ještě větším snížení mi brání přebujelá agresivita drzounů kteří dokonce chtějí abych na jejich pohodlí i já doplácel.

L. Novák 23.4.2019 21:05

Re: Doporučení

Ty na nikoho nedoplácíš, zm*de zelený, my doplácíme všichni na pitomce, jako jsi ty!

P. Pavel 23.4.2019 21:37

Re: Doporučení

Proč byl měl opici na stromě tvého ražení vykat, to mi vysvětli rado. Prozatím všichni doplácejí na to, že si hraješ na obnovitelnou opici, i když to je jen hra.

L. Novák 23.4.2019 20:55

Re: Doporučení blbovi Radovi

Blbečku zelený, máš vůbec představu, co to tvoje přitroublé "zasíťování" znamená a kolik by to stálo? Máš ty vůbec představu, jaké jsou ztráty el. energie v dálkovém vedení? Já vím že nemáš, ale o to víc sem pereš ty svoje kydy...

V. Kotas 23.4.2019 13:18

Re: Doporučení

Zajisté - pro Rakušáky jsme solidní dodavatelé el. energie, v případě potřeby.

P. Harabaska 23.4.2019 17:57

Re: Doporučení

Proto od Horního Dvořiště na jih vždycky čtu plakáty Stopp Temelin.

M. Prokop 23.4.2019 18:02

Re: Doporučení

Do obého.

V. Petr 23.4.2019 13:49

Dobrá, takže od zítřka ZRUŠIT povinný odkup elektřiny

z OZE za násobky tržních cen. Pak ať si je buduje kdo chce!

J. Lukavsky 23.4.2019 15:42

Re: Doporučení

"Investovat stejné peníze do solárních panelů dává mnohem větší ekonomický smysl" No kolik stojí solární panel co dodává elektřinu i v noci (to bude majlant) a kolik větrník co jí vyrábí i v bezvětří. Velká množství elektřiny lze uskladnit jen přečerpávacími přehradami. Já bych na ty baterie moc nevěřil, ale je to hezká novinky. Uvidíme jak vydrží 20 let a více. Jistěže by šlo aby každý domek či byt měl buďto malý benzínový agregátek, nebo nejlépe šlapací. A ve špitálech by mohli mít šlapací agregátky všichni ležáci, beztak nemaj co na práci. A jak říkala ta jedna "Elektrinu nepotrebujem, na telku sa možem pozerať aj pri sviečkách". J.L.

P. Harabaska 23.4.2019 18:01

Re: Doporučení

Solární panely fungující i v noci měli svého času ve Španělsku. Svítili na ně silnými reflektory napájenými ze sítě, z níž odebíraný proud byl x-krát levnější než byla výkupní cena proudu z OZE. Dost dlouho to tak fungovalo, než se na to přišlo. Další příklad toho, že dotace jsou svinstvo a zločin.

J. Vintr 24.4.2019 20:48

Re: Doporučení

Tak to byli ti Španělé pěkní blbci. Vždyť mohli rovnou "dodávat" do sítě elektřinu z téže sítě, prohranou přes měniče solárů. Což se nepochybně jinde děje.

P. Harabaska 25.4.2019 7:59

Re: Doporučení

Patrně někdo kontroloval, podobně jako u nás, měřidla na výstupu z panelů.

L. Novák 23.4.2019 16:42

Re: Doporučení Jiřímu Pospíšilovi

Vy jenom blábolíte nesmysly, které jste si někde přečetl nebo odposlouchal. Takže vzdělání v oborech, které potřebujete k získání vlastního úsudku a kritickému posouzení různých tvrzení nemáte. Zkuste se dovzdělat...