26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Diskuze s organizátory stávky pro klima

Před týdnem jsem se zúčastnil diskuze mezi vědci a českými organizátory středoškolské stávky za klima. Pořádala ji organizace Paralelní polis v rámci cyklu Enviro meetup. Více než dvouhodinové moderované diskuze se zúčastnili tři středoškolští studenti a tři vědci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Sindi 23.4.2019 17:11

Proč je tedy zelená enegie výrazně drašší než jaderná?

P. Harabaska 23.4.2019 17:56

Re: Doporučení

Ono se píše to, co se hodí těm, kdo v Německu za Energiewende stojí a kdo ji prosadili. O problémech se zásobováním el. energií se ovšem nahlas moc nemluví, ale lidé, kteří se otázkami energetiky zabývají, vědí své. Ten pardon průser se teprve dostaví. A vyrovnaná energetická bilance Rakouska je možná např. právě jen díky odběru proudu z českých JE za nízkou cenu, kterou pomáhá udržovat nízkou i každá česká domácnost.

P. Grigar 23.4.2019 11:50

Sudenti nepotřebují něco vědět...

.. stačí jim deklamovat již jednou zjevené ekologické pravdy. Někdo je tu na hesla, někdo na práci...

P. Rada 23.4.2019 11:59

Re: Sudenti potřebují vědět...

Odkdy je ekologickou pravdou, že někdo je na hesla a jiný na práci? Neuvažujete poněkud totalitně? Nebylo by na škodu kdyby jste si s ekologických pojmů něco osvěžil?

I. Schlägel 23.4.2019 14:48

Re: Sudenti potřebují vědět...

Ten, kdo je spíše na hesla než na práci, rád hlásá omleté ekologické "pravdy". Už to chápete? Nebylo by na škodu osvěžit si chápání psaného textu. Váš předřečník jistě netvrdí, že fakt, že je někdo na práci a někdo na hesla, je ekologickou pravdou.

P. Grigar 23.4.2019 17:56

Re: Sudenti potřebují vědět...

.. děkuji.

L. Novák 23.4.2019 20:57

Re: Sudenti potřebují vědět...

:-D

J. Chaloupka 23.4.2019 10:32

Jak říkal (snad Churchill): kdo není ve 20 levičákem,

nemá srdce, kdo je jím ve 40, nemá rozum.

J. Chaloupka 23.4.2019 10:29

Zajímalo by mně, jak se vozí do školy? Jestli je vozí

rodiče nebo používají hromadnou dopravu. A za druhé: jak si představí život bez mobilů a internetu, já ji ještě pamatuji, na první telefon jsme čekali asi 11 let. Nebo proč nestávkují v sobotu, ale v pátek raději nechodí do školy. Asi se jim ve volném čase nechce. Kdo by také chodil rád do školy, když se může omlouvat stávkou? To se týká i učitelů, kteří si stěžují na špatné ohodnocení.

K. Tejkal 23.4.2019 10:28

Akce

Studenti chtějí po vládě rychlou akci. Ať tedy vláda rychle rozhodne o stavbě nových jaderných bloků.

P. Rada 23.4.2019 10:51

Re: Akce

Pokud by se vláda "rychle rozhodla" pro stavbu JE3+ bloků, musela by se mezinárodně zadlužit a vzhledem k rizikům stagnace ekonomik možná až nevratně. Krajní dluhy maže až vyhlazovací válka.

I kdyby na krajnosti nedošlo - nezbyly by finance na daleko rychlejší a návratnější investice jako je změna technologičnosti dopravy, zateplování atd. Jaderný skanzen by se tak mohl velmi nevyplatit. Jakákoli investice do velmi sofistikované technologie kterou JE bezesporu je - pokud se adekvátně nevrátí - je přitom zprvu v ekonomice kde fosily jsou dominantním zdrojem dominantním zdrojem imisí uhlíku. rychlé rozhodnutí by tak nejspíš vyvolalo jen rychlé imise. JE dnešních typů nepovažuiji za dořešenou technologii s hlediska efektivity těžby energií, neuzavřenosti palivového cyklu i problematičnosti navozování závislostí na masivním centrálním zdroji kde efektivitu podvazuje rozlehlá rozvodná sít znásobující dáol výrobní nákladovost zejména malospotřebitelům.

J. Lepka 23.4.2019 11:26

Re: Akce

Změna technologičnosti dopravy, no to je tedy termín, to máte z vlastní hlavy? No, patrně máte na mysli omezení fosilních paliv, čili zbývá vodík a elektrika. Eliminujeme li výrobu vodíku z metanu ( tu je nutno také považovat za fuj, produkuje zase ten ohavný CO2) zbývá nám elektrolýza. I když se povzneseme nad zcela přízemní problémy s dopravou, skladováním a energetickou hustotou a výbušností, je k jeho produkci potřeba sakra elektriky. Kde jí chcete vzít ???

P.S. Zcela záměrně ignoruji vaši poslední větu, možná byste měl věnovat pozornost vědečtější literatuře než je sci fi.

P. Grigar 23.4.2019 11:55

Re: Akce

.. vize p.Rady je definovatelná jako "potácení se v kruhu". Ale je plně v souladu s nejnovějšími zelenými teoriemi, tudíž zcela mimo diskusi!!!!

Neptej se a věř!

P. Rada 23.4.2019 11:57

Re: Akce

Takto definovatelná "vize" je ale nejspíše právě Vaše.

P. Grigar 23.4.2019 17:54

Re: Akce

... tož tedy jak chcet. Pro začátek mi podrobněji popište vaši představu změny technologičnosti dopravy.

P. Grigar 24.4.2019 10:04

Re: Akce

... haló, pane Rado, jste tam někde v hloubi internetu, haló?!! Tož jak to bude s tou dopravou? Pěšky nebo za vozem?

Asi nijak. Asi má ten Soukup pravdu: spousta lidí říká, že by se mělo něco udělat. Něco, něco... ale co, to vám už nepoví.

P. Rada 23.4.2019 11:55

Re: Akce

Porovnejte si měrné imise s různých typů dopravy a také různé dopravní/životní strategie v celé živočišné říši. Lidé patří s tohoto hlediska k extrémofilům.

Dnešní člověk má vzhledem k průměrné spotřebě primárních energetických zdrojů k dospozici zhruba stonásobek svých nezbytných biologických energetických potřeb. Homo konzuments si přitom přivykl nic na své spotřebě neměnit a když už, tak ji jen extenzivně zvyšovat. Podívejme se kolem sebe s hlediska dopravy na rozměry s spotřeby aut SUV... Jde přitom fakticky jen o zvyk a dopad fobií typu jen aby se hlavně mě nic hned nestalo....

Informatika je jedním s mála oborů který ukazuje, že intenzifikace je spíše cestou jak dál.

M. Mikulec 23.4.2019 12:29

Re: Akce

Vždyť díky globalizatorum jsme zatažení do spirály konzumu. Kdo stojí o ovoce a zeleninu z druhého konce Evropy a masa z Ameriky? Spodky, botky z Číny? Globální kšefty se musí hýbat, nehledě na ekologii: při tomto způsobu nepodpory domácích zdrojů se ekologie blbě předstírá.

J. Lepka 23.4.2019 14:41

Re: Akce

Jelikož si stále dobře pamatuji prázdné regály všech bolševických obchodů, mohu směle prohlásit: Kecáte kraviny.

P. Harabaska 23.4.2019 18:02

Re: Akce

Nějak nechápu, jak to souvisí.

L. Novák 23.4.2019 21:00

Re: Akce

Komunisti přece "konzum" odsuzovali... :-P

P. Harabaska 24.4.2019 7:27

Re: Akce

Jak to? Já si pamatuju, že do konzumu u nás chodili nakupovat i všichni komunisté z okolí.

V. Petr 23.4.2019 13:24

Dobře, nejekologičtější by bylo dopravovat zboží na

zádech! Jste ochoten se věnovat povolání nosiče? V říši Inků jiný druh dopravy NEEXISTOVAL, pouze pro potřeby panovníka dopravovaly mořské ryby štafety běžců...

J. Lukavsky 23.4.2019 15:58

Re: Dobře, nejekologičtější by bylo dopravovat zboží na

No nemáte tak úplně pravdu, vedle nosičů (ti byli na rychlý přenos zpráv a malých nákladů) užívali ještě lamy. Ale nejezdili na nich, mimo beznohé Inky, ti jezdili na lamách. No ale u nás v Evropě přece by nastoupili uvědomělí lidští tahouni s dvoukoláky, žádný problém. J.L. end

J. Lukavsky 23.4.2019 16:01

Re: Dobře, nejekologičtější by bylo dopravovat zboží na

"vedle nosičů" no přesněji to byli běžci, utíkali cca 2 km ale rychle.

J.L.

V. Petr 23.4.2019 13:20

Jádro se vždycky všude vyplatilo!

NIKDY NIKDE se ale nevyplatily "alternativní" zdoje, které nejsou schopny si na sebe vydělat bez dotací a povinných odkupů elektřiny za násobek tržních cen!

Temelín se zaplatil 2x, Dukovany několikrát!

Dokonce se nakonec zaplatí i předražené bloky Olkiluoto 3 a Flamanville 3, pokud se je ovšem zeleným nepodaří zlikvidovat...

J. Lepka 23.4.2019 14:44

Re: Jádro se vždycky všude vyplatilo!

Asi tak, jediná, která se nezaplatí je Zwentendorf.

P. Zinga 23.4.2019 10:19

Je to sekta!

https://medium.com/@hwater84/climate-change-and-the-ten-warning-signs-for-cults-56c181db82c1

I. Mertl 23.4.2019 10:18

A co když ta nerozumná děcka

mají pravdu, spolu s valnou většinou klimatologů, vážení? Ve vědecké komunitě zabývající se klimatem je diskuze o oteplování klimatu včetně souvislosti s nárůstem CO2 v atmosféře víceméně rozhodnuta, rozcházejí se názory na rozsah vlivu člověka. Ale ve vědě se názory vždy různí, že, autore? I to "hloupé" dítě se proto může trefit do reality. Zvláště když ničemu ve skutečnosti neškodí, pomineme-li výpadky ve vzdělávání. Zato se naučí občanskému myšlení a nestanou se bezbrannými obětmi mocných politiků. Ale hlavně: jde o jejich budoucnost, oni třeba, s dost větší než nulovou pravděpodobností, budou žít v příliš teplém a suchém světě. A to pro nás, tedy pro Dr. Wagnera, Janýšku, Maška ani mne a ostatní místní rozhořčené diskutéry, neplatí, že?

P. Rada 23.4.2019 10:41

Re: A co když ta nerozumná děcka

Nemají tak docela pravdu - ale dostali se jí na stopu! - A o to jde!

Jsou na tom s poznáním pro enormě rozvinutou informatiku potenciálně daleko lépe jak my - kteří jsme dnes v důchodovém věku - jež jsme ale už před půlstoletím vypustili externality jejihž dnešním důsledkem jsou suchem spolunavozené války na středním východě či suchem postižené Česko, kde bez pomoci odumírají tisíce hekterů lesů a už nejen smrkových...

Nerecyklovatelné imise dokonce mnohanásobně více dnes produkované, budou mít zřejmě daleko dramatičtější dopady a vyskytují se i úvahy, že začínýá být na ledacos pozdě.

Osobně mám za to, že bez celosvětové spolupráce a navíc aplikace krajně rizikového geoenginéringu nepůjde situaci stabilizovat a naplní se tak Fermiho paradox. Nestabilita ekosystémových podmínek je totiž nadřazeným principem Darwinovské evoluce. Na nestabilitu už dříve v geohistorii pravidelně nejvíce doplácely nejhmotnější dehy s největší měrnou spotřebou.

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/