22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Diskuze s organizátory stávky pro klima

Před týdnem jsem se zúčastnil diskuze mezi vědci a českými organizátory středoškolské stávky za klima. Pořádala ji organizace Paralelní polis v rámci cyklu Enviro meetup. Více než dvouhodinové moderované diskuze se zúčastnili tři středoškolští studenti a tři vědci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 24.4.2019 0:33

No jo, když ty studenty pohání akorát nevědomost, svaté nadšení a z něho plynoucí omezenost úsudku. Což je vcelku vražedná kombinace, která začasté bývá zárodkem velkého průseru.

M. Mikulec 25.4.2019 8:11

Re:

Jen blbec nevidí silnice a dálnice zasekane kamiony. Ty by měly první byt převedeny na elektricky pohon, když už: mají dost místa pro baterie.

J. Jurax 25.4.2019 14:43

No jo, a což již existující a převážně elektrifikovaná železnice?

K. Janyška 23.4.2019 21:08

Jediné co k těm mladým šílencům mám je,

že jsou zmanipulovaní až hrůza. Mohou za to zmanipulované neomarxstické školské systémy světa, včetně toho našeho... Dzp.

J. Lepka 23.4.2019 21:24

Re: Jediné co k těm mladým šílencům mám je,

Omyl a ještě jednou omyl. Jediné co proti nim máte je, že se nenechali zmanipulovat vaší pseudoteorií.

P. Rada 23.4.2019 20:58

Vzpupnost.

Poslechl jsem si diskusi doporučenou Wágnerem.

Pokud jde o "Vzpupnost" - tak tu bylo nejvíce znát s hlasové dikce, kterou předveli Wágner i Pokorný.

Pokorný navíc zřejmě ignoroval fakta nárůstu CO2 v atmosféře planety když tvrdil, že větší nejistota panuje ve vlivu oceánu než v antropogenním vlivu. Monotonnost nárůstu koncentrací za poslední půlstoletí a korelace s toteplením troposféry i oceánů je mu zřejmě nedostatečně průkazná. Fantazie o vlivu kosmického počasí jsou pěkné ale vágní. Někdo to ale považuje za příklad "relevance".

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/trends/co2_weekly_mlo_since1800.png

L. Novák 23.4.2019 21:03

Re: Vzpupnost.

Blbečku zelený, běž blábolit ty své nesmysly někam na zelenokomunistický web, ty tvoje zjevené pravdy zeleného náboženství už jsou k smíchu...

V. Wagner 23.4.2019 23:26

Re: Vzpupnost.

Víte pane Rado, na rozdíl od Vás je Petr Pokorný vědec a paleoklimatolog. A v dané problematice se vyzná. On nikde neříká, že by nebyla průkazná antropogenní produkce CO2(tedy to, že je to tato emise, jak jsem i já několikrát poukázal, dokládá to třeba i měření pomocí radiouhlíku). Ovšem korelace s teplotou už tak jasná není a už vůbec nemusí korelace znamenat příčinnou souvislost (nemusí, ale může). Vliv kosmického záření je jen jeden z mnoha příkladů procesů, které na vývoj klimatu vliv mají a jsou známy s omezenou přesností.

Nepřesnosti našich znalostí a nejistoty modelů vy ovšem nejste schopen pochopit a brát. Vy máte svoji víru a to je jediné, co máte v hlavě a přes co nedokážete vidět. Prostě, nikdy jste vědu nedělal a nedokážete chápat, jak funguje a jakou má metodologii.

P. Rada 24.4.2019 0:09

Re: Vzpupnost.

Pane Wágnere je pěkné, že se kolegy zastáváte ale afektivita a snaha mentorovat spoludiskutující je pro mě s toho záznamu zřejmá. Na rozdíl od Vaší potřeby nemám zájem dělat ze sebe vědce a s druhých - zejména mladých a nezvyklých na konfrontační rétoriku "blbce".

Nevím kde berete jistotu, že nejsem schopen pochopit natož brát: ... "Nepřesnosti našich znalostí a nejistoty modelů"... Nepřesnosti Vašich znalostí naopak považuji za zřetelné projevy egoismu a jeho zhoubost naopak docela chápu.

Panu Pokornému jde zřejmě o něco podobného. Deklaruje jak mu vadí mizení biotopů ale přehlíží, že k tomu dominantně dochází za antropogenní asistence při změnách podnebních pásem.

Cítíte se zřejmě nejen vědcem ale i jasnovidcem. Jinak si totiž neumím vysvětlit kde jste nabyl jistoty sdělené poslední větou. Mám za to, že zdravá věda takovéto spekulace a opovrhování oponentem s principu nepotřebuje. Projevem vzpupnosti to ale být může.

L. Novák 24.4.2019 0:23

Re: Vzpupnost blba Rady

Plácáš tady zaníceně neuvěřitelné blbosti a když ti to někdo dokáže, otřepeš se a plácáš blbosti dál jako by se nechumelilo. Nejsi partner pro rozumnou diskusi s kvalitní argumentací a tvoje odkazy zoufale vytažené z Google podle klíčových slov jdou často úplně mimo podstatu problému. Jsi nemocný a měl by ses léčit!

P. Rada 24.4.2019 7:51

Re: Vzpupnost blba

Považuji projev pana L.N.475 za ilustraci toho jací asi lidé stojí na steně pana Wágnera.

P. Grigar 24.4.2019 10:09

Re: Vzpupnost blba

.. tak pro změnu zkuste ilustrovat úroveň na straně vaší a popište představu restrukturalizace dopravy. Pro začátek.

Děkuji předem.

L. Novák 23.4.2019 20:48

Elektromobily? Tesla chce vyšetřit explozi Modelu S

Tesla chce vyšetřit explozi Modelu S, videozáznam požáru koluje po čínských sítích

"...Od roku 2013 bylo podle Reuters zaznamenáno nejméně 14 případů vznícení elektromobilů Tesla, většinou po nehodě. Tesla tvrdí, že její vozy jsou zhruba desetkrát méně náchylné k požáru než automobily s benzinovým pohonem. ..."

http://jdem.cz/e28m82

Tesla z finančních důvodů nerozšíří výrobu baterií. Klesá jí odbyt

http://jdem.cz/e28nc4

K. Janyška 23.4.2019 15:47

CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Vzděláním je to, co se dostane do hlav dětí, studentů a ostatních lidí, z platných informací o světě, přičemž je úplně jedno odkud. Není nic tragičtějšího, než tzv. vzdělání informacemi irelevantními.

Z hlediska oborových znalostí a rozšiřovaných technických informací není problém tak velký. Všichni souhlasí s tím, že jedna a jedna jsou dvě a suma dalších takových a daleko složitějších vědomostí je přijímaná všemi jako samozřejmost a je to tak logické a v pořádku, pokud tedy nemluvíme o technice a strategii vyučování. Jsou to vědecky podložené a šířené poznatky a zkouší se z nich.

Avšak z hlediska předání informací vyššího řádu, tedy vědění o lidském světě a principech, na kterých vyrostl a stojí je situce tristní a právě obrácená, než by měla být.

Žákům, studentům a ostatním je vtloukáno do hlav, že lidský svět je organizací ovládanou lidmi a veškeré školní snažení je směrováno k tomu, aby do takového světa byli připraveni vstoupit a uměli se v něm pohybovat. Jenže takový svět neexistuje.

Věc se má úplně obráceně. Lidský svět je totiž spontánním řádem lidské interakce, tedy je řízený spontánními silami a to je jedinou možností přežití lidstva. A to je tak neuvěřitelné a složité, že to lidi nejsou schopni vůbec bez předpřípravy pochopit. A na školách neprobíhá ani ta. Nejsou učitelé a dokonce ani učitelé učitelů, tedy profesoři vysokých škol, kteří by takovému paradoxu rozuměli.

K. Janyška 23.4.2019 15:48

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Celou velmi složitou problematiku však popisuje na vědecké, a jen na vědecké, bázi tzv. kompozitivní teorie, tedy suma informací, navzájem provázaných a neodporujících si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná kniha Kontrarevoluce vědy myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny. A.F Hayeka. Dzp.

V. Petr 23.4.2019 15:27

Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

zatímco Čína, která již EU "dohnala" v produkci CO2 na hlavu již 30%. Z tohoto hlediska Brusel pouze poškozuje evropské občany ale s koncentrací CO2 v atmosféře stejně nic nenadělá...

Jediné řešení je masivní přechod na jádro ale i tak s velmi omezeným vlivem na "zlý CO2."

P. Rada 23.4.2019 18:17

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

Odkud berete ta čísla? Já vím o docela jiných:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/klima-co2-znecisteni-limity-brabec-cez_1812110600_jab

S. Kneifl 23.4.2019 19:00

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

Český rozhlas je buď poněkud pozadu, nebo příliš sebemrskačský. Čína už opravdu EU v emisích na hlavu dohnala:

https://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC?locations=EU-CN

P. Rada 23.4.2019 20:26

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

Dík za odkaz. Škoda, že v něm nejsou rozlišeny jednotlivé země EU.

S. Kneifl 23.4.2019 20:36

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

Ta stránka je moc šikovná, do řádku nad grafem stačí napsat, co chcete vědět a o kterých zemích. Když tam začnete psát "Czech Republic", objeví se seznam automaticky nabízených shod, ze kterého si vyberte položku se značkou místa.

Když si tam takhle ČR přidáte, zjistíte, že ani k nám už Čína nemá daleko:

https://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC?locations=EU-CN-CZ

P. Grigar 24.4.2019 10:11

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

.. no nazdar, to jste tomu dal. Nastane ticho...

V. Wagner 23.4.2019 20:47

Re: Jinak, EU 28 se na světových emisích CO2 podílí jen 9%,

Pane Rado, doporučuji Vám, abyste si zadal Francii a Německo. Krásně je vidět, že dramatické snížení emisí ve Francii je dominantně dáno přechodem v elektroenergetice k jádru. U Německa je krásně vidět, jak se mu ve snižování emisí na obyvatele nedaří. Momentálně už je v Německu téměř stejná hodnota jako v Česku.

J. Jurax 24.4.2019 0:37

Nerozlišujte jednotlivé země. Na pronikavou zelenou blbost urputného boje proti emisím doplácejí všechny.

I. Schlägel 23.4.2019 14:57

Ještě nějakou dobu potrvá,

než dojde i tupohlavům, že hlavní zločinec, CO2, je v tom podstatně nevinně. Mezitím ovšem vyhodíme z okna dost peněz. Kdo z Vás na to má, pánové?

L. Metelka 23.4.2019 15:08

Re: Ještě nějakou dobu potrvá,

Pokud se změní fyzikální zákony, tak je to možné...

V. Petr 23.4.2019 15:28

Můžete mě říci, jak se změní globální teplota, pokud

se současné množství CO2 v atmosféře zvýší na dvojnásobek? Ono to už moc nebude.

P. Rada 23.4.2019 18:26

Re: Můžete mě říci, jak se změní globální teplota, pokud

Biosféře tolik nevadí samotná změna teploty - daleko více vadí změna vzdušného proudění které nese vláhu....

Pokud jde jen o změnu průměrné globální teploty tak stačí zadat heslo "klimatická citlivost" a můžete se dozvědět daleko více. (Arrhenius už to spočítal bez modelů před stoletím a docela se trefil):

https://cs.wikipedia.org/wiki/Citlivost_klimatu

J. Kouřil 23.4.2019 19:00

Re: Můžete mě říci, jak se změní globální teplota, pokud

Změny vzdušného proudění ovlivňují hlavně větrné elektrárny, jejichž výstavba v Německu zabraňuje přísunu studeného a vlhkého vzduchu na kontinent a je jednou z příčin současného sucha ve střední Evropě.

J. Lepka 23.4.2019 21:32

Re: Můžete mě říci, jak se změní globální teplota, pokud

To je sice zatím jen podezření, nicméně zarputilost s níž se zelení brání i jen matematické simulaci hovoří jasně.

S. Kneifl 23.4.2019 20:40

Re: Můžete mě říci, jak se změní globální teplota, pokud

Přesněji řečeno jeho rozmezí možných hodnot se příliš neliší od toho našeho. 1,5 až 4,5 stupně, přičemž nižší odhady vycházejí z pozorování a vyšší z modelování. Dost chabý základ pro plánování hospodářské a energetické politiky na 80 let dopředu...