2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 22.1.2010 22:30

Re: Pane Metelko

Vy budete taky jeden z těch exotů, kteří ani nevědí, o čem se vlastně v IPCC hlasovalo, že?

honzak 23.1.2010 8:38

Re: Pane Metelko

panebože, ty jsi ještě větší vůl než jsme si mysleli!

KDE PRO TU DOMÁCÍ STANICI TY VEMENO VEZMEŠ DATA OD ROKU 1951?????

L.Metelka 22.1.2010 20:58

Re: Pane Metelko

Já jsem z okdat091 a okdata12 pro stanice napočítal odchylky od normálu +0,8 až +1,6 (průměr je +1,2), průměrná anomálie přes ČR (z okdat0910od) je +0,9. 

Data pro tabulku okdat0910od (kraje a ČR) jsou operativní, tedy předběžná a zřejmě ještě nekompletní. Na druhou stranu se tam ale používá daleko více stanic než v tabulce okdat091. To bude možná ten problém.

Zkusme počkat pár dní, do konce měsíce by tam měly být definitivní hodnoty...

jm0 22.1.2010 20:03

Hm. a jak by ty grafy vypadaly,

kdyby se sestrojily podle stejné metodiky, ale pouze na základě dat k dnešku "povolených" stanic?

František 22.1.2010 19:29

Máte pravdu, nejen počet, ale rozložení stanic je podstatné!

Se statistickým průzkumem se dají skutečně dělat divy. Samozřejmě vždy je lepší, čím je bohatší počet případů. To je jedna věc. A potom je důležité, jaké je rozložení v rámci sondy průzkumu, tedy aby byla zachycena zkoumaná oblast co nejvěrněji. Zde je patrné, že šlo úmyslně o plánovanou úmrtnost nežádoucích stanic. Je to skutečně blamáž!

Profesí jsem matematik a o statistice něco vím.

para 22.1.2010 19:42

Re: Máte pravdu, nejen počet, ale rozložení stanic je podstatné!

Fajn Františku a jestli pak jsis přečetl "ohroženou modrou" a výklad V.K.. jak je to s teplotami u nás. Jestli nikoli zkus to dohnat a napiš jeho veličenstvu něco o tom, že víš jak se fixlovat dá... a že mu event poradíš jak na to...

Druhá varianta vzít si k ruce "Velká kniha klimatu zemí koruny české" - ta má v závěru soupisy dat všech význačných Evropských stanic a můžete se pokusit je "verifikovat" nějakou fintou... aby trend nebyl vidět a pak o tom udělat článek do ipaktovaného časopisu nebo alespon na NP.

Wlasta 22.1.2010 19:59

Re: Máte pravdu, nejen počet, ale rozložení stanic je podstatné!

co mají tyto knihy společného se statistikou paro? Najděte si nějakou učebnici geostatistiky, kde je rozsáhlá část věnována tvorbě pravidelných výpočtových sítí z nepravidelných sítí průzkumných bodů

para 22.1.2010 20:09

Re: Máte pravdu, nejen počet, ale rozložení stanic je podstatné!

Zrovna tu jednu od pana Čermáka mám... je o geotermice - ta také z dat ve vrtech ukazuje ukazuje, že se nad povrchem teplota mění do plusu na kontinentech trendem cca 0.02C/ročně...

A ty knížky co jsem předtím uvedl jsou právě jen ilustrací jak obsáhlá data kdo považuje za dostatečná k vyhodnocování. Nikoli mě ale panu Františkovi se třeba ta literatura může hodit.

Wlasta 22.1.2010 20:19

Re: Máte pravdu, nejen počet, ale rozložení stanic je podstatné!

geotermika je něco jiného než geostatistika. Několikrát jsem Vám říkal, že máte více přemýšlet než něco napíšete.

honzak 22.1.2010 19:27

posloužím analogií

elektrotechnickou. Povedu evidenci velikosti napětí např. v rozvodnách na linkách 110 kV. Stejnou metodikou, jakou se měří a počítají teploty na meteostanicích. Co mi řekne PRŮMĚRNÁ  roční hodnota napětí o stavu rozvodné sítě? O stabilitě kmitočtu sítě? O ztrátách? Co bude plynout z odchylek od průměru vztažného období?

Odpovím si sám - PRD!  Ale pár statistiků by se na tom mohlo živit....

Pavel 22.1.2010 19:34

Re: posloužím analogií

jakou spojitost to má s klimatem? U klimatu jde právě o to ty odchylky odfiltrovat.

Wlasta 22.1.2010 19:46

Re: posloužím analogií

odfiltrování dat ze souboru je možné až po jejich důkladném prověření. Odfiltrovávají se hrubé chyby a upravují systematické chyby. Extrémní data vypovídají o nehomogenitě systému. Odfiltrováním extrémních dat se vyhladí křivky a funkce mají vyšší těsnost. Zjednodušíme si práci, místo toho, abychom se snažili extrémy vysvětlit a dát do souvislostí.

L.Metelka 22.1.2010 19:50

Re: posloužím analogií

Záleží na tom, co chceme studovat. Jestli chování extrémů nebo chování nějakého vhodného odhadu střední hodnoty...

Wlasta 22.1.2010 20:00

Re: posloužím analogií

systém

L.Metelka 22.1.2010 20:07

Re: posloužím analogií

Ale CO na tom systému?

Wlasta 22.1.2010 20:11

Re: posloužím analogií

takže Vy chcete říct, že studujete pouze jeden údaj z celého provázaného systému? Buď extrémy nebo střední hodnoty?

L.Metelka 22.1.2010 20:38

Re: posloužím analogií

No, pokud mě budou zajímat trendy, tak asi půjde o systematický vývoj odhadu střední hodnoty. Extrémy se systematickým vývojem moc společného nemají, to jsou spíše náhodné věci (ale i ty mohou mít určité statistické vlastnosti).

Neexistuje jediný "správný"způsob analýzy časové řady. V každé lze zkoumat spoustu věcí. A tady se bavíme spíše o těch trendech, ne?

Až se budeme bavit o "rekordech", bude to zase spíše o těch extrémech a jejich vlastnostech...

Wlasta 22.1.2010 21:13

Re: posloužím analogií

je otázka do jaké míry extrémy se systémem nic nemají. A "rekordy" je vůbec zvláštní kapitola, zvláště když si uvědomíme, že 98 % planety není přímo sledováno.

Jenda 22.1.2010 22:56

Re: posloužím analogií

Pokud jsem si vsiml, tak nas oteplovaci desi vetsimi a castejsimi extremy ... ale ty urcite v merenych datech jsou extremy uplne zanedbatelne a se systematickym vyvojem moc spolecneho nemaji.

Oteplovač 22.1.2010 20:41

Re: posloužím analogií

Velikánskou -obrovskou ! Je to totiž dobrý příklad. Napětí, tak jak ho definuje honzak, je intenzivní veličina - podobně jako teplota. Počítá se s ní úplně jinak než s extenzivní veličinou. Zkuste třeba zjistit, jaká je teplota atmosféry ve výšce 150 km - bude to nějakých 700°C. přesto Vám garantuji, že byste tam zmrznul v řádu sekund.

Fafa 22.1.2010 19:14

Ocko a pane Metelko

Je jasné, že vhodným výběrem pozorování dokážu cokoliv. A skoro každý (netrénovaný) mi na to skočí ;-)

Ja bych si dovolil jeste dodat, ze pokud mnou vybrana pozorovani budu publikovat zdarma a zajemce o ostatni data budu odkazovat na placenou sluzbu nebo jim zduraznovat smlouvu o zakazu sdileni dat ze sousedni zeme, tak to bude prinejlepsim podezrele.

Takze, pane Metelko, prosil bych odpoved na proste otazky. a) kolik mericich stanic v Cesku ma delku pozorovani srovnatelnou s "oficialne' uvadenymi ctyrmi stanicemi? b)jak jste ty ctyri stanice vybirali? c)muzete nam tady zdarma publikovat srovnatelne udaje z oficialne uvadenych stanic d) a pokud nemuzete zdarma, kolik si za tato data budete uctovat?  

L.Metelka 22.1.2010 19:36

Re: Ocko a pane Metelko

a) desítky

b) vybírala si je CRU

c) jaké údaje konkrétně?

Fafa 22.1.2010 21:57

Re: Ocko a pane Metelko

ad b) vite podle jakych kriterii? A poslali jste jim udaje JENOM z predem vybranych stanic? Nebo jste poslali vsechny udaje a CRU si nasledne vybrala?

ad c) sadu udaju, na ktere byste mne jako naprostemu laikovi mohl vysvetlit, PROC bych mel byt ochoten zmenit sve zivotni zvyky a prijmout dodatecne naklady v zajmu "odvraceni klimaticke katastrofy".  

L.Metelka 22.1.2010 22:04

Re: Ocko a pane Metelko

V CRU vědí, jaké stanice máme. Z těch si vybrali. Kdo, kdy a jak jim dal data do roku 1994, to nevím. Po roce 1994 si je brali z mezinárodní výměny, tam chodí data z mnoha našich stanic.

Jinak Vás nebudu o ničem přesvědčovat. Dám odkaz na data a z nich si pak vydedukujte, co chcete...

Fafa 23.1.2010 1:59

Re: Ocko a pane Metelko

Pokud si z tech dat vydedukuju, ze "boj proti globalnimu oteplovani" je nesmysl, tak mne to zrejme neosvobodi od povinnosti z dani prispivat na projekty s nim spojene. Takze by IMHO bylo fer nas laiky zkusit presvedcit.

A ten vyber dat na CRU vypada VELMI podezrele. V ramci mezinarodni vymeny dostavaji data ze VSECH stanic, vybrali si CTYRI a Vy nevite jak. Nemel by nahodou reprezentativni data vybirat nekdo, kdo zna situaci v terenu? U Ceske republiky se aspon da predpokladat, ze Anglicani vedi, kde lezi Praha nebo Brno. Ale pokud nekde u stolu v East Anglia vybiraji reprezentativni vzory meteostanic nekde v Chadu, tak to je opravdu zajimava metodika.

L.Metelka 23.1.2010 9:13

Re: Ocko a pane Metelko

Asi Vám uniklo, že počasí i klima kašlou na státní hranice. Takže pokud někdo vybírá stanice třeba do "evropské" sítě, nemůže to dělat na bázi výběrů jednotlivých států ale tak, aby to pokrytí bylo maximálně reprezentativní. Prostě se vykašlat na státy a státní hranice a všímat si spíše geografie území.

U stanic, jejichž data jdou do mezinárodní výměny, musí být splněny určité předpoklady o umístění stanice, přesnosti a kvalitě měření atd.

Xavier 22.1.2010 23:12

Jako laik

kouknu dnes z okna na teplomer a na zitra je predpovidan narez. takze si udelam predstavu o stavu ;-)) ...

Kremlik 22.1.2010 19:01

Trend?

Nekdo tvrdi, ze jde o teplotni trend, nikoli o dnesni absolutni teploty. Dejme tomu. Ale i v tom pripade tu vidime jisty umely trend. Data.giss.nasa.gov/tokyo_world_map V Japonsku mi to pripada, ze z desitek stanic prezila jen ta hrstka, ktera vykazuje ukazkovy ucebnicovy trend z leva dole doprava nahoru. Srovnejte treba Akita, Yamagata Katsuura, Tokyo.

Jurajda 22.1.2010 18:29

Zatracepený globální oteplování!

Já se při tom odhazování sněhu potil jak dveře od chlíva,a potom že jsem se globálně neoteplil,až se mi potily stoličky.

Karlos 22.1.2010 18:21

Děkuji, pane Kremlíku

za další dobrý článek a hlavně odkazy. http://kremlik.blog.idnes.cz/c/118123/Studie-Jary-Cimrmana-zjistila-ze-Antarktida-se-otepluje.html    To by nám pan Metelka mohl také objasnit ve svém plánovaném článku.