2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krmič 2.2.2010 19:03

Re: Co se týká Mošnova u Ostravy

Mimochodem, Poruba ještě před několika roky uveřejňovala na webu vlastní předpověď počasí pro Ostravu, pochopitelně mnohem přesnější než je ta centrální z Prahy. Nevím, jestli jim to zatrhli anebo tam příslušný pracovník už není zaměstnán (normální personální politika v rámci úspor).

Jirka 2.2.2010 10:47

Kam s ním?

S tím globálním teploměrem, kam ho dát? Kdyby se jednalo o klystýr, tak to bych věděl kam ho strčit!

knihovnik 2.2.2010 10:43

no kdyby pan autor nemel na NP fotku (pokud je soucasna)

tak bych si myslel, ze vyhrabali nejakou novinarskou vykopavku, ktera psala do toptalitniho Rudeho prava proti Charte 77. Stejny stupidni metoda dehonestace, stejna nebo snad jeste vetsi mira nabubrele arogance.

 tovarysovi sejnovi bych jen rek, ze soulad s dobrou vyzkumnou praxi lepe posoudi ousider, protoze je u nej mene pravdepodobne ze mlcky a nekriticky akceptuje prilis zazite a insidery automaticky prijimane zvyklosti v oboru.

Holt musite akceptovat britske zvyky - v hrdelnich vecech taky rozhoduje 12 uplne obycejnych lidi: zeny z domacnosti, nezamestnani, prodavaci hamburgeru, automechanici , ucitelky z materske skoly. 

Autor evidentne nechape princip satelitnich mereni. Satelity za sebou netahaji na provazku teplomer, mereni teploty je neprime - teplota se odvozuje z radiacniho modelu. dokonala shoda modelu s pozemskym merenim by spis byla hodne podezrela a svedcila by o tom ,ze si nekdo s pomoci bulharskych konstant prilis kreativne  pohral s modelem.

Uz aby ty diskuse zatali a obetavym propagandistum hnidopichove prestali kazit dilo!

Mirek Šejna 2.2.2010 10:53

soukmenovče knihovníku

jako správný tovaryš Vám sděluji, že britské zvyky jsou o něčem jiném, než si myslí autor článku a pár místních klimaskeptických ignorantů.

Parlamentní komise bude vyšetřovat, zda je CRU povinna zvěřejňovat nashromážděná data v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Dále bude posuzovat, zda obsah zvěřejněné mailové korespondence obsahuje náznaky, že se s daty manipulovalo. Tato komise ale rozhodně nebude PŘEPOČÍTÁVAT po vědcích z CRU jejich výpočty. Na to komise opravdu nemá nejen mandát, ale ani odbornost. Takže úkolem této komise rozhodně nebude sdělit světu, zda jsou teplotní řady chybné nebo správné.

L.Metelka 2.2.2010 11:37

Re: soukmenovče knihovníku

CRU by maximálně mohla být povinna zveřejňovat "opravené a homogenizované" řady.Originální data ale ne, protože je nenaměřila. Nejsou to jejich řady a jejich data. Nemůže je zveřejnit bez souhlasu těch, kdo to skutečně naměřili a ta data jim dodali, tedy národních meteorologických a klimatologických služeb.

PetrH 2.2.2010 12:00

Re: soukmenovče knihovníku

Hm, to je dobrý. To je jako kdybyste v matematice řekl Výsledek je 6. Neptejte se na zadání, to vám nesmím říct. Ale tvrdím, že výsledek je správný. :-)

Mirek Šejna 2.2.2010 12:21

PetřeH

nebojte se PetřeH.

Mám pocit, že pan Metelka tu nedávno napsal, že Český hydrometeorologický ústav tento souhlas se zveřejněním našich českých dat už dal. Takže brzy si budete moci ta data sám z CRU stáhnout.

ps 2.2.2010 12:46

Re: soukmenovče knihovníku

Nechci Vás vyplašit, ale příslušná vyšetřovací komise vyšetřující FOIA compliance již vyšetřování uzavřela s tím, že shledala provinění proti zákonu, nicméně promlčecí lhůta uplynula již před šesti měsíci...

Jenda 2.2.2010 11:48

Re: no kdyby pan autor nemel na NP fotku (pokud je soucasna)

Dokonala shoda by byla podezrela. Jenom nevim jestli dokonala neshoda neni jeste podezrelejsi. Pokud by se pozemni a satelitni mereni rozchazela vicemene nahodne, nekde a nekdy by ukazovalo vic jedno a jindy a jinde druhe, tak bych to bral. Ovsem pokud konzistentne satelitni mereni ukazuji nizsi teploty tak to na bulharske konstanty vypada take.

Petr 2.2.2010 12:21

Re: no kdyby pan autor nemel na NP fotku (pokud je soucasna)

Soudruha vykopávku vyhrabali ze Zvědavce a posledních osm let, dokud to bylo zajímavé, řešil především spiknutí ohledně 11. září.

františek 2.2.2010 10:22

O globálním oteplování

a globálním ochlazování a jejich pravidelném střídání jsme se učili na střední škole. Za hlavní viníky fámy o globálním oteplování, které prý způsobily plyny, kterým lžiklimatologové začali říkat skleníkové, považuji nevzdělance mezi novináři.

Mirek Šejna 2.2.2010 10:28

františku

skleníkový efekt způsobují všechny molekuly plynu, které mají 3 a více atomů. Jsou to tedy například tyto atmosferické plyny: H2O, CO2, CH4, O3 apod.

Dokonce i extrémní klimaskeptici hlásají, že H2O je nejsilnější skleníkový plyn. Ne tak ale Ffrantišek, podle kterého i vodní páru zařadili mezi údajné skleníkové plyny pouze lžiklimatologové a nevzdělaní novináři.

:-))

Vladan 2.2.2010 10:39

Re: františku

Myslím, Mirku, že jste nepochopil myšlenku. Lžiklimatologové (kteří některým plynům říkají skleníkové) rozřířili fámu, že tyto (skleníkové) plyny stojí za globálním oteplováním.

A mimochodem, skleníkový efekt principielně způsobují všechny plyny!  I dvouatomové, ale jejich efekt je menší. Jde o to, že zachycená frekvence tepelného záření se musí shodovat s frekvencí kmitavého (nebo otáčivého) pohybu částic v atomu. U dvouatomových molekul  moc variant není, čím více atomů, tím více možností pohybů a tím více možných frekvencí, které molekula zachytí.

Mirek Šejna 2.2.2010 10:46

Vladane,

to jsem rád, že nezpochybňujete existenci skleníkových plynů a jejich vliv na teplotu atmosféry. A teď bych se Vás rád zeptal na jednu zásadnní věc:

pokud poroste v atmosfeře objem skleníkových plynů, bude se oteplovat, nebo přírustek těchto plynů nemá na klima žádný vliv?

Mard 2.2.2010 11:13

Re: Vladane,

Vy jste pěkně splachovací, Mr. Šejna! Kolega Váš upozornil na to, že buď lžete a nebo píšete z neznalosti nesmysly. Vaše tvrzení, že skleníkový efekt mají jen molekuly s 3 atomy, bylo a je zcela nepravdivé. Vy místo toho aby jste se omluvil, tak zavádíte řeč jinam. Prima komunistické chování, jaké jsme vídávali za totality. Jste lidský odpad!

Mirek Šejna 2.2.2010 12:10

Marde

tříatomové molekuly mají mnohonásobně vyšší skleníkový efekt než dvou a jednoatomové. To je fyzika, víte?

Z tohoto důvodu je ozón O3 výrazný skleníkový plyn, zatímco standardní molekula kyslíku O2  je skleníkový plyn velmi slabý. Stejně tak O3 vytváří v atmosfeře výraznou barieru proti ultrafialovému záření, zatímco O2 nikoli.

Takže netuším, za co bych se měl omlouvat. Možná ža Vaši nevzdělanost. Za tu ale nemohu.

A tu poznámku o lidském odpadu si příště odpuste, hulváte.

Mirek Šejna 2.2.2010 12:40

pomýlený Marde

až se naučíte nejen číst, ale i pochopit text, tak zjistíte, že jsem o síle skleníkového efektu dvouatomových molekul vůbec nepsal. Psal jsem o molekulách tří- a více-atomových. To jen Vy jste jste narozdíl ode mne "lidského odpadu" exkluzivním nadčlověkem, který ale má problém pochopit psaný text.

Harry 2.2.2010 14:00

Re: Vladane,

Nenechte prchlivost cloumat vasim majestatem, Velicenstvo. Jde tady rec o molekulach.

Honza42 2.2.2010 11:20

Re: Vladane,

No pokud máte systém řízený 50 parametry, tak když jeden parametr změníte, výsledek může být zcela libovolný, i když vliv samotného parametru se zdá být přitom jednoznačný. Nejsem klimatolog, ale kdysi jsem se zabýval spalovacími motory, což je obdobně složitý systém. Tam když změníte "něco", změní se celý systém. A to tak, že se nestačíte divit. Před 25 lety se proto program pro výpočet hemžil Pišvejcovými konstantami.

Takže když změníte parametr, který má vliv na spotřebu (snížení), tak spotřeba klidně vzroste, protože se systém změnil a vliv jiných parametrů převáží.

Vít Květoň 2.2.2010 11:54

Re: Vladane,

No, to je krásná diskuse dvou protijedoucích rychlíků. Když se podíváte na modely klimatických scénářů, tak můžete vidět jejich vývoj včetně toho, jak se do nich postupně dostávají další a další parametry. Takže, oba (L.Šejna i vy máte pravdu). Skleníkové plyny má zcela nepochybně a docela dobře spočitatelný oteplující vliv, na druhé straně existuje celá řada dalších efektů, které mohou mít vliv opačný, včetně vlivů extraterestriálních. Fakt si myslíte, že tohle např. dr. Metelka neví? Krom toho (k vaší jiné poznámce), i na MFF UK se přednáší v rámci výuky experimentální fyziky (kterou absolvují i meteorologové) teorie chyb měření.

Honza42 2.2.2010 12:21

Souhlas

Pan Šejna se ptal na vliv CO2, já mu odpověděl. O Metelkovi nebyla řeč. Řadu parametrů známe, řadu umíme i spočítat, některé pouze tušíme a o některých nemáme ani tušení. Toť můj názor.

Až budem znát celou fyziku......

Lapil 2.2.2010 12:32

Re: Vladane,

Před pár dny (minulý týden?) tu byl na to téma článek. Pochopil jsem z něho, že s přidáváním skleníkového plynu se to má jako s přidáváním skel do okna. První sklo dělá divy, druhé míň, a jestli je těch skel patnáct nebo šestnáct, to je už skoro jedno.

Bylo tam tvrzeno, že teplota Země zcela bez CO2 je nějakých -35stC, zatímco kdyby se vypustil veškerý CO2, který je k dispozici (asi jen v uhlí, ropě apod.; ve vápenci, řekl bych, je ho řádově víc) a stoupla tak koncentrace zhruba na 2,5násobek, stoupla by aktuální teplota... a teď nevím, o 2stC? Nebo možná 4stC; přeci jen jsem v práci a nemám zrovna čas to hledat a studovat; rozhodně nic, co by nás uvařilo do měkka...

Petr 2.2.2010 13:57

Re: Vladane,

Taky si k těm článkům tady na NP zkuste otevřít diskusi, dokud tu nějaká je. Pokud při svém vzdělání v nich ty nesmysly nepoznáte, za což se ještě nemusíte stydět, určitě je do ní někdo napíše.

Nápověda: ten článek byl úúúúplně mimo.

knihovnik 2.2.2010 11:40

Re: františku

fakt i biatomika - nechcete si zopakovat vyberova pravidla pro rotacnevibraci prechody?

nezkusite nam tu ty biatomika majici sklenikovy efekt vyjmenovat?

Ludva 2.2.2010 11:08

Re: františku

I dvouatomové složené z různých atomů. Při absorpci v IR oblasti je třeba, aby se vibracemi v molekule měnil dipólmoment.

calixaren 2.2.2010 13:43

Re: františku

V infracervene oblasti absorbuji pochopitelne i nektere dvouatomove plyny (ty ktere nejsou slozeny ze stejnych atomu), pro absorbci neni rozhodujici pocet atomu, ale zmena dipolmomentu pri vibraci resp. rotaci molekuly.

Petr 2.2.2010 13:59

Re: františku

Máte samozřejmě pravdu, ale ty dvouatomové z různých atomů se v atmosféře moc nevyskytují. Snad CO ale ten jen opravdu minimálně a ne dlouho.

Ludva 2.2.2010 16:50

Re: františku

Plus NO, patřící mezi tzv. NOx.

Petr 2.2.2010 20:39

Re: františku

pravda.

Honza42 2.2.2010 9:57

Celkem i věřím tomu, že lze

přepočítávat staré pozemní teploměry z místa na místo a měnit tak síť měřících bodů. Rovněž lze nějak porovnávat satelitní měření s pozemními a dělat z toho nějaké závěry. Akorát nevěřím tomu, že to lze dělat s přesností na desetiny stupně. A nemůže tomu věřit žádný alespoň trochu soudný technik, který alespoň někdy něco měřil.

Z toho si mohu udělat jediný závěr, že žádné skutečně dlouhodobé teplotní řady de facto neexistují. Jsou to fikce.