16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Mýtus české pravice

Transformace naší společnosti ve společnost demokratickou znamená v první řadě zbavit se reliktů komunistické minulosti. To ale vůbec není totéž, co boj proti levicovosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 31.3.2015 22:47

Také celkem souhlasím s autorem

Komunismus si přivlastnil stát a poničil, co se dalo.

Na Západ opět více jezdili komunisté a jejich spřízněnci, třeba V. Klaus. Kdo neutekl, tak ani Západ dobře nepoznal.

A tak dnes chytračení i mnohé podvody se chápou jako podnikání. Slušný politik či vůbec poctivý člověk je k smíchu. Tak nějak to dnes u nás funguje.

Nejvíce snad mne zklamal K. Schwarzenberg. Ještě že není k radosti M. Kalouska prezidentem.

Ť. Mráček 31.3.2015 23:18

Re: Také celkem souhlasím s autorem

Pro marxistické vidění světa je rozhodující, že jakákoliv historie musí začínat teprve s nimi, protože komunistická interpretace jakýchkoliv myšlenek musí dávat minulosti výhradně komunistický smysl a význam. Když to malinko přeženu, tak Ježíš byl 1. komunistou, Husité byli 1. komunisté v Čechách, atd., atd. Ale i takovéto úvahy je tu a tam slyšet mezi bolševickou verbeží. :)

Karel Schwarzenberg je vzdělaný a noblesní člověk, i politik se zkušenostmi, kterých se od našich v nejbližších časech nikdy nedočkáte. Nevím čím právě vás mohl zklamat, ale to už tak v Česku někdy bývá.

J. Václavíková 31.3.2015 22:28

Velice přesný postřeh,

na Psa až příliš dobrý, obávám se.

J. Peřina 31.3.2015 21:51

Souhlasím s autorem.

Já se na tuto věc dívám i z té druhé stránky.Jsem totiž pro většinový systém,tedy takový,kdy vítěz bere vše a pak ať ukáže,jak a co dovede.Vytváření pseudokoalic je největší pokrytectví a také i státem povolená korupce.Dej něco a já ti za to něco také dám,nebo uber něco a já uberu také.Pokud se tady společnost stále atomizuje do více stran a straniček,které stále více vysávají naši pokladnu,tak se naše ekonomika nehne ani o krok.Když k tomu připočtu socialistické šílenství současné koalice a dirigistickoekoteroristickou masáž ze strany EU,tak se vůbec ještě divím,že se ta naše ekonomika nepoložila.Moc tomu ale nechybí.

V. Podracký 31.3.2015 14:44

Liberalismus je dnes stejný mýtus jako socialismus

Souhlasím s panem Kulhaimem a proto nebudu vysvětlovat krizi socialistů. Ale s liberály to není jiné. Jsou také v krizi. Nedovedou řešit problémy. Dnes je doba, ve které se vyčerpaly všechny staré teorie. Vymíráme, psychosomaticky degradujeme, znečišťujeme životní prostředí, nadměrně vyčerpáváme zdroje. Viz kniha: Sarrazin: Německo páchá sebevraždu. Je zbytečné se hádat: "Je jsem liberál, kdo je víc....?".

M. Prokop 31.3.2015 17:01

Re: Liberalismus je dnes stejný mýtus jako socialismus

To se mýlíte. O socialismus se znovu a znovu někdo pokouší, po každém jeho krachu.

O liberalismus se nepokouší nikdo, protože to znamená spoléhat převážně sám na sebe a to se hodně lidem nechce. Dřív se to řešilo odchodem těch samostanějších a liberálnějších tam, kde bylo volno. Dnes prakticky není kam a občané jsou přerozdělovači přesvědčováni, že bez nich by to nešlo.

Co to je "nadměrně vyčerpáváme zdroje"? Kdo určí, co je správné, podměrné, nadměrné? Podracký? Zelení? EU?

V. Vaclavik 31.3.2015 17:57

Re: Liberalismus je dnes stejný mýtus jako socialismus

Dobre napsane, Takovi lide jako pan Podracky, Dolezal a dalsi, jsou svobode cloveka dnes neskonale vetsim nebezpecim, nez nejaci (dnesni) komuniste.

Vasi chybou ale je ten nahled, ze liberalismus, liberalni jedinec, dle vas zrejme od spolecnosti, statu, nic nevyzaduje,  Jenze vyzadovat od ni neco ma a to velmi klicovou vec - ma vyzadovat zavedeni takoveho spolecenskeho sytemu, ktery tu jeho svobodu (ktera je primarne a jedine svobodu od ostatnich obcanu, aby tito ho nemohli znasilnovat svymi pomylenymi idejemi, regulacemi hnanymi pres vladu, stat...) ochranuje, brani ji pred porusovanim kymkoli, vlastnimi spoluobcany, ci utocniky zvenci, z ciziny.

M. Prokop 31.3.2015 21:42

Re: Liberalismus je dnes stejný mýtus jako socialismus

Já požaduji, ale co s tím, když je nás málo?

J. Kulheim 31.3.2015 13:55

ČSSD není stranou sociální.

Je to strana, která chudobnějším bere a bohatým dává. Peníze nedostávají ti, kteří se dostali do životních problémů, ale ti, kteří v tom umí chodit, ti kteří mají známosti na důležitých místech. Občaní, kteří mají hlouběji do kapsy platí daně a vláda vybrané peníze dává bohatým ve formě dotací, grantů, pobídek a p. Dnešní představitelé této strany jsou loupežníci bez vize a bez názoru. Aby se udrželi u moci, tak jsou ochotni žít na dluh a roztočit kola inflace a poškodit tak zejména nejchudší, zejména důchodce. Ti jsou bezbranní. Pokud si našetřili pár korun na důchod, tak jim je inflace sežere. Už nemají možnost si přivydělat a pokud jsou jim znehodnoceny úspory, tak jsou závislí na milodarech státu. Sociální stát olupuje společnost o její odpovědnost.

Tzv. civilizované státy, které se daly na cestu budování socialismu západoevropského typu tzv. moderního sociálního státu, jsou zadlužené, nestačí dluhy splácet a mnohé jsou těsně před zhroucením financí. Politici se snaží dostat z močálu ty, kteří jsou v bahně až po uši a přitom do bahna vtahují všechny ostatní. Oživovací procedury jsou čím dál nákladnější a nezdá se, že mají viditelný efekt. Vidíme jenom snahu o čím dál větší centralizaci moci, kde většinu rozhodnutí nedělají volení zástupci, ale jmenovaní anonymní úředníci. Západoevropský socialismus krachuje asi 25 let po tom východoevropském. Nikdo neví, jak dlouho muže v této podobě ještě vydržet. Většina lidí počítá s tím, že je tu navěky.

Levicový názor vychází z předpokladu, že všechny chyby společnosti lze odstranit moudrými rozhodnutími a nařízeními státu.

Socialismus je drogou a nikdo nepřesvědčí většinového občana, že tu „slast“ také jednou odskáče. I když obětí jeho dlouhodobého „rauše“ budou nejspíše až jeho děti. Narkomana také nikdo nepřesvědčí o tom, že by se měl léčit, dokud se nedostane až na dno, dokud nepadne na hubu.

F. Vízek 31.3.2015 18:47

Když už je řeč o loupežnících...

... jednoho nabízím.

Jde o ČNB, která českou korunu vyrvale znehodnocuje, pro Čechy tak jejich úspory zmenšuje a zmenšuje, jejich cesty ven zdražuje..., zatím všem "erozoncům" jde na ruku. Ti si libují, jak za euro dostanou stále víc a víc korun. ČNB prý tak bojuje proti inflaci. Vyhovovalo by jí plošné zdražování nejlépe všeho... Aby bylo samozřejmě - líp.

Před pár lety 100 Kč znamenalo víc než 4 eura, nyní sotva 3,60 eur. O dolaru nemluvě.

A má být hůř.

Důchod 12 tisíc korun rovnalo se 480 eur, nyní 435 Kč.  Mít euro dřív - jako mají Slováci, nic takového by se nemohlo stát.  Ale jak praví většina:  euro nechceme!

M. Prokop 31.3.2015 21:43

Re: Když už je řeč o loupežnících...

Zase kecáte o něčem, o čem hovno víte?

Sice se mi chování ČNB nelíbí, ale ne s takhle pitomou argumentací.

V. Podracký 31.3.2015 13:54

Máme autentickou levici a pravici

Problém spočívá v tom, že nemáme silný stát, který by stál nad stranami. Každá vítězná strana potom vždy celý systém přebudovává. To je proto, že chybí společná myšlenka občanské sounáležitosti, která jedině může být na základě zjednávajícího principu vlastenectví. Pokud bude pravice i levice mít vlasteneckou podstatu, bude i jednotný a stálý systém, protože bude ona společná myšlenka státu.

J. Boleslav 31.3.2015 15:40

Re: Máme autentickou levici a pravici

Každá vítězná strana potom celý systém přebudovává? Jaký systém máte na mysli, politický? V tom případě je jeho největší přebudovávatel Ovar, naštěstí se mu ale jeho hnusné nápady zatím nepovedlo realizovat.

M. Prokop 31.3.2015 17:02

Re: Máme autentickou levici a pravici

A kdo bude ten silný stát nad stranami tvořit a řídit?

Nevolení úředníci?

To už bychom byli rovnou v Bruseli .

J. Kulheim 31.3.2015 17:43

Re: Máme autentickou levici a pravici

Levicové strany se nezajímají o problémy těch, kteří se dostávají do životních problémů nebo těch, kteří žijí ze dne na den. Solidaritu degradovali na povinnost odvádět co nejvíc peněz do státní kasy. Pracovití lidé se dostávají do sociální sítě. Stát za ně řeší problémy do kterých ba se nikdy nedostali, pokud by je stát neokradl.

ČSSD v průběhu svého bačování nastavila takovou situaci ze které je pro vládu, která má pravicovější program, těžké východisko.

Podle mého názoru je to nejlépe vidět na dynamice růstu mandatorních výdajů. V roce 1995 -184,5 ,miliard Kč., podíl na příjmech státního rozpočtu 44 %, v roce 2003 počítal už se 62%. - 422,5 mld Kč. V současnosti je podíl mandatorních výdajů ne příjmech SR cca 83%.Mandatorní výdaje zvýšila koaliční vláda pod vedením ČSSD v součinnosti s KSČM. Nebude dlouho trvat a celkový příjem SR nebude stačit ani na mandatorní výdaje.

Expanzívní charakter výdajů na důchody je vyvolán stárnutím populace - dávky důchodového pojištění stouply ze 186,9 mld. korun v roce 2000 na 263,5 mld. korun v roce 2006 a rozpočet na rok 2007 projektuje 288,3 mld. korun. Stárnutí však z fiskálního pohledu zasahuje i oblast zdravotnictví a dalších sociálních výdajů. Nedostatečná reakce na tento vývoj by si v budoucnu vynutila vyšší danění a výdajové redukce masivního charakteru.

Vlády pod vedením ODS měly snahu řešit systém a financování zdravotní péče, důchodový a vzdělávací systém. Některé maličkosti se podařilo řešit, ale výsledek byl ten, že vláda pod vedením pánů Topolánka a Nečase předčasně skončily a současná vláda se snaží všechno zrušit a vytváří čím dál větší strukturální deficit SR. Nejhorší je, že nenabízí žádné řešení. Jedinou její snahou je udanit se k smrti a to jenom proto, aby mohli korumplovat svoje voliče a pan Babiš dostával čím dál víc peněz ze státní kasy.

J. Schwarz 31.3.2015 12:15

Mistře, píšete že

sociálnědemokratická nebo socialistická levice evropského typu má své

legitimní místo jako politické uskupení usilující od počátků o

emancipaci politicky a sociálně slabých vrstev společnosti a tím o

rozšíření a prohloubení demokracie. A já se táži co to je vlastně ta emancipace. Pokud je to zrovnoprávnění, pak v jakém smyslu? Jestliže je někdo beznohý, může se taky "emancipovat" a když ano, pak od čeho? Pokud je někdo "sociálně slabý", má to své důvody. Podobně jako je "slabý"  ten beznohý - jeho slabost je důsledkem ztráty nohou, pak "sociálně slabý"  nejspíš nic pro ostatní užitečného neumí. Ano, beznohý se může "emancipovat" cítí-li se být těmi s nohama nedoceňován a poslat je někam s tím, že se bez nich obejde, ovšem většinou si pohorší. Stejně tak i "sociálně slabí" mohou ty "sociálně silné" poslat do háje, ovšem nejspíš si taky nepomohou. Takže aby si pomohli, nestačí se "emancipovat" ale naopak si ty druhé podřídit, ovládnout. Takže důvod k emancipaci mají spíš ti údajně "silní", kteří ty "slabé"  táhnou a ještě si musejí nechat spílat do vykořisťovatelů, respektive kohosi "diskriminujících". Howgh.

J. Hlubek 31.3.2015 11:32

Pokud pominu, že text je naprosto nesrozumitelný

a to se psaním tento člověk živí, nevím o jaké české pravici mluví. Pokud vezmeme do úvahy pouze strany zastoupené v Parlamentu, tak tam žádná není. Od extrémní levice reprezentované KSČ(m), přes legální levici (ČSSD) a levici maskovanou za střed (KDU, Úsvit, ODS), až po fašistickou levici v podobě TOP 09 a ANO. Jediný mýtus české pravice musí pramenit z řad Svobodných a já o žádném takovém nevím.

J. Hlubek 31.3.2015 11:48

Re: Pokud pominu, že text je naprosto nesrozumitelný

A ještě dodatek, pokud by byl řemeslník stejných kvalit jako tento profesionální novinář, hajzl bych si od něj spravit nenechal.

V. Vaclavik 31.3.2015 18:33

Re: Pokud pominu, že text je naprosto nesrozumitelný

Dolezal coby spravovac hajzliku by vas presvedcoval, ze nic spravovat neni treba, ze to jeho fungovani a nefungovani se vzajemne doplnuji a ze pro spravnou funkci hajzliku potrebujete obe tyto jeho 'strany', tu funkcni i tu nefunkcni.

K. Janyška 31.3.2015 10:05

Nic takového, jako tzv. transformace tzv. společnosti

není možná, jen bychom věřili Marxovi. Přizpůsobení lidí nové konstelaci státu, té odpozorované a jinde vyzkoušené,  je věcí nikoliv nařízení, ale pozvolné adaptace jednotlivců na nově  se ustavující spontánní řád lidské interkace, který zničením totalitních omezení a příkazů vzniká. Lidi nejsou chovné stádo a nikdy nebyli. Ani za nejtvrdších totalitních podmínek, které jim byly vnuceny. Kde mohli, tam se potají vysmekli, včetně komunistů a například i nacistů... Dzp.

P. Čech 31.3.2015 9:32

To jsou zase kecy!

Jednu větu za druhou lze jednoduše vyvrátit a to zejména proto, že si pan Doležal plete zásadní pojmy.. Pravicovost, komunistická minulost a pod. Na vyvrácení tohoto by však nestačilo 2000 znaků. Naprosto nechápu, proč je nutné americké vojáky, vracející se z cvičení přes naše území vítat vlaječkami. Ano, jsou to naši spojenci a bezproblémový jejich průjezd naším územím je nutný. Nic více a nic méně. To, že občané vítali americké vojáky za války v Plzni docela chápu. Nechápu však vítání současných amerických vojáků, kteří neudělali nic jiného, než se zúčastnili v pobaltských státech cvičení. Celé toto dění totiž není nic jiného než hloupá novinářská taškařice, na niž mohou nalétnout jedině ovčané. A jak je vidět, je jich dost. Na obou stranách, jak vítajících, tak protestujících.

M. Zikmund 31.3.2015 10:02

Re: To jsou zase kecy!

No to je přece účel té taškařice, aby na ni nalítli ovčané. Zkuste si představit, že by se třeba ČEZ snažil propagovat jaderné elektrárny tím, že by palivo či odpad nepřevážel nejlevnějším a nejbezpečnějším způsobem, ale záměrně dlouhé kilometry po silnici s tím, že vyvolá debatu o ochotě obyvatel podporovat jadernou energii. Absurdní? Ano i ne. Ano, absurdní pro toho, kdo chce seriozní debatu o energetické politice. Ne pro toho, kdo chce vyvolat černobílou debatu typu jseš pro a nebo proti. A to je celý smysl americké kolony - hysterická, demagogická debata jseš ovčane pro nebo proti?, jseš pro západ nebo pro východ?

Dal by se parafrázovat závěr filmu Bílá paní: "Ale vždyť se nás nikdo napadnout nechystá! - Drž hubu a vítej!".

P. Čech 31.3.2015 10:13

Re: To jsou zase kecy!

Jsem pro vítězství zdravého rozumu a ten,  jak známo, nesídlí ani na východě, ani na západě, ani v hlavách politiků či ideologiích politických stran. Tento zdravý rozum sídlí v hlavách lidí. Jen je nutno překonat lidskou lenost a naučit se používat lidský mozek. Politické strany se m.j. vyznačují tím, že chtějí za občany něco řešit, ať se jim (lidem) to líbí či nikoliv. Vytvářejí stáda ovčanů tím, že jim cpou do hlav své ideologie a štvou je proti sobě.  Ony totiž politické strany bez svých ovčanů nemohou existovat a dobře to vědí. Sázejí na lidskou lenost přemýšlet a využívají jí ve svůj prospěch, k dosažení moci nad občany. Nejen nad ovčany

M. Prokop 31.3.2015 11:07

Re: To jsou zase kecy!

Ano, občané bez nějaké organizace (obvykle se jí říká strana, někdy i hnutí) jsou jen stádem ovčanů. :-P

P. Čech 31.3.2015 12:44

Re: To jsou zase kecy!

Ono je tomu přesně naopak, pane Prokope. Příznivci politických stran, méně už občanských hnutí, zejména ti, kteří vykřikují a freneticky hýkají při projevech jejich představitelů (pastýřů), aniž by přitom přemýšleli o věcech obecných a kteří obvykle čekají, až jim jejich strana či hnutí řekne, co mají dělat a jak se mají chovat, jsou ovčané. Lidé líní používat svůj mozek a dopídit se samostatně nějakého vlastního názoru. Pouze tito ovčané podléhají zcela různým politickým ideologiím. Politické strany a občanská hnutí obecně lidi rozdělují a štvou je proti sobě, vytvářejíc tak stáda ovčanů. Tomuto se u nás říká volná soutěž politických stran, jinak, lidsky řečeno, boj o moc ve státě, boj o moc nad většinou občanů. Takto tomu je a pokud to někdo nechápe, je slepý. A nebo to nechce vidět a potom je ovčan.

J. Boleslav 31.3.2015 12:58

Re: To jsou zase kecy!

Standardní politický systém je všude ve světě založen na politických stranách. Jinak to nefunguje. Už se s tím proboha smiřte.

P. Čech 31.3.2015 13:53

Re: To jsou zase kecy!

Na politických stranách ano, nikoliv ovšem na jejich moci nad občany. A o tom to je a proto o tom píši. Standardní (obvyklý) politický systém je opravdu založen po celém světě (s několika málo výjimkami) na moci politických stran nad občany zemí. Proto také tvrdím, že nikde, kromě Švýcarska a Lichtenštejnska neexistuje systém demokratický. Systém, který vystihuje již název "demokracie" - vláda občanů. V těchto státech mají jejich občané v rukou veškerou moc a to přímo. Bez prostředníků - politických stran. Politické strany a jejich příznivci totiž    v  ž  d  y    představují menšinu občanů, tedy jejich menšinovou vůli. V jakékoliv demokracii však musí vládnout většinová vůle, jinak se nejedná o demokracii. A tak to vidím já.

J. Boleslav 31.3.2015 15:37

Re: To jsou zase kecy!

No tak jo, když myslíte.

M. Prokop 31.3.2015 17:04

Re: To jsou zase kecy!

Máte v tom hockey (tradičně). Občané dle svého přesvědčení tvoří a provozují strany (hnutí). Občané bez přesvědčení a politické strany jsou ono stádo ovčanů.

P. Čech 31.3.2015 17:54

Re: To jsou zase kecy!

Ale ano, v tom máte pravdu a o tom se s Vámi nepřu. Chybí Vám tam však jedno podstetné slovíčko.   N  ě  k  t  e  ř  í     občané dle svého přesvědčení tvoří a provozují strany (hnutí). Všichni tito (někteří) občané však také tvoří dohromady směšnou menšinu vzhledem k občanům ostatním. Mám za to, že občanů bez přesvědčení, jak píšete, je max 5%. Domnívám se, že naprostá většina občanů je přesvědčena o tom, že ke svému vládnutí a prosazování své demokratické moci politické strany, ani občanská hnutí nepotřebují. Přesně tak, jak nedávno v televizní debatě prohlásil prof. Václav Bělohradský.. Člověk, který svým rozhledem převyšuje nejen Vás, ale i mne.