1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kop 31.5.2008 22:57

Re: Nechápu-

Jakejch  30 Kč  zcela určitě neumíš počítat t.j. 30 Kč doktor , 30 Kč lékárník a další doplatek za lék  a to máte štěstí , že vás doktor neposla na jiné vyšetření. 

X 31.5.2008 13:26

K věci

Když někdo operuje tvrzením, že nedivák doplácí na diváka, odpovídám zpravidla, že nesportovec doplácí na sportovce, zdravý na nemocného, nevzdělaný na univerzitu, nemluvě o reprezentačních akcích a recepcích, na které doplácejí poplatníci, aniž by měli šanci se jich zúčastnit, zatímco divákem se může stát každý, kdo chce, bude vítán. Ale jenom divadlům se předhazuje, že je poplatník sponzoruje.

Jinak děkuji za kvalifikovaný nápad aby vážení umělci se zaťatými zuby sehráli několikrát týdně nějaký ten komerční škvár. To je skutečně inteligentní řešení. Je to tak kvalifikované řešení, jako kdybych já ve vaší ekonomické branži vám poradil, že až vám dojdou peníze, tak si je prostě natiskněte.

Jiří Suchý, Semafor

Honza42 31.5.2008 14:12

Re: K věci

No ono to máte tak, že ti lidé co neschvalují dotace (mezi které patřím též) je nepřejí ani těm sportovcům. Prostě po práci legrace, ale každý za své. Někdo se potápí, někdo jezdí na kole, někdo leze po skalách, někdo chodí do divadla. K tomu většina odpůrců dotací razí též cestu minimálního státu, takže i ty recepce jaksi osrouhají.

A komu tedy dotace? Zcela neschopným, hloupým a tělesně postiženým. Za svůj stav nemohou a zaslouží si soucit ohodnocený penězi, protože jinak to dnes neumíme. Ostatní ať se živí sami. Umět se postarat o sebe a o rodinu je čestná povinnost každého slušného člověka.

V naší obci mezi kopci žije spousta chudých lidí a rodin. Na zábavu jim jaksi nezbývají ani peníze ani čas. V divadle pravděpodobně nebyli nikdy. Myslíte, že je mravné chtít po nich aby prostřednictvím svých daní ( a daně platí i chudí, minimálně DPH) platili jiným lidem jejich zábavu? Aquaparky, Olympiáda, ...........vše za státní peníze. Zkrátka chléb a hry.

Pavla B. 31.5.2008 18:10

Re: Re: K věci

R^ Hrozně mě sejří tahle demagogie,kdy se handicapovaní, potřebující opravdu naši solidaritu, strkají do jednoho pytle s těmi, kteří produkují pouze jakési zbytné služby, které je nutné dotovat... V dnešních Lidovkách takto nesmyslně plantá i Havel...:-/

kolombo 31.5.2008 22:01

Re: Re: Re: K věci

Jakákoli solidarita by měla být výhradně dobrovolná. Poukazování na princip solidarity jen dokládá, že díky sociálnímu státu jakákoli přirozená solidarita zanikla. Není jí totiž třeba, když se musí postarat stát. Princip solidarity vlastně říká - solidarita neexistuje, ale chceme - li vypadat jako solidní lidé, musí to vypadat jako by byla.  V principu jde o totéž, když bohatí rodiče koupí děcku drahé hračky aby se ho zbavili, protože na ně nemají čas ani náladu.

MUDr Jiří Kilian 1.6.2008 8:39

Re: Re: Re: Re: K věci

R^

MUDr Jiří Kilian 1.6.2008 17:04

Re: Re: Re: K věci

Nejsem si zcela jist, zda podpora umění není podporou vzdělání a tedy smysluplná věc. Inter arma silent musae, ale až taková válka tu snad není. 

Bohata 31.5.2008 23:16

Re: K věci

Pane Suchý,byl jste dobrý ale už máte po sezoně.Pokud nemáte mohl jste se nauči Vy a Vaši herci rusky a měl by jste nabito za 100 dolarů za lístek.

Už Vám to ale nejde tak přestaňte skuhrat a choď te na ryby.

Hanák 31.5.2008 12:59

bezplatné zdravotnictví

Asi není žádným tajemstvím, že jakákoliv sociální vymoženost se dříve či později začne zneužívat. Kolik lidí trápí skutečnost, že platí havarijní pojištění auta (a při tom nebourají), protipožární pojištění domu (a on ne a nehoří) atd. Platí to i pro zdravotní pojištění. Odkud se vzalo tvrzení, o bezplatném lékařském ošetření. Nic není bezplatné, někdo to zaplatí. Za takové situace je skoro až zákonité, že i to zdravotní pojištění někdo někdy začne zneužívat. A když to dosáhne neúnosné úrovně, každá rozumná vláda s tím musí něco udělat. Otázkou už pak je jenom kdy a co.

Ypsilon 31.5.2008 16:30

Re: bezplatné zdravotnictví

Právě, kdy a co. Ona třeba v civilizovaných zemích existuje záležitost zvaná sick days. U nás si v případě virozy v lepším případě berete dovolenou a pokud to šéfstvo  neumožňuje, klušete pro neschopenku -2 návštěvy lékaře- vypsání a ukončení.

Nic není zadarmo, platíme zdravotní daň.

MUDr Jiří Kilian 31.5.2008 17:24

Re: Re: bezplatné zdravotnictví

Akorát že není zřejmé na co a co za tu daň máte právo dosáhnout.

Ypsilon 31.5.2008 17:47

Re: Re: Re: bezplatné zdravotnictví

Ovšem pokud jsem něco nepropásl, tak Julínkova reforma všeobecně platné léčebné standady neřeší. Ponechává to tiše na pojišťovnách, jak si to zařídí.

Což zavání průšvihem, že?:

Pavla B. 31.5.2008 18:11

Re: Re: Re: Re: bezplatné zdravotnictví

Něco jste propásl.

kop 31.5.2008 23:14

Re: bezplatné zdravotnictví

A co takhle kontrola lékařů zda nezneužívají svého postavení.Proč všichni kříčí , že pacienti jsou lumpi a flákači a nemakančenci , jen proto že doktoři jim dají recept , neschopenku a pod. KDO ZA TO MUZE !!!!!! Pacienti ???????? 

petr 31.5.2008 11:18

platby

Poplatky ,doplatky,kapitační platby,obálky za operace kloubů a pod. To je džob. A co lékárníci, před sametem bylo v Brně 35 lékáren, dnes je jich 137.  Za podání krabičky léků 30 Kč , to je vymyšleno. A co na to pojišťovny, mají své jisté a na ostatní kašlou.

doktor 31.5.2008 10:54

Autorovi a dalším:

Proč stále demagogicky omíláte těch 30 KORUN, když i dítě si umí spočítat, že vyšetření u lékaře + recept se dvěma položkami = KORUN 120?

Ivan Nový 31.5.2008 11:11

doktore,

a to je už slušná útrata v kavárně, odpadá jeden z důvodů jít k lékaři, když vám nic není, je lepší si zajít popovídat do kavárny.

Ivo 31.5.2008 11:25

Re: doktore,

Do kavarny nechodm, nejake dalsi srovnani? 3 masla nebo 4 chleby, zakladni potraviny skoro na tyden. Ja peci nezneuzivam. At v pojistovnach hejbnou zadkem a laskave si ohlidaji zneuzivani pece. Z 30 Kc bude za 2 roky 100Kc, protoze bude obrovska inflace. Energie bude drazsi, vlada sem bude valit na praci Vietnamce a Mongolce, kteri tady uspesne devalvuji cenu prace. Pokud mi budete argumentovat, ze se lepe meli ucit, teste se na konkurenci doktoru z Bulharska, Rumunska, programatoru z Indie. Je to tu pripravene na poradne nepokoje. P.S. Mam nadprumerne prijmy, ale dokazi myslet v sirsich souvislostech a emigrovat se mi nechce.

ra.ri.ta 31.5.2008 10:34

DNES DOBRY

Pane Páral,  dnes to bylo dokonce výborný.

Kritika na výbornou.

Vize na výbornou.

Rešení  ??????.

pavel 31.5.2008 11:05

Re: DNES DOBRY

Doufám, že víte, že máme 2,5 x více nemocničních lůžek a také 2,5 x více doktorů na tisíc obyvatel než v ostatní Evropě. Proto je potřeba zvýšit kapesné doktorů a personálu.

Ivan Nový 31.5.2008 11:12

pavle,

ale to kapesné se zvýší jen těm lékařům, ke kterým chodí pacienti.

petr 31.5.2008 11:24

Re: pavle,

Ano, ale co starší lidé po operacích, kteří musí si jít pro recept ,nyní už tedy ne měsíčně, ale 1 x za 3 měs.

Metod 31.5.2008 11:19

Re: Re: DNES DOBRY

No, a proto je treba ty prebytecne odcerpat do EU.  ;-D

Jenze ti kvalitni odejdou sami, prave proto, ze jsou mizerne ohodnoceni.

MUDr Jiří Kilian 31.5.2008 16:48

Re: Re: DNES DOBRY

Tyto "stastistické údaje "  jste zjistil kde ?  Zkuste http://www.kulatystul.cz/cs/taxonomy_menu/1/7

MUDr Jiří Kilian 31.5.2008 10:26

Dvě věci

První - nezbytnost regulace nadbytečné spotřeby zdravotní péče. Spotřeba je zřetelně nadbytečná, srovnání zdravotního stavu populace a spotřeby péče v okolích zemích dává zřetelný průkaz. Centralisticky direktivně přidělovat péči atakto ji regulovat je špatné, přirozeným a nejúčinnějším způsobem je přímá účast spotřebitele péče na její úhradě.  Systém poplatků není úplně dokonalý, nicméně je to konečně první pokus přirozené mechanismy regulace zavést. Vydělají n a tom všichni.

Druhá - dopad přímé účasti spotřebiotele péče na její úhradě. Zde jde zejména o dopad na sociální situaci a ten dopak je u některých lidí přílišný. To je špatné.  Řešení by ale nemělo spočívat ve výjimkách z povinnosti platby, to by narušilo celý systém a výhody z něj by zmizely. Je tedy potřeba, aby resort sociálních věcí vzal do sociální sítě i dopady z přímé účasti na úhradě péče, tedy, například, aby refundoval sociálně slabým jejich výdaje na zdravotní péči.

Jen pro ilustraci takový vyhraněný příklad : není možné chtít zdarma rohlíky, je možné dát potřebným lidem peníze na to, aby si je koupili.

Pokud jde o finančí výhod yposkytovatelů, je třeba si uvědomit, než se pejorativně odsoudí, že úhrady péče od ZP byly různými mechanismy poníženy a tak byl příjem z poplatků zohledněn.  

doktor 31.5.2008 10:51

Tentokrát nesouhlasím.

1. Jedinou regulací zdravotnické spotřeby je SNÍŽENÍ NABÍDKY (standardy, respektující nejen poznatky vědy, ale také ekonomické možnosti státu), nikoliv nějaké poplatky v okamžiku zdravotnického úkonu. Zdravotnictví se totiž neřídí zákony trhu. Jak víme, čím je v něm větší nabídka, tím větší je spotřeba. Ty poplatky nezregulují zdravotní péči, jen prázdnou státní kapsu.  2. Jaký to SYSTÉM by měly narušit věkové a sociální výjimky z povinnosti platby? Copak Julínkova reforma je nějaký systém? A jak to, že ty výjimky jsou základem zdravotnických poplatků ve všech EU zemích, kde jsou zavedeny? To jsou tamní reformátoři tak hloupí?

Ivan Nový 31.5.2008 11:15

doktore,

vše se řídí trhem, váš systém zavede korupci, tedy zase trh.

Ypsilon 31.5.2008 11:15

Re: Tentokrát nesouhlasím.

Copak Julínkova reforma je nějaký systém? Bingo!

MUDr Jiří Kilian 31.5.2008 14:48

Re: Tentokrát nesouhlasím.

Ad 1. Současnost  je tak poznaná, že nejde o nepřiměřený rozsah nabídky péče,  kdežto o nadbytečnou spotřebu, danou njejím nadbytečným vyžadováním.  Bez ohledu na trh je to především vyžadující, kterému se, když už má jako zaplaceno kvazipojištěním, chce brát se stolu všechno možné.  Snaha o regulaci  je tedy patřičně zaměřeno na poptávajícího, k regulaci spotřeby¨péče již došlo. není zatím jisté, zda byla zregulována jen péče nadbytečná.

Ad 2. Systém regulací přirozenými mechanismy, jakým je např. přímá účast spotřebitele  péče na její úhradě. Tzv. Julínkova reforma je zásadním systémovým vstupem, nejd jen o poplatky. Nejsme si sice jist, zda je to zrovna ta nejlepší cesta, nicméně systémová je.  Ve všech zemích ? hm, a co Španělsko, Purtugalsko, Řecko, co Itálie ....

muf 31.5.2008 11:00

Re: Dvě věci

...nezbytnost regulace nadbytečné spotřeby zdravotní péče. Spotřeba je zřetelně nadbytečná, srovnání zdravotního stavu populace a spotřeby péče v okolích zemích dává ,,,,vážený pane doktore a pacientům léky předepisuje kdo - lékař nebo hajzlbába na záchodě? Když tady s vážnou tváří tvrdíte, že spotřeba je zřetelně nadbytečná, kdo tedy v prvé řadě nese za ono nadbytečné předepisování léků  a plýtvání odpovědnost? Ano - zcela správně - pan doktor.. a pokud nepozná třeba takový obvoďák ani po létech praxe a ošetřování , že "pacient" je notorický simulant, hypochondr a systém zneužívá, neměl by se takový "doktor" věnovat něčemu jinému? Takového pana doktora může  plně nagradit cvičená opice, která si zato bude nárokovat 2 kila banánů denně. Ministerstvo zdravotnictví však preferuje jiný model - než "potrestat" takového pana doktora či  zabývat se řešením jak ony simulanty vydělit ze systému, potrestáme všechny tím, že budou cvakat za všechno jenom chytnou za kliku ordinace..Pan ministr tvrdí, že Češi už si na poplatky zvykli.. ano.. stejně jako na německou a později sovětskou okupaci, na vytunelované banky a kampeůličky, na vládu, která zrazuje vlastní národ.. zvyknout se dá žít i s bajonetem v zadku..