26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IS 28.2.2008 13:15

Re: Re: Rozhodl to lékař nebo řidič, který mě přejel !

IS 28.2.2008 13:13

Re: Re: Re: Melein, nám také přispějete ?

Je určitý rozdíl mezi srdeční chlopní a převodovkou v autě.

maty 28.2.2008 13:11

regulaky

po navratu z nemocnice navrhuji fšem svazakum z odss zavest regulaky na auta benzin cigara afšecho ostatni co jde koupit  tim se čezko dostane na samý vrchol všehomira  anejvýš postavíme našeho hrdinu miru   miru zdar svazaci fšech stran

Hawk 28.2.2008 13:09

Re: Re: Re: Re: Re: efekt poplatků

Převést výjimky za děti a důcodce dosociálního systému. Já bych si tím  nebyl tak jist. Před časem jsem byl v péči ortopédů a pak nějakou dobu dost nepohyblivý. Nedokážu si představit,  že bych si v tomto stavu něco vyřizoval se sociálkou, kdybch byl potřebný. Tím narážím hlavně na důhodce, část z nich je kromě nepohyblivosti už i obtížně schopná si něco "vydržkovat". Mně se líbí ten systém platby z % přmu - je jednoduchý a jakž takž spravedlivý k nezaměstnanému, staříkovi ze vsi i k bankéři na penzi.

Mimochodem, já byl bych i pro pokuty za dopravní přestupky ve formě % z příjmů jako ve Skandinávii

Nevadilo by mi ani osvobození od poplatků u dětí, zejména těch malých. Je to období, kdy rodina žije z jednoho přímu a pokud jsou děti dvě, choroby chytají většinou "stereo"

petr v. 28.2.2008 13:06

Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Pokladenský systém by byl úžasné řešení pro vytvoření povědomí o tom,  co zdravotní péče ve skutečnosti stojí.

A taky by se přeorientovalo nasrání lidí, kteří mají pocit, že platí moc za léky, nemají to či ono. Ptali by se ne doktora, ale úpojišťovny: Jakto že když si každý měsíc platím takovéhle peníze, mi nedokážete zajistit potřebnou péči.

Ano, bylo by to krásné. A právě proto si myslím, že to teda fakt nedopadne :-)

petr v. 28.2.2008 12:56

Re: Jestliže

Proč by  za Vás proboha nemocnice měla platit nájem?   Vy jste se přece rozhodl, že se budete léčit.  Copak za Vás hotel platí nájem, když si z vlastního rozhodnutí vyjedete na dovolenou?  

Standa 28.2.2008 12:51

Jestliže

si platíme nemocenské pojištění, neměli bychom plait žádné další poplatky. Pojistné se neustále zvyšuje. Další poplatek "regulační" je prostě vydírání nemocných přímo za bolest a za nemoc.  Jsme rukojmí nezodpovědného ministerstva zdravotnictví. Pokud vás to bolí , tak uděláte vše proto, aby to nebolelo a to je to vydírání bolestí a nemocí! Proro ten bohorovný klid, že všichni platí. Nemáme tolik peněz, jako jinde, abychom mohli vše platit jako jinde. Máme světové ceny všeho , ale nemáme světové mzdy. Platí za vás nemocnice nájem, když ležíte v nemocnici? Měla by zaplatit rozdíl, když jí budu platit za pobyt! Nejsme na dvou místech najednou!

strejda 28.2.2008 12:38

Re: Re: Můj vymytý mozek chápe

Pro vás, když k lékaři nechodíte je 30Kč směšných. Je to jedna Plzeň v průměrné restauraci. Pro babičku důchodkyni s 7000 Kč důchodu a prolezlou nemocemi je to hodně. Jedna návštěva lékaře (30 + 5x30 = 180 Kč). Cesta autobusem 30 Kč. K tomu doplatky na léky. Vychází jí to na 450 Kč. Jíst nesmí všechno, k tomu chce bydlet v bytě ve městě (může se odstěhovat do pastoušky, to jí ale stoupnou náklady na dopravu, taxi je dost drahé). Půjde-li do nemocnice zaplatí 1800 Kč, k tomu si ale musí koupit pití, ovoce, zeleninu a další drobnosti. Zároveň platí nájem bytu, topení (neodečítá se jako plyn a elektřina), odvoz odpadků. Nezbude ji nic. Oblečení má jen staré. Na kulturu nezbývá. I když není v nemocnici stěží vyjde a náklady se zvyšují rychleji než penze. Těch 30 Kč mi nepřipadá směšných. Jdou do zdravotnictví? A komu?

Alfons 28.2.2008 12:32

Můj vymytý mozek chápe i více a to,

že bezdomovci by v nemocnici měli platit i za POBYT, asi 300Kč/den, protože nemají bydliště a neplatí za nájem, tudíž za nájem ušetří.  :-) A vůbec, bezdomovci by měli platit státu nějaký nájem, protože jejich náklady na bydlení platíme my všichni a jak k tomu přijdem? I když bydlí bezdomovci pod mostem nebo v lese. Je zde někdo s nevymytým mozkem? Nebo bezdomovec?

Xury 28.2.2008 12:28

Re: Kde autor

Myslím, že úplně jedno, co tím ta nemocnice pokryje (zajímalo by mě kdo a jak to rozliší). Podstatné je, že příspěvek na pobyt v nemocnici je logický, protože nehradíme část nákladů, kterou bychom byli nuceni platit doma, ale zde jsme je dostávali zdarma. Vím z důvěrohodných zdrojů, že řada lidí zůstávala právě proto v nemocnici.

strejda 28.2.2008 12:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Na příklad včerejší zprávy na ČT1. Nejhůře jsou na tom Lázně Kynžvart, které se na děti specializují. Je možné k nim i zavolat a zjistip potřebná čísla. Podle jejich prohlášení to dělá až 40 %.

Alfons 28.2.2008 12:19

Re: Re: Re: Zdraví a hodnota

Cikrta žeru-co slovo to perla.  Celý národ zírá na dalšího kandidáta na Nobelovku.  !

Šoumen 28.2.2008 12:17

Kde autor

vzal tu představu, že v nemocnicích platíme za stravu. Vybrané poplatky neovlivní stravu k lepšímu, ale přišlo se na to, že nemocnice využívají poplatků na zaplacení např. elektřiny, vody apod., za což by stejně museli platit, ale na základě tohoto lékařům a sestrám navýšili platy. Tolik o poplatcích v některých nemocnicích. Netvrdím že ve všech, ale je jich většina.

Xury 28.2.2008 12:14

Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Můžete své tvrzení nějak prokázat? Nejlépe odkazem na hodnověrný zdroj.

Xury 28.2.2008 12:11

Re: Můj vymytý mozek chápe

Mzdy a důchody se reálně (po odečtení inflace) zvyšují. S tím se také zvyšují odvody na zdravotní a sociální, čili roste množství peněz v obou systémech. Problém je, že roste i počet důchodců - z toho plyne, že nemůžete navýšit důchody o nárůst pojistného, protože část zvýšení spolknou nově vyplácené důchody. Obdobně ve zdravotnictví přibývá lidí, kteří statisticky potřebují dražší péči. Zdravotnictví má navíc tu specifičnost, že náklady na ně nerostou pouze stárnutím populace, ale i rozvojem medicíny. Ten navíc zdravotní péči prodražuje rychleji a obávám se, že se za pár let může stát velkým problémem, a to nejen u nás. Rozhodně větším než směšné 30 korunové poplatky.

katango 28.2.2008 12:10

Re: Re: Re: Zdraví a hodnota

Ano,zdravotnictví nemá řešit sociální problémy,ty má řešit úpljně někdo jiný.Čili debata by měla být spíš jaké přijme opatření třeba Ministerstvo práce a nsociálních věcí v případě důchodců.Ne to,že by měli být od poplatků osvobozeni.

Vocílka 28.2.2008 12:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Obávám se,že máte pravdu. Dokonce i někteří lékaři by to nevítali. A dovedu si představit i argumenty proti. Stařenka nad hrobem.....a pod.

Vocílka 28.2.2008 12:05

Re: Jojo,

Poplatky jsou usměvná náhražka spoluúčasti pacienta na nákladech léčení. Zřejmě proto aby byla zdánlivě zachována bezplatná péče.Oč jednodušší by bylo prohlásit lékařské ošetření do výše xyx si hradí pacient sám.

Xury 28.2.2008 12:03

Re: Re: Re: Re: efekt poplatků

Nechci se vyjadřovat k systému zdravotnictví v Německu, protože ho tak důkladně neznám, ale ekvivalent regulačních poplatků se platí pokud vím v celé Evropě a prakticky všude je vyšší (pravda děti a důchodci zpravidla neplatí). Nicméně pokud jde o ten celoroční limit, tak si myslím, že jde o rozumnou věc. Až do zavedení poplatků nikoho z těch sociálně cítících, kterým dnes může srdce  utrhnout, že někdo musí zaplatit 30 Kč u lékaře, nenapadlo, kolik jsou někteří nemocní nuceni ročně na své léky doplácet. Mimochodem ta vyjímka pro děti a důchodce je taky nelogická, nepochybně jsou důchodci, kteří těch 30 korun zaplatí daleko snáz než řada nezaměstnaných nebo nemajetných. Osobně bych tuto otázku převedl do sociálního systému.

katango 28.2.2008 12:02

Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Samozřejmě by bylo,aspoň v ambulantní sféře.Rozhodně by se tím vyřešilo i připisování výkonů,které lékař neprovedl.Já to tedy nedělám,ale vytrvale ve mně sílí pocit,že se tím dost okrádám.Ovšem - dost by ubylo neprůhledných odtoků peněz jinam,vše by bylo transparentní.Myslíte,že to projde ?Tolik lidí právě z těch neprůhledných toků má dobré bydlo a nejspíše jsou lobbisticky zdatnější než obyčejní lékaři či pacienti.

strejda 28.2.2008 12:00

Re: Navrhoval bych takový experiment.

Zrušit by se mělo vše solidární, důchody, zdravotnictví, ježdění po silnicích, kultura, školství, vstup do lesů a vodních toků atd. Každý by si zaplatil jen ten svůj kus co spotřebuje. A kdo by neměl na chleba, tak by jedl koláče. To věděla již Marie Antoinetta blahé paměti. Měla zcela pravdu a za pravdu se trpí. Ona ovšem dlouho netrpěla. A měla to gratis. I to je jedna z cest k zářným zítřkům.

katango 28.2.2008 11:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je skutečným záměrem oné regulace?

Sestru nemám,nemůžu si ji dovolit a ani ji moc nepotřebuju.Většina amb.psychiatrů pracuje bez sestry.

Vocílka 28.2.2008 11:55

Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

A nebylo by tedy jednodušši zavést pokladenský systém,třeba nějak upravený,kdy by pacient platil určitou spoluúčast? Lékař by pacienta ošetřil a vystavil fakturu,pacient zaplatil a ostatní by si vyřídil s pojišťovnou,včetně spoluúčast? Samozřejmě by bylo nutné umožnit i bezhotovostní platby.

Alfons 28.2.2008 11:52

Můj vymytý mozek chápe

že dosavadní "bezplatná" zdravotní péče stojí ve skutečnosti spoustu peněz. Ale naše prudce se rozvíjející ekonomika musí adekvátěně zvyšovat mzdy a důchody. Pak se to vyrovná. Chápou to zdejší další vymyté mozky? 8-o Jinak je nám ekonomika nanic. Pokud tomu tak nebude, nezbude jen řízená genocida, protože slabší sociální skupiny na udržení se při životě nebudou mět prostředky. Takže to možná třeba někdo pochopí.

Hawk 28.2.2008 11:49

Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Pane doktore, nejsem z oboru, ale nesrovnávají se nesrovnatelné věci?  Jaká vyšetření a péči je schopen zajistit český praktik a co ten "evropský"? Pak samozřejmě počty návštěv naskakují.

strejda 28.2.2008 11:46

Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Jak si vysvětlujete vysoký propad léčených v dětských léčebnách? Podle teorie se ukázalo, že jejich léčení bylo zbytečné a jen užíralo peníze na pozdější nákladné léčení.

Alfons 28.2.2008 11:43

Re: Re: Vykládejte si tady různé blafy

Píše sem nějaký český nezaměstnaný, senior v domácnosti a průměrným důchodem, senior z domova důchodců atp.?   8-o 

strejda 28.2.2008 11:43

Pán neumí počítat

Autor tvrdí, že za pobyt v nemocnici s porodem se platí za tři dny 180 Kč. Ovšem zcela vědomě lže.  Pokud se dítě narodí v ten den, co rodička přijede, se jedná o 360 Kč. 180 Kč lze platit jen v případě, že rodička jeden den přijede, odrodí a tentýž den do večera odjede domů.

MUDr Jiří Kilian 28.2.2008 11:42

Re: Re: Re: Poplatky u lékařů jsou dost legrační

Záleží na Vašem věku - jde o průměrný počet na hlavu, což nevyjadřuje rozdíly v generacích, je tedy možné, že jste hluboko pod průměrem našim ve své věkocvé skupině a  ještě dost pod evropským. Ale to je jedno. Podstatné není regulovat potřebnou péči, ale péči zbytečnou. To e velice těžko hledá jinak, než skrze přímou účast spotřebitele péče na její úhradě, což je zatím jediný známý přirozený mechanismus regulace.  Na něj by měla navazovat pravidla sociální pomoci potřebným. Ve zdravotnictví je ten problém, že není dost peněz na úhradu spotřebovávané péče /(srovnejte s absolutními výdaji v EU - kde ceny přístrojůl, léků, materiálu  a režijní náklady vlůbec jsou v absolutních čáístkách prakticky stejné jako u nás ). Když na to nemáme, musíme to nějak regulovat a jistě je lepoší, aby lidé platili drobné výdaje než aby  skutečně drahá péče nebyla dostupná.  Kdfyby medicína neměla po ruce tolika poznatků,  kdyby nebylo tolika léků a vymoženosti techniky by byly nedostupné, pak by na pokrytí péče, poskytované lékařem pomocí jednoho fonendoskopu a pěti unavených smyslů, byla mnohem levnější a u smrtících h chorob říkalo by se akorát, že už se nedalo nic dělat.

Hawk 28.2.2008 11:41

Re: Re: Re: efekt poplatků

Samozřejmě, že nechci důchodce a pod. vylučovat z přístupu ke zdravotní péči, proboha. Ale tyto paralely, kdy se zdravotní daň, nic jiného naše "pojištění" není, začnou srovnávat s ryze KOMERČNÍM havarijním pojištěním auta k  tomuto pohledu většinou vedou.  Vašem příspěvku jsem tam ty náznaky, zřejmě chybně, vyčetl.

Cestou by možná bylo, kdyby se ministerstvo kouklo přes hranice. Známý , který delší dobu pobýval  v Německu tvrdií, že když jde v daném čtvrtletí poprvé k lékaři zaplatí poplatek (?10 euro). Pak už v daném čtvrtletí neplatí nic aŤ navštěvuje opakovaně daného lékaře (většinou praktika) nebo ho ten lékař s doporučením odesílá jinam. Pokud se SÁM rozhodne navštívit ještě jiné specialisty platí poplatek vždy znovu. Takže pokud praktik ROZHODNE o POTŘBĚ specializované péče, neplatí se nic. Myslím, že tvrdil, že děti poplatek neplatí. To mi celé přijde dost rozumné

 Místo našeho, složitě nastaveného 5000 Kč limitu,  mají limit daný procentem z příjmu . U chronicky nemocných snad polovičním. 

Možná by se dala najít i nějaká varianta odstupňovaných "regulačních poplatků" podle příjmů....