29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
nuch 6.6.2007 9:28

kde vás najdem?

... pozváním na odbornou konferenci s dobrým jídlem a pitím ... Tak proto není možné vás zastihnout v ordinaci !

Evropan (original) 11.5.2007 21:28

pro Pavlu B

pokud chcete neco k tem lekum napiste mi na mail eddp@volny.cz, moje pani je farmaceutka (magistra), urcite Vam to vysvetli (mozna lepe nez jeho vysokoprevoschoditelstvo) ;-)

jjjjjj 11.5.2007 15:15

Léky jsou normální zboží

Primární problém je v elitářství lékárnické a lékařské lobby. Pro ně jsme nesvéprávní, 30 000 léků je na přepis a 3 000 volně, místo aby tomu bylo naopak. Škoda při nesprávném užívání je nesmyslný argument, nebezpečné je i požití acylpyrinu, či nevhodné použití vidličky a nože.

Na předpis mají být jen antibiotika (účinek se hojným užíváním znehodnocuje), látky registrované a omezené ze zákona -o jedech -o radioaktivních materiálech, a (dočasně) látky silně návykového charakteru.

Klaudius 11.5.2007 15:58

Re: Léky jsou normální zboží

Vážený, máte sice právo na svůj názor, ale svědčí o Vaši naprosté nevzdělanosti v problematice.Nicméně jste vyřešil otázku nedostatku peněz ve zdravotnictví, poněvadž by si pacienti léky kupovali sami a léčili se podle svého uvážení. Poněvadž v současné době nechtějí pacienti připlácet ani 20Kč, léky by nekupovali a starší generece by rychle vymřela. Ti, kteří by se léčili sami, tak by se buď otrávili nebo vyvolali nepříjemné vedlejší účinky a léky by přestali brát a dopadli tak, jak je popsáno výše. Ušetřilo by se 50 mld za léky  a další miliardy za neposkytnutou péči zemřelým. Je to na nobelovku.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 16:54

Re: Léky jsou normální zboží

A co tak cytostatika ?  Ale to jen na okraj. Vaše představa o schonostzi zacházet s léky je postavena na naivním základě. Poku dpřipustíte, že nejde o čajíčky z léčivých bylinek ( a tady se setsakramentsky budete rozmýšlet, zda uvait či neuvařit ) , ale o útočné chemikálie, pak zacházení s nimi musíte podmínit řadou věcí. V daném případě lékařským předpisem.

Pavla B. 11.5.2007 17:06

Re: Re: Léky jsou normální zboží

Bohužel ani lékařský předpis často pacienta nezachrání před neodborným použitím léků... Už jsem zde dříve zmiňovala, že jak manželovi, tak dětem (tj. obvoďákem a dětským obvoďákem) byly předepsány léky typu "retard" v kapslích nebo v takovém jakoby pevném obalu (myslím, že se jim říká potahované tablety), přičemž bylo doporučeno ty kapsle a tabletyn ozpůlit. Teprve po přečtení příbvalového letáku se zvídaví pacienti dozvěděli, že se tyto kapsle a tablety zásadně půlit nesmí :-(

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:20

Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

V žádném příbalovém letáku slovo  " zásadně " není, kdoví, co jste četla

Pavla B. 11.5.2007 17:25

Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Místo chytání za slovíčko raději napište,  jestli se léky typu "retard" (se zpomaleným účinkem) půlit smí nebo nesmí. Jestli to teda vůbec víte;-P

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:27

Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Takto položenou otázku nelze opovědět.  Povězte, který lék a které jeho léková forma.

Pavla B. 11.5.2007 17:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Komerční název už si nepamatuju. V manželově případě šlo o lék proti hypertenzi (máme v rodině hypertoniků několik:-/), léková forma byly tablety s pevným potahem. Podle informací z příbalového letáku byla tato léková forma zvolena proto, aby účinná látka působila zpomaleně rovnoměrně v deším časovém období, aby nezpůsobila prudký pokles tlaku při nárazovém vstřebání do organismu (jako laik nedokážu problém přesněji popsat, ale snad pochopíte, o co šlo).

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Tak když už taková malá osvětová činnost, tak asi takto obecně . :  Ochrana účinné láztky má několikerý možný význam. V daném případě možná nejde o přesné vyjádření v letáčku, možná jste trochu nepozorně vnímala. Ta ochrana na povrchu tabletky může způsobit pomalejší vstřebávání, ale těžko si představit, že zadrží tabletku ve střevě nějak extra dlouho. Protrahovaný účinek látky bývá dán poněkud něčím jiným.  Je možné, že lékař, který takto půlky tablety ordinoval, vyhodnotil farmakokinetiku a dávku účinné látky a vzdor dílu jejího znehodnocení upednostnil tuto poloviční dávku před dávkou celé tablety s ohledem na různé způsobhy stanovení dávkování.

Pavla B. 11.5.2007 17:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

To nepozorné vnímání jste si nemohl odpustit, že. Zkrátka a dobře byla buďto blbost v letáčku (nepůlit) anebo u doktora (půlit). Tertium non datur, milý latiníku.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

nene, to je nedorozumění, já jsme měl na mysli to o pozvolném účinku nebo jak jste to napsala.

Pavla B. 11.5.2007 17:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Jo a u syna šlo o antibiotikum, už bohužel taky nevím které. Byly to ale otevírací dvoudílně kapsle, ve kterých byl prášek. Po rozpůlení se prášek samozřejmě vysypal:-)

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží

Kapsle by se asi půlit neměly, jejich obsah je kryt většinou proto, aby nebyl zničen účinkem kyselin žaludečních.  Většinou lze užít jiné lékové formy. Vyjímečně lze opět äproximovat s množstvím dávky léku, ale nemyslím si, že je to správné a pokud není možno docílit dávkování , pak je asi na místě zvolit jiný lék.

doktor 11.5.2007 17:48

Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

ale odbornici z blízkých vysokoškolských oborů snad není nutné vysvětlovat, že retardovaného účinku se většinou nedosahuje obalením tablety špatně rozpustným povlakem, ale tím, že se lék s takovým retardujícím přípravkem (často ve formě mikrogranulí) smísí. Jeho rozpůlení nemůže mít na retardaci žádný vliv. Něco jiného jsou léky enterosolventní, které se nerozpouštějí v žaludku, protože by ho mohly poškodit. Pokud jde o kapsle s práškem uvnitř, platí, co jste napsala.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:50

Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

Ale tak kolego, když chtěla opravdu vědět, tak jsem odpověděl... já se taky zeptám, když nevím.

doktor 11.5.2007 17:55

Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

Jak jistě  víte, v doplatcích na léky pro dospělé (jsem internista) udělalo Julínkovo ministerstvo takovou paseku, že se někdy vyplatí půlit tabletu s vyšší dávkou léku, protože je bez doplatku, zatímco nižší (indikovaná) je s doplatkem. Český Kocourkov.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:03

Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

my máme sirupy naštěstí .-)))) Ale máme i děti, kterým se léky dávkují stejně, jako dospělým, takže už jsem cosi postřehl,  je to všechno jeden přednický binec, podporovaný zaslepenou veřejností¨voličskou. Ale ono se jim všem časem rozsvítí, chce to  jen ten čas....

EmilXX 11.5.2007 18:08

Milý doktore, tento Kocourkov tady NEUDĚLALO až Julínkovo

ministerstvo, tyto rozdíly jsou tu už minimálně 10 let, možná v poslední době něco přibylo.

EmilXX 11.5.2007 18:15

a ještě doktore, co říkáte názoru odbornice - neuroložky,

která mě řekla, že by se neodvážila v případě epilepsie nahradit lék, který konečně zabral ani lékem od jiného výrobce, obsahujícícm titlulárně stejnou účinnou látku. Slyšel jsem, že podobné "strefování se" existuje např. i v psychiatrie a asi i v jiných oborech.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:27

Re: a ještě doktore, co říkáte názoru odbornice - neuroložky,

No, efekt antiepileptické terapie záleží m.j. na hladině účinné látky.  Ta se docílí z podaného léku a nemusí to být zrovna tak, že jedna táž účinná látka  je obsažena ve stejném množství a ve stejných jiných vlastnostech v preparátech různých firem. Ba dokonce jsem četl práci o různém množství účinné látky v různých šaržích jedné firmy. Není holt aspirin jako acylpyrin, není generikum hjako generikum a to ani u antiepileptik, ani třeba u antibiotik nebo jiných léků.

Pavla B. 11.5.2007 17:53

Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

Tak zrovna tohle jsem nevěděla, domnívala jsem se, že je důležitý právě ten povlak a proto se tablety nesmějí půlit, jak u nich bylo napsáno.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:59

Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

potahované tabletky  a povleklé tabletky, to je rozdíl, docela někd y i podstatný.

Pavla B. 11.5.2007 18:09

Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

Ještě bych doplnila jeden praktický poznatek  - ty tabletky v podstatě ani rozpůlit nešly. Klouzaly pod nožem po prkýnku....

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:17

Re: Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

nojo, to chce cvik .-)))) Ale proš jste je půlila,. když už jste se dočetla, že to se nesmí ? A co Vám napsali za dávkování v lékárně na balení ?

Pavla B. 11.5.2007 18:22

Re: Re: Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

Totiž to bylo tak: manžel poslušen lékaře nejprve půlil, a když se přitom středně těžce poranil, napadlo ho podívat se do toho letáčku. Z lékárny bylo také doporučené dávkování po půlkách, jak doporučil lékař.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

No, vidíte. I lékárník souhlasil, tedy nešlo o chybu, jinak by nemohl opsat špatné dávkování, al emusle by to konsultovat s lékařem.  Mohl Vám nabídnout tzv. půličku - to je nakový jednoduchý nástroj na dělení tabletek.

Pavla B. 11.5.2007 18:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

No vidíte - a nenabídl. Kromě toho si nemyslím, že by lékárnící nějak zvlášť přemýšleli o tom, jestli je dávkování správné, řekla bych, že většinou prostě opíšou údaje z receptu.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevím, jaký má smysl probírat jednotlivosti,

hm, tak to nevím, to by ale porušili předpisy.