15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavla B. 11.5.2007 16:12

Re: ad Pavlo

Ják píšu i tam vzadu, pacientovi bylo řečeno, že vysazovat nelze. Nemůžu za to, že lékaři podávají nepřesné informace a taky nevím, proč tak činí.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:00

Re: ad Pavlo

milý baci,

tady nejspíše platí, co píše Evangelium o osmero kázání Krista na hoře. Pavla určitě s tím čtyřicátníkem u toho doktora byla, určitě jeho vyjádření slyšela, určitě je hloupý jeden nebo druhý doktor, oba navíc zkorumpovaní. Povídat něco o alfa beta jedna dva receptorech a účincích jejich blokátorů, ať už s výraznějším ISa nebo ne, to je je marné, kor když čteš jakési intuice o rozmnožování receptorů :-)) Pavla nechce něco vědět, ona chce spílat doktorům, já bych jí ten prostor nebral.

Pavla B. 11.5.2007 17:10

Re: Re: ad Pavlo

Takže podle Vás jsou pacienti nejen blbí, ale ještě k tomu i sklerotičtí a nepamatují si, co jim který doktor řekl. O indukovaném zmnožování buněčných receptorů na rozdíl od Vás skutečně něco málo vím.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:33

Re: Re: Re: ad Pavlo

Achjo. Enzymatická indukce se netýká receptorů. Receptorové teorie, stejně jako teorie druhého posla ( Sutherland, Nobelova cena )  nespočívají v indukci receptorů, ale v existenci konsitučních a indukovaných enzýmů.  Představit si množení receptorů je možné, ale princip pozvolného ukončení léčby skrze možnou enzymatickou indukci a jiné okolnosti spočívá někde jinde.

Vy víte něco o tom, že existuje indukované zmnožování receptorů ? ¨Kterých ? Buněčné stěny ? Plasmidů ?  ribosomální rna ?  operonových genů ? nebo represorových ?  kdeže jsou ty Vámi znalé receptory ?

Pavla B. 11.5.2007 17:41

Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

Proboha co to plantáte.... dovoluji si Vás zdvořile upozornit, že mám doktorát z biochemie a postgraduál z biofyziky a molekulární biologie... nepíšu to sem proto, abych se tím chlubila, ale vzpamatujte se....

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 17:58

Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

To máte skvělé, takže určitě snadno povíte něco o tom indukovaném zmnožování receptorů, pravda. jaké receptory máte na mysli, kde jsou a jak je daná indukce a skrze ni jejich zmnožování.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

pak si můžeme povědět něco o indukovaných enzýmech, jestli to někde najdete zatím

Pavla B. 11.5.2007 18:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

Myslím že nemusíme, zrovna tohle totiž učím studenty. Možná bude pro Vás přínosnější, když se něco dodám z Vašeho oboru, tj. medicíny:

https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/82_18525.html

http://www.zdrava-rodina.cz/med/med0400/med400_57.html

Nejsou pozantky uvedené v těchto článcích v rozporu s tím, co zde bylo lékaři tvrzeno?

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 18:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

myslím si , že ani tak ne. Krom toho jste odkázala na stati, které nejsou  rozhodující pro způsob péče ( v daném případě o nemocného s hypertensí ) .

Učíte skutečně studenty enzymatickou indukci ? Mne by ale zajímalo to o tom indukovaném zmnožování receptorů, aspoň prozraďte o který typ jde,  kde jsou receptory, které se po nějaké ( a hlavně jaké ú) indukce zmnoží.  To mne teda zajímá dost.

Pavla B. 11.5.2007 19:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

Prvnímu odstavečku nerozumím - byla tady řeč o tom, že beta-blokátory jsou lékem první volby při léčení hypertenze, jak se zdá, tento postup má určitá rizika (dotyčný skutečně DM II shodou okolností časem dostal).... nerozumím, proč tyto poznatky nejsou rozhodující... ale opravdu už zabíháme do detailů, které s původní otázkou, zda lék byl předepsán, aby se lékař zavděčil farmaceutické firmě, nesouvisí....ani s tím, proč pacientovi nebyly postupně snižovány dávky léku a lék vysazen, když to možné je... zda to nebyl ze strany lékaře stejný důvod.... ta enzymatická indukce s tím nemá už téměř nic společného, nezlobte se.

Jinak indukované zmnožení receptorů  je podstatou např. mnoha drogových závislostí, o tom bych zahltila Psa, jestli Vás to fakt zajímá a nedokážete si o tom nikde nic najít, můžu Vám posla t odkazy na mail, sem už to fakt nepatří.

MUDr Jiří Kilian 11.5.2007 19:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ad Pavlo

pošlete kili@seznam.cz    myslím si, že si nerozumíme ,   o nezymatické indukci mi nemusíte posílat nic,  indukované zmnožení receptprů, to bych si i početl

baci 11.5.2007 13:57

farma firmy

problematika farmaceutických firem není české specifikum.Horší je,že na západě vycházejí články od renomovaných specialistů min.universitních specialistů-které dokazují výhody určitého preparatu.Situace došla tak daleko ,ře renomované časopisy lékařské jako Lance, NEJM Nature a pod. chtějí od autora prohlášení že není v žádném kontaktu s jakoukoliv firmou.Ještě jedna zajímavost při boji kdo zvítšzí v rozluštění genomu jedna ze stran luštících zaslal snimek počítačově upravený a do té doby se v utřitý časopise požadují výstupy ze zařízení ,kzteré dodá jen originál

hezký den

doktor 11.5.2007 13:11

Názor kolegy Bouzka je legrační:

Sdružení praktických lékařů je největším kritikem kolegy Ratha, který bývá spojován právě se Zentivou. Jinak pro informaci: nebýt Zentivy, náklady na léky v Česku jsou už dávno mnohonásobné.

Ota First 11.5.2007 17:12

Re: Názor kolegy Bouzka je legrační:

Zrovna Zentiva nabízela praktikům za jednoho pacienta nasazeného na Torvacard 700 Kč.

Pokud někdo mixuje neúčinná svinstva někde v Indii a právními kličkami obchází patentové právo, tak samozřejmě může tlačit ceny dolů.

O kvalitě zentiích léčiv dostatečně vypovídá příklad Alendrosu. :-/

doktor 11.5.2007 17:40

S tou Indií jste vedle,

ve výrobě léků je to světová špička. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Pharmaceuticals_(India). Atorvastatin, čili Torvacard, jako všechny statiny (léky původně určené ke snižování hladiny lipidů v krvi) je na rozdíl od obdobných léků jiných firem bez doplatku. Lékaře k jeho předpisování nenutí Zentiva, ale současný ministr zdravotnictví.

Fafa 14.5.2007 6:57

Doktore,

technicky dotaz. Jak si Zentiva opatrila atorvastatin? Pfizer uz nemel zajem nebo si jaksi Zentiva Lipitor proste ukradla? 

semtam 11.5.2007 12:48

Ano to je jedna strana mince.

A ta druhá je návratnost "investic" subjektům podporujícím vítěze voleb.Že to byla pro ně dobrá investice je zřejmé.A také proto  jsme přesvědčovány jak plýtváme lékařskou péčí,léky a jak jsou čekárny "nabytý simulanty"..

Ignacy M. 11.5.2007 13:13

Re: Ano to je jedna strana mince.

My ženy jsme přesvědčovány, jak plýtváme lékařskou péčí, a že čekárny přešly do majetku simulantů. Druhou stranou mince je to, že subjektům, které podporovaly vítěze voleb, budou vráceny "investice". (Pravděpodobně jste měl na mysli návratnost investic subjektů, ale není jasné, kdo do konkrétně čeho investoval a proč je to dobré.)

Vy jste z Ukrajiny?

Jenda 11.5.2007 12:03

Ja chci taky mladickou zastupkyni s velkym vystrihem!

oakman 11.5.2007 11:32

Naši praktičtí lékaři nechápou, že jsou prostými OSVČ

a tudíž požívají všech "výhod". OSVČ je dojná kráva této doby. Je to jednotlivec, tudíž v naší Sobotkově či Kalóskově makroekonomii se s nimi mnoho nekalkuluje, nejsou předmětem státní obhajoby jako proletář neboť nejsou sdruženi odborově, nýbrž stavovsky. Živnostník je zoufalec, který nemá na to, aby zaměstnal lidi a stal se podnikatelem, je to člověk, který musí většinou obstarat vše spojené s výkonem živnosti - nemá na sekretářku ani na účetní. Pokud má, žije z ruky do huby. OSVČ, to je pro úřad většinou garážový autoservis Táta a syn, intelektualita a odbornost vás bohužel nezachrání od toho, aby s vámi stát jednal lépe. Socalismus je systém, který fenduje manažery a proletáře, ostatní jsou potrava režimu..

Plyne z toho to americké globální poučení - get a good school, get a good job afterwards.

Lojza 11.5.2007 10:08

Lékaři, firmy a etika

Článek se tváří eticky, ale v podstatě říká totéž - zajistěte mi větší legální příjem, abych nemusel brát úplatky. Ve skutečnosti je dokonale potvrzeno, že míra korumpovatelnosti má s legálními příjmy velmi málo společného. Úplatky berou lékaři (i jiní) s milionovými příjmy. Je to tak všude, i obdivované Švédsko použilo astronomické úplatky, aby u nás umístilo svoje Gripeny. Ryba smrdí od hlavy - politiků. To je naprosto zřejmé z odporu proti přijetí jakékoli legislativy týkající se lobismu. V českém realitě je lobista legální korupčník, který úplatky u politiků zajišťuje podporu pro svoje zákazníky. Kam až jsme dospěli je zřejmé z toho, že největší ryba na prameni, která zde kdy existovala, bývalý ministr financí za ODS Kočárník a jeho společníci, kteří stáli za stamiliardovými krádežemi (např. LTO, líh) nebyli nikdy ani oficiálně obviněni a vesele prosperují dále.

buj 11.5.2007 8:38

Nešlo by to jinak?

Pane doktore, ing! Jak to děláte, že se Vám daří tak úspěšně dostávat do medií? A když to tak umíte, nešlo by tam dostat opravdu důležité problémy praktických lékařů? Nezlobte se na mě, ale  problém sídla SPL je pro většinu praktiků nezajímavý.

oakman 11.5.2007 10:22

Nešlo

ono to zajímá zejména vaše klienty. To, že se v kostele krade, neznamená, že ho spálíme, ale ani že před ním zůstaneme v bázni boží trčet jako kůl.

Pan kolega porušil pravidlo omerty, co? Kdyby si pan doktor aspoň ráčil před vstupem do ordinace navléknout firemní mundůr, aby nebohý pacient věděl v čí koncernové péči se ocitá, že.

Korupce a klientelismus nejsou tak marginální problémy, jak by se vám chtělo zdát...

taurus 11.5.2007 8:24

Naivní dotaz na pana doktora.

 Velice by mně zajímalo, jak může vůbec v našich podmínkách, které stanovil stát v podstatě nařízením, být obvodní či dětský lékař soukromý podnikatel? Jako podnikatel si nemůže určit cenu své práce, ale musí ze svého "zisku" plně hradit náklady spojené s provozem od nájmu přes vybavení ordinace, platbu mzdy sestře(rám), uklízečce, hrazení vzdělávání personálu i své atd. Z kapitační platby mu bez diskuzí seberou odborná vyšetření, rehabilitace, laboratorní rozbory pěknou hromádku a navíc je ještě trestán finančně za překročení limitů, které stanoví ministerstvo každou chvíli jinak.

 Proč se navážíte do lékařů, kteří v podstatě musí alespoň minimálně ovlivňovat svůj zisk, protože by jinak zkrachovali? Kdo jim co dá? Pacient? Pojišťovna? Stát? Jsou biti hlava nehlava! Obyčejný lid je osočuje, že se obohacují na pacientech, protože média je tak prezentují, pojišťovny je neustále pronásledují kontrolami, ministr za ně nestratí ani slovo obhajoby, natož aby jim nějakým způsobem pomohl a do toho ještě VY s absurdním obviněním z nemorálního jednání! VY nejste jejich kolega! VY jste jejich škodná! PROČ to děláte?

Petr 11.5.2007 9:00

Re: Naivní dotaz na pana doktora.

Jsem z obyčejného lidu. Ale to že příslušník nadřazeného lékařského stavu bezostyšně za úplatky vystavuje neschopenky apod. s odůvodněním svého nízkého příjmu, je stejné jako když zloděj omlouvá zlodějnu tíživou ekonomickou situací.

Milda 11.5.2007 9:13

Re: Naivní dotaz na pana doktora.

Bať ! R^

Milda 11.5.2007 9:15

Re: Re: Naivní dotaz na pana doktora.

To bať patřilo samozřejmě ad "taurus", k připomínce "petr" se stavím odmítavě.

Petr 11.5.2007 9:37

Re: Naivní dotaz na pana doktora.

Myslíte si, že obyčejný podnikatel si nemusí ze svého "zisku" hradit náklady spojené s provozem od nájmu přes vybavení provozovny, platbu mzdy zaměstnanci(cům), uklízečce, hrazení vzdělávání personálu i své atd.?Na rozdíl od Vás nemá zajištěnu kapitační platbu. Zákazníky si na rozdíl od Vás musí neustále shánět. Kdo mu co dá?

David 11.5.2007 12:12

Re: Re: Naivní dotaz na pana doktora.

ale nikdo mu nenarizuje kolik si ma uctovat za jakou cinnost, a pokud ziska velkou zakazku, nikdo ho za to financne nepostihuje, v podstate jsou na tom doktori podobne jako majitele domu..... jsem zvedav kdy to take zacnou podobne resit

R 11.5.2007 9:48

Re: Naivní dotaz na pana doktora.

Mně se zdá, že příjem doktorů je "zglajšaltizovaný" zdravotní pojišťovnou tak, aby si něco vydělali a jakž takž se uživili a neřvali a neodcházeli, ale nedovolí jim vydělat víc. Méně vydělat asi mohou, ale to je potom tak pro "single" bez závazků. Proto, když chce doktor pro rodinu lepší auto nebo barák, musí si hledat cesty k přivýdělku.  U nás jsou ordinační hodiny praktických doktorů kolem 5 hodin denně a to ještě do těch hodin napsaných na dveřích nejsou zapsány přestávky, tak dvě denně po půlhodině, aby to bylo opticky více. Sice je možné, že by doktor ty zbývající nejméně 3 hodiny denně do 8 hodin běžné pracovní doby měl nějakou jinou službu někde jinde na poliklinice, ale kde? když tam jsou hlavně specializované ordinace.