25.6.2022 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
:) 24.2.2008 17:46

Kiraste

Místa už teď jsou, ale Ukrajinci ne a ne dorazit. Takže to budete

muset vzít sám.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 19:31

Re: Kiraste

a ministrem slibovaných kolegů Bulharů a Rumunů také není vidět, ale ministr říkal, že pro ně má už připravené jazykové kursy, takže možná  se zatím učí česky

kirast 24.2.2008 16:59

Vážený zdravotnický personále,

Když čtu vaše příspěvky, čím dál tím víc si uvědomuji, že zemřít dokážu i bez vaší pomoci. Tak se laskavě seberte a už do toho Německa všichni odcestujte a uvolněte svoje místa Ukrajincům. Když si na vás nevydělám, tak se musím spokojit s tím, na co mám.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 18:08

Re: Vážený zdravotnický personále,

Tak třeba Stalin doktory hned střílel, nikam je  neposílal :-))

AndyO 24.2.2008 18:13

Re: Re: Vážený zdravotnický personále,

no, kirast reaguje na neustálé výhružky, jak čeští lékaři a sestry odjedou pracovat do zahraničí- co do toho pletete střílení? Opět obracíte cizí příspěvky naruby?

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 19:12

Re: Re: Re: Vážený zdravotnický personále,

:-)) výhružky ? :-))) Kdy jsem obrátil naruby cizí příspěvek ?

Alert.B 24.2.2008 22:18

Re: Vážený zdravotnický personále,

Problém je, že ani ti ukrajinci k nám nechtějí

starší lékař 24.2.2008 11:18

Velmi dobrý článek

Po několika glosách v diskusi považuji za nutné podpořit autora v jeho názorech. Má naprostou pravdu a podařilo se mu vcelku složitou problematiku vystihnout na poměrně malém a přehledném prostoru. Zvláště motto „Nemocnici nemocnicí nedělá barák, ale jeho personál - lékaři a sestry.“ by se mělo neustále v diskusích o reformě zdravotnictví připomínat. Pořád a pořád dokola.

Doktor 24.2.2008 11:32

Re: Velmi dobrý článek

Plně podporuji. Koneckonců - barák postavíte za dva roky, přístroje nakoupíte za několik měsíců. Ale výchova erudovaného chirurga trvá 10 let. Kvalitní sestry 3 roky a možná i více.

Abychom se neocitli v situaci jako Luftwaffe na konci roku 1944. Měla stále dost vynikajících letadel, řada z nich byla výrazně lepších než spojenecká. Ale pilotovalo je pár totálně opotřebovaných veteránů a pak sedumnáctiletí kluci, kteří předtím seděli za kniplem pár hodin. A všichni víme, že to nebyla Luftwaffe, kdo vyhrál.

Koloděj 24.2.2008 18:07

Re: Re: Velmi dobrý článek

I v Kuvajtu  jměli perfektně vybavené nemocnice, moderní sály,moderní diagnostické i léčebné metody, jen personál dováželi v té době  kromě jiných i z Československa.

H.K. 24.2.2008 12:44

Re: Velmi dobrý článek

Nemocnici nemocnicí nedělá barák, ale jeho personál - lékaři a sestry.“ by se mělo neustále v diskusích o reformě zdravotnictví připomínat. Pořád a pořád dokola. Nedostali se Vám tam ještě uživatelé a plátci zdravotní péče- tzv. pacienti.

starší lékař 24.2.2008 12:52

Re: Re: Velmi dobrý článek

Pokud vím, tak pacienti neléčí, ale jsou léčeni. Nepleťme si pojmy. Plátci zdravotní péče jsou pojišťovny, ne pacienti. Pokud to nechápete, asi Vám to těžko kdo vysvětlí.

H.K. 24.2.2008 12:58

Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Zdravotní "pojišťovna"  má jenom tolik peněz, kolik dostane od uživatelů zdravotní služby. Pojišťovna je prostředník mezi uživatelem služby a poskytovatelem služby.

starší lékař 24.2.2008 14:10

Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

V tom máte víceméně pravdu, ale co tím chcete říct? Dobrou nemocnici opravdu dělají hlavně sehrané pracovní týmy, ne budovy. Na tom trvám. A pacienti jsou ti nemocní lidé, které ty pracovní týmy léčí. Já myslím, že si v jádru rozumíme.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 14:10

Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

No a zdravotnické zařízení může poskytnout jen tolik péče, koli jí dostane zaplaceno.

Doktor 24.2.2008 14:33

Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

No, ono je to tak, že zdravotnické zařízení poskytne tolik péče, kolik je pro pacienty potřeba a někdy za půl roku potom se skupinka úředníku na pojišťovně rozhodne, kolik za to pojišťovna zaplatí.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 15:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

a dá za to pokutu ve formě regulace - regulace úhrady povinně poskytnuté péče.

H.K. 24.2.2008 14:51

Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

No a zdravotnické zařízení může poskytnout jen tolik péče, koli jí dostane zaplaceno. Konzument zdravotní péče t.j. pacient, platí daň z příjmu, zdravotní daň a sociální pojištění. Aby se mu vyplatilo pracovat, mělo by mu zůstat alespoň na obživu svou a své rodiny. Dnes odvádí na tyto "služby" cca 50% "superhrubé" mzdy. Pokud chceme aby přišlo víc peněz do systému financování zdravotní péče,  tak je nutné zvýšit odvody od občanů nebo musí do systému víc peněz přidat stát. Protože stát žádné peníze nemá, tak musí zvednout daně nebo si vypůjčit t.j. udělat dluh, který někdo bude muset zaplatit. To je kruh ve kterém se pohybujeme.

Můžeme vydat jenom tolik peněz kolik ekonomická situace dovoluje. Nejde to bez zdravotního personálu, nejde to bez budov ,  zařízení, přístrojů pro diagnostiku a léčbu a vůbec to nejde bez těch, kteří to financují.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 15:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

problém je ovšem v tom, že není stanoven rozsah a dostupnost péč, kterou lze za ty peníze pořídit. Ano, nemáme na víc - tedy ani nechtějme více, než za ty peníze je možné.  Ale to by se moc nelíbilo státu a jeho úředníkům - zatím mají to štěstí, že zdravotníci poskytují kvalitnější a rozsáhlejší péči, než na jakou tato země má.

H.K. 24.2.2008 15:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Rozsah a dostupnost péč, kterou lze za ty peníze pořídit. Je to do určité míry tak jak píšete. Ale pokud si řeknou lidé v jiných oborech např. ve výrobě potravin, kde jsou mzdy taky kolem 10000 Kč hrubého, tak přestanou pracovat vůbec a začnou krást.

Zdravotníci poskytují kvalitnější a rozsáhlejší péči, než na jakou tato země má. To jsou otázky k velmi široké diskusi. I ve zdravotnictví pracují lidé, kteří odvádějí velký rozsah kvalitní péče a určitě jejich mzda je nízká oproti jiným, kteří navštíví každý seminář a na nestarají se kdo ošetří jejich pacienty. Někteří pracovníci jsou zadarmo drazí. Je to taky o hospodaření ve zravotnických zařízeních např. při nákupu drahé přístrojové techniky.

Necítím se povolaný řešit problémy ve zdravotní péči v ČR.  

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 15:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Tu ale přece nejde jen o platy zdravotníků, drahá je samotná péče a na její ceně se cena samotné práce zdravotníka podílí ani ne polovinou, v mnohých případech jen zlomkemn.

Nejde o samotný výkon toho kterého zdravotníka. Jde o samotnou možnost poskytovat ty které výkony - mít pro ně vybavení prostorové, přístzrojové a personální.

H.K. 24.2.2008 16:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

S tím já plně souhlasím. Jsou to jenom malé části vekého celku. Jestliže chceme udělat nějaký závěr, tak bychom museli celek rozfázovat do jednotlivostí a po zhodnocení dát dohromady znovu funkční celek.

Vybavení prostorové, přístzrojové a personální. Bude asi nutné zvažovat nákupy přístojové techniky a společné využívání atd. Jak se nakupuje za "státní "peníze?

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 16:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Naprostá většina nemocnice jsou nestátní zdravotnická zařízení.

H.K. 24.2.2008 16:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

To nemá na nic vliv. Jedna nemocnice může využívat služeb nemocnice jiné ať jde o využití diagnostický přístojů nebo náročných terapeutických úkonů.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 18:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Myslím si, že takto to možné není.

Doktor 24.2.2008 19:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Možné to je, ale nemocnice která to udělá, je za to ekonomicky hrozně sankcinována.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 19:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Nevím, myslím si, že to možné není.

H.K. 24.2.2008 20:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

To je umělá překážka, výmysl nějakého úředníka nebo lobisty. Z ekonomického hlediska je to přirozené, aby zdravotnická zařízení mohla dělat služby pro jiné nemocnice. Moje známá, neuroložka,  dělá EEG pro svoje kolegy, ale pro paciety Všeobecn zdrav. pojišťovny dostává proplacené jenom svoje paciety. Pokud dělá pro paciety ostatních pojišťoven, tak to není problém. Záleží pouze na lidech.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 21:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

víte, je více druhů péče, převážení pacientů někam není vždy ztrovna ideální způsob šetření materiálem, pokud nemocnice není s to věc samu sama zvládnout, pak má pacienta předat do péče, ne za vyšetřením. Ale jak říkám, je více druhé péče, různá závažnost onemocnění a t d.

Fjertuch 24.2.2008 18:11

Re: Re: Re: Re: Velmi dobrý článek

Jej  a právě v těch pojišťovnách, v těch palácích se spotřebovává, zanačná čast peněz povinně platících. Být uředníkem ve zdrav, pojištˇovně, docela dobý job.