9.5.2021 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 15:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víc takových pravdivých příspěvků,

Milý kolego, účastním se zde této diskuse ve spíše obecném pojetí, s ohledem na to, že forum pčastníků není specificky zdravotnické.  Samozřejmě, že způsoby hodnocení zaměstnanců jsou různé a toto hodnocení má svá úskalí, nicméně jsou systémy, které ho umožňují jako docela spravedlivé.  Já si nemyslím, že samotná atestace je pro individuální hodnocení dostačujícím markerem, stejně tak délka praxe. Myslím si, že každý vedoucí pracoviště má přehled o tom, jak který podřízený pracuje. Jde spíše o to, aby ono hodnocení mělo nějaká pravidla, aby to nebylo jen na krásné oči.  Problém je také v tom, že basální odměna za práci, nároková složka mzdy, je skrze možnosti nízká. Pak je ona diferenciace v rozměrech nějakých 10-20 %  nenárokové složky mzdy nepříliš motivující a kvantita tu přechází v kvalitu - skrze nicotné částky na odměnění navíc snižují význam toho odměnění. Fakt je, že na tom se podílí stát bez ohledu na to, zda je zrovna u moci levice nebo pravice.  Myslím si, že se až tak nelišíme.

Jenšina 24.2.2008 11:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víc takových pravdivých příspěvků,

Sestra bakalářka, nevím jestli je dobře, připadá mě scela nesmyslné a především velmi drahé, hlavně pro ty, kteří na tomto studiu profituji, ale pacient, chceteli klient  to není Systém doškolování, specializace, v oboru, ve kterém pracovník pracuje, pohybuje se je motivující a logicky. a fungoval dosttečně.Mými kolegyněmi byly vzdělané zdravotní sestry, které studvaly  studium pro ně bylo prostředek k pro vykonávání  profese, většinou z vlastní vůle a některé občas daly vědomostní facku i llékařům.  Bývalo zvykem, že to  lékař kdo byl učitelem, rádcem. Tak nevím jestli  je to to pravé , ta bakalářka, která se mnou komunikuje přes počitač,  neosobní figura, která i když stutovala teorio o  teorii,  sama nesmí nic rozhodnout,. jsem pro ni  jen klientem. Ani neví jak vypadám, že mám dvě berle a nemůžu si odložit, jak mě vyzve, protože mi chybí třetí ruka,  Všechno je tam je krásní, čisté, pět posaných odpadkových košů na různý material,  přístroje se lesknou, všichni něco zapisuji, pak zapisuji to, co už zapsali, to vše NE k vůli mě,  za mě tam figuruje moje rodné čislo jako IČO. Letí systémem a JÁ tam stojím jako překážející element, narušitel.  .Raději bych šel k té sestřiče, která mě znala,  v rámci svých kompetencí mi poradila, byla prostředníkem mezi lékařem a pacientem , mluvila se mnou lidskou řeči a občas z humorem, individuálním přístupem, dovedla předvídat jak s kým,  a vždy to mělo profesní uroveň, nebyla to bakalářka, měla specializaci, atestaci, ale hlavně  byla profesionálem s altruitivním přístupem, s uměním    převádět PACIENTY, nikoliv klienty, přes slzavá údoli bolestí. 

jiri 23.2.2008 23:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víc takových pravdivých příspěvků,

Kolegove, dovolim si zde nabidnout nasi severoamerickou perspektivu:

Kriteriem platby je poskytnuta sluzba. Radne kvalifikovany odbornik proda takto svoji sluzbu pacientovi. Tento ji primo ci neprimo (pojistovna atp.) zaplati, zridka take nezaplati (kdyz odvedena prace nestala za nic). Za oceanem se domnivame, ze zhruba za sest let intenzivniho postgradualu (rezidentura) po ukonceni mediciny a po uspesnem slozeni odbornych (atestacnich) zkousek se lekar stane odbornikem (fellow of the college) a muze si otevrit praxi. Delka praxe nema vliv na odmenu za vykon - pacient prece plati hysterektomii a nikoliv spolecenske postaveni lekare, a pacient si rovnez zvoli lekare, ke kteremu ma duveru.

Trh velmi rychle zhodnoti kvalitu jednotlivych lekaru - pacienti proste odmitnou jit k troubovi/nesikovi/hulvatovi (nehodici se skrtnete), kolegove rodinni lekari neposlou sveho pacienta k nekomu, kdo si to nezaslouzi. Prijmy lekare jsou tudiz vazany na kvalitu a mnozstvi vykonane prace.

Minutus 23.2.2008 15:11

Co dělat? Zabránit demontáži jednoho z nejlepších a nejefektivnějších

zdravotnických systémů světa.

MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 15:16

Re: Co dělat? Zabránit demontáži jednoho z nejlepších a nejefektivnějších

No, systém, postavený za komunustů špatný nebyl. Ba skutečně byl možná jeden z nejlepších na světě, ale ve vztahu k té době - vždyť ze soufale nizkých ( a to i na tu dobu ) prostředků finančních a zejména devisových pletl se tu vskutku z lejna bič,. který šlo kupodivu i zapráskat.   Na tom ovšem nelze stavět praemissu, že tento systém by mohl fungovat v nových poměrech.  Otázka co dělat by měla být následovaná jinou odpovědí.  

Fafa 23.2.2008 17:17

Minute,

system ceskeho zdravotnictvi skutecne je docela dobry, ale bohuzel ke svemu fungovani do urcite miry vyzaduje draty na Sumave a umistenky.

PP2 23.2.2008 21:38

Re: Minute,

Přečíst výše uvedené výlevy se mi nepodařilo. Jen zběžně. Už bleta hledám odpověď na otázku proč je tolik zdravotních pojišťoven. Kromě tunelování mě nic nenapadá. Platím něco kolem 20000 měsíčně zdravotní pojištění, nic nečerpám, je mi 60 a nevím co ti bílí havrani ještě chtějí.

PP2 23.2.2008 21:43

Re: Re: Minute,

To b je překlep

Fafa 23.2.2008 22:19

PP2,

s temi pojistovnami mate pravdu. Mit vice zdravotnich pojistoven ma smysl jenom tehdy, kdyz je politicky akceptovatelne, aby lide dostavali ruznou uroven pece a pojistky nejsou vazane na uroven platu.

Pokud se tyka bilych havranu, tak jsem jeden z nich a co jeste chceme (nebo spis kolegove v Cechach chteji) je to, aby zdravotnicke prijmy byly ve zhruba stejne relaci k prijmum v ceske populaci, jako jsou zdravotnicke prijmy vuci prijmum populace v ostatnich zemich OECD.

MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 23:24

Re: PP2,

s počtem pojišťoven je to úplně jedno, v daném systému je jedno , jeslti je jedna n ebo sto ZP, celkové výdaje na ně jsou stále stejn é, dané procentem vybraného pojistného, to je tušíám 4, takže je martné přemýšlet nad tím kolik, ale je třeba přemýšlet proč vlbec, když ZP plní toliko funkci přerozdlovače peněz

Fafa 24.2.2008 0:02

Uplne jedno?

ja v ceskem systemu nepraktikuju, ale v severoamerickem vetsi mnozstvi pojistoven znamena vetsi mnozstvi smluv k nasmlouvani, vetsi mnozstvi dokumentace k nastudovani etc. Takze treba mne by velmi zjednodusilo zivot, kdyby moji pacienti byli pojisteni u jedne pojistovny.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:50

Re: Uplne jedno?

tak to je jistě dyskomfort poskytovatele, já jsem to vztáhl k financování ZP

Lišák FOX 23.2.2008 10:14

Personální situace je taková,

že v naší okresní nemocnici je průměrný plat doktora 100.000,- měsíčně. To nemají ani naši okresní soudci se svými ubohými průměrnými 80.000 měsíčně.

Výsledky práce obou jmenovaných skupin jsou žalostné.

A kdo jiný to má?

Janik 23.2.2008 10:30

Re: Personální situace je taková,

  Kriste, kde je ta zázračná okresní nemocnice?? To už doktoři nechodí vůbec domů a slouží nepřetrřitě?

MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 13:05

Re: Re: Personální situace je taková,

nikoli, jen 500 hodin měsíčně :-))))))))))))))))))))))))))))))))))

doktor 23.2.2008 10:42

Re: Personální situace je taková,

Milý lišáku, řeč není o Německu nebo Rakousku, ale o České republice! Spletl jste si státy.

baltahsar 23.2.2008 11:18

Re: Re: Personální situace je taková,

A nebo jim tam péčí krajskejch ouřadů už zbyl jenom samotnej ředitel ;-)

alf 23.2.2008 11:12

Re: Personální situace je taková,

Doporučuji vyhledat psychiatrické vyšetření

Minutus 23.2.2008 15:05

Asi máte vzteklinu, ne?

Nezobl vás modrý pták?

Doktor 23.2.2008 17:02

Re: Personální situace je taková,

No - to by asi chtělo upravit podle vzoru radia Jerevan. Nikoli průměrný, ale maximální, nikoli doktora, ale primáře, a nikoli plat ale superhrubá mzda. Pak bych tomu možná i věřil.

Doktor 23.2.2008 17:05

Re: Personální situace je taková,

Tedy - pokud to upravíme dle vzoru radia Jerevan, tedy, nikoliv průměrná, ale maximální, nikoliv doktora, ale primáře a nikoliv plat, ale superhrubá mzda, pak bych tomu možná i věřil.

Fafa 24.2.2008 3:40

Lisaku,

napriklad zalostne vysledky prace gynekologu, neonatologu etc Ceske republice zajistily jednu z nejnizsich novorozeneckych umrtnosti na svete. ;-)

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 10:17

Re: Lisaku,

:-)))

Rad 23.2.2008 8:48

No jo a co s tím?

je jasné, že by nemocnice dokázaly sežrat mnohem víc peněz. Protože oni nekoukají na cenu přístrojů, prostě kupují jen to nejlepší a za zařízení v hodnotě desítek tisíc vypláznou miliony, možná tam lítá i úplateček. Podle mě by to vyřešila konkurence. Třeba několik desítek židlí u chirurgické či kožní atd. ordinace (také jsem několik hodin čekal) říká, že to je spíš čekárna než ordinace, ze 4 hodin strávených v nemocnici se vám věnují čtvrthodiny, zatím můžete něco chytnout. Kdybych měl možnost si připlatit a objednat se, udělám to.

alf 23.2.2008 11:22

Re: No jo a co s tím?

Doporučuji vyhledat kliniku GHC v Praze. Bez čekání, příjemné prostředí, klientsky orientovaný přístup. Chirurgické vyšetření stojí 2500 kč /pozor, není to "zadarmo" na pojišťovnu, ale cash, ev. možno platit bankovní kartou/. Bližší informace na www.ghc.cz.

P.S. Toto není reklama nýbrž přátelská rada a výpomoc spravidelivě nespokojenému

Luba 23.2.2008 12:42

Málo platících klientů

Rád věřím, že je to bez čekání. Kdo si asi může dovolit za vyšetření zaplatit 2.500 na dřevo? :) Až budou regulační poplatky dosahovat takové výše, čekárny ordinací budou rázem prostorné a tiché.

MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 13:04

Re: Málo platících klientů

stejně jako hřbitovy :-)))

Ponny 23.2.2008 22:38

Re: Re: Málo platících klientů

....které budou na rozdíl od výše zmíněných čekáren plné až přeplněné;-D

MUDr Jiří Kilian 23.2.2008 23:25

Re: Re: Re: Málo platících klientů

hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí

Lagron 23.2.2008 7:55

Výchova socialistického člověka

v některých nemocnicích stále funguje. Naštěstí pouze v některých!;-€(Y)