24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
AndyO 24.2.2008 10:48

Re: Re: pěkný článek

jestli jste si všiml, "doktore", tak z kterých let jsou údaje jsem naprosto jasně napsala. Co chápu nebo ne neřešte, nemáte na to schopnosti.

Hlavní problém, a o tom evidentně nemáte páru vy, je naprosto chybný názor nadutých pitomců všech profesí, že když budou mít víc peněz, budou automaticky lepší pracanti. Nebudou.

Lepší výběr lékařů a zdravotníků není závislý jen na penězích( že si vydělají vždycky víc v UK než v ČR je jasné) je v nemožnosti finančně odstupňovat odměny- díky zákoníku práce a odborářským organizacím, vyrazit drzouny, lenochy a věčně chybující...milý doktore, vaše dlouholetá obhajoba těch nešvarů jasně ukazuje, že vy jste přesně jeden z těch, kteří špatnou pověst zdravotníků budují.

Doktor 24.2.2008 11:18

Re: Re: Re: pěkný článek

Samozřejmě, že jsem si toho všiml. A taky vám sděluji, že vycházet z údajů starých šest let svědčí o jisté intelektuální nezatíženosti.

Ty vaše neustále opakované plky o spoutě neschopných, líných atd a odborově organizovaných parazitech v bílých pláštích či modrých šatech svědčí o jediném - vaší hluboké deprivaci. S vámi nejde diskutovat, vás lze jen litovat, či vám nabídnout příslušnou psychologickou péči.

AndyO 24.2.2008 11:34

Re: Re: Re: Re: pěkný článek

článek je o tom, že financování zdravotnictví přináší důsledky v chování zdravotníků. Tvrdí, že personální krize je důsledkem financování. Já tvrdím, že je důsledkem špatné personální práce, legislativními chybami a přehnanou ochranou zaměnstnanců, přičemž stále zdůrazňuji nutnost odlišovat ty špatné zaměstnance od dobrých.

Buď se naučte číst nebo se nemontujte do debaty, kterou nejste schopen objektivně vést.

Zkreslujete cizí příspěvky podle toho, jak se vám hodí a nejste ochoten přiznat, že za příčinou, že v našem zdravotnictví stále mají své místo ti ze zdravotníků, kteří jsou "neschopní, líní nebo přímo zdraví nebezpeční ( což pro vás opět zdůrazňuji- těmi z...nikoliv všichni)nejsou peníze, ale lidé a jejich osobní selhání. Popravdě si dovedu představit, jak vy působíte na své kolegy, na sestřičky- jste přímo generátor arogance.

Litujte sebe, i kdybyste vymyslel lék proti rakovině a návod na světový mír, dokud nebudete umět posoudit okolnosti v celé šíři a váš rozhled bude končit u vaší peněženky, pořád budete jen řemeslník, nikoliv lékař.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 12:06

Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

Personáolní situací myslí se zajištění péče patřičným obsazením předepsaných sesterských a lékařských míst.  A to je zcela jistě závislé na tom, kolik peněz jim lze nabídnout. 

Fjertuch 24.2.2008 18:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

R^Sohlas!!  To jsou kriteria pro kvalitu.

starší lékař 24.2.2008 12:48

Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

"Zkreslujete cizí příspěvky" " nejste ochoten přiznat " "nejste schopen objektivně vést" "generátor arogance" "světový mír" - zamyslete se nad sebou, dokud je čas. Radím Vám dobře.

AndyO 24.2.2008 14:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

mám s "doktorem" své zkušenosti, díky za radu.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 8:53

Re: pěkný článek

Nemyslím si, že stať je koncipována jako nějaké alibi. Také nevím o tom, že neomluvitelné chyby byly omluveny. Nicméně systém jistě může být a nejspíše i je podmínkou formování vztahu poskytovatele péče k pacientovi.

Argumentace o %HDP je oblíbená. Co však se jí sděluje ?  Jestli  máme sedm procent  HDP je to absolutně podstatně méně než mají z  jedenácti procent svého  HDP Němci. Při daných cenách řady věcí ( nemíním  nyní cenu lékařovy práce ) , které jsou stejné v celé Evropě,  je pak jasné, že Němci mohou za oněch jedenáct procent pořídit řekněme čtyřikrát více¨než my. Pro Němce je nějakých dvacet třicet euro za sondu k pulsnímu ioxymetru nicotných, pro nás sedm osm set docela podstatnou částkou.  To nemám za výmluvu, ale za skutečnost. ˇ

Říci více nebo méně peněz, to nestačí.  Je třeba říci na co . Nelze mít zdravotnictví na úrovni Němce za peníze Čecha, nelze mít mercedes za cenu fabie, jak případně ilustroval prof. Pafko.Jistě nelze chtít, aby naše zdravotnictví  bylo financováno čtyřikrát vyšší částkou, stejně tak nelze ale chtít, aby za čtyřikrát nižší částku byla jeho úroveň shodná s tou německou.

 

AndyO 24.2.2008 10:42

Re: Re: pěkný článek

jistě. Popravdě, ani nechci, aby naše zdravotnictví bylo financováno větší částkou, než jsou možnosti České republiky. Je to kruté, ale je to tak. Co ale nestojí ani korunu a co jste oba s "doktorem", jako ostatně pokaždé pominuli je fakt, že slušné jednání nestojí ani korunu a rozhodně nemá nic společného s platy zaměstnanců, jen s jejich výchovou jak rodinnou, tak profesní.

katango 24.2.2008 11:22

Re: Re: Re: pěkný článek

I vy si myslíte,že nejlépe pracuje a je nejpříjemnější utahaný a zfrustrovaný lékař ?

AndyO 24.2.2008 11:37

Re: Re: Re: Re: pěkný článek

proč myslíte?

katango 24.2.2008 16:31

Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

Páč ordinovat a nevědět,jak zaplatím nájem za ordinaci,protože zdravotní pojišťovny platěj pozdě,nikdy nezaplatěj to,co udělám ( a já si výkony nepřipisuji ! ) je fakt lahůdkový.Přemýšlím o nějakém přivýdělku mimo zdravotnictví.Je tohle normální u 53 letého ambulantního specialisty s dvěma atestacemi,funkční specializací a návalem pacientů ? Myslíte si,že ze sebe dostanu to nejlepší,co ve mně je ? Já se k pacientům vždy chovám vlídně,ale stojí mne to čím dál víc sil.Občas uvažuji,nebylo-li by lepší skočit z okna ( mám ordinaci v 5.patře,takže by to mohlo stačit ) .Jak říkám,není nad zadlužené,unavené,špatně placené a frustrované lékaře !

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 12:02

Re: Re: Re: pěkný článek

myslím, že jsem se k tomu vyjádřil srozumitelně

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:07

Re: pěkný článek

Máte za zásadní, že nedostatek peněz nezpůsobuje chyby, neochotu a drzost, špatný vztah s pacienty, necitlivost.  Nevím, kde nacházíte oporu k takové charakteristice českého zdravotnictví, já si myslím, že uvedené rysy nejsou jeho markerem.  Vás učili, že úsměv nic nestojí, já mám za to, že strojený úsměv není až tak na místě, nota bene by v řadě situací byl nepatřičný i s ohledem na vážnost věcí.

Definice zdravotní péče a zdravotní péče, hrazené ze zdravotního pojištění, by determinovaly i charakter vztahu poskytovatel-pacient. Chování je za nárokováním až druhotné.  Definice nejsou. Proklamace zájmu o povolání mám za zbytečné a navíc bych řekl, že v medicíně jsou důležitějším projevem zájmu o povolání znalosti. 

Myslím si, že Vaše náhledy jsou dány jakousi apriorní aversí, skrze niž generalisujete ojedinělé špatnosti a představujete je jako dominantní markery. Všemožné výzkumy veřejného mínění ale ukazují něco jiného a když projdu už dva roky trvající sledování spokojenosti pacientů mého oddělení,standardními metodami, dovídám se něco úplně jiného, než že bychom tu byli drzí, hloupí, arogantní, chzybující, nepříjemní, neochotní.  

Doktor 24.2.2008 11:14

Re: Re: pěkný článek

Co je podstatné - a co lidem jako Andy nedochází - je skutečnost, že výrazně vyšší zdroje umožňují ve vyspělejších zemích mít výrazně více personálu. Pak má personál i výrazně více času na pacienty.

Pak je možný i více individuální přístup. Od lékaře či sestry, kteří 10 let pracují v průměru 100 hodin přesčas za měsíc, kteří trpí výrazným burn-out syndromem, aniž by to někoho zajímalo, nelze očekávat, že budou usměvaví, když jim ve tři ráno záchranka cpe do ambulance blijícího opilce nebo když již popáté za noc přestýlá postel, protože houmlesák se do ní klidně vydělá, než by šel na záchod.

Když se pak ráno od vedení dovědí, že zdravotníci jsou nevytíženi, že je třeba někoho propustit, nebo snížit osobní ohodnocení, pak mají důvod smát se od ucha k uchu.

hulwat 24.2.2008 11:42

Re: Pane doktore vy máte oddělení plné opilců a houmelesáků?

Vy jste okyčejný kecálek!

P 23.2.2008 22:24

Pěkný článek

korektní komentáře. Já za hlavní příčinu problémů pokládám to, že pojišťovny jsou pojišťovnami jen formálně (spíš se jedná o zdravotní daň). Z toho plyne, že ministerstvo zdravotnictví zasahuje do věcí, které by měly výhradně řešit pojiš'tovny. Třeba zdravotní poplatky by měly vybírat pojišťovny, lékařům by ubyla povinnost je vybírat, byla by lepší kontrola jejich příjmů a celé řešení by bylo v souladu s ústavou, což dnes, s velkou pravděpodobností, není.

Dnes je v tom binec. Uvedu svůj příklad. Pojišťovna mi nabídla vyšetření zdarma, přišel jsem k lékaři, zaplatil za  vyšetření, účet poslal pojišťovně. Dostal jsem odpověď, že jsem neměl nic platit.

krbec 23.2.2008 22:03

soudruh Rath to vyřeší

soudruh Rath to vyřeší,tak jako nez se stal členem ČSSD tak prosazoval poplatky u lékaře a poplatky v nemocnicích a pak otočil o 180 stupňů. Stejně jako přešel z ODS do ČSSD

Doktor 24.2.2008 2:36

Re: soudruh Rath to vyřeší

Kdybyste si přečetl aspoň základní teze reformy zdravotnictví jak je prezentuje ČSSD (resp. dr. Rath jako její čelný představitel v oblasti zdravotní politiky), zjistil byste, že se spoluúčastí se počítá a možná, že i vyšší než doposud. Jenomže zcela jinak strukturované - tak aby měl pacient možnost volby.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:46

Re: soudruh Rath to vyřeší

Personifikace problému je žel docela častá a já ji mám za jeden z faktorů, který je brzdou konstrukce patřičného systému zdravotní péče a jejího financování.

artur 23.2.2008 21:02

Wicherku, máš pravdu

A čemu se divíte pánové,

bude hůř, podobných nemocnic jsou v Česku desítky a pokud nechcete zničit české zdravotnictví, budete muset prostě lékaře a sestřičky jednoduše zaplatit. V opačném případě samozřejmě také přežijeme, ale budeme na úrovni Polska a dalších "východnějších" zemí. Ten, který se bude smát na posled, bude kuriozně zdravotnický personál (ten mladší se přesune západněji). Ten, kdo to odnese, aniž si to v podstatě uvědomí, bude prostý občan. Slovy Miroslava Macka, acho jo...!!

Ponny 23.2.2008 22:28

Re: Wicherku, máš pravdu

souhlas!:-/Rv

Koloděj 23.2.2008 19:29

Dvě roviny

To je přesně o tom, když na jedné straně jsou regulované příjmy, , ceny jednostraně určuje pojišťovna, na druhé straně vstupy, investice, ceny lékú, zdravotní technika jsou v v tržním prostředí. Personal, hlavně středně zdravotní je ten, který tento rozdíl dokrývá. Ve fakultních, státních .krajských zařízeních, kde jsou dotace je to ještě horší. Nabídku neurčuje cena na trhu, ale vedení, které se o část ceny podělí, stát to dokryje. Ředitel vedení takového zařízení se chová, jakoby nemocnice byla jeho podnik, On ji však nekoupil. on ji jen spravuje!!! Správní rady jsou ruka RUKU MYJE. Jak je možně, aby vedení, potažmo ředitel spolu s poradním týmem/ primaři/ se domluvili , aby lékařům,  svých ambulancích, nařídili psát jen ten  určitý lék určité farmaceutické fa a ne jiný lék, předtože, stejného účinku,.Pacientovi se nesmi aktivně dostat informací o dostupnosti  jiného léku, ceny, aby si mohl zvolit on sám! Jen v případě, že se sám zeptá, Pacientům MUSÏ lékař, sestra, říct, aby si lék vyzvedli v jejích lékárně. Před ambulancemi číhaji na pacienta dotazovatele, a ptají se na to , zda jim  lékař řekl.kde si mají lék vyzvednout, podle toho lje lékař odměňová, prostě personální politika na této ÚROVNÍ. Odporuje to svobodě lékaře informovat pacienta prvé řadě ve prospěch pacienta!!!Proč lékaři  neprotestuji?, Dokonce ještě v minulém roce museli lékaři takové vazalství podepsat (jedna fakultní nemocnice) Co to jsou za primáři, jakým způsobem profituji na takových nařízeních, ??.

Doktor 23.2.2008 17:20

Jak na to

Princip, jak by zdravotnictví fungovalo slušně je velmi jednoduchý: Státem garantovaná péče, jejíž rozsah musí být jasně stanoven (a to v případě Česka nejlépe zákonem) poskytovaná za veřejné finance ve veřejných zdravotnických zařízeních (nemusí to být nutně forma vlastnická, ale znamená to veřejný dohled nad kvalitou a financemi). Ostatní péče poskytovaná soukromými zařízeními za soukromé peníze. Zde dohled pouze odborný, stran financí zcela volné tržní podmínky. V ambulantní sféře pokud možno akcentovat systém pokladenský (samozřejmě bezhotovostní).

Důsledná kontrola - elektronický registr zdravotního pojištění, který by umožnil okamžitou on-line kontrolu u každého pojištěnce jakou péči v poslední době čerpal, a jaký má nárok na čerpání z prostředků veřejného pojištění. Zavedení funkčního klasifikačního systému umožňujícího porovnávat kvalitu i náklady na péči v jednotlivých zařízeních a provádět průběžná opatření.

V případě politické podpory lze realizovat do dvou let.  Osobně jako největší problém vidím definování rozsahu péče hrazené z veřejného pojištění. Zde je nutná úzká spolupráce z odbornými společnostmi - řada z nich je zasažená hlubokou senilitou a neschopná takové činnosti. Lze ale obejít - jiné země to již udělaly a můžeme klidně v první fázi převzít jejich systém. Jen idiot vynakládá úsilí a prostředky na něco, co už udělali jiní (a někteří to nabízejí ZADARMO).

Pavla B. 23.2.2008 17:44

Re: Jak na to

Musel byste si ale vybrat, čí veřejné zdavotní pojištění napodobíte. Rozsah péče hrazený z veřejného zdravotního pojištění je diametráně odlišný např. ve Švédsku a ve Velké Británii (přestože obě země jsou členy EU).

Doktor 24.2.2008 2:51

Re: Re: Jak na to

Tohle není až tak zásadní problém. Nebudete totiž systém používat pro financování od samého začátku. Všechny země, které úspěšně používají tyto systémy postupovaly obdobně - nejprve systém zvolili, zavedli a až když se dostal do obecného povědomí a jeho používání se dostalo "do krve", pak se podle něj začaly směřovat peníze. Takže máte relativně dost času na nastavení.  A logicky - budete se inspirovat zemí, která již něco úspěšně používá a je nám podobná (velikostí, složením a hustotou obyvatelstva, morbiditou, výškou HDP atp.)

Bohužel, u nás se používá (resp. spíše nepoužívá, protože vůbec není v obecném povědomí) systém, který většina států zavrhla jako neschopný rozvoje a neodpovídající realitě, navíc našroubovaný na náš neuvěřitelně špatný seznam výkonů. A letos se podle něj začaly směřovat i finance - ale aby to nebylo tak jednoduché, tak pouze část, většina plateb se propočítává podle jiných principů. V důsledku to znamená, že vedle sebe na pokoji můžou ležet tři pacienti od stejné pojišťovny a platba za každého z nich bude propočítávána podle jiného vzorce. Chaos neuvěřitelný.

Koloděj 24.2.2008 10:27

Re: Re: Re: Jak na to

systém veřejného zdravotnictví už nevím  čí je to systém, někdy v devadesátem byl publikován v americkém časopise, Prostředky pojištění- jedna státní pojišťovna. Obvodní lékaři mají licenci  a smlouvu pro poskytovánít  všeobecné  péče ambulantní. Podle počtů klientů,(bonusy pro děti, staré, geneticky chron. nemocné,,je vyypracovaný systém) jsou mu přiděleny prostředky na celý rok. Je to on kdo financuje všechny odborné vyšetření, na které pacienta  posílá, financuje i hospitalizace v nemocnici.  Odborní lékaři jsou placení za ty to služby podle ceníku praktickým lékařem, který mu klienta pošle + dotace ze státní pojišťovny .Stéjně je to v nemocnicích,Praktický lékař se musí neustále vzdělávat, je na něm jestli si umí popsat EKG. Vzdělání a klient je absolutně prvním činitelem v tomto systému.Některé služby po domluvě s klientem si platí klient sám(nadstandardní, chce specializované pracoviště, soukromého konzultanta, mimo veřejné zdravotnictví ). Když si ví rady, zůstanou mu peníze, může investovat, koupí si Ekg, rozššiří laboratorní služby atd, stále se musí vzdělávat, držet se moderních trendů.. POZOR! NEMůŽE SI dovolit RISKOVAT a ŠETŔIT na pacientovi za každou cenu, KDYŽ 3x pochybí, je mu odebrána licence. V případě, že je rozmařilý, nehospodaří, v září mu dojdou finance, rovněž o licenci přichází, a licenci dostanou čekatele. Pro získání licence existuji přísná pravidla, formy atestací, doba praxe v nemocnici. Doba, kterou musí čekatal absolvovt v nemocnici, je určena určitou minimální dobou za  plat který je v nízké kategorii čekatele.  Naši praktičtní lékaři funguji jako dispečeři, kromě chřipky, anginy , nic neřeší, proto je naše zdravotnictví drahé. Pacient chodí od dveří k dalším dveřím , za každými dveřmi chtějí julínkovné

Fafa 24.2.2008 15:49

Kolodeji,

ten system se jmenoval rozsirena kapitace a velmi rychle skoncil. Dneska se jej castecne pokouseji oprasit v Bostonu.

System dojel na celkem predvidatelnem problemu. Prakticti lekari si zacali vybirat a vyse bonusu pro rizikove pacienty ani zdaleka nestacila na pokryti rizika, takze rizikovi pacienti nemeli sanci najit doktora.

starší lékař 23.2.2008 21:13

Re: Jak na to

Začátek příspěvku se mi líbí, definice toho, na co stát opravdu má, je nezbytná. Bohužel však nerozumím co znamená "systém pokladenský (samozřejmě bezhotovostní)".

dog 23.2.2008 21:21

Re: Re: Jak na to

..asi platba kartou přes platební terminál :-), je to pak lehce dohledatelné kvůli zdanění , že;-)